Únikovka Junior

Při zpětném ohlédnutí jsem se s únikovou hrou setkal poprvé ve filmovém podání. Asi netřeba dlouze vzpomínat na dost morbidní filmové série SAW nebo Kostka. Do videoherní podoby se úníkovka dostala poprvé v roce 2005 a skutečný, reálný zážitek pro skupinu kamarádů spatřil světlo světa v roce 2007 v Japonsku. Za pouhých třináct let se tato zábava stala doslova fenoménem. Vždyť na území České republiky naleznete více jak 200 „možností k úniku“. Tento trend se pochopitelně nevyhnul ani deskovým hrám. Což je určitě super věc, pokud je ovšem šikovně podaná. V některých případech mi to přijde dělané dost na křeč, ale někdy je to skutečně parádně vyladěné.

V dnešní recenzi se budeme věnovat únikovým hrám pro nejmenší. No nejmenším – dětem od devíti let. A i to bude pro spoustu nejmladších účastníků dost náročný úkol. Konkrétně se nám do redakce dostaly do rukou dvě únikovky od společnosti Alby, ze série Mozkovna, nesoucí název Únikovka Junior. Na trhu najdete hned dvě varianty – Operace Pizza a Uvězněni ve vesmíru.

Ve své podstatě nejde ani tak o hry plné karet, postav z kartonu, bambilionu žetonů, desetihranných kostkek apod. K dispozici je pouze a jen kniha – lépe řečeno téměř padesáti stránkový sešit z tvrdého papíru, aby něco vydržel. Sešit je rozdělen do pěti oddílů – od úvodu popisující, o co v dané únikovce jde, jak ji máme používat a úvod do konkrétního příběhu. Druhou části je samotná pasáž hraní, doplněná o popis toho, kde se nacházíte a co máte dělat. Následně jsou k dispozici nápovědy. Pakliže vám ani nápovědy nepomohou, jsou zde i vysvětlení, jak na konkrétní záludnosti, doplněné o ověřovací tabulku výsledků. Poslední část obsahuje pomocné předměty, jenž je ideální si před zahájením vystřihnout a připravit k hraní. Nemusíte se bát, že předměty během hraní zničíte – nikoliv, jen je budete chytře pokládat na ilustrace a dotvářet prostředí. Jediné, na co je potřeba si dávat pozor, abyste nenalistovali na stránky s řešeními nebo nápovědami a neulehčili si hru ještě před samotným zahájením.

Asi mi dáte za pravdu, že dělat speciální článek na Únikovku Junior věnovaný unboxingu by bylo naprosto zbytečné, protože by ve své podstatě obsahoval jen vyobrazení obou zmiňovaných sešitů. A nic více. Proto omluvte i obrázky doprovázející tuto recenzi zachycující jen ty části nebo pasáže, které nesouvisí se samotným hraním.

Pojďme tedy pomalu na to! Avšak ještě před tím, než začneme, tak si připravte papír a tužku (mohou se vám hodit), a nožkama vystřihněte komponenty ze zadní strany sešitu. A o co tedy v Únikovka Junior jde? Startovní premisa obou her je velmi hezky nastíněna, protože patříte ke speciálním jednotkám časoprostorové agentury Y, která se snaží řešit neřešitelné napříč časovými dějinami. Takže můžete být vyslání třeba do 25. února 1954, abyste zákeřně zabránili vzniku Večerníčka (a to by byla škoda, takže tam určitě nee). Taktéž můžete zabránit zkáze dinosaurům nebo se v budoucnu podílet na svízelné záležitosti během blíže nespecifikované budoucnosti. Tyto časoprostorové “kejkle” můžete dělat jen díky svému věrnému příteli Portíkovi. Má to jeden podstatný háček. Portík dokáže tyto časoprostorové portály udržet jen po určitou dobu. Pokud nezvládnete během této doby vyřešit daný úkol, je vše na věky věků ztraceno.

Co to znamená? Ve své podstatě máte na projití celé hry časově omezený úsek. Pochopitelně, pokud si nejste vůbec jistí, můžete tento prvek vynechat, ale zas na druhou stranu přicházíte o to napětí časového presu. Chápu, že ne každému to vyhovuje, ale k únikovkám to bezesporu patří. Podle toho, jak se cítíte, můžete si vybrat, zda hru zvládnete za 60, 45 nebo 30 minut. S tím, že nejkratší časový úsek je opravdu vražedný, vyžadující bohaté zkušenosti s řešením všemožných rébusů nebo hlavolamů.

Zapínáme stopky a jeden! Otočením listu na první stranu příběhu nám lehce nastíní, co se děje a nastává první fáze rozkoukání se, co vlastně je potřeba, abychom dělali. Pokud si to včas uvědomíte, přijít na řešení nebývá mnohdy náročné. Pokud víte, můžete si ověřit správnou odpověď a pokračujete dál. Výsledkem je vždy číselná hodnota odkazující na jinou stránku, kde vaše cesta pokračuje. To znamená, že příběh není rozvržen kontinuálně po sobě následujících stránkách, ale nahodile rozmíchané.

Jak jsem zmiňoval, jsou k dispozici hned dvě Únikovky Junior. Díky společnosti Alby jsem měl možnost vyzkoušet obě a musím přiznat, že každá má své kouzlo a jsou jedinečné. Nemohu říct, že jedna by byla lepší než druhá. Myslím si, že ať sáhnete po kterékoliv, neprohloupíte.

Uvězněni ve vesmíru vás Portík vezme do roku 3144. Astronauti z planety Vakuma se vydali na průzkumnou misi a už se více jak 24 hodin nezvali. Po jejich krku vždy prahli ďábelští obyvatelé z planety Hyena. Co se stalo? Jsou astronauti opravdu ve smrtelném nebezpečí nebo jen nějaká technická chyba jim zabraňuje v komunikaci? To musíte zjistit a případně napravit. Téměř jak vystřižené z nejedné epizody Star-Treku (omlouvám se všem fandům a nechytejte mě prosím za slovo). Druhou možností je Operace Pizza vás pro změnu vezme zpět do minulosti. Konkrétně do roku 1889. V této době chce někdo otrávit šéfkuchaře, který vymyslel pizzu Margherita. Jde jen o plané výmysly nebo se jedná o skutečně důmyslnou past? To je jen na vás, zda zjistíte.

Věřím, že hádanky dokážou potrápit šedou kůru mozkovou všech jedincům napříč celou rodinou. Ideálně, když si k tomu sednete, při jednom deštivém odpoledni na hodinku s celou rodinou. Během bádání se přistihnete u toho, jak vzájemně spolupracujete a pokud přijdete na řešení dostaví se určitě pocit úspěchu a radosti. Obzvláště, když na řešení přijde nejmladší článek speciální jednotky agentury Y. V ideálním případě je dobré zkusit onomu agentovi, napovědět, pakliže dospělý jedinec tuší nebo ví.

Drobnou nevýhodou, ale tomu tak u těchto typů her bývá, je znovuhratelnost. Protože po dohrání už vše víte a procházení jednotlivými nástrahami by pro vás byla otázka několika minut. Prostě rutina, která vás nebude rozhodně bavit. Ale nic nenahradí to první hraní, kdy napětí a atmosféra u stolu by se dala krájet. Nicméně po dohrání můžete hru někomu prodat nebo věnovat, aby si i další členové vyzkoušeli, jaké to je být speciálním časoprostorovým agentem. Co mě v této souvislosti napadá je fakt, že se těžko odhaduje zvolená obtížnost na počátku. Druhou možnost fakt nedostanete, protože to už bude buď rutina nebo nuda.

Hodnocení – 4 z 5

Únikových her na světě existuje již tisíce všech možných druhů. Pochopitelně tento fenomén se nevyhnul ani deskovým hrám, takže je z čeho vybírat. A proč ne zrovna Únikovka Junior, vhodná pro děti od 9 let? Jednoduše, protože je chytlavá a atmosférická. Na trhu existují hned dvě varianty: Uvězněni ve vesmíru a Operace Pizza. Ve své podstatě se vám do rukou dostane sešit plný hlavolamů čekající jen na to, až zvládnete vše vyřešit, opředené napínavým dětským příběhem. Pochopitelně, po dohrání můžete sešit věnovat někomu jinému, ale to už tak u těchto typu her bývá.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: