Uštěkaná ulice

Hoď si kostkou a doufej v bobek.

Ačkoli ve vás může bobek evokovat spíše něco špatného, věřte mi, že v této hře je budete chtít házet pořád. Dnes vám totiž představím novinku od Blackfire s názvem Uštěkaná ulice, v originále Bark Avenue.

Příprava hry

Příprava se dělí na dvě části. Nejdříve začneme přípravou hracího plánu. Žeton sluníčka položte na vrchol stupnice denní doby. Roztřiďte žetony odměn, kávy a pamlsků.

Pokud hrajete sólo, nebo ve dvou, tak se rozhodněte, zda budete venčit na východní, či na západní části plánku (East Side/West Side). Podle toho si vyberte karty psů, kteří jsou ze čtvrti ve vybrané části města. Karty zamíchejte a vytvořte z nich dobírací hromádku na určeném místě vlevo nahoře. Vedle této hromádky začněte vykládat karty psů – čtyři karty při hře jednoho až dvou hráčů, pět karet při hře tří hráčů. Všechna místa na plánku zaplníte při hře čtyř až pěti hráčů. Zamíchejte ještě karty cílů a událostí a položte si je nedaleko svého herního plánu.

Pokračujeme přípravou hráče. Hráč si vezme svůj plán procházky, svoji figurku a pět žetonů hodnocení (to jsou ty hvězdičky), kterými překryje místa na pravé straně plánku. Z dobírací hromádky si každý hráč dobere dvě karty psů a dvě karty osobních cílů. Z těchto karet si necháte vždy jen jednu a zbytek dáte dospod dobíracího balíčku. Kartu psa si položte na první místo na svém plánu a položte na něj žeton procházky tlapkou vzhůru. Nyní jste připraveni začít hru.

Jak probíhá každé kolo?

Nejdříve je nutné posunout žeton slunce. Byť jde o první krok, tak jsme na něj zapomínali. Krok je to ovšem velmi důležitý, neboť při posunu se může sluníčko ocitnout na políčku, které spouští nějakou událost, která může výrazně ovlivnit následující hru. Některé události jsou okamžité, jiné jsou průběžné a trvají dokud je nenahradí jiná událost. Žeton se může dostat i na políčko konkurence. To způsobí, že se odhodí dvě karty psů, které jsou v nabídce nejvíce vpravo. Zbylé přesuňte na volná místa a doplňte dvě nové zleva.

Pokračuje se hodem kostkou. Ve hře jsou dvě – bílá, pokud se pohybujete po městě a zelená, pokud jste v parku. V parku je větší pravděpodobnost, že se pejsci vykakají. Na trávě se vždy lépe tlačí. Na kostkách ovšem nejsou jen obyčejná hnědá hovínka. Může padnout i žlutá hromádka, díky tomu se vám vykakají všichni aktuálně venčení pejsci. Může vám padnout i loužička, ta ovšem nemá žádný efekt. Pokud padne na kostce holub nebo veverka, tak ti upoutali pozornost vašich pejsků a ti vás strhli a rozběhli se za nimi. Musíte se tedy pohybovat ve směru šipky, která padla na kostce. No a pokud padne bota s číslem +1, tak ta značí, že se můžete pohybovat o jedno pole navíc.

Tím se dostáváme k další části tahu, tedy k pohybu. Maximální počet kroků, které je pejsek schopný ujít, je znázorněn na kartě vlevo nahoře. Logicky, pokud venčíte více pejsků, tak se pohybujete dle rychlosti toho nejpomalejšího. Pokud se pohybujete bez pejsků, tak neházíte kostkou, ale můžete se libovolně pohnout až o čtyři políčka. Pro urychlení své cesty můžete použít i metro. Stanice metra fungují jako takové teleporty z jednoho místa mapy na druhé.

Po dokončení pohybu si vybíráte jednu z akcí. Můžete vyzvednout psa, udělat akci čtvrti, ve které se nacházíte anebo vyvenčeného psa vrátit. Pro vyzvednutí psa se musíte nacházet v jeho čtvrti, dále si musíte hlídat snášenlivost. Někteří psi jsou samotáři, jiní rádi společnost, někteří malí pejsci se bojí velkých a nechtějí jít s nimi na procházku. Na tyto potřeby musíte brát zřetel. Pouze pokud máte pamlsky, můžete pejsky „uplatit“. Akce čtvrti jsou různé. Nabízejí např. jednu z oblíbených činností pejsků, nákup kávy a pamlsků (za dýška z venčení), nebo vyfocení selfie s pejskem.

K čemu slouží pamlsky už víme, ale na co jsou kávičky? Žeton kávy je oboustranný a po nákupu máte kelímek plný. Po jeho uplatnění žeton otočíte a umožní vám jednu akci za kolo navíc. V dalším kole můžete vypít zbytek kávy, žeton odhodíte a máte zase jednu akci navíc.

Při vrácení pejska je nutné být opět v jeho čtvrti. Dále musí být pejsek dostatečně projitý (délku procházky ukazuje na kartě ikonka tlapky s číslem uprostřed). Pokud psa vrátíte včas, tak navíc k odměně uvedené na kartě, můžete dostat dýško za udělaný bobek, selfíčko a oblíbenou činnost. Také si můžete odebrat žeton na své desce za splnění podmínky hodnocení. O tom více dále v textu. Všechny tyto odměny dostanete jen pokud pejska vrátíte včas. Pokud se zpozdíte dostanete jen odměnu uvedenou na kartě, ale žádná dýška navíc vás nečekají.

Na závěr se posunuje žeton procházky u každého psa, se kterým jste byli na procházce. V okamžiku, kdy naplníte potřebu daného psa z hlediska délky, tak otočte žeton s packou na stranu s domečkem. Nyní víte, že se musíte pomalu blížit k páníčkům a psa v domovské čtvrti vrátit. Snažte se to stihnout, odměny jsou opravdu výhodné.

Podmínky hodnocení

Pokud budete všechno zvládat na výbornou, tak vám páníčci budou dávat pozitivní hodnocení (za splnění určitých podmínek). Tato hodnocení vám budou přinášet další výhody do hry, takže mi věřte, plnit je chcete! Při splnění jakékoli podmínky si vezmete jeden žeton hodnocení (hvězdičku), ležící co nejníže na vašem plánku procházky. Tím odhalíte aktuální výhodu do hry. Během vrácení jednoho pejska můžete splnit pouze jednu podmínku. POZOR! Existuje jedna výjimka.

Malý tip

Na tomto místě bych vám ráda dala malé doporučení, které se týká právě té výjimky splnění podmínek hodnocení. Pokud totiž venčíte pejska z útulku, tak je to jediná možnost, jak získat při včasném vrácení dvě hodnocení zároveň. Při prvním vrácení pejska z útulku automaticky dostanete hodnocení Ochránce. Pokud se vám ale podaří splnit ještě nějakou další podmínku, jako např. Perfektní procházka, Libovolná procházka a další, tak získáte rovnou druhé hodnocení.

Osobně bych vám doporučila vyvenčit pejska z útulku hned na začátku hry. Nedostanete za něj sice finanční odměnu, ale zároveň si odstraníte dva žetony hvězdiček ze svého plánu a mnohem rychleji si zpřístupníte odměnu a možnost venčit současně tři pejsky.

Já sama jsem si tuto možnost poprvé odemkla až na sklonku dne, tudíž jsem ji už nevyužila na maximum a tím pádem přišla o finance, které v této hře představují vítězné body.

Hodnocení

Jak jen začít hodnocení této krásné, roztomilé, rodinné deskovky plné pejsků. Tak začátek bychom měli, ale teď vážně. Hra se mi od pohledu velmi líbila. Nicméně jsem se sama již několikrát spálila, že krásně vypadající hra, nutně nemusí být hrou dobrou.

Když jsem si pak poprvé procházela pravidla, říkala jsem si, že v tom vidím prvky starších her – pohni se na pole a udělej akci, pohni se dál a udělej další akci. Jak si ale naplánovat svůj pohyb, abyste splnili oblíbené aktivity jednotlivých pejsků, abyste stihli jednoho pejska vrátit, druhého vyzvednout, udělat bobek, vyfotit se, občerstvit se kávou, nakoupit pamlsky na úplaty… Fíha, to je někdy pěkná fuška.

Naplánovat svůj pohyb tak, aby byl co nejefektivnější, není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. To nás ale na tom právě baví. Hru určitě můžete hrát v mírumilovném duchu se svými ratolestmi. My si ji užíváme i bez dětí a snažíme se mezi sebou překonávat a dosáhnout co nejlepších výsledků.

Hra se hraje na konkrétní počet kol, které představují celý den, kdy vy jako venčitelé běháte po ulicích a sbíráte bobky do pytlíků. Měla jsem osobně pocit, že ze sebe nedokážu v omezeném časovém úseku dostat to nejlepší. Ale hra je tu od toho, aby trvala přijatelné množství času, takže po opakovaném hraní mi množství kol přišlo adekvátní. Holt nemůžete mít vše a musíte se rozhodnout pro tu nejlepší možnost, která vám zajistí co nejvíce vítězných bodů. Navíc je hra postupně ovlivňována událostmi, které mohou změnit i vaši aktuální strategii.

Co se týká hodu kostkami, tak v tomto případě mi náhoda vůbec nevadí. To hlavní, co vás bude trápit, je zda se vám pejsek vykaká, nebo ne. Nicméně pokaždé, když jdete ve skutečnosti se svým pejskem na procházku, tak nemáte jistotu, že udělá bobek, a to i když to potřebujete sebevíc. Prostě někdy to vyjde, někdy ne a s tím je potřeba počítat. Projdete se raději větší vzdálenost, jen abyste se dostali do Central Parku a měli větší šanci na vykonání velké potřeby, nebo to zkusíte v betonových ulicích New Yorku, kde budete jen stěží shánět kousek trávy?

No a pro mě naprosto geniální detail jsou holubi a veverky na kostkách, kteří poutají pozornost vašich pejsků a strhávají je na jinou stranu, než jste vy původně měli v plánu. Za tento detail přiděluji velké PLUS, které moc hezky funguje a lehce vám háže klacky pod nohy.

Abych ale jen nechválila, musím zde zkritizovat karty osobních cílů. Za nás doma jsou naprosto nejednoznačné. Dívala jsem se i do originálních anglických pravidel a v nich je to úplně stejně, jako v našich českých. Pojďte se na to se mnou podívat a třeba mi poradíte, jak si konkrétní podmínky vyložit.

Tak třeba první případ. Na kartě vlevo je, že dostanete odměnu pět dolarů za vyvenčení pejska s rychlostí tři, to je mi jasné. Nicméně na druhém obrázku dostanete deset dolarů za společné vyvenčení pejsků s rychlostmi tři, čtyři a pět. Proč je tam zdůrazněno to společné? Evokuje to ve mě, že by měli být tito pejsci venčeni současně, což je přeci hloupost, když osobní cíle se vyhodnocují až na konci hry. Jak by to člověk ohlídal?
Na kartě na druhé fotografii je napsáno, že každé spropitné má hodnotu tři dolary. No a kde je nějaký cíl? O co se mám tedy snažit? U každého psa získat co nejvíce spropitného a na konci hry si ho počítat s hodnotou tři? Nemohlo by to být více rozepsáno v pravidlech? Možná se ptám až moc, ale opravdu to není jednoznačné.
To stejné je na třetím příkladu. Můžete dostat patnáct dolarů pokud získáte ocenění TŘI PSI, EXPERT A VŠESTRANNOST. Takže musím získat všechna tato tři ocenění a dostanu za to patnáct dolarů? Což je dost těžké a v porovnání s druhou kartou nesrovnatelné. Nebo mi stačí získat jen jedno z těchto hodnocení a získám patnáct dolarů? A když bych získala dvě, budu mít třicet dolarů? Opět mi to není jasné a v pravidlech se více nedozvíte. Výklad těchto podmínek a cílů je tedy v naší hráčské skupině na domluvě a spravedlivost.

Celkově nás hra velmi překvapila a v průběhu hraní nás bavila čím dál víc. Není to nikterak převratná hra, ale je velmi dobrá. Navíc, pokud i vy jste pejskaři jako já, a mrzí vás neustále se rozšiřující rybníček her s kočičkami, tak tuto hru určitě nesmíte přehlédnout. Hra má nádherné ilustrace, krásně funguje, zabaví se hráči i rodinky. Pro mě jasná volba!

Uštěkaná ulice získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete předobjednat přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: