Všechny barvy ovoce

Krabička, co se vejde do dlaně, pravidla vysvětlená do jedné minuty, dynamická hratelnost a pestrobarevné ilustrace. Tak nějak by se dalo ve zkratce popsat Tucano, hra s mechanismem sbírání sad od švýcarské společnosti Helvetiq. U nás Tucano vydává HRAS.

Tato hra plná exotického ovoce se hlavně vyznačuje svým elegantně jednoduchým principem. Ostatně, posuďte sami:

Průběh hry

Hráč si ve svém tahu vždy vybere jeden ze tří sloupců a z něj si všechny karty ovoce vyloží před sebe. Po tahu hráče se do každého sloupce doplní jedna karta a hraje další hráč po směru hodinových ručiček. Tímto způsobem se každý snaží tvořit sady stejného ovoce, v některých případech ale více stejného ovoce je pro hráče na škodu.

Ve druhé třetině partie se do hry dostanou karty tukanů: pokud si hráč vezme sloupec s nějakou kartou tukana, ihned vyhodnotí jeho efekt a posléze jej odhodí na odhazovací balíček. Jsou zde tři druhy tukanů:

  • dárek: Hráč daruje jednu ze svých karet protihráči (ideálně nějakou kartu zkaženého ovoce).
  • krádež: Hráč si vezme od nějakého protihráče jednu z jeho vyložených karet.
  • schovka: Hráč otočí všechny své vyložené karty lícem dolů a dá si je na jednu hromádku. Tyto karty mu nemůžou být ukradeny, hráč sám se však na ně až do konce hry nemůže podívat. Po ukončení partie se tyto karty klasicky započítávají do bodů.

Takto hra pokračuje, dokud nedojdou karty v dobíracím balíčku. Poté si hráči započítají body za každou svou sadu – případně odečtou – a hráč s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem.

Dojmy

Jak je vidno z popisu výše, pravidla jsou doopravdy jednoduchá a přístupná téměř všem. To samé platí i o celé hře, kterou si mohou v klidu zahrát už i ty nejmenší děti. V zásadě stačí jen vědět, co je dobré sbírat a co už ne. Tucano si však užijí i dospělí hráči, a to hlavně jako příjemné a krátké osvěžení mezi náročnějšími deskovkami.

Dohráno i spočítáno je do dvaceti minut a tahy odsýpají doopravdy v expresním tempu, čemuž bohužel dost napomáhá fakt, že v této hře moc rozhodování není. Povětšinou je tak nějak jasné, který sloupeček karet je zrovna právě pro vás ten nejvýhodnější, a tak není moc nad čím přemýšlet.

Toto schéma hry “na kolejích” občas naruší některé karty ovoce postavené na mechanismu pokoušení štěstí, kdy se je sice vyplatí mít, ale když to s jejich počtem přeženete, tak bodově ztratíte. Velmi zajímavé jsou také karty ovoce, ve kterých se snažíte mít většinu oproti soupeřům. Tam je také potřeba pořádně zvážit, zda stojí za to bojovat s ostatními.

Hru příjemně zamotávají i karty tukanů, a to hlavně ten, který vám umožní otočit všechno vaše dosud vyložené ovoce lícem dolů. Tím si je sice uchráníte před ostatními, ale také musíte tak trochu zapojit paměť, abyste věděli, co sbírat a co už ne. Darující tukan je zase nejoblíbenější u mé tříleté dcery, která mě vždy obdarovává zkaženým ananasem, potažmo kokosem.

Takže rozhodně má Tucano své zajímavé momenty a i díky svižné hratelnosti se ani nezačnete nudit, a to i přesto, že povětšinu času hra bude hrát spíš vás, než vy jí. Prostě se jedná o ryzí oddechovku s příjemnou dávkou škození.

Závěr

Tucano je ztělesněním minimalizmu snad ve všech aspektech: je krátká, velmi skladná (snadno strčíte do kapsy) a jednoduchá na pravidla i hratelnost. Ale hlavně je zábavná, i když moc si u ní nezapřemýšlíte. Mohu ji tak doporučit vlastně všem, co hledají nenáročnou, levnou a rychlou zábavu se špetkou škození od čtyř let výše.

Tucano získává od Říše her ocenění:

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti HRAS

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: