Twilight Inscription

Jde soupeřit o vládu nad galaxiemi kreslením?

Ve vesmíru je nyní nějak prázdno. Poté, co padla tyranská nadvláda Lazaxského císařství, se oslabené národy stáhly na své domovské planety a těžce se vzpamatovávaly z krutých válečných dob. Nyní se však karta obrací, válečné útrapy jsou zapomenuty a některé národy začínají mít opět rozpínavé choutky a jejich vládcové touží po dosednutí na uvolněný mezigalaktický trůn na planetě Mecatol Rex. I ty nejmírumilovnější národy tak začínají kvůli své bezpečnosti zbrojit a sestavovat nové vesmírné válečné flotily. Nový velký konflikt se již blíží.

V systému Kenara nad planetami ve vesmírném přístavu…

V jednací místnosti se zde potkávají přední představitelé klanu Hacanů – vesmírných obchodníků. „Pánové, čas není právě vhodný k obchodování, již třetí naše flotila byla po cestě přepadena a donucena vydat gerrské kořeny, hvězdokvítkové hedvábí a spehatská léčiva. Jestli to takto půjde dál, nebudeme mít brzy finance na vyslání dalších obchodních lodí.“ Představitelé klanů souhlasně a rozlobeně zamručí. Hlava Hacanů Quieron povstane a zvednutou rukou si sjedná ticho. Poté rozvážně promluví: „Po čase hojnosti a klidu, kdy jsme díky našemu obchodu bohatli a ovládali penězi spoustu jiných říší, nastal čas, abychom své zájmy hájili i silou. A proto jsem se rozhodl vložit naše bohatství do rozvoje našeho průmyslu a posílení našich vesmírných armádních sil. Proto jděte, skupujte potřebný materiál, sežeňte a vycvičte letce a vyrobte ty nejlepší lodě v celém vesmíru. Poté vyplujeme s tou největší flotilou, jakou kdy vesmír viděl. Ale tentokrát ne za obchodem, nýbrž za válkou. Za válkou s vesmírnými uchvatiteli a zločinci, kteří si podrobují bezbranné obyvatele vesmíru a drancují jejich planety. Znovu získáme planetu Mecatol Rex a obnovíme mezigalaktické císařství.“ Klanoví náčelníci propukají v jásot. Konečně budou Hacanové nejmocnější frakcí ve vesmíru.

Jak už to však bývá, podobné setkání a projevy se objevují i v dalších galaxiích. Vypadá to, že vesmír se opět zaplní válečnými loděmi všeho druhu.

krabice hry

Co se to děje ve vesmíru

V září se na pultech deskoherních obchodů objevila tmavě modře laděná krabice s poutavým obrázkem na víku. Vesmír, planeta, mezigalaktické koráby, nejrůznější podivné bytosti, kterým vévodí lev v brnění doplněném čepkou a nákrčníkem. Co mi jen ten obrázek připomíná? Už vím, mezigalaktičtí obchodníci z Hacanských emirátů. Ale to je přece ze ságy Twilight Imperium z produkce firmy Fantasy Flight Games. Tato krabice je ale nějaká menší? Že by rozšíření?

Ne ne, nenechte se mýlit. Jedná se o zcela novou hru inspirovanou příběhem Twilight Imperium. Nese název Twilight Inscription, autorem hry je James Kniffen (Civilizace: Nový úsvit), který ke spolupráci přizval výtvarníky Anderse Finéra (Panství Hrůzy, Arkham Horror), Tomasze Jedruszka (Dominion, Hra o trůny desková hra), Alex Kim (Citadela, Twilight Imperium) a Stephana Somerse (Descent, Twilight Imperium).  Do našich končin hru uvedlo vydavatelství ADC Blackfire.

Jste překvapení? A to ještě nevíte, že se nejedná o novou strategickou 4X hru, ale o novou hru typu Roll and Write. Ano, Twilight Inscription je opravdu o házení kostkami a zaškrtávání hráčových herních karet.

Ve hře se o mezigalaktický trůn na planetě Mecatol Rex může utkat jeden až osm vládců frakcí, kteří jsou u vlády již alespoň čtrnáct let. Jedno úsilí o vládu nad galaxiemi jim zabere hodinu a půl až dvě hodiny.

Twilight Inscription se stanete vládcem jedné z čtyřiadvaceti galaktických frakcí a snažíte se o co největší rozmach své rasy ve válčení, průmyslu, navigaci a rozpínání, abyste mohli zaujmout roli vládce celé galaxie a usednout na uvolněný trůn na planetě Mecatol Rex. Ostatní však také nezahálejí, a tak se budete muset hodně otáčet, abyste byli ti nejlepší. Je jen na vás, jak využijete počáteční silné vlastnosti své frakce, zda cíle dosáhnete specializací jen některých oblastí rozvoje, nebo komplexním rozšiřováním znalostí ve všech oblastech.

Twilight Inscription využívá mechaniky hoď kostkami a zapiš.

herní materiál

Nahlédnutí do strategických zásob naší frakce

Vždy se moc těším, až budu moci strhnout celofán z krabice nové hry a nahlédnu, co se ukrývá pod víkem. Twilight Inscription nebyl výjimkou. Pod sešitem pravidel a výukovým průvodcem leželo několik balíčků karet. Jsou zde velké karty frakcí, pomocné karty a karty událostí. Malé karty pak představují karty cílů, relikvií a agendy. Společně s kartami leželo v krabici osm stíratelných popisovačů a šest velkých plastových průhledných kostek. Zbytek krabice pak vyplňoval velký balík archů na popisování fixami. Jeden arch představuje planetu Mecatol Rex a slouží jako bodovací tabulka a zbytek archů jsou hráčské desky. Pro každého hráče jsou čtyři.

Intermezzo I:

Nejprve jsem při prohlížení hry sáhnul po balíku archů. Na první pohled se mi zdály strašně nepřehledné, ale později jsem se seznámil s významem jednotlivých symbolů a při hraní pak bylo vše jasné. Archy jsou pevné a fixy na ně moc pěkně píšou. Ani mazání na konci hry není problém. Pro každého hráče jsou čtyři archy se stejným číslem. Jeden z archů představuje rozvoj válečnictví, druhý průmysl, třetí navigaci a poslední expanzi. Archy jsou také oboustranné. Jedna strana je u všech stejná, tu druhou má každý hráč jinou, což zpestřuje hru a dává partii jistou dávku asymetrie.

Fixy kreslí oranžově, což na arších vypadá docela pěkně. V mé krabici všechny fixy po protřepání psaly a píšou doposavad. Mazací štětečky na vršcích jsou však opravdu jen na drobné opravy chyb v průběhu hry. Pokud se spletete při hře a chcete něco smazat ihned, je lepší aspoň pár vteřin počkat, aby barva zaschla – pak se maže snadněji. K mazání na konci hry doporučuji radši používat papírový ubrousek, a ne štětečky na vršcích fixek.  

Ve hře typu hoď a zakresli jsou docela důležité komponenty kostky. Jsem rád, že si na nich autoři dali záležet. Šest kostek z barevného plastu se mi moc líbí, jsou opravdu veliké, průsvitné a uprostřed mají bublinky. Tři z nich jsou šedé, další tři mají krásné pastelové barvy. Modrou, zelenou a růžovou.

Pojďme se nyní spolu podívat na karty. Všechny mají kvalitní povrchovou úpravu a působí na mě docela luxusně.  Karty jsou také docela přehledné. Obsahují vždy slovní popis cíle či vlastnosti a zároveň stejné symboly jako desky hráčů a mně osobně se docela rychle dostaly pod kůži. Z počátku jsem samozřejmě hojně využíval pomocnou kartu s vysvětlivkami, která se ukázala jako docela důležitá pomůcka. Velmi oceňuji, že karty relikvií, jež lze v průběhu hry získat, a karty událostí obsahují kraťounké příběhy, jež obohacují zážitek ze hry. Stejnou službu poskytují také pěkné ilustrace karet událostí.

Samotnou kapitolou jsou pak karty frakcí. Ve hře je všech čtyřiadvacet frakcí známých z Twilight Imperium. Na rubu karty je vždy příběh dané frakce, lícová strana pak obsahuje vyobrazení příslušníka dané frakce a dole pak dvě speciální schopnosti frakce. První je k dispozici automaticky, druhou lze využít při zabrání symbolu Přínos frakce na deskách hráčů.

Dalo by se tedy říct, že z hlediska vzhledu považuji Twilight Inscription za hodně povedenou hru.

karty frakcí

Výuka mužstva

Při odhalování obsahu krabice jsem docela zajásal. „Super, nebudu muset sáhodlouze studovat pravidla a vysvětlovat je ostatním.“ Hra totiž nabízí namísto čtení pravidel možnost výuky přímo při hře. Rozhodl jsem se tedy odložit sešit pravidel stranou, nic nepročítat a rovnou se podle tohoto výukového manuálu vrhnout do hraní. „Aspoň vyzkoušíme, jestli to funguje,“ pomyslel jsem si.

Sesedli jsme se tedy nad krabicí Twilight Inscription, vytáhli šestistránkovou učebnici a začali podle ní hrát. Nejprve jsme si podle první strany připravili hru a zahájili první kolo. V prvním kole jsme se naučili obsluhovat arch navigace, další stránka nám pro druhé kolo poradila jak na expanzi říše, třetí poradila, jak oživit a rozvinout průmysl a ve čtvrtém kole došlo i na válečnictví. Pak nás výukový manuál nechal dohrát několik kol dle libosti, načež nám na konci šesté stránky oznámil, že již známe všechny pravidla.

Intermezzo II:

Do prvního hraní jsme se vrhli s nadšením. Není nic lepšího, než rozbalit krabici a hned rozehrát první partii. Přiznám se, že jsem si naivně myslel, že nás výukový manuál naučí všechna pravidla a ovládnu tak celou hru. Ale pravdou je, že tomu tak nebylo. Výukový manuál nám ukázal a docela pěkně vysvětlil, jak používat jednotlivé hráčské archy a jak hra funguje jako celek, ale můj dojem byl takový rozporuplný. Na konci čtvrtého kola jsem měl v hlavě mnoho otázek, jež zůstaly při výuce nezodpovězeny. Hodně jsem plaval zejména na kartě průmyslu, také mi nebylo úplně jasné, jak a kdy mohu využívat barevné kostky a jednotlivé získané speciální přínosy. Nebylo mi taky jasné, jak a kdy využívat získané symboly. Zkrátka jsem se naučil, jak asi hru hrát, ale na plnohodnotné hraní jsem ještě v průběhu druhé hry musel spoustu věcí a vyvstalých otázek dohledat v pravidlech. Po druhé hře jsem si stejně vzal sešit pravidel a vše si ještě jednou podrobně přečetl.

Sešit pravidel je docela rozsáhlý, ale je velmi přehledný, plný ilustrací a obrázků doplňujících pravidla. Také se zde stále opakují symboly používané při hře, a tak mi při pročítání docela pěkně zapadaly jednotlivé informace do celkové skládačky. Zkrátka se mi pravidla četla dobře a neměl jsem problém vše pochopit.

Takže, deskoherní přátelé, zhodnotil bych výukový sešit asi takto. Určitě si hru podle něho vyzkoušejte a zahrejte. Doporučuji však, aby si aspoň jeden z vás předem přečetl pravidla a postupně je při výuce dovysvětlil ostatním. Po zahrání si pravidla pěkně zopakujte, zodpovězte všechny otázky a rozjeďte mezigalaktické soupeření ještě jednou. Uvidíte, že to bude úplně jiná dimenze zážitku.

herní kostky

Příprava na vzlet

Jak už to u her typu hoď a zakresli bývá dobrým zvykem, připravit si hru na stůl nezabere až tak moc času, u Twilight Inscription je to o něco delší než u jiných podobných her, ale stále je to docela rychlovka.

Každý hráč si vezme čtveřici svých archů a rozloží si je před sebe na stůl. Jeden arch představuje jeho úspěchy v navigaci a objevování nových světů, další expanzi na nové planety, třetí rozvoj průmyslu a poslední sílu hráčova vojska. Archy jsou oboustranné. Jedna strana je u všech stejná a je dobré si s ní zahrát pár prvních her, ale pak doporučuji přejít na stranu druhou, kde má každý hráč jiné vstupní podmínky a rozložení sil. Hra je pak mnohem rozmanitější. Každý si také k sobě vezme jeden popisovač a pomocnou kartu se symboly.

Každý hráč si pak zvolí frakci, kterou touží zastupovat v boji o nadvládu nad galaxií. Pokud je zde nějaký pokyn k přípravě, hráč jej nyní splní.

Někam na stůl se poté vyloží arch planety Mecatol Rex. Pod tento arch se ještě nalosuje rubem vzhůru jedna karta agendy z fáze II, III a IV. Poblíž se pak položí balíček karet relikvií a vylosují se karty cílů. Ty jsou pro všechny hráče předem známy. Jeden cíl je z oblasti válečnictví, jeden za průmysl, další za navigaci a poslední expanzní. Na stůl někde po ruce se připraví také šest kostek.

Posledním úkonem je pak příprava karet událostí. Karty jsou na rubu odděleny číslem I-V a barvou – modrá a černá. Každý balíček se zamíchá zvlášť a poté se karty seskládají tak, aby modrá karta fáze V byla naspodu. Pak se střídavě pokládají karty černá s modrou a čísel tak, aby na vrchu ležela modrá karta fáze I.

Na závěr zvolí hráči mluvčího, který bude řídit hru. To je vše, mezigalaktické poměřování může začít.

Intermezzo III:

Pozor, abyste se při hře všichni vešli na stůl. Když se k sobě přiloží všechny archy, zabírají docela dost místa. Každý z hráčů před sebe vlastně potřebuje položit papír formátu A2, což není úplně drobeček. Nedovedu si úplně představit, k jakému stolu bych dokázal poskládat plný počet osmi hráčů. To je spíše záležitost hry na zemi v nějaké velké místnosti.

desky hráčů

Boj o prázdný trůn může začít

Ve hře na nás čeká celkem pětadvacet kol. V každém kole se nejprve otočí karta události, která určí typ kola, které na nás čeká.

Nejčastější je událost typu strategie. Zde si hráči nejprve zvolí jeden ze svých archů a spotřebují na něm zdroje zakreslené na kartě události. Poté mluvčí vrhne na stůl kostky a všichni hráči spotřebují další zdroje, jež padly na šedých kostkách. Pokud má hráč na aktivním archu odemčené i barevné kostky, může využít navíc i zdroje na odemčených barevných kostkách. Utrácení zdrojů má na každém z archů jiná pravidla a vrátím se k nim později. Zjednodušeně řečeno se hráči snaží využít zdroje na aktivním archu, aby si odemkli nové přínosy k růstu svého vlivu a optimalizace svých budoucích tahů.

Druhým typem události je výroba. Zde je to velice snadné. Na archu průmyslu si hráč zaznamenává své pokroky do tabulky průmyslu. Za každý vyškrtaný sloupeček zdrojů získá hráč bonus v podobě ikony zboží navíc, kterou si podtrhne, no, a právě při události výroba si hráč toto získané zboží zaznamená do tabulky výroby. Získá tak zdroje navíc, které může v dalších kolech typu strategie utratit za nové výhody.

Třetí událostí je rada. Mluvčí při této události vezme kartu agendy a nahlas ji všem přečte. Každá karta agendy má dvě možnosti přínosu, který si všichni hráči mohou vyhodnotit. Hráči pak skrytě hlasují pomocí svých nastřádaných hlasů, kterou z možností přínosu by chtěli. Přínos s více hlasy se vyhodnotí. A jak se získávají hlasy? Je to podobné jako u výroby. Na jednotlivých arších mohou hráči získat přínos radního. Toho si podtrhnou na desce průmyslu a při události rada si všechny podtržené radní převedou na nové hlasy. Ty si poznačí opět na archu průmyslu. Pak už se jen stačí rozhodnout, kolik hlasů hráč utratí.

Poslední událostí je válka. Zde si hráči porovnávají svou vojenskou sílu s hráči po své levici a pravici. V průběhu události strategie si hráči mohou pořizovat také vojenské jednotky, které si zakreslují do válečné mřížky. Každá jednotka má určený tvar přes několik uzlů mřížky. Hráč si spočítá všechny překreslené uzly v pravé části a porovná jejich počet s hráčem po pravici. To samé pak udělá na levé straně archu. Hráč, který má větší vojenskou sílu, boj vyhrává a získává bonus do další hry. Poražený si zaznačí ztrátu bodu. Pak se udělá nad jednotkami čára fixou a boje začnou v nové části hry nanovo. Vojenská síla se do dalších fázích nepřenáší.

Hra skončí válkou v pětadvacátém kole, pak si hráči spočítají body a ten s největším počtem získaných úspěchů se stane novým vládcem galaxie.

rozehraná hra

Intermezzo IV:

Ve hře vás čekají čtyři války, tři rady, tři výroby, jedna speciální událost a patnáct kol strategie. Zjednodušeně se tak dá říci, že se strategií připravujete právě na válku, radu a výrobu a snažíte se z toho všeho vytřískat co nejvíce zisků.

Jak se však dočtete dále, všechno souvisí se vším a mě se občas zamotala hlava z toho nepřeberného množství možností a kombinací, které se mi ve hře naskýtají. Měl jsem při rozhodování v události strategie občas pocit, že musím udělat všechno co nejdříve a správně se rozhodnout o tom, co upřednostnit, byl opravdový klíč k úspěchu.

Nejjednodušší je událost výroby. Zde jen získám možnost získat další zdroje, což mi umožní nebýt až tak moc závislý na zdrojích padlých na kostkách. Zkrátka když mi chybí nějaký zdroj na kostkách, sáhnu do svých rezerv z výroby.

Docela mě zaujala událost rady. Baví mě přesvědčovat ostatní o hlasování, právě tak jak se to hodí mě, tahat za nitky a intrikařit. Je to docela příjemné zpestření jinak docela solitérní hry.

Co mě však zklamalo, je válka. Kriticky řečeno jde zde jen o poměřování pupíků a prožitek z této činnosti je prakticky nulový. Nejsem návrhář her, takže nevím, zda by šlo navrhnout nějaký systém boje závislý třeba i trochu na kostkách, ale ve hře odkazující se na Twilight Imperium jsem boje čekal malinko záživnější. Je škoda, že si třeba hráč sám nemůže rozhodnout kam své jednotky pošle, kterého hráče napadne a kterého nechá na pokoji, udělalo by to prostor k nádhernému vyjednávání mezi hráči, k intrikaření, uzavírání spojenectví a zrazování. Hra by se tak možná o něco protáhla, ale měl bych dojem, že opravdu s někým válčím, že můžu něco v galaxii ovlivnit a rozhodnout. Takto malinko ztrácí smysl hrát ve více než třech hráčích, kteří bojují vzájemně mezi sebou. A právě v tomto počtu se mi hra nejvíce líbila. Dovedete si představit tu divočinu v osmi lidech, kteří se rozlezou po všech koutech místnosti a vzájemně si ve skupinkách či dvojicích něco špitají? Nebyla by to nádhera?

Je libo věnovat se průmyslu, expanzi, navigaci, či válce?

Twilight Inscription se vše točí okolo čtyřech hráčských archů. Ty jsou společně provázány a odemčené přínosy na jednom archu, lze později využívat na jiném. Hráči využívají tři hlavní zdroje – materiál, vliv a výzkum. Právě díky zdrojům hráči odemykají přínosy. Přínosy s tečkovaným okrajem musí hráč vyhodnotit hned, přínosy s čárkovaným okrajem si lze ponechat na později. Získané přínosy hráč kroužkuje, ty využité pak škrtá.

Na archu navigace můžou hráči pomocí materiálu a výzkumu prozkoumávat sousední planetární soustavy a pomocí vlivu tyto soustavy zabírat pro svou říši. Zabráním říše získá hráč buď suroviny, jež lze využít v průmyslu, nebo speciální akci k odemčení speciálních přínosů popsaných na arších, přínosy planet, jež lze využívat na archu expanze k podrobování nových planet a také k znovuobjevení planety Mecatol Rex, padlého centra Lazaxského císařství.

Na archu expanze může hráč díky přínosům planet z navigace odemknout vyobrazené planety, které postupně pomocí zdrojů rozvíjí a díky rozvoji může získat spoustu speciálních přínosů zefektivňujících ostatní archy. Lze zde také získat nové radní pro hlasování a hlavně populaci, která na konci přinese spoustu vítězných bodů.

Třetím archem je průmysl. Zde se nachází průmyslová mřížka hráčovy frakce. Za utracený materiál hráč políčka na mřížce sešrotovává, což vlastně značí cestu mřížkou, nebo za vliv a výzkum hráč zabírá políčka v sousedství těch sešrotovaných a získává za ně suroviny. Suroviny pak využívá pro postup tabulkou průmyslu. Zde hráč vykřížkováním surovin v řádku a sloupci získává zboží, které v události výroba převede na nové zdroje, jež využije v budoucích kolech hry.

Poslední arch se pak věnuje válčení. Hráč zde své zdroje převádí na vojenské jednotky, které následně zakresluje do válečné mřížky. Stavbu menších válečných lodí smí hráč používat hned, ty větší a silnější musí nejprve odemknout pomocí speciálních přínosů. Ve válečné mřížce pak hráč může získat jako bonus vítězné body či nové radní pro hlasování. Síla jednotek je určená pomocí uzlů, které jsou překryty zakreslenými loděmi a porovnává se se silou protihráčů po levici a pravici hráče.

vyplněné desky hráče

Intermezzo V:

Twilight Inscription je jednoznačně největší Roll-and-Write hrou, kterou jsem kdy hrál. Někdy se mi zdála až příliš dlouhá a měl jsem pocit, že tři, čtyři kola by klidně mohla zmizet. Na druhou stranu jsem však měl pocit, že hra postupně roste. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, co dělat dříve, bylo toho tolik. Ale postupně, jak se mé herní archy zaplňovaly a já začal využívat výhody splněných speciálních přínosů, měl jsem více a více možností, co využít a nebyl jsem až tak moc závislý na zdrojích na kostkách.

Přiznám se, že jsem při hraní úplně nestíhal sledovat, co provádí ostatní, měl jsem co dělat, abych sám zvládl všechny své činnosti na arších. Většinou tak pro mě bylo překvapení, kdo měl kolik vojska a kdo získal na konci hry kolik bodů. A to souvisí s drobným problémem hry. Hráči nováčci v ní snadno udělají chybu ve svých záznamech a je to prakticky nekontrolovatelné. Takže pozor na první hry, ať se vše správně naučíte.

Vláda nad Galaxií

Na Twilight Inscription oceňuji, jak mě hra při hraní pohltila. Nekoukal jsem nalevo ani napravo, nepil jsem, nejedl, jen jsem hrál a hrál. Překvapilo mě to, protože jsem nečekal, že se to stane.

Mile mě také překvapily drobné úryvky příběhu. A to, jak na začátku hry, při výběru frakce, tak i v průběhu hry při čtení událostí kol. Bylo to moc pěkné zpestření hraní.

Co bych však ocenil nejvíce, je asymetrie ve hře. Každý hráč má jiné vstupní výhody v podobě vlastností své frakce, archy s unikátním vyobrazením vesmíru, rozmanitou nabídkou průmyslu a planet a jedinečnou mřížkou války. To vše společně se zamícháním balíčku událostí činí z Twilight Inscription hru, která se vám jen tak neohraje. Proto jsem se rozhodl udělit hře OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: SKVĚLÁ ZNOVUHRATELNOST.

Máte-li rádi zakreslovací hry Roll-and-Write, Twilight Inscription byste měli vyzkoušet. Myslím, že se povedla.

Twilight Inscription získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: