Ve stínu pyramid

Co je vhodné vzít si s sebou do hrobu

Kdesi ve starověkém Egyptě v chladivém stínu pyramidy.

Dámy a pánové, vítám Vás na dnešní přednášce naší pohřební společnosti na téma, co je vhodné vzít si s sebou do hrobu. Přišlo Vás hodně, což znamená, že toto téma je v naší společnosti nesmírně aktuální. Nebudu tedy zdržovat a přistoupím rovnou k věci.

Při mém výkladu prosím nahlížejte do papyrových svitků s náčrtkem hrobky, které jsem si dovolil pro Vás připravit.

Předpokládám, že všichni toužíte být po smrti mumifikováni. Z Vašeho těla tedy vytaháme vnitřnosti, vycpeme jej pilinami a omotáme látkami. Takto upravené tělo bude uloženo do vnitřního sarkofágu, ten dále do středního sarkofágu, a nakonec do vnějšího kamenného sarkofágu, jež je v ceně naší nabídky.

Vaše vnitřnosti uložíme do čtyř kanop – Kebehsenufovy, Imsetovy, Hapiho a Duamutefovy, které postavíme vedle sarkofágu.

Před uzavřením sarkofágu doporučujeme uložit dovnitř několik vešteb, abyste v zásvětí nemuseli pracovat, a také několik posvátných amuletů – například podhlavničku, Skarabea, Džed, Vadž či Tijet .

Střechu krypty drží čtyři kamenné sloupy, jejichž zmenšené kopie jsou poblíž sarkofágu. Na tyto sloupky doporučujeme umístit Vaši oblíbenou sochu – zde na ukázku třeba Bastet. Lze je však také využít jako podstavce pro Vaše mumifikované domácí mazlíčky či jiné předměty.

Podél stěn standardně umisťujeme šest podstavců se sochami Anubise, Eset, Hora, Usira, Thovt a Sobeka.

Za hlavou si můžete všimnout obětního stolu s drobným pohoštěním a v pozadí nádoby s oblíbenými nápoji. Dále je zde truhlice s drahocennými látkami a šatstvem a také knihovna na Vaše oblíbené knihy.

Do popředí před vstup umisťujeme oblíbené hračky klientů. Jedná se o jakékoli předměty, které jste před posmrtným životem milovali a chcete je používat i nadále – válečné vozy, říční bárky, truhly s poklady a jiné radosti.

Chybět nemůže ani kadidelnice, která přebije Váš…, však vy víte co.

Cena našich služeb je samozřejmě smluvní a individuální.

Dámy a pánové, to je ode mě všechno, děkuji vám za pozornost! Po drobném občerstvení Vás poprosím, abyste mě následovali k praktické ukázce do naší vzorové krypty, kde zodpovím Vaše případné dotazy.“

Přástka první – vyzvídání

Ve stínu pyramid je český název původní hry Valley of the Kings z roku 2014, jejímž autorem je Tom Cleaver a vyšla ve vydavatelství AEG. U nás hru uvedlo na trh mladé české vydavatelství BoardBros v roce 2020 a na zpracování hry si dalo opravdu velmi záležet. Jedná se o malou karetní hru z prostředí starověkého Egypta, ve které si hráči vytvářejí a vylepšují svůj balíček karet. Hráči představují významné Egypťany, kteří si touží, za své nashromážděné jmění, pořídit tu nejhonosnější hrobku pro svůj posmrtný život. Zásobí svou hrobku bohatě zdobenými sarkofágy, po hrstech nosí nejrůznější amulety, stěny zdobí nápisy z posvátných knih, pořizují zdobené sochy a kanopy. Také plánují, jaké jídlo a pití si připraví, vymýšlejí seznamy pokladů a předmětů, které chtějí mít v hrobce k dispozici. Hráč, který svou hrobku vyzdobí nejhodnotněji, zvítězí. Přípravu hrobky můžou naráz plánovat dva až čtyři egyptští občané, kterým údajně nesmí být méně než dvanáct let. Nanošení zásob do hrobky a její vyzdobení trvá přibližně tři čtvrtě hodinky ve dvou hráčích.

Krabička hry

Přástka druhá – otevření

Při prohlížení hry Ve stínu pyramid na mě udělal dojem již její obal. Krabička je totiž pěkně esteticky ztvárněná a to nejen pro potěchu oka, ale i na pohmat. Návrhář také neopomněl udělat na spodním okraji víka půlkruhové výřezy, díky nimž se krabička snadno otevírá. Po nahlédnutí do nitra krabičky jsem kromě sešitku pravidel objevil to, co bych od karetní hry očekával – karty. A ty se taky vydařily. Jsou přehledné, příjemné na dotyk a s pěknými ilustracemi. Každá karta má vyobrazení artefaktu, jeho název, popis akce a dokonce se našlo i místečko pro představení významu daného artefaktu v egyptském pohřebnictví. V levém horním rohu najdeme hodnotu karty pro nákup, zatímco vpravo je uvedena cena, kterou musíme při nákupu této karty zaplatit. Dole je název typu neboli sady karty, jejich počet, a označení, do které části balíčku karta patří (jeden ze tří věků). Kromě karet artefaktů jsem v krabičce ještě našel čtyři karty hrobek a čtyři názorné přehledové karty pro snazší orientaci začínajících hráčů.

Za moc pěkný překlad informací z egyptské kultury uděluji OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: VZDĚLÁVACÍ CHARAKTER.

herní obsah

Přástka třetí – příprava

Příprava hry není vůbec těžká. Jediné, co mi zabralo více času, bylo roztřídění karet artefaktů na tři věky. Z karet prvního věku si každý hráč vezme deset počátečních karet – ty jsou pro každou partii stejné. Pak se balíčky jednotlivých věků samostatně zamíchají, naskládají se na sebe, čímž vznikne společná zásoba karet. Zbylé karty prvního věku se však využijí jen při hře čtyř Egypťanů, ve dvou či třech se schovají zpět do krabičky. Vedle zásoby karet se položí jedna karta jako základ pohřebiště a z dalších šesti se vytvoří pyramida představující nabídku karet, odkud si hráči pořizují nové karty pro vylepšení svých dobíracích balíčků. Každý Egypťan si pak před sebe položí kartu hrobky, přehledovou kartu a svých deset počátečních karet. Z nich si vezme pět karet do ruky a můžeme začít hrát.

Přástka čtvrtá – vysvětlování

Když jsem si pročítal pravidla, neměl jsem vůbec problém hru pochopit. Jsou napsaná přehledně, logicky, se spoustou příkladů na obrázcích. Nechybí ani vysvětlení důležitých pojmů na kartách a upřesnění efektů a složitějších akcí některých karet. Popsána je také varianta hry s jiným počítáním bodů. Poslední stránka je věnována představení zakladatele egyptologie J. F. Champolliona, který dokázal rozluštit egyptské hieroglyfy na Rosettské desce. I ostatní hráči po ústním podání pravidel hru bez problémů pochopili a brzy jsme se mohli věnovat hraní. Pravda je, že jsme v prvních hrách měli trochu problém s orientací ve všech těch akcích na kartách a využívání jejich kombinací. Hra kvůli ustavičnému čtení akcí a delšímu přemýšlení trvala docela dlouho, po čase jsme se však akce naučili a problém odpadl. Když jsme chtěli uvést do hry nováčka, raději jsme celý balíček prošli a se všemi akcemi jsme ho seznámili.

ukázka karet

Přástka pátá – hraní

Každý zájemce o pěknou hrobku ve svém tahu provede celkem čtyři kroky. Nejprve zahraje karty z ruky. Každou z karet může využít jako platidlo pro nákup karty z pyramidy, nebo může zahrát její akci, či si jí může uložit do své hrobky a vyřadit ji tím ze svého dobíracího balíčku. Posledně jmenovanou akci může zahrát pouze jednou za tah. Pak hráč všechny zahrané i nezahrané karty odloží na svou odkládací hromádku, doplní karty v pyramidě a lízne si ze svého dobíracího balíčku pět nových karet do ruky.

Intermezzo:

Když jsem se s hrou Ve stínu pyramid seznamoval, přišlo mi, že je velice podobná starší karetní hře, která také vyšla česky. Jmenuje se Dominion. Také nakupujete karty pro rozšíření svého balíčku, také karty po tahu odhazujete a stále točíte rozšiřující se balíček dokola a také využíváte pro hraní akce popsané na kartách. Dvě věci mě však přesvědčili, že hraju opravdu jinou hru. Zatímco v Dominionu jsou bodované karty jen některé a „plevelí“ mi balíček do konce hry, Ve stínu pyramid je možné čištění balíčku pomocí zapečetění karet do své hrobky. V hrobce jsou pak bodované všechny karty, a ty, co zůstanou v balíčku, se na konci hry vůbec nepočítají. Druhým rozdílem je skvělý herní mechanismus pořizování nových karet do balíčku. Zatímco v Dominionu máte roztříděné karty na stole a můžete si kupovat libovolnou z nich, zde je nabídka karet omezená na šest karet v pyramidě, ze kterých si však můžete koupit jen tři karty ze základny pyramidy. Kdykoli je však některá karta ze základny odebrána, pyramida se zhroutí a horní karty propadnou dolů. Musím říct, že pyramida je nejen skvělý tematický prvek hry, ale je také zajímavá pro děj samotné hry. Hráči vidí ostatní karty v horních patrech pyramidy a při nákupu musí myslet také na to, které karty propadnou dolů, ocitnou se v základně a půjdou koupit. A to nejen pro hráče na tahu, ale i pro později hrající soupeře. Bortící se pyramida mě prostě nadchla.

sada knih

Přástka pátá – pokračování hraní

Hráči se takto střídají ve svých tazích, nakupují karty do balíčku, rozhodují se, které karty zapečetí do hrobky a které si naopak ještě podrží v ruce pro využití akcí. A to až do chvíle, kdy dojde zásoba karet a celá pyramida je následně rozebrána. Egypťané s úděsem zjistí, že nestihli zapečetit ty našetřené super karty do hrobky a nastává konec hry. Hráči si spočítají body za zapečetěné artefakty, a ten, kdo jich má nejvíce a má tedy nejhezčí pokojíček pro vstup do zásvětí, vítězí.

Vypadá to snadně, ale věřte mi, snadné to není. Existují totiž tři typy karet. Dvě z nich, počáteční karty a unikátní artefakty, mají ve spodní části rovnou napsané, kolik přinesou bodů. Stačí je tedy jen sečíst. Ale ostatní karty tvoří sady. Je zde sada sarkofágů, sošek, knih, amuletů či kanop. Z těchto sad se vždy snažíte zapečetit co nejvíce jedinečných karet do své hrobky, neboť vítězné body ze sad se počítají jako druhá mocnina počtu karet. Vidíte zde ty taktické možnosti? Musíte se snažit pozorně sledovat soupeře, které karty z jakých sad si pořizuje, odhadovat, co bude sbírat a omezovat mu jejich nabídku v pyramidě. Sami se při tom musíte snažit získat co nejvíce karet jedné či více sad, vybírat ty, které soupeři opomíjejí a tvářit se při tom děsně nenápadně. Tento systém bodování se mi zdá moc pěkně vymyšlený. Navíc je zde to dilema, mám si tu kartu ještě nechat, nebo už ji tak moc nepotřebuji a raději si jí uložím do hrobky?

Ještě jsem se zapomněl zmínit o akcích na kartách. Jsou zde akce pro získání karet či jejich výměnu mezi balíčky, pro změnu pořadí karet v pyramidě, pro zapečetění více karet do hrobky, pro nákupy a hlavně nechybí ani karty pro vzájemné škození. Je zde karta, která přinutí soupeře zahodit kartu ze hry, dokonce karta, která soupeře přinutí dát kartu vám, či jen karta pro redukci karet v ruce soupeře. O různé půtky a třenice mezi majiteli hrobek tak opravdu není nouze.

Samozřejmě karty, které přijdou do hry později, tedy ty z vyššího věku, jsou silnější, a proto je třeba postupně se slabších karet zbavovat, zapečetit je, či je naházet soupeři, nebo úplně odstranit ze hry.

Za nápadité herní mechanismy uděluji OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: PROPOJENÍ TÉMATU A MECHANISMŮ.

rozehraná hra

Přástka šestá – zhodnocení

Ve stínu pyramid je malá karetní hra vymazlená do poslední kartičky.

Má pěknou grafiku, je tematická, využívá osvědčený mechanismus tvorby balíčku okořeněný o pyramidu nabídky nových karet. Velmi kladně hodnotím také výčet zajímavostí o jednotlivých artefaktech na kartách.

Hra je v každém počtu hráčů trošku jiná. Zatímco ve dvou hráčích máte dostatek tahů na připravení svého balíčku karet a využívání super kombinací a také na vytváření sad karet v hrobce, ve čtyřech hráčích mi přišlo, že jen jsem začal hrát, je tu konec a já nemám v hrobce skoro nic. Hra ve více hráčích vyžaduje trochu jiný přístup. Musíte dobře odhadnout strategii ostatních hráčů a sledovat, co sbírají.

Také první hra zkušeného hráče proti nováčkovi nebude úplně fér, ale po představovacím kole si to můžete rozdat znovu, neboť jedna hra na pochopení všech akcí bohatě stačí.

Čas hry se také s počtem hráčů stupňuje. Zatímco hru ve dvou jsme zvládli za půl hodinky, ve čtyřech nám již zabrala něco přes hodinu.

Trochu mám strach o pestrost partií po odehrání více her se stejnými hráči, kdy budou všichni znát akce a budou vědět, co si pořídit nejdříve. Zdá se mi, že by mohl nastat jistý stereotyp. Nám se to naštěstí po odehrání asi patnácti her ve dvou týdnech zatím vyhnulo. Chce to prostě měnit herní skupiny a hlavně počty hráčů, neboť pak je hra různorodá.

A jestli má cenu hru pořídit?

Pokud máte rádi karetní hry, které se vejdou do kapsy, lze je vzít prakticky kamkoli, protože nezaberou moc místa, a přitom nabídnou spoustu zábavy a nápaditou mechaniku, berte Ve stínu pyramid všemi deseti.

Přástka sedmá – rozhovory občanů

Nezbývá než přidat pár vtipných poznámek hráčů při našich hrách.

Tak a teď vás pořádně zaříznu, takže pěkně karty na můj balíček, další odhoďte a ještě jednu pěkně na pohřebiště!“ „Já mám obětní stůl, smůla.“ Já taky, asi jsi to měl vykládat po jedné.“

Hráč na tahu se těšil, jak bude škodit, ale poněkud se mu to nevydařilo.

To už budeme končit? Vždyť já mám v hrobce jen ty počáteční blbosti!“

Hrůzné zjištění hráče, který těsně před koncem hry zjistil, že syslení karet v balíčku není dobrá strategie.

Kdo je na řadě?“ „Já.“

… „Nehraju už?“ „Ne, pořád já.“

… „Kdo hraje?“ „Ještě já.“ „A co proboha děláš?“ „Čtu si ty akce na kartách a nemůžu se rozhodnout, co mám vyložit či nakoupit.“

Hráč s námi hrál poprvé a trochu se začetl. Ukázalo se, že si ve svém tahu pročítal i tematické texty karet.

Ve stínu pyramid získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti BoardBros.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: