Útěk z vězení

Cesta na svobodu nebude lehká

S deskovými hrami se můžeme dostat na spoustu míst a prožít hromadu příběhů, které běžného smrtelníka úplně nepostihnou. Přeci jen, kdo z vás někdy byl vyšetřovatelem paranormálních jevů a bojoval s Prastarými o záchranu lidstva? Nebo dokázal někdo z vás reálně vybudovat dro… (raději čokoládový) kartel? No, a občas se někdy něco nepovede podle plánů a strážci zákona vás chytnou, soudce odsoudí a jdete si sednout do chládku. A vy nechcete přistoupit na to být vězněm, dokud vám neuplyne vyměřený čas. Prostě a jednoduše se rozhodnete vykopat si z vaší cely tunel na svobodu, a utéct.

Přesně tohle je cílem ve hře Útěk z vězení, kterou naleznete pod originálním názvem hry Dig your way out. O herní design se postaral David Simide a za grafikou stojí Mihajlo Dimitrievski. Nutno zmínit, že grafické vzezření v sobě krásně snoubí temný duch kriminálu s vtipně pojatými postavičkami. Do českých luhů a hájů nám Útěk z vězení přinese plně v češtině společnost ADC Blackfire. Pokud se vše zadaří, termín vydání by se mohl pohybovat během května.

Rozhodně nečekejte, že s vašimi spoluhráči budete spolupracovat. Ba naopak, vůbec nic si nedarujete, protože jen ten nejlepší „kopáč“, kterému se podaří vykopat jako prvnímu předem daný počet políček (v závislosti na počtu hráčů) tunelu, vyhrává. Posléze se rozezní alarm a šance na útěk pro ostatní skončí a jejich osud je znovu zpečetěn. Tohle je dobré si asi říci hned na začátku. Také určitě stojí za zmínku, že hra je vhodná pro 2-6 hráčů, s doporučeným věkem 16 let, přibližně na 45 minut. Po přečtení pravidel si myslím, že hru by rozhodně zvládli i mladší hráči, nicméně nastavení na 16 let je spíše kvůli zvolenému tématu.

Pro pořádek zkusím nastínit, co bychom mohli nalézt pod víkem krabice: herní plán, oboustranné tabulky vězňů, k tomu kartonové standees figurky s plastovými stojánky, karty průzkumu, zbraní, nástrojů (jsou tři druhy: lžíce, lopata a krumpáč), příběhového pozadí a gangů. Dále pak na nás čekají žetony hlavní měny – tedy cigaret – a žetony zranění. Vše završuje klasická šestihranná kostka a pár drobností pro speciální varianty hraní.

Dle papírových předpokladů vypadá příprava hry snadně. Stačí rozdělat herní plán, vybrat si jednoho z vězňů, tedy uzmout si tabulku vězně a standees figurku umístit do bloku cel. Na příslušná místa na herním plánu roztřídit karty nástrojů, zbraní a gangů. Vedle plánu vytvořit pořádně promíchaný balíček z karet průzkumu, žetony a kostku. Každý hráč si vezme jednu kartu speciálních úkolů, kterou nikomu neukazuje, a do ruky si vezme 3 karty průzkumu. Zvolíme prvního hráče a jdeme kopat tunel.

Hráči se postupně střídají v tazích, ve kterých mohou provést dvě akce. Některé je možné realizovat jen v určitých částech vězení, jiné je možné realizovat takřka všude. Jednou z možností je návštěva jiného oddělení, což lze realizovat dvěma způsoby. Buď si hodíte kostkou a poputujete do čísla oblasti shodujícího se s hodnotou na kostce (povětšinou je na výběr ze dvou možností, protože stejné číslo mají dvě oblasti) nebo si opatrným pohybem zajdete, kam jen chcete, ale bude vás to stát 2 akční body a na řadu jde další hráč.

Další možnou akcí je dobrání si karet průzkumu. Mezi nimi najdete různé věcičky, jako třeba odpadkové koše, řetězy, různé druhy příslušenství, vzácné předměty nebo karty akcí, díky kterým je ve vězení hned „veselo“. Sice vás to bude stát jednu akci, ale každého určitě potěší návštěva přinášející vám cigarety nebo proč neposlat protihráče na samotku, díky čemuž ztratí jednu akci. Ale zpět k vašemu vlastnictví. Téměř vše má nějakou hodnotu cigaret, která je uvedená na kartách. Pokud si zajdete na dvůr, můžete zde ledacos prodat nebo koupit, což se určitě hodí, když máte nějaký ten vzácný předmět, za který při prodeji obdržíte 6 cigaret, jež následně utratíte za koupi krumpáče. S ním můžete posléze zajít do své cely, abyste jej použili ke kopání tunelu. V praxi to znamená, že jej dáte ke své tabulce vězně a hromadíte zde tyto nástroje, dokud jejich hodnota nedosahuje množství potřebného k vykopání cesty na svobodu. Dále se můžete klidně vydat do jídelny, abyste zde zcizili lžičku, se kterou opět vyrazíte do cely kopat.

Pochopitelně věci je možné si opatřit i jinak, než průzkumem nebo koupi na černém trhu. Pokud se potkáte s jiným hráčem ve stejné oblasti, můžete jej zastrašovat a získat nějakou tu hračičku od něj. Jestli se jen tak nedá, střetnete se pomocí karet zbraní. Poražený si přivodí žeton zranění, s kterým může putovat na ošetřovnu, aby se vyléčil. Sice s jedním nebo dvěma žetony může klidně putovat dál bez léčby, ale bude jej to dost omezovat. Některé předměty si můžete „ucraftit“, jenže pokud jste zranění, tak to nepůjde. Nemluvě o samotném kopání tunelu.

Takovou třešničkou na dortu je připojení se k některému z 6 gangů. Na jedné straně vás to bude stát nějaké to příslušenství, ale získáte tím určitá privilegia – např., snadnější pohyb, znemožnění ostatním hráčům vás jakkoliv poškodit, vzít si o jednu kartu průzkumu více apod. Prostě, bude se vám lépe dýchat. V jednu chvíli můžete mít maximálně jednu kartu gangu u sebe. Pochopitelně je možné vámi vlastněnou kartu gangu zahodit a vzít si novou, nicméně bude vás to zase něco stát, včetně jedné akce.

A to stále není vše, co hra nabízí. K dispozici je rozšiřující a pestřejší varianta pro hraní dvou hráčů: Michel & Michelle. Hra díky efektům karet těchto vězňů, jež nemají pod kontrolou hráči, je mnohem dynamičtější a rozhodně se dočkáte více nelehkých střetů. Nebo chcete variantu, v níž je možné spolupracovat? Není problém, stačí se rozdělit na dva týmy a jde se na věc. Tedy je zapotřebí být u stolu ve 4 nebo v 6 lidech.

Jsem přesvědčen, že by se o Útěku z vězení dalo napsat ještě spoustu stran. V tuto chvíli nám však nezbývá než se těšit na to, až se v květnu tento titul dostane na pulty obchodů plně v češtině díky společnosti ADC Blackfire. Za mě osobně to nebude hra, kterou si během pár let zahraji se svými dětmi (3 a 5 let) – vzhledem k tématickému zaměření, ale na takové to deskohraní s kamarády se určitě na řadu dostane.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: