Unmatched: Souboj v mlze

Kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv

Herní systém zvaný Unmatched dovoluje, aby se spolu střetly mýtické bytosti, knižní hrdinové, postavy známé divákům ze stříbrného plátna, či jakákoli jiná stvoření, která si jen dokážete představit napříč všemi možnými světy, vesmíry a časovými obdobími. Nejspíš se tyto bytosti ani nikdy neměly možnost setkat, proto snad ani nemají důvod zkřížit spolu meče, aby vyhrál silnější či snad chytřejší. Možná jej ani nehledejme. Žádný doprovodný lore totiž v Unmatched nenajdete. Jde o bohapustou arénovou řezničinu pro 2 až 4 hráče s doporučeným věkem od 10 let a jedna partie může trvat okolo 30 minut.

Ve světě je již k sehnání pěkná řádka krabic s hrdiny a herními plány, které lze spolu navzájem kombinovat. Do českých luhů a hájů během loňského roku díky společnosti Albi dorazila první z nich, s podtitulem Souboj legend. Ostatně i my v redakci jsme měli to štěstí a podívali jsme se v zevrubné recenzi na zoubek této hře, v níž najdeme čtyři naprosto rozdílné protivníky: Artuše, kterého věrně doprovází Merlin, Sindibáda, jenž je silnější s každou svojí cestou, Alenku z Říše divů, která se dokáže zmenšit i zvětšit, a Medúzu, jejíž pohled dokáže zabíjet na dálku.

Tato loňská klání letos opět díky společnosti Albi v češtině obohatí další sada čtyř hrdinů s novým oboustranným plánem přinášející odlišné dvě arény s podtitulem Souboj v mlze. Jen pro upřesnění uvádíme, že Souboj v mlze lze pořídit a plnohodnotně hrát i samostatně bez nutnosti vlastnit předchozí Souboj legend, nicméně kombinace obou titulů hráčům přináší možnost pořádat zápasy s výběrem z 8 protivníků v kterékoli ze 4 rozličných arén. No a vzhledem k tomu, že krabice s Unmatched: Souboj v mlze se nezadržitelně řítí na pulty obchodů (nebo do skladů e-shopů), pojďme se podívat co letošní asymetrická soubojová rubačka přinese.

Souboj v mlze v sobě ukrývá čtyři velmi zajímavé hrdiny, z nichž každý nabídne unikátní balíček 30 karet, jednu moc hezky vymodelovanou figurku i s odnímatelným barevným podstavcem a případnými plastovými žetony nohsledů, počítadla životů a jednu kartu se speciální schopností, z níž se po jejím otočení stane univerzální lama karta. Dále pod víkem krabice najdeme oboustranný herní plán přinášející do tohoto univerza speciální pravidlo tajných průchodů (čtyři teleporty na jedné straně mapy), což v praxi znamená, že se lze mezi těmito nesousedícími políčky libovolně přemisťovat. Poslední věcí v krabici jsou pochopitelně česká pravidla.

Po jejich přečtení se dá usuzovat, že tahle hra nebude žádná raketová věda. Stačí vybrat stranu herního plánu, zvolit si hrdinu s příslušným herním balíčkem, umístit jej i s případným pomocníkem na herní plán, vzít si příslušné žetony a pět karet do ruky a souboj na život a na smrt může začít. Každý hráč může ve svém tahu vykonat dvě akce, mezi něž patří:

  • Manévr – hráč si dobere jednu kartu do ruky a posune svého hrdinu po herním plánu.
  • Léčka – zahrání karty se symbolem žlutého blesku dovoluje vykonávat speciální akce. Kupříkladu postava Sherlocka Holmese umí při použití karty Vyloučit nemožné nahlédnout do karet v soupeřově ruce a jednu mu odhodit.
  • Útok – probíhá vybráním a následným porovnáním hodnot útoku a obrany zobrazených na kartách. K tomu je zapotřebí ještě vyhodnotit schopnosti uvedené na kartách, poté si obránce případně odečte na svém ukazateli zdraví úbytek životů a to je celé.

Nutno zmínit, že za každou postavu se hraje zcela odlišným způsobem a jít univerzální cestou bijce se nejspíše nebude rovnat automatickému vítězství; tedy za předpokladu, že tento způsob boje nepodporuje některý s balíčků karet daného bojovníka. Navíc s kartami bude zapotřebí zacházet rozvážně, protože svým způsobem dobírací balíček symbolizuje výdrž. Pokud v něm totiž karty dojdou, hráč ztrácí život za každou kartu, kterou by si měl z balíčku vzít.

Řekněme si více o jednotlivých hrdinech. Začneme třeba u takového nenápadného pana upíra, Drákuly, který je nebezpečný svým pohledem a k ruce mu jsou hned tři Sestry. Jeho speciální schopností je možnost uštědřit zranění sousedním protivníkům a pokud se tak stane, musí si vzít jednu kartu. Na první pohled lze spatřovat jistou podobu s Medúzou ze Souboje legend. Pochopitelně je zde řada rozdílů a tím nejzásadnějším je způsob útoku: zatímco Drákula útočí zblízka, Medúza může svým pohledem ublížit na dálku. Výchozí pohyb Medúzy je o 3 body a Drákula má k dispozici jen 2, nicméně balíček mu dovoluje pracovat s teleportací. Kupříkladu karta Jako vítr mu po boji dovoluje pohnout se o tři pole. Nebo pokud Sestra zvítězí v boji při použití karty Žízeň po přežití, smí se Drákula přesunout kamkoli vedle jejího soka. Karta Krvelačná bestie umožní Drákulovi zasadit brutálně silný útok pomocí obětování karet – čím více karet, tím větší účinek.

Může se taktéž stát, že se na herním plánu objeví postava útočící zblízka se dvěma rozdílnými tvářemi: vypočítavý Dr. Jekyll a strašlivý pan Hyde. V prvním tahu je aktivní osobnost Dr. Jekylla a v každém dalším tahu si může hráč zvolit, za kterou osobnost tohoto rozpolceného muže bude chtít hrát. Aby se předešlo nejasnostem, je k dispozici oboustranný žeton znázorňující tvář toho, kdo bude v daném tahu aktivní. Dr. Jekyll s panem Hydem patří se 16 životy k odolnějším hrdinům, nicméně kdykoliv se pan Hyde rozhodne použít akci manévru, automaticky tím přichází o jeden život. To je sice mrzuté, ale karty Dr. Jekylla umožňují také léčení a navíc i práci se svým dobíracím balíčkem, jako třeba karta Poklidný výzkum. Takže použití manévru vás sice může stát jeden život, ale pomocí karty Čisté zlo se zároveň můžete přesunout kamkoli ve své oblasti a uštědřit všem sousedním bojovníkům zranění v hodnotě 2. Na první pohled na mě Dr. Jekyll a pan Hyde působí jako postava náročná na naučení, obzvláště když k sobě nemá žádného pomocníka, ovšem jakmile se někomu povede ovládnout mysl tohoto jedince, dostane se hráči do rukou zajímavá a strategicky dobře vybavená herní postava.

Jestliže jsem zmínil, že Dr. Jekyll a pan Hyde patří k těm odolnějším postavám, tak Sherlock Holmes má nejen stejný počet 16 životů, ale navíc i věrného pomocníka Dr. Watsona s dalšími 8 životy, což je na doprovodnou postavu věru hodně. Navíc je takový šikula, že umí útočit na dálku, zatímco Sherlock Holmes jen zblízka a vytváří tak velmi silnou dvojici, jejíž speciální schopností je, že efekty na kartách s jejich označením nelze zrušit. Jak prosté, že? Pravdou však je, že vysoká odolnost je kompenzována velmi nízkými útočnými hodnotami, nicméně jejich útok umí být i zákeřný – kupříkladu díky kartě Lest dokáže zrušit veškeré efekty oponentovy karty nebo kartou Umění dedukce dovolující změnit hodnotu protihráčovy karty na hodnotu jejího posílení s velmi nízkými hodnotami. Osobně očekávám, že hrání za Sherlocka Holmese bude posloupností úskočných manévrů s občasným přískokem k protivníkovi, aby jej postupně zraňoval po velmi malých hodnotách.

Posledním hrdinou je Neviditelný muž útočící zblízka, jenž sice nemá žádného pomocníka, ale zato má k dispozici 3 žetony mlhy, které se rozmístí na různá políčka v oblasti, v níž začíná partii. Při vstupu Neviditelného muže na tato políčka se stává neviditelným, což v praxi znamená, že dostává automaticky navíc bonus do obrany 1 bod. Navíc se může mezi políčky s žetony mlhy volně pohybovat stejně jako by šlo o běžný pohyb. S žetony mlhy lze manipulovat pomocí balíčku karet – například při použití karty Zmatení může Neviditelný muž všechny tři žetony libovolně přemístit. Oponent tomu sice může zabránit, ale bude ho to stát odhození jedné karty z ruky. A třeba karta Únik dovoluje po souboji přesunout jeden žeton mlhy kamkoli na herním plánu a přemístit na něj Neviditelného muže. Celý tento koncept na mě působí tak, že tohoto hrdinu bude velmi těžké zranit v boji zblízka.

Unmatched: Souboj v mlze se na pulty obchodů dostane co nevidět plně v češtině díky společnosti Albi a pochopitelně dá se již předobjednat na řadě e-shopů. Po verzi s podtitulem Souboj legend jde již v pořadí o druhou sadu bojovníků, kterou je možné si užít samostatně v našem mateřském jazyce, nicméně, pokud budete mít obě krabice doma, čeká vás brutální a svižná arénová řezničina pro dva až čtyři hráče. Pochopitelně, jak se Unmatched: Souboj v mlze hraje a jaký z něj máme pocity vám přineseme v brzké době v naší zevrubné recenzi, kterou již Michal Roučka pomalu finalizuje.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: