Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Karetní přetahovaná o královské posezení

Trůn (v originále Claim) je karetní minihra od tvůrce Scotta Almese (Malá velká království, Martian Dice) s ilustracemi Mihajla Dimitrievskiho (Architekti Západního království, Dice Settlers). V malém balíčku 56 karet čeká jednoduchá klasika pro dva hráče s rozšířenými mechanismy pro atraktivnější herní zážitek.

Karty jsou rozděleny do pěti skupin, které se liší barevným pozadím i znakem “frakce”, k nimž náleží: skřeti, rytíři, nemrtví, trpaslíci a měňavci. Na každé kartě je ilustrace postavičky z dané frakce, znak frakce a číselná hodnota. Obecně jsou v každém balíčku zastoupeny čísla od 0 do 9, v jedné kopii od každé takové karty. Výjimkou jsou karty skřetů s hodnotou 0, těch je dokonce pět, a frakce rytířů, v níž chybí karty s hodnotou 0 a 1. To nám dává dohromady 52 karet.

K tomu jsou 2 přehledové karty v češtině a další dvě v angličtině. Na přehledových kartách jsou shrnuty schopnosti postav, stejně jako jejich grafické označení. Škoda grafického vyvedení karet, kdy barva pozadí je sice dominantní, ale přehledová karta má pozadí podobné tomu z frakce nemrtvých. Ikony frakcí jsou vyobrazeny na přehledové kartě v tak malém provedení, že je občas náročnější je od sebe odlišit. Alespoň než si na jednotlivé frakce hráči zvyknou.

Rytíři

Pravidla jsou celkem přehledně strukturovaná, a relativně jednoduchá. Na jedné stránce v češtině, na opačné v angličtině. To může být výhodné, protože překlad v pár momentech není úplně jednoznačný a vede k pár nejasnostem. Ty sice během první partie či dvou odstraníte, ale stejně tím hra pár bodíků ztrácí, zvlášť pro méně zkušené hráče či neangličtináře. Není to sice nic, bez čeho nebudete schopni hrát, ale zbytečně tak vznikají drobné šedé zóny.

Nemrtví

Hra využívá principy draftovacího mechanismu. To znamená, že karty se kterými se pustíte do druhé fáze hry, si v té první vyberete svými akcemi. Do začátku hry hráči obdrží balíček náhodně rozdaných 13 karet a nápovědní kartu ve vybraném jazyce.

Měňavci

První fáze, pojmenovaná Verbování následovníků, přinese hráčům možnost částečně si vybrat karty. Před každým tahem je odhalena karta z dobíracího balíčku, o níž hráči svedou souboj vykládáním karet. První hráč vyloží kartu dle své volby, druhý hráč musí ctít barvu. Pokud jeho karta má vyšší bodovou hodnotu, vyhrál souboj, pokud ne či nemohl ctít barvu, tak prohrál. Výherce si bere za odměnu odhalenou kartu, jeho soupeř si bere skrytě kartu z dobíracího balíčku, na niž se může podívat. Tímto způsobem “smění” hráči svých počátečních 13 karet za 13 jiných karet.

Trpaslíci

V druhé fázi, boj o přízeň, souboje pokračují podle podobného principu. Ten, kdo souboj vyhraje, bere obě karty použité v souboji. Toto samotné není nijak složité, ani převratné. Pod názvem “větší bere” se jedná o tradiční hru, kterou v dětství hráli snad všichni. V průběhu však vstupují do hry schopnosti postav na kartách, které mění dynamiku i výsledky soubojů a zisky hráčů. Některé frakce mohou měnit svou frakci dle potřeby, jiné mění vyhodnocování soubojů.

Skřeti

Na konci hry si hráči roztřídí balíčky získaných karet dle frakcí. Po porovnání počtů karet jednotlivých frakcí vyhrává ten z hráčů, jemuž se povedlo na svou stranu naklonit alespoň tři frakce – to znamená, že má v každé takové frakci více karet než jeho soupeř. V případě shody počtu rozhoduje nejvyšší bodová hodnota.

Obsah balení hry

Závěrečné shrnutí

Trůn (Claim) je jednoduchá hra na principu větší bere se zakomponovaným draftovacím systémem. Jedná se o rychlou duelovku bez pravidlové náročnosti, s krátkým herním časem a určitou asymetričností, způsobenou schopnostmi postav/frakcí. Nejedná se o převratnou hru, ale spíše o zábavné zaplnění volných chvil během čekání na vlak či autobus, nebo mezi partiemi komplikovanějších her během herního večera/víkendu. Své fanoušky si jistě nalezne, obzvláště pokud se v češtině dočkáme i některých z rozšíření pro hru. Pro jazykovou nenáročnost si navíc rozšíření můžeme pořídit klidně i v cizojazyčné verzi (najít překlad doplňujících pravidel nezabere příliš času).

Zadní strana krabičky

Trůn získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: