Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Jednoduché barevné formace potrápí prostorovou orientaci hráčů

Trio je prostorově nenáročná desková hra s hlavolamovou tématikou od tvůrce Susanne Galonské a grafikou Gerarda Lepianka vydaná firmou Granna/Pygmalino. Útočí hlavně na prostorovou představivost a rychlou reakci a cílí na všechny věkové kategorie od deklarovaných 7 let, z vlastní zkušenosti můžu říct, že ji v klidu můžete vyzkoušet i s mladšími dětmi.

Obsah hry

Uvnitř krabice najdeme sešítek pravidel, jež jsou k dispozici v domácí polštině, dále v češtině a slovenštině a ještě v ukrajinštině. Pravidla jsou přehledná, jednoduchá, barevně ladící se zbytkem hry a myslí i na variantu pro jednoho hráče, řekněme tréninkový mód.

Dále je v balení osm velkých dřevěných figurek, po páru od každé z barev (červená, zelená, žlutá, modrá), jedna herní deska s 4×4 poli a balíček 55 herních karet se “zadáním”. Vše je graficky čisté, v bílé spolu s již zmíněnými čtyřmi barvami. Na kartičkách je vyobrazena formace tří puntíků ve tvaru připomínajícím dráhu pohybu jezdce v šachu. Jednotlivé puntíky představují figurky (při pohledu shora) a na kartě mohou být dvě nebo tři barvy figurek v různých variantách.

Nepřehlédnutelným a příjemným aspektem celého balení je absence plastů. Karty jsou papírové a přepásané proužkem recyklovaného papíru, deska kartonová, figurky dřevěné a uschované v papírovém sáčku. V krabici je jednoduchý insert z tvrdého papíru.

Průběh hry

V základním herním módu je herní deska položena doprostřed stolu, po jejích hranách jsou vyloženy tři karty lícem nahoru a zbytek balíčku položen vedle a na dosah jako dobírací hromádka. Figurky jsou postaveny v barevných párech na krajní, ale ne na rohová políčka desky. Následně už je čas se pustit do hry. Příprava tedy nezabere více než minutu.

Trio se nehraje na kola ani na tahy, nýbrž všichni hráči se neustále účastní hry v každém momentě. Všichni sledují vyložené kartičky a snaží se vybrat takovou, která se dá replikovat na ploše pohybem pouze jedinou figurkou. Délka ani směr pohybu nejsou rozhodující, cílové pole nesmí být však obsazeno žádnou jinou figurkou. Výměny ve stylu rošády nejsou povoleny.

Jakmile někdo vymyslí řešení pro jakékoli jedno ze zadání, zvolá “Trio” a následně ukáže na kartičku a uskuteční přesun jedné figurky. Pokud se mu povedlo realizovat vyobrazenou formaci, kartičku si bere k sobě a na její místo vyloží další z dobíracího balíčku. Hra okamžitě pokračuje. Tím, že s každou kartičkou je pohnuto jednou z figurek, se neustále mění rozložení na ploše, a další a další zadání z kartiček je možné zrealizovat za dodržení stejných pravidel.

Hra probíhá tak dlouho, než jsou využity a rozebrány všechny kartičky. Vítězem se následně stává ten, kdo má ve svém držení nejvíce kartiček. Pokud v průběhu hry nastane situace, v níž žádné zadání není možné uskutečnit, tehdy hráč, jež si toho první všimne, oznámí skutečnost spoluhráčům. Pokud všichni vyhodnotí, že je taková deklarace pravdivá, tak hráč, který toto ohlásil může ke splnění jakékoli kartičky přesunout dvě figurky. Následně hra pokračuje dle běžných pravidel.

Je možné zahrát hru i v kratším módu, kdy každý hráč dostane 10 kartiček, jež si vyloží před sebe. Vyhrává ten, který jako první nemá před sebou žádnou kartičku. Plnit zadání ovšem mohou hráči nejen u svých kartiček, ale i u těch před soupeři. V takovém případě soupeř o svou kartičku přijde, ale je k němu přesunuta jedna libovolná karta od hráče, který takové zadání správně vyhodnotil, a k tomu ještě jedna trestná kartička z balíčku. Díky tomu můžete značně záškodničit soupeřům, pokud se dostanou do náskoku.

Poslední variantou je hra sólová. V takové si hráč před sebe vyloží libovolný počet karet a snaží se splnit veškerá zadání. Jedná se spíše o “tréninkovou” variantu, která nenabízí tolik zábavy, ale může značně procvičit hráčovy schopnosti, včetně umění strategie, kdy může přemýšlet i nad dalšími tahy a řetězit je tak, aby dosáhl výsledku, jímž je splnění všech zadání.

Dojmy ze hry

Trio je rodinná hra s pravidly, jež se dají během minuty vysvětlit nově příchozím, během další minuty je hra připravena a pak už nic nebrání první partii. Prostorové vnímání, přemýšlení a představivost jsou v ní podrobeny zkoušce, stejně jako improvizace a rychlá reakce. Díky překotnému rytmu, kdy všichni hrají zároveň, je hra zábavná, napínavá a nevyzpytatelná. Jedná se o jednoduchou hru pro celou rodinu, kterou si stejně dobře užijete s dětmi, jako i v pokročilé noční hodině na večírku s přáteli. V plném herním módu je stejně zábavna ve dvou i v šesti hráčích – snad až na to, že ve větším počtu se jedná o více nervy-rvoucí souboj, kdy kartičky budou doslova mizet hráčům pod očima.

Trio získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pygmalino.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: