Troika
Sbírání trojiček ve třech kolech.
Vydavatelství 4 Kavky nám už přineslo několik malých krabiček od Oink games. Ty se vždy vyznačují malou a pevnou krabičkou, která ukrývá nečekaně velký obsah. Už jsme se podívali na zoubek Gorilám, Cirkusu, Ponorce a Startupům. Nyní se podíváme na nejnovější přírůstek s názvem Troika. Název je opravdu trefný, protože většinu hry sbíráte právě trojice a hraje se na tři kola. Trojek je ve hře zkrátka dost a dost. Dostála Troika kvalit ostatních oinkovek? Stojí za pořízení? Jak funguje insert a pojme vše co je třeba? To a mnoho dalšího se můžete dočíst v následujících řádcích.
Útroby kosmické lodi
Krabička je typických rozměrů – tedy 112x66x37 milimetrů. Je neskutečně pevná a odolná. Určitě by snesla i prdelní test vynalezený paní Kavkovou. Jeho provedení spočívá v usednutí na krabičku a sledování možných deformací krabičky. Pokud k nim nedojde, krabička v testu uspěla. Já ji prověřil na vandru. Byla na volno pohozená v promokavém látkovém batohu. Pršelo a mlela se v batohu sem tam. Čtyřpaprsková gumička nepovolila otevření krabičky a díky povrchové úpravě se nenamočila ani nenavlhla. Neobjevily se ani nějaké škrábance. Pokud jste se tedy zdráhali hru nazvat hrou cestovní, můžete tyto obavy pustit z hlavy. Troika je cestovní hra jak vyšitá!
Uvnitř bytelné krabičky najdeme v papírovém předělovníku čtyřicet devět žetonů kamenů, které mají tvar sedmiúhelníku. Právě tyto kameny se hráči vydají hledat ve svých vesmírných plavidlech na vzdálenou planetu. Pokud se totiž tyto vzácné kameny spojí v postupku o třech číslech, stanou se z nich velice vzácné drahokamy. Pokud hráči dají dohromady tři kameny o stejné hodnotě, vznikne z nich palivo, které je dostane zpět domů. Součástí balení je i dvacet žetonků vítězných bodů. Některé jsou trojúhelníkového tvaru a některé v podobě jakési černé kytičky. Všech dvacet žetonů bude použito při bodování na konci každého kola a v závěru hry.
Nesmíme zapomenout ani na návod, ve kterém jsou popsána pravidla hry. Krom EN, DE, FR, IT, ES a NL jsou ke hře přiložená i CZ pravidla od Kavkových. Pravidla jsou popsána věcně a stručně. Najdeme v nich vše co je třeba. Ze začátku mi dělalo problém rozlišit body získané za sady drahokamů a vítězné body (VB). V pravidlech se například píše: „Zbývajícím kamenům, které se nehodí do žádné sady, se říká odpad, a za každý takový kámen si na konci kola připíšete -1 bod.“ Připsání minusového bodu je stylisticky hodně podobné rozdávání žetonů podobných kytičkám s minusovým VB. Jednoduše řečeno jsme první hru odehráli tak, že jsme za každý kámen odpadu získali žeton „-1“. Nějak mi to nehrálo a tak jsme mrkli do anglických pravidel, kde je nakresleno ukázkové počítání bodů na konci kola. Tento obrázek potvrdil mou domněnku a mohli jsme dále hrát tak, jak se má. Česká pravidla mají sice o hodně velkorysejší písmena, která se díky velikosti zkrátka lépe čtou, ale obrázky mi protentokrát trochu chyběly. Pokud máte rádi videonávody, můžete mrknout na ten od paní Kavkové, který je srozumitelný a hru se podle něj krásně naučíte. Po jeho shlédnutí už tápat nebudete. Vše je v něm hezky a do detailu vysvětleno.
Jak se to hraje
Hrát Troiku není nikterak složité. Všechny kameny se zamíchají lícem dolů a jeden z nich se otočí číslicí nahoru. Následně si každý hráč tajně vezme jeden z kamenů do ruky. Jakmile je hráč na tahu, otočí jeden z kamenů číslem nahoru, a poté si vybere jednu ze tří možností:
- Právě otočený žeton si vyloží viditelně před sebe.
- Vezme si do ruky jeden z kamenů, které jsou otočené lícem dolů.
- Vrátí zpět do zásoby jeden ze svých kamenů.
Tímto způsobem se hráči snaží nasbírat sady kamenů o třech kusech. Potřebují jednu sadu s třemi stejnými číslicemi, bez kterých se jim nezapočítá ani jeden bod získaný za drahokamy. Drahokam tvoří postupka o třech kamenech a body určuje poslední kámen v postupce. Pokud kámen nese dvouciferné číslo, počítá se to vpravo. Hráč, který nasbírá nejvíce bodů získá dva VB. Druhý hráč získá jeden VB a všichni ostatní získají mínus jeden VB. Na konci třetího kola se stane vítězem hráč, který získal nejvíce VB.
Na závěr doplním, že stěžejním pravidlem je též pravidlo „TROIKA“. Jakmile má jeden z hráčů před sebou alespoň pět kamenů, tři stejné číslice na palivo a nezbývá mu žádný odpad, může zakřičet „TROIKA“. První hráč, kterému se to povede dostane na konci kola body navíc. Zároveň tím pro něj kolo končí.
Jak na VB
Je to jednoduché. Stačí mít nejlepší postupky a je to. Nebo to není tak jednoduché? No vlastně není. Je to vlastně dost složité. Především za to může náhoda. Nikdy nevíte, jaký kámen se zrovna otočí a kdo vám ho vezme. Krom hodnoty „sedm“ jsou všechna čísla v krabici v trojici – jak jinak že. Tudíž dost často zjistíte, že číslo, které zrovna potřebujete, už je vyloženo před třemi vašimi protihráči. Smůla. Pro vás už žádné číslo nezbylo. Nyní je třeba překopat celou postupku a vymyslet co dál. No a právě to je podle mého klíčem k úspěchu. Umět rychle plánovat, předvídat a počítat s pravděpodobností. Zároveň je třeba hledat nejlepší cestu na několika různých trasách. K tomu připočtěte to, že je třeba přemýšlet nad posledním číslem v postupce. Jakmile bude na konci desítka, nedostanete nic, ale když tam bude devítka, je to největší možný zisk. Zkrátka v Troice je toho hodně k přemýšlení a čeká vás spousta optimalizace.
Nejlepší počet raket a délka letu
Jak jsem psal výše, stěžejním je pravidlo „TROIKA“. To se používá až od třech hráčů. Díky tomu bych hru nedoporučil jako dvojkovku. Většinu her mám nejradši ve dvou hráčích, ale Troika k nim nepatří. Zde přichází zábava až s vyšším počtem hráčů. Optimální je trojice hráčů, kteří netrpí analytickou paralýzou. Trojice především kvůli tomu, že hráči ještě nečekají tak dlouho na svůj tah, na každého vychází jedno číslo z trojky stejných čísel a také mají hráči šanci sestavit více postupek. Díky tomu je i větší šance dosáhnout „TROIKY“. Co se týče času, pokud už budete mít něco nahráno, pak se do těch dvaceti minut vejdete.
Insert od Myší
Tento fešák pochází z tiskáren Myšího doupěte. Do krabičky pasuje naprosto dokonale a hlavní kameny jsou rozděleny do tří kopiček. V centrální části najdeme také dva podivné otvory, a vězte, že slouží ke snazšímu vyndání insertu z krabičky. Pod velkými kameny se naležato skladují malé trojúhelníčky, které slouží k bodování v jednotlivých kolech. Důmyslně je zvolená i barva použitého materiálu, která krásně doplňuje krabičku. Nesmíme zapomenout na černé „kytičky“ které také nacházejí smysl bytí při bodování kol. Troika není hrou, která by insert nutně potřebovala, ale hra díky němu vypadá podstatně líp. Navíc tím ochráníte obsah, který nebude po krabičce cestovat a vydrží tak déle. Ať je to jak chce, faktem zůstává to, že hra s insertem jednoduše vypadá lépe. V hodnotě poštovného tedy dostanete opravdu povedený herní doplněk.
Odletím
Velice kvalitně působící krabička tak jen nepůsobí, ale opravdu tak kvalitní je. Navíc je i velice skladná. Díky tomu je rozhodně vhodnou hrou na cesty. Na nich také oceníte insert, díky kterému v krabičce nebude nic cestovat a podrží komponenty i mimo krabičku. Herně na mě působí hra napínavě a optimalizačně. Napětí má za příčinu pravidlo „TROIKA“ a optimalizace je nutná vzhledem k náhodě a touze získat co nejvíce bodů na konci kola. Pozitivem jsou rozhodně i přístupná až velice triviální pravidla hry. Ta budou vysvětlena během okamžiku a zároveň poskytují celkem slušnou dávku plánování a přemýšlení nad svým tahem. Mezi klady pak zařadím i neokoukanou grafiku a použití sedmiúhelníků. Herního materiálu, kterému ten jeden úhel chybí, už je přeci jen dost.
Neodletím
Troika je ve velké míře postavená na náhodě při tažení kamenů. Dělá to hru napínavou, ale zároveň hrozně protivnou. Někdy zkrátka nemáte příležitost poskládat postupky tak, jak potřebujete. Představte si situaci, kdy dáte dohromady třeba pět luxusních postupek, ale nedokážete se dostat k třetí číslici na palivo. Určitě si dokážete představit, jaká se může dostavit frustrace. S náhodou určitě souvisí i pravidlo „TROIKA“. Je fajn a dělá hru napínavou. Pořád přemýšlíte a propočítáváte, jestli už můžete zařvat „TROIKA“. Když už se to ale konečně povede, mohou ostatní hráči hrát dál a klidně vás bodově překonat a to i přes zisk bonusových bodů. Nutno také dodat, že mohou přijít kola, kdy se „TROIKA“ nepovede nikomu. Samozřejmě se na to můžeme podívat také tak, že je to věcí taktiky. Dalo by se říct, že pokud hráč splní podmínky „TROIKY“, nemusí hned řvát toto heslo. Pokud to ale neudělá, proč ta honba za „TROIKOU“? Tento mechanismus mi přijde jako stěžejní a dělá hru napínavou do samého konce. Existuje-li ale důvod proč „TROIKA“ nezakřičet, je to trochu podivné. Jinak řečeno, celou hru se o něco snažím a když se mi to konečně povede a získám bonusové body, předběhne mě někdo komu se to povedlo déle, nebo hůř – nepovedlo se mu to vůbec. Docela často jsem také měl pocit, že hra hraje spíše mě, než že bych hrál já ji. Někdy prostě není z čeho vybírat a je jasné, který kámen je třeba uzmout. Poslední věta bude patřit mému povzdechu nad chybějícími ilustracemi v CZ pravidlech.
Závěrem
Troika je hrou abstraktní, optimalizační a je značně ovlivněná náhodou. Pokud bych se na ni podíval hodně z dálky, mohla by trochu připomínat žolíky. I přes všechno zmíněné to ale dohromady funguje celkem slušně. Díky pravidlu „TROIKA“ jsou klání napínavá a díky hledání té nejvýhodnější cesty zapomenete na to, že občas hraje hra spíše vás. Na základě výše popsaných dojmů nemohu jinak, než Troice udělit ocenění Říše her Originální počin. Pro jednoduchá pravidla, která jsou pochopitelně popsána a do detailu vysvětlena, uděluji ocenění Vstupní hra. Ocenění Dokonalý insert je po použití toho od Myšího doupěte nutností. Je skutečně povedený a vše v něm sedí jak má.
Pokud vyhledáváte hry s jednoduchými pravidly, neotřelým vzezřením a nevadí vám nějaká ta porce náhody, určitě Troiku oceníte. Pokud rádi plánujete každý svůj tah i do toho nejmenšího detailu, máte rádi spoustu možných cest k vítězství a stresuje vás závodění o bonusové body za včasné splnění úkolu, pak se raději Troice obloukem vyhněte. Mě Troika bavila a jsem moc rád, že jsem si ji mohl zkusit. Ano, má svoje mouchy, ale nejsou zas tak otravné.
Troika získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.
Hru můžete zakoupit přímo zde.