Únikovka: Drákulův hrad

Upíří dobrodružství do kapsy

Úvod

Při úklidu jste našli na půdě starodávně vyhlížející knihu, kterou jste se ani neodvážili pro její odpudivost otevřít. Než se vzpamatujete, zvoní u vašich dveří pošťák a přináší vám pozvánku od jistého hraběte Vlada D.

Poslední roky je velká poptávka po únikových hrách. I deskoherní svět nezůstal pozadu a autoři začali trh sytit všemožnými šifrovačkami. Proto jsme se rozhodli podívat na zub několika z nich a dnes si stručně povíme o únikovce, která vás zavede do Transylvánie. Výpravu pro nás přichystali Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino a ilustrátor Alberto Bontempi.

Recenzovat hru typu únikovka je složité, neboť jde většinou o jednorázový zážitek, který spočívá na luštění hádanek, více či méně tematicky zasazenými do obvykle jednoduchého příběhu. Prozradím vám tedy, jak jsem si užil výpravu se znepokojivou knihou v podpaží odvíjející se na 64 velkých kartách z tvrdého papíru.

O cestě do Transylvánie

Drákulův hrad začíná jako úsměvný příběh s jednoduchými hádankami, jejichž obtížnost se zvyšuje. Několikrát se promění i atmosféra příběhu a hráč má pocit, že prochází jednotlivými dějstvími knihy či divadelní hry. Některé hádanky mají překvapivé rozuzlení a kladou důraz spíše na znalosti nežli jen obyčejné logické myšlení. Protlouci se do konce hry zvládne každý, ale otázka je, zda bude úspěšný. Když si s nějakou hádankou nevíte rady, tak jen kartu položíte na hromadu selhání, ty vyřešené zas na hromadu úspěchů. Podmínky na konci hry jsou přísné a nechybí tu ani velký nečekaný zvrat.

Některé přítomné postavy sice nemají s Drákulou nic společného a bylo by lepší je nahradit jinými monstry, ale jak říkám, hra není hororová, spíše evokuje první dětská dobrodružství na stránkách knih.

Hra vám vystačí na 60 až 90 minut. U jedné grafické hádanky jsme pokusem dospěli k tomu, že má vícero řešení a je těžké ji tedy vyřešit tak, jak si představují autoři, ale díky ostatním hádankám jsem naprosto spokojen a mrzí mě, že hra není delší. Pokud hledáte vstupní únikovku, anebo vám chybí upíří dramata, s touto neuděláte chybu.

A pokud hledáte složitější drama, doporučuji gamebook Upírova hrobka.

Únikovka: Drákulův hrad získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: