Hledej rozdíl: tvary, barvy, velikosti

Unikat je kombinační deskovka od Bernharda Webera a Richarda Pollea s grafikou od Gerarda Lepianky, která je díky firmě Granna (Pygmalino) na trhu již delší dobu. To však neznamená, že už je takříkajíc “za zenitem”. S jednoduchým nápadem pracuje vcelku znamenitě.

Barvy, tvary, velikosti, barvy…

V menší krabičce opět najdeme pouze přírodní materiály. Kartonové čtvercové destičky, papírové zástěny a látkový sáček. Žádné plasty, žádné igelitové sáčky. Na to si u Pygmalina již zvykáme a kvitujeme to s povděkem. V balení je dále už jen tenký sešítek s pravidly v češtině, slovenštině, polštině a ukrajinštině (jedná se o polského vydavatele, který dodává hru do těchto sousedních zemí).

Každý z až čtyř hráčů do partie dostane jednu zástěnu a deset náhodně vytažených destiček z látkového sáčku. Hráči si tyto rozloží za zástěnu, aby měli přehled o svém “majetku” a zároveň jej skryli před všetečnými zraky soupeřů. Cílem hry je zbavit se všech destiček ze svého vlastnictví.

Doprostřed stolu je vyložena jedna destička ze sáčku a tři další jsou vyloženy na bok herního prostoru jako “výstavka”. Všechny jsou položeny lícem nahoru.

Na jednotlivých destičkách je vyobrazen jeden ze základních tvarů, doplněných o kombinaci barev a velikost. Tvary jsou zastoupeny hvězdičkou, kolečkem a čtvercem. Vyobrazeny jsou buď jako malé, velké či střední. Barvy samotných tvarů jsou modrá, zelená a žlutá. Barvy pozadí jsou bílá, červená a tmavě modrá či fialová.

Posloupnosti

Hráči se střídají ve svých tazích. V ideálním případě každý vykládá destičky na stůl za dodržení základních pravidel: vyložit může jednu či více destiček, první může připojit na jakoukoli jinou v herní oblasti, ty další může napojit již pouze na tu, kterou právě vyložil. Základním pravidlem je, že se přiložená kartička může a musí lišit pouze jedním znakem (tvar, velikost, barva tvaru, barva pozadí), ostatní znaky musí být shodné. Pokud přikládá hráč destičku na místo, kde bude sousedit s více než jednou kartou, musí splňovat pravidla každé takové “sousedství” destiček. A podaří-li se mu napojit se na více než jednu kartičku, získá extra “dvojitý” tah, čímž může být další přiložení, nebo výměna.

Ve chvíli, kdy hráč nechce či nemůže vyložit destičku, může uskutečnit výměnu – odložit jednu svou destičku na “výstavku” a místo ní si vzít jinou buď z výstavky, nebo ze sáčku. Na konci svého tahu si hráč dobere ze sáčku či výstavky jednu destičku, má-li méně než 10 destiček za svou zástěnou. Výstavka nemá omezení na maximální počet destiček, ale je-li vyprázdněna, jsou vyloženy ze sáčku tři další dílky do její nabídky.

V “základní” hře vyhrává ten, kdo se první zbaví všech dílků. Hru si můžete ovšem protáhnout do vícekolové soutěže, kdy každý získá body postihu za počet zbývajících dílků ve svém držení, jakmile první hráč vyprázdní svou zásobu. Počet takových kol si můžete určit dle svých preferencí, pravidla pouze naznačují, že takové prodloužení hry je možné, zbytek nechává pouze na domluvě zúčastněných.

Verdikt

Vzhledem k tomu, že tah končí dobráním destičky, cesta k výhře nepovede po jednotlivých dílcích, ale je nutné správně řetězit dílky, jež hráči vykládají, aby se jim podařilo se zbavit co nejvíce destiček v jednom tahu. Hráči krom plánování dalších vlastních tahů musí sledovat a kontrolovat i tahy soupeřů, na něž navíc mohou navazovat své další vykládané dílky. Tím hra nutí hráče být stále ve střehu. Hra rozvíjí postřeh, rychlé reakce a orientaci ve tvarech a barvách, čímž se hodí primárně pro rodiny s dětmi, kterým je hra určena. Nutno však říct, že se hra neztratí ani v ryze dospělé společnosti a možná budete překvapeni, jak jednoduše znějící hra může zavařit vašim mozkovým závitům a pozorovacím schopnostem.

Musím říct, že nás partie bavily a zcela neplánovaně jsme se pouštěli do dalších kol a ke hře jsme se vraceli i v následujících večerech, ať už s dospělými hráči, nebo i se čtyřletou dcerou, které jsme pouze mírně upravili pravidla a poskytli jí víc času či pokusů na jednotlivé tahy. Svou grafickou jednoduchostí i principem je totiž ideální zábavou i pro předškolní mládež.

Unikat získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Granna / Pygmalino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: