Trůn 2

Druhá epizoda karetní přetahované o královské posezení.

Trůn 2 (v originále Claim 2) je samostatné pokračování karetní minihry od tvůrce Scotta Almese s ilustracemi Mihajla Dimitrievskiho. Krabička opět obsahuje pravidla a balíček karet – padesát dva herních a čtyři přehledové. Jedná se o rychlý herní zážitek striktně pro dva hráče; v případě kombinace obou dílů se však otevírá cesta hře až ve čtyřech.

Krabička z čelní strany.

Hra přináší v podstatě identická pravidla, opět se hraje ve dvou fázích. V první probíhá draftování následovníků s počátečními, náhodně rozdanými kartami. Tímto draftováním si hráči připraví balíček pro fázi druhou, v níž budou bojovat o přízeň jednotlivých frakcí.

Balíčky pěti nových frakcí.

V první i druhé fázi sestává hra ze třinácti štychů, tedy vedoucí hráč vyloží kartu, soupeř musí ctít barvu a vyložit též kartu. Vítězem a hráčem, jenž většinou bere obě karty se stává ten, kdo vyložil nejvyšší hodnotu karty frakce, odpovídající první vyložené kartě. Vyloží-li tedy hráč kartu jiné frakce, automaticky prohrává.

Trolové.

Stejně jako průběh hry, tak i závěrečné vyhodnocování proběhne stejným způsobem jako u prvního dílu, tedy porovnáním počtů karet jednotlivých frakcí. Podporu frakce získá ten z hráčů, který má karet více. Partii poté vyhrává ten, jež má podporu více frakcí.

Draci.
Věštci.

Co se tedy změnilo v druhém díle Trůnu? Pouze sestava karet, respektive zůstala též logika balíčků, pouze je zde pět nových frakcí, jež ovládají jiné schopnosti. Nové frakce a jejich schopnosti jsou:

  • Gnómové (třináct karet, pouze liché hodnoty); gnómové získaní ve druhé fázi jsou vyloženi před hráče a odsud jsou přesunuti na bodovací balíček až na konci partie.
  • Obři (devět karet, pouze liché hodnoty); získaný obr smí rozšlápnout (odstranit ze hry) soupeřova gnóma stejné hodnoty, je-li takový vyložený před ním.
  • Draci (hodnoty 0–9); bez ohledu na výsledek štychu nebo pravidlo o ctění barvy, poslední hráč vykládající draka ve štychu se stává vedoucím (začínajícím) hráčem dalšího štychu.
  • Trolové (hodnoty 0–9); ve druhé fázi může výherce štychu získat pouze jednu kartu trola, ostatní zůstávají na stole až do doby, než na ně dojde řada v dalších kolech. Hráč takto získává nejvyšší hodnotu trola ze stolu, pokud vyhraje jakýkoli štych a jsou trolové přítomni z předchozích kol. V posledním kole získá výherce všechny zbylé troly bez ohledu na limit.
  • Věštci (hodnoty 0–9); mají vliv pouze na první fázi, draftování. Výherce se může podívat na horní kartu dobíracího balíčku a následně si vybrat, zda si vezme tuto kartu, nebo tu odkrytou, o niž hráči absolvovali daný štych.
Gnómové.
Obři.

Kartičky nedoznaly rozdílů po grafické stránce. Opět se jedná o kombinaci znaku frakce, číselné hodnoty a ilustraci postavičky. Z rubové strany jsou karty nerozlišitelné od těch z prvního dílu. Po smíchání kombinací karet z obou her je tedy nemožné určit z rubové strany původ karty.

Kombinování obou dílů

Využití karet obou her přináší nové kombinace schopností frakcí, dovolují hru i ve více hráčích (až čtyřech), to vše za pouze drobných úprav pravidel.

Trůn 1 a Trůn 2.

V základu je třeba si vždy vybrat jednu z dvojic vzájemně propojených frakcí: rytíře a skřety (z Trůnu 1) nebo gnómy a obry (z Trůnu 2), druhý pár odložit do krabice. Tento pár se následně doplní o náhodné či vybrané zbylé frakce. Ve hře dvou hráčů je pár doplněn o tři frakce, ve hře tří nebo čtyř hráčů přibude hned pět frakcí z dostupných šesti. Zde je zkušenějším hráčům k dispozici si vyzkoušet veškeré možné kombinace frakcí a najít si třeba tu nejoblíbenější.

Ve hře více hráčů jsou v první fázi, draftování, odhaleny dvě karty namísto jedné. První dva výherci štychu si berou odhalené karty, zbylý/í hráč(i) si doberou z balíčku.

Materiál obou her, Trůn 1 a Trůn 2.

Ve třech absolvují hráči celou partii s dvanácti kartami namísto třinácti, a pouze v dvanácti kolech obou fází. V celém průběhu hry hrají v režimu každý proti každému. Přidanou hodnotou zde je hlavně možnost přizvání třetího hráče.

Ve čtyřech probíhá hra pouze s devíti kartami a v devíti kolech. Nehrají však všichni proti všem, ale probíhá týmový souboj. Hráči obou týmu sedí kolem stolu střídavě, tedy týmoví parťáci sedí naproti sobě. Absolvují své tahy samostatně, ale v rámci závěrečného bodování se jejich nasbírané přízně sčítají a teprve týmové součty rozhodují o tom, kdo má přízeň a podporu každé frakce. Tím se mění dynamika hry i její přehlednost. Toto je asi nejzajímavější varianta hry.

Dno krabičky.

Závěrečné shrnutí

Trůn 2 nepřináší nic nového ani převratného. Pro ty, kteří neznají první díl, se jedná o jednoduchou štychovou hru pro dva. Pro majitele prvního dílu se jedná o zajímavé zpestření, jež přináší nové možnosti plynoucí z kombinací schopností různých frakcí.

Materiál hry Trůn 2.

Přidanou hodnotou je možnost využití více frakcí z obou balíčků a díky tomu hraní v počtu tří nebo čtyř hráčů. V případě čtyř je možné hrát navíc i v týmech po dvou, kdy si hráči mohou pomáhat a koordinovat své akce.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: