Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Projděte si první kroky vývoje lidstva v rodinné deskovce

Tribes je nenáročná budovatelská hra pro dva až čtyři hráče zasazená do dávných dob prvních vývojových krůčků lidstva. V době kamenné budou hráči vést svůj kmen, objevovat nová teritoria, osvojovat si nové techniky a dovednosti a rozšiřovat svůj kmen. Partie se vejde do hodinky a jedná se o rodinnou záležitost, takže děti mají dveře otevřené. Díky tématu a jednotlivým komponentům má hra navíc drobný přesah do naučného žánru. A díky jisté míře náhody neznamená nízký věk automaticky nevýhodu.

Pro hru bude potřeba jednostranná základní herní deska, na níž je místo na většinu hlavních komponent. Nechybí na ní čtyři stupnice, v nichž se hráči budou rozvíjet – přírůstek, průzkum, pohyb a síla. Deska je barevně rozdělena do tří řádků – starší doba kamenná, mladší doba kamenná a doba bronzová. Na každou epochu se vyloží čtyři z pěti stejně zbarvených destiček představující určité nové dovednosti, jež si budou kmeny osvojovat. Jednotlivé dovednosti odpovídají tomu, jak se vyvíjelo lidstvo. V první části jsou lidé stále kočovníci, jejichž hlavním způsobem obživy je lov a sběr; v druhé se pomalu usazují a začínají první zkušenosti se zemědělstvím, chovem či výrobou nástrojů; v poslední epoše si již osvojují složitější techniky a kmeny se sdružují do větších společenstev.

Jednotlivé získané pokroky hráčům přinášejí vítězné body a navíc je posouvají na jednotlivých stupnicích. Silová stupnice rozhoduje o výsledku v případě některých událostí, přírůstek přináší hráči nové figurky jako členy kmene, průzkum slouží k objevování nových teritorií a pohyb k přesunu mezi jednotlivými známými oblastmi. Pozice na každé stupnici (krom síly) navíc na konci hry přinese další vítězné body. Pokrok někdy přináší do hry události, jež jsou značeny destičkami vykládanými do řady vedle herní plochy, ke standardním akcím.

Každý hráč je do hry vybaven čtyřmi malými kostičkami jako ukazateli pozic na stupnicích, 12 velkými kostičkami, kterými bude označovat dosažené pokroky na hlavní desce, 15 figurkami, jež značí příslušníky kmene. Krom toho každý dostane pět mušlí, jež slouží jako platidlo; k tomu jednu šipku jako “žolíka”. První hráč dostane žeton ve tvaru pazourku.

V banku bude zásoba 89 medvědích zubů s vítěznými body (hodnoty 1, 2, 3, 4 a 6). V látkovém sáčku budou připraveny šestihranná políčka krajiny (celkem 10 od každého z pěti zdrojů). Každé políčko přináší určitou surovinu – kozy, koně, pšenice, zlato a kadidlo – jakmile jej objevíte a vyšlete na něj příslušníka kmene. Na herní desku se ještě připraví tři hromádky po 8 událostech pro každý věk. Vedle herní desky se náhodně rozdá šestice destiček akcí.

Každý hráč si ve svém tahu vybere destičku akce; buď si vezme první z kraje, nebo na každou přeskočenou položí jednu mušli ze své zásoby. Pokud na destičce jeho výběru leží nějaké mušle, všechny je získá. Následně provede akci, jež je vyznačená na destičce. Postupným střídáním pohybů na určitá pole, využitím jejich zdrojů k osvojení pokroku, průzkumu nových území a rozšiřováním kmene sbíráte body. Konec hry je stanoven třemi vyhodnocenými událostmi z třetího věku. O vítězi rozhodne počet vítězných bodů na získaných medvědích zubech.

Tribes je relativně nenáročná hra, kterou můžete brát jako vstupní hru pro větší děti, které mají zájem o lehce strategické, pravidlově nepříliš košaté hry kategorie eurohry. Hratelností, zábavností a náročností se mohou řadit bok po boku s klasikami jako jsou Osadníci z Katanu či Carcassonne. Míchají základy nebo části mechanismů budovatelských her, worker-placementu, přikládání kartiček krajin, jež však vykládáte na své soukromé teritorium, ne doprostřed hry, a ekonomických strategií. Interakce mezi hráči je spíše druhotná, pouze o pozice na jednotlivých destičkách pokroků a o standardní akce.

Možná až překvapivě zábavná a hravá hra pro celou rodinu, pro nedělní hráče i nahodilé návštěvy; všem totiž pravidla vysvětlíte velice rychle a můžete se pustit do hry. Celkem dobře je v rámci žánru spojen příběh s jednotlivými tahy, hra je pěkně graficky zpracována a díky absenci plastu – vše je ze dřeva či kartonu – nepůsobí hra lacině, navíc je předpoklad, že něco vydrží. Rozhodně se jedná o příjemný přírůstek nejen do rodinných herních kolekcí, ale zaujmout může i pokročilejší hráče. Ostatně, ne vždy je čas a prostor na X-hodinové grandiózní bitvy a výzvy.

Tribes získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: