Včely: Medové království

Posbírejte nektar a pomozte včelkám s výrobou medu.

Vydavatelství Awaken Realms stojí za opravdovými legendami z řad deskových her. Toto mezi hráči velice oblíbené a uznávané vydavatelství nám přineslo velikány jakými jsou například Tainted Grail, This War of Mine nebo třeba Nemesis. Toto vydavatelství však disponuje i svou „Lite“ odnoží. Ta vydává poněkud přístupnější a menší hry, které bychom mohli též označit za vstupní či rodinné. Mezi těmito hrami najdeme i Včely: Medové království, které zaujaly pana Plevu z rodinného včelařství Pleva. Martin Pleva se věnuje deskovkám již řadu let, stejně tak jako včelařskému umění. Rozhodl se tyto dvě nesourodé záliby spojit, a to právě lokalizací krásné karetky s včeličkami. Pojďme se tedy podívat na to, jak se Včelky hrají a co vůbec najdeme v krabici.

Co je ukryto pod červeným květem a včelkou?

Nádherně ilustrovaná krabička o rozměrech 210x140x43 ukrývá ve svých útrobách hned několik komponentů. Aby nelítaly po celé krabici, jsou zorganizovány jednoduchým kartonovým insertem, který se může pyšnit stylovou ilustrací včeličky ve svém středu a květinami na svém dnu. Ode mě má další plusové body za to, že se do něj vlezou i obalené karty, a to i v silných obalech o síle osmdesáti mikronů. V něm leží na dvou hromádkách sedmdesát pět karet velikosti 70×110. Jsou ze standardního kartového papíru a standardní kvality. Nesou velice krásné a realistické ilustrace zobrazující pohledy do úlu či pohledy na včelky při jejich práci – sběru nektaru. Tato blahodárná tekutina, kterou včelky přemění na med, je zastoupena klasickými plastovými kamínky. Stejně jako ve skutečnosti, i zde mají nektary různé barvy v závislosti na druhu květiny, z které byl nektar sebrán. Těchto kamínků ve čtyřech různých barvách najdeme v balení přesně osmdesát – od každé barvy dvacet kousků. Jsou opět standardní kvality a ty samé najdeme ve spoustě dalších her. Obsah krabičky uzavírá sešit s pravidly hry. Ta jsou popsána na sedmi stránkách velice přehledného textu plného ilustračních obrázků. Obsahově jsou za mě naprosto v pořádku. Jsou jednoduchá, a novým hráčům je vysvětlíte dřív, než řeknete propolis. Nenašel jsem jediné hluché místo, a vše je navíc podpořeno krátkým FAQ na poslední straně pravidel. Jedinou chybku, kterou jsem v pravidlech našel je překlep na straně pět, kterou uvádí „vyjímka“. Nutno podotknout, že se jedná o banalitu a na hru v žádném případě nemá vliv. Nyní již víme, co Včely ukrývají, a můžeme se podívat na pravidla.

Co se tedy děje v tom úlu?

Příprava hry není nijak těžká. Nejprve se připraví karty medu, za které hráči na konci získají VB a které přinášejí i nějaký ten bonus. Bude jich pět na hráče plus dalších pět. Následně se zamíchají a vyloží čtyři z nich. Je třeba zamíchat i karty nektarů, které hráčům poskytují ony plastové valounky nektarů. Ty jsou vlastně poslední věcí, kterou je třeba připravit. My jsme to dělali tak, že jsme obsah pytlíku vysypali do víčka krabice a vytvořili tak šikovnou zásobu. Následně si ještě každý z hráčů pro sebe uzme předepsaný počet nektarů a včelky mohou vylétnout. Setup hry je tedy opravdu jednoduchý a hrát tak začnete během okamžiku tak krátkého, že nemůže odradit ani děti. Začínající hráč má na vybranou ze dvou akcí. Díky té první může nakoupit některou z vyložených medových karet, za které na konci hry získá VB. Tyto karty zakoupí za nektary, které získá díky druhé akci. Tou je sejmutí dvou karet nektarů a následný výběr jedné z nich. Aktivní hráč získá všechny vyobrazené nektary v pravém horním rohu a zbylí hráči jeden či více z levého dolního rohu. Takto se hráči střídají na tazích, dokud nedojde zásoba medových karet, čímž bude spuštěn konec hry. Vítězí hráč s nejvíce body z medových karet, které doplní body za nektary v zásobě. Za každé tři nektary v zásobě získá jeden VB.

Na obrázku výše si můžete všimnout ukázky několika karet úlů. Jde v podstatě o jakési minirozšíření implementované do základní hry. Trochu zvýší obtížnost a přidá další cestičky k vítězství. Jinak řečeno musíte sledovat víc věcí než v běžné hře. Jako každé rozšíření tedy i úly poslouží k oživení hry.

Jak vytočit co nejvíce medu?

K dosažení vítězství musí hráč získat co nejvíce VB. Ty přicházejí z medových karet a jejich pořízení je podmíněné získáním nektarů. Právě získávání nektarů je stěžejním prvkem na cestě k vítězství. Je třeba plánovat své zisky a nákupy tak, aby vám chtěnou medovou kartu někdo nesebral. Potom mohou být vaše nektary chvíli nepotřebné a zároveň se připravíte o zisk VB. Je pravdou, že hru hodně ovlivňuje náhoda v podobě rozhodnutí protihráčů a při táhnutí karet. Nicméně správným plánováním se dá vítězství napomoct. Šetřit nektary se moc nevyplácí, protože mezi tím vám protihráči vykoupí všechny medové karty a stejně smíte pořídit jen jednu za kolo. Pro vítězství je tedy podle mého zapotřebí trochu toho štěstíčka, včasného nákupu medových karet a co nejvhodnější využití schopností medových karet.

Kolik včelek poslat do práce?

Jaká bude hratelnost v různých počtech hráčů? Čím více hráčů usedne ke stolu, tím déle bude partie trvat. Ve vyšším počtu hráčů se zároveň může stát, že díky dobírání nektarů mimo tah, bude mít hráč dost nektarů na nákup medových karet. Ovšem hráč nemá moc na výběr, které nektary si vezme. Jde však o vítaný prvek, který udrží pozornost hráčů, kteří právě nejsou na tahu. V některých situacích tak nebude muset hráč dobírat nektarové karty, a může rovnou kupovat ty medové. Těžko říct, zda je to výhoda či nevýhoda. Za mě spíše to druhé. Ano při vyšším počtu hráčů bude u stolu více živo a určitě si všichni hru užijí. Nicméně ve dvou hráčích nebudou příliš dlouho čekat na tah a budou je moci více promýšlet a ovlivňovat náhodu. Nejlepší počet hráčů za mě bude tedy ten nejnižší. Od počtu hráčů se bude odvíjet i herní doba. V menším počtu stihnete partii bez problému do patnácti minut, v maximálním počtu hráčů se budete blížit té udávané – tedy půlhodinka. Někdy také mohou délku partie ovlivnit karty úlů, které nastavují nové podmínky pro konec hry. Ve všech případech se ale jedná o rychle ubíhající karetku, která jistě udrží pozornost po celou dobu herní partie.

Nejhezčí komponent

Tato část recenze pro mě tentokrát nebyla úplně jednoduchá. Všechny komponenty jsou krásné. Který však předčí ostatní? Karty ukazující plástve plné medu, díky kterým se sbíhají sliny, nebo snad karty nektarů zobrazující včelky během opylování? Protentokrát jsem se na věc podíval trochu jinak a vybral jsem si krabičku včetně insertu. Perfektně volené barvy s dokonale vyvedenými tvary květů a včel. Dokonale navozuje atmosféru a víc než dobře slouží jako útočiště svým kartám a nektarům. To vše dozdobeno nenápadnými obrázky květů na dně insertu. Opravdu moc povedená krabička, která zaujme v každém kallaxu či knihovně.

Obaly

Karty v podstatě nikdo v ruce moc dlouho žmoulat nebude. Hráč bude vybírat z dvou dobraných, nebo karty vykládat před sebe. Není tedy úplně nutné karty obalovat, pokud netrpíte tím samým co já. Já prostě musím mít obalené všechny hry. Tak to prostě je. V prospěch obalení mluví i fakt, že je dost pravděpodobná hra s dětmi. Ty mohou mít upatlané prstíčky – třeba od medu. Pokud budou karty obaleny, může vám to být jedno. Zbyly mi doma nějaké Diamond Lime: “Scythe”, a zbylo mi jich dost na to, aby obalily celou hru. Kartám sedí naprosto skvěle. Navíc nemusíte mít strach, jestli se pak vejdou do krabičky. Vejdou se tam úplně v pohodě i tyto silnější obaly, a to včetně nektarů a pravidel.

Včely: Medové království obsahují 75 karet velikosti 70×110 – použil jsem a doporučuji tyto obaly.

Medík

Včely: Medové království jsou bezesporu velice atraktivní hrou. Krásné a zároveň velice realisticky vypadající ilustrace zdobí jak karty nektarů, tak medové karty. Je vlastně celkem jedno, jestli včelky na kartách sbírají pyl, nebo lezou po svých medových zásobách. Na tyhle karty se vydržíte koukat opravdu dlouho. Velké plus bude i krátký setup. Tuhle karetku zkrátka připravíte během okamžiku a stejně rychle budou vysvětlena i pravidla. Partie na tom bude podobně a díky tomu udrží pozornost i menších dětí. Což je další pozitivum. Díky snadným pravidlům je hra velice přístupná, ale zároveň si zachovává slušnou dávku strategických prvků, které naopak udrží pozornost starších hráčů. Hodně se mi také líbí ovlivnění náhody při dobírání karet. Tu ovlivňuje tažení dvou karet namísto jedné. Díky tomu se hráč může rozhodnout, z které karty bude více profitovat, a nemusí jen čekat co mu přijde na ruku. Nesporným kladem je též propojení herních mechanismů s reáliemi ze života včelek. Ty nejprve musejí nasbírat nektar, který ladí s barvami květin, a až potom mohou vyrábět med. Stejně tak se stane vítězem „úl“, který nasbírá nejvíce medu a bude tedy nejlépe připraven na zimu. Včely mohly jít samozřejmě ještě dál, ale tím by přišly o svou přístupnost, což určitě nebyl záměr. Máme k dispozici spoustu komplexních a složitých her, a právě proto potřebujeme takové jako jsou Včely: Medové království. Připomenou nám krásu ukrytou v jednoduchosti a nabídnou čistou radost z lehkosti hraní.

Kleštík

Stejně jako mohou mít včelky problém s tímto zákeřným parazitem, mohou mít i deskovky své problémy. Včely: Medové království nebudou výjimkou a jistě se nějaký ten zádrhel najde. Například medové karty by mohly být trochu rozmanitější. Když už se hráči řídí čtením textů, mohly být více různorodé a přinášet více herních efektů. Naproti tomu některé nenesou text žádný. Hra mohla také nabídnout více úlů pro složitější variantu hry. Obzvlášť, když se jedná v podstatě o jediný prvek zvyšující znovuhratelnost, pokud tedy nebudeme počítat objemný balíček medových karet. Jinak je podle mého hra velice slušně odladěná a funguje jak má. Nic jiného bych jí nevytýkal.

Hodnocení

Včely: Medové království jsou velice přístupnou hrou, kterou zvládnou i ti nejmenší hráči. Díky tomu si právem vysloužily ocenění Pro nejmenší hráče a Vstupní hra. Vzhledem k jednoduchým herním mechanismům, zde v podstatě ani není prostor pro chyby. Partie příjemně odsýpá a hráčům nezbývá, než si užívat jednoduchost hraní a kochat se krásnými ilustracemi. Právě za krásnou produkci si Včely: Medové království zaslouží ocenění Říše her – Klenot herní sbírky. No a na konec ocenění Propojení tématu a mechanismů si zaslouží za věrné napodobení reálií ze života včel. Abych to tedy shrnul, jedná se o velice příjemný rodinný filler, který se musí líbit každému milovníkovi přírody. Bonusem může být i to, že při jejím objednání si můžete do košíku přihodit třeba mýdlo s propolisem nebo sklenici medu.

Včely: Medové království získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pleva.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Včely: Medové království”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: