Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Útulná doupata

I zvířátka touží po krásném a pohodlném bydlení

„Život v lese je samá zábava, tedy přinejmenším když svítí slunce a všechno se zelená. Takové dny však netrvají věčně a než se počasí zhorší, zvířecí rodinky se musí připravit na mrazivou zimu. Sychravé a tmavé zimní dny budou trávit schovaní ve svém doupěti a proto pilně pracují na jeho zútulnění. Voňavá horká polévka v krásné míse, pohodlné houpací křeslo, zářivá lampa či zábavné hračky, to je to pravé pro mrazivé zimní časy. Ve hře Creature Comforts strávíte jarní, letní i podzimní měsíce nekončícím sběrem zásob a jejich zpracováním na krásné předměty a vylepšení, díky nimž bude váš domov útulnější. Každý měsíc posíláte členy své zvířecí rodiny na různá místa v Javorovém údolí ve snaze získat zásoby. Pokud zvířátka nedosáhnou svého cíle, poučí se a pro příště budou lépe připravena. Zvířecí rodinka, která si vytvoří nejútulnější doupě, zvítězí.“ (volně přeloženo z originálu).

Takto popisují autoři hru, kterou bych vám dnes chtěl představit – Creature Comforts. Musím se přiznat, že mi tato nová hra na zvířátka doposud unikala a seznámil jsem se s ní až při psaní tohoto článku. Čím více se jí ale věnuji, tím více se těším, až ji vyzkouším se svou rodinou.

Creature Comforts si na podzim roku 2020 úspěšně prošla kickstarterovou kampaní. Jedná se o hru z dílny vydavatelství Kids Table BG. Autorem je Roberta Taylor a nádherný grafický design hry stvořila Shawny J. C. Teeney. Výbornou zprávou je, že na podzim vyjde česká verze této hry, které se ujalo vydavatelství BoardBros. Už je známý i český název – Útulná doupata. Hru si můžete zahrát až v pěti hráčích, přislíbená je i sólová varianta hry. Jedna partie hry by vám měla zabrat asi tři čtvrtě hodinky a zvládnout by ji měly i osmileté děti.

Pestrobarevná krabice s vyobrazením zvířátek nikoho nenechá na pochybách, že se jedná o rodinnou hru. Po odklopení víka naleznete pravidla a pod nimi herní plán představující Javorové údolí se zvířecí vesnicí. Plán vypadá přehledně a při přípravě hry bude jistě snadné rozmístit na něj všechny herní komponenty. Do horní části patří desky lesů a luk, pod ně kruhové kartonové dílky vrcholku kopce, kam se umísťují čtyři kostky vesnice, a nakonec karta řeky. Do hostince se vykládají karty cestovatelů, k levému okraji karty vylepšení a do spodní části karty vymožeností.

Každý hráč si k sobě vezme desku doupěte, na niž si položí dvě rodinné kostky, čtyři dřevěné figurky chat a čtyři rodinné příslušníky. Poté se poblíž herního plánu umístí hromádky žetonů surovin, mincí, příběhů a poučení, zvolí se začínající hráč, který obdrží jako potvrzení své funkce žeton žížaly, a hra může začít.

Předtím, než vám prozradím, jak se Útulná doupata hrají, dovolím si drobnou perličku. Na facebookových stránkách BoardBros proběhla informace, že dřevěné figurky pracantů, které by v retailové verzi hry měly být typu Carcassonne, nakonec nahradí dřevěná zvířátka z kickstarterové edice hry. Těšit se tak můžete na myšky, veverky, vlky, ježečky či králíčky. Tento drobný detail jistě pozvedne váš zážitek ze hry na vyšší úroveň. Úplně vidím své dvě dcerky, jak nadšeně posílají králíčky a veverky do práce. Díky za to!

A nyní konečně k hraní. Útulná doupata využívají dva základní mechanismy. Tím prvním je házení kostkami a využívání jejich hodnot k jednotlivým akcím. Podobný mechanismus měla třeba hra Castles of Burgundy. Druhým mechanismem je umísťování figurek na jednotlivé lokace herního plánu. Zde se zase nabízí přirovnání k jiné zvířátkové hře – k Divukraji.

Útulná doupata se hrají na osm kol – osm měsíců. V každém měsíci si nejprve všichni hráči hodí svými dvěma rodinnými kostkami. Tím zjistí část svých možností, kam budou moci vysílat své rodinné příslušníky. V druhé části měsíce mohou všichni hráči posílat svá zvířátka na jednotlivé lokace Javorového údolí. Na rychlosti nezáleží, neboť na každé lokaci mohou být zároveň členové všech rodin.

Zde se opět nabízí srovnání s Divukrajem, kde jsou některá místa, na která může být vyslán jen jeden pomocník. Útulná doupata jsou v tomto mnohem solitérnější, neexistuje tlak na umísťování pomocníků, neexistuje žádné soupeření o úspěchy. Neberte to však jako zápor, Útulná doupata totiž cílí hlavně na rodinné hraní a ne na herní drtiče. Z vlastní zkušenosti vím, že náhoda a nedostatek interakce při hraní s dětmi spíše pomáhají, než aby byly na obtíž.

Třetím krokem v každém měsíci je vrh čtyř kostek vesnice začínajícím hráčem a odhalení jejich hodnot. Tyto kostky se umístí na vrchol kopce a jejich hodnoty se po celý měsíc nemění, protože jsou společné pro všechny hráče. Všimněte si, že hráči při umísťování členů rodiny na lokace znají hodnotu pouze dvou kostek z celkových šesti, a to těch, které patří jejich rodině. Zbytek je ponechán na štěstí, které se dá také ovlivnit pomocí žetonů poučení.

Po těchto třech vcelku jednoduchých fázích nastává fáze čtvrtá – tahy hráčů. Každý hráč, počínaje tím začínajícím, vyhodnotí akce lokací, na které poslal své zvířecí členy rodiny. Za každou akci musí zaplatit kostku či kostky se správnou hodnotou. Jistě vás napadlo, že při hře nastanou situace, kdy někteří pracanti nebudou moci vykonat své akce. Tato zvířátka se prostě vrátí domů s nepořízenou a s prázdnýma rukama. Vlastně s prázdnýma rukama úplně ne, přinesou si totiž žeton poučení, díky kterému mohou upravovat v dalším kole hozené hodnoty na kostkách.

Kam lze vlastně v Javorovém údolí dojít? A co můžete získat? Míst je zde opravdu mnoho. Můžete utíkat do údolí, do lesů či luk, kde si nasbíráte dřevo, houby, ovoce a další suroviny. Můžete pelášit k řece a dobře hozenými kostkami získat kamínky či mince. Podívat se můžete i na trh, kde si vyměníte své zboží za jiné. Nebo také můžete navštívit sovu v jejím hnízdě a získat od ní nové karty pohodlí, jež vám po zaplacení a vyložení poskytnou tolik potřebné vymoženosti.

Ale to stále není všechno. Můžete si vyhrnout rukávy a vyrobit v dílně nějaké to vylepšení pro své doupě či pro celou vesnici. Také si můžete jít poklábosit se zcestovalým cizincem do hostince. Anebo se prostě poohlédnete kolem herního plánu, zda jiní hráči nevytvořili nějaké nové pracovní příležitosti. Jejich návštěvou potěšíte nejen sebe, ale i jejich majitele.

Prostě je toho spousta a úplně se vidím, jak dlouze přemýšlím, kam umístit rodinného příslušníka, pokládám ho na lokaci, vzápětí ho beru zpět a přesouvám jinam, abych ho pak chvějící se rukou dal zpět na původní místo.

Na konci měsíce vás již čeká pouze údržba hry. Vyloží se nové karty lesů a luk, odstraní se po jedné kartě sovího hnízda a dílny a nahradí se novou kartou, cestovatel z hostince odejde a pro nový měsíc je nahrazen jiným a začínající žížala se přesune k dalšímu hráči.

Po osmém měsíci přijde zima, hráči si spočítají body na svých kartách vymožeností a vylepšení, přičtou si body za přebytky surovin a výsledek porovnají s ostatními. Samozřejmě vítězí ten s nejvyšším skóre.

A to je vše. Úplně mám z toho psaní chuť si Útulná doupata hned zahrát. Pokud jste na tom stejně a hra vás zaujala, začněte stříhat metr. Zajděte si na podzim na trh, přineste si odtud Útulná doupata, svolejte své rodinné příslušníky do vašeho útulného doupěte a zahrajte si veselou rodinnou nádherně ilustrovanou zvířátkovou hru – Útulná doupata od BoardBros.

Tags:

One Reply to “Útulná doupata”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: