Velonimo

Matematicko-cyklistický závod v karetním podání

Podtitulek může být poněkud matoucí. Velonimo je karetní hra od tvůrce Bruna Cathaly (Cyclades, Jurská sváča a véča, Kingdomino a jeho odnože, 7 divů světa: Duel), kterou na český trh přináší firma Pygmalino. Hra nabízí překvapivě strategickou a počítací záležitost stojící na nenáročném základu a zábavných barevných ilustracích zvířátek na kolech.

V bytelné krabičce najdete balíček celkem 56 karet, bloček zapisovacích archů a pravidla v českém a slovenském jazyce. Pravidla samotná jsou jednoduchá, ačkoli ne úplně šťastně strukturovaná, některé věci by asi bylo fajn říct napřímo a v jednodušší formě a struktuře. Hru se nicméně naučit lze i bez hledání na internetu, hodně pomůže se prostě pustit rovnou do první partie.

Velonimo je hratelné od dvou do pěti hráčů, ale pro první partie je lepší se sejít alespoň ve třech. Pro hru pouze dvou jsou pravidla lehce upravená, a to – nutno říct – trošku na úkor zábavy i napětí. Ačkoli se to nemusí na první dobrou zdát, jedná se o celkem párty hru, takže čím více hráčů, tím větší požitek.

Zvířátka a karty

Zpět ke kartám. Těch je opravdu 56. Jedna je “speciální”, je na ní hráškovo-mrkvičkový trikot: stejně jako v opravdových cyklistických soutěžích se jedná o speciální trikot pro vítěze poslední proběhlé etapy/kola, jenž – nehrajete-li ve dvou – přináší i jednorázový 10bodový bonus do další partie pro svého držitele. Na zbylých kartách najdete zvířátka na kolech. Karty mají hodnoty od 1 do 7 a jsou celkem v sedmi barvách: žluté, červené, modré, zelené, růžové, šedé a hnědé. Karty se v balíčku neopakují, každá je unikátní. Na zbylých šesti kartách v žlutočerné barvě jsou zajíci na kolech. Jejich bodové hodnoty jsou od 25 do 50 po násobcích pěti.

Na koho na kartách narazíte? A mají nějaké speciální schopnosti? Karty dle bodových hodnot:

  • 1 – želva; schopnost: lídr, po zahrání si hráč může vzít libovolnou náhodnou kartu od jednoho ze soupeřů, následně mu jednu kartu ze své ruky vrátí (může se jednat i o tu stejnou kartu),
  • 2 – velbloud; schopnost – pouze při hře dvou hráčů: nosič vody, po zahrání takové karty si hráč “lízne” kartu z dobíracího balíčku,
  • 3 – medvěd; žádná speciální schopnost,
  • 4 – kráva; žádná speciální schopnost,
  • 5 – tygr; žádná speciální schopnost,
  • 6 – kozel; žádná speciální schopnost,
  • 7 – gepard; žádná speciální schopnost,
  • 25, 30, 35, 40, 45, 50 – zajíc; zajíc je sólista a jezdí tedy vždy pouze sám (nelze jej zapojovat do kombinací).

Připravit…pozor…Start!

Velonimo se hraje v pěti kolech či etapách. Do každé z nich hráči vstupují s 11 kartami na ruce. Hru začíná nejmladší hráč, každou další etapu začíná hráč s nejnižším počtem bodů na svém kontě. Nerozdané karty slouží jako případný dobírací balíček, ten je však aktivně využíván pouze ve hře dvou hráčů, kdy je pro každý “štych” otočena jedna karta, kterou výherce následného štychu získá a může si ji buď ponechat, nebo ji věnovat soupeři. Ve dvou si po zahrání velblouda navíc hráč dobere extra kartu z balíčku do ruky.

První hráč vyloží kartu a pokračují ostatní hráči ve standardním cyklu dle směru hodinových ručiček. Každý následující hráč si může vybrat zda pasuje, což jej nelimituje do budoucích tahů, prostě pouze vynechá ze strategických důvodů, nebo vyloží kartu či karty. Pokud vyloží jednu kartu, její bodová hodnota musí převyšovat hodnotu posledních vyložených karet ve štychu. V případě vyložení více karet se musí jednat o kombinaci – všechny vyložené karty musí mít shodnou buď bodovou hodnotu nebo barvu. Hodnota takového tahu je deset bodů za kartu plus hodnota nejnižší karty. Opět musí převýšit hodnotu posledního vyložení. Taková vyložení se nazývají protiútoky.

Hráči se střídají v protiútocích či v pasování až do chvíle, kdy všichni po sobě pasují. Tehdy končí dané kolo. Hráč, jež poslední vyložil karty posbírá všechny karty zprostřed stolu, dá je stranou a následně začne nový útok – vyloží novou kartu, ideálně s co nejnižší bodovou hodnotou, aby na následné příhozy mohl reagovat protiútokem.

Tímto způsobem pokračují útoky a protiútoky až do chvíle, kdy zůstane pouze jediný hráč s kartami v ruce. Jak se hráči zbavují svých posledních karet, je na záznamový arch zapisován bodový zisk hráčů, který odpovídá určitému množství bodů za každého hráče, jež má v danou chvíli ještě karty v ruce. Počet bodů za hráče je dán tím, jaká probíhá etapa – v první je to jeden bod, v druhé dva… a v páté – poslední – celých pět bodů.

Hráč, který má po každé etapě nejvíce celkových bodů, získá hráškovo-mrkvičkový trikot, který si položí před sebe na stůl. Může tuto kartu zahrát během následné etapy spolu s kartou či kombinací karet a tím o 10 navýšit bodovou hodnotu svého tahu. Trikot se nedá párovat s kartou zajíce.

Po pěti etapách hra končí a vítězem celého závodu je hráč s nejvyšším souhrnným počtem bodů. Délku závodu i počet bodů za hráče v jednotlivých etapách si hráči mohou libovolně (po domluvě a před závodem) upravovat a tím závod zkrátit či prodloužit.

Slovo závěrem

Z výše uvedených řádků je tedy jasné, že ve hře je důležitá schopnost vytvářet “komba” karet do co nejvýkonnějších tandemů, aby byl hráč schopen protiútoků. Zároveň je třeba strategizovat a nevyslat své nejsilnější kombinace zbytečně brzy. Hlavním cílem je zbavit se všech svých karet, a to ideálně dříve než soupeři, tedy jim nenahrávat svými vykládanými kartami.

Neméně důležité je dokázat improvizovat a rychle počítat, stejně jako sledovat soupeře a počet jejich karet a jejich jednotlivé tahy. Hra může být značně napínavá i zábavná, pokud dokáží hráči správně “kombit”. I ve dvou hráčích se potom dá zahrát slušná a silně záživná partie. Stejně tak je možné hrát i se (staršími) školou povinnými dětmi.

Díky faktu, že je jednoduché pravidla vysvětlit komukoli, tak se jedná o rychlou hru, která ale přesto nabídne nemalé možnosti, a zdaleka není o bezhlavém odhazování karet. A díky vzrůstajícímu bodovému zisku v pozdějších etapách může i první vyhrání opravdu potvrdit pravidlo o z kapsy vyhánění.

Velonimo je návyková karetka pro všechny věkové kategorie. Se svými vtipnými ilustracemi a přehlednými kartami zaujme i dětské publikum, ale stejně tak ji využijete jako “filler” mezi těžkotonážní strategie během dlouhých herních večerů a nocí. Z tohoto pohledu je opravdu univerzálním herním artiklem.

Velonimo získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Granna / Pygmalino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.)

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: