Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Terra Mystica

Kdo získá nadvládu nad prazvláštní krajinou?

Právě jste se ocitli na tajuplném kontinentu, který obývá 14 různých národů s unikátní schopností přetvářet si krajinu podle svého. Okolí se zde neustále mění podle toho, kdo více rozšiřuje své území. Tohle místo není pro bojácné, je třeba míti tvrdé lokty a nebát se jít proti ostatním. Místa je totiž zatraceně málo a hustá atmosféra tak narůstá kousek po kousku. Boj o každý cíp půdy je tu velice náročný a je třeba veškeré své kroky důkladně dopředu promyslet. Vítá vás podivuhodné místo nesoucí název Terra Mystica.


Když se mi krabice této hry dostala do rukou, praly se ve mě dva naprosto odlišné prvotní pocity. Prvním bylo, že krabice poměrně netypických rozměrů perfektně doplní slepá místa ve skříni, kde deskové hry ukládáme. Což je super, tím tedy získala první kladný bod. Druhým pocitem však bylo, že je krabice vážně těžká, tudíž tam toho asi bude hodně schovaného a z toho vyplývá, že mě tak čeká dlouhá doba zabitá čtením rozsáhlých pravidel. Ty nakonec opravdu obsahují 20 stran textu, obrázků, příkladů a popisují vše do detailu, ale nakonec se z nás naštěstí rychle stali dobří parťáci, čemuž napomohla první partie hry. Takže se pojďme podívat, co to ta Terra Mystica vlastně je a jak moc je prima mít ji ve sbírce.

Hned zkraje vás upozorním, že se jedná o poměrně náročnou strategickou hru s naprosto minimálním vlivem náhody a spadá do kategorie eurohry, které mají několik základních charakteristik, např. jsou nepřímým konfliktem mezi hráči (obvykle jde o souboj o body či nějaké zdroje), obsahují málo nebo žádnou náhodu, hráči nemohou být ze hry vyřazeni a hrají všichni až do konce. Terra Mystica je určená pro 2-5 osob s doporučeným věkem od 12ti let a distribuci u nás zajišťuje MindOK. Co se týká časové náročnosti, tak je velmi rozmanitá. Krabice udává přibližně 30minut na hráče, ale pokud máte protihráče myslitele, co vše moc řeší a zdržuje, tak se vám může i ve dvou pěkně protáhnout.

Pod víkem krabice toho na vás čeká opravdu hodně. Spousta dřevěných figurek v 7 různých barvách, určené jednotlivým národům, které mají oboustranné herní desky. Dále tu najdete 1 plán kontinentu, 1 plán kultů, dřevěnou figurku prvního hráče, kostičky dělníků, krystaly energie, žetony peněz, záslepek a měst, 56 oboustranných destiček krajiny a hlavně již výše zmíněná pravidla hry. Nutno říct, že ať už dřevěné či kartonové komponenty jsou velmi kvalitní a desky jsou pevné. Určitě nemusíte mít obavy, že se vám to všechno za chvilku ošoupe.

Pro každou partii si můžete vybrat jeden ze 14ti národů, kde každý z nich má své zvláštní schopnosti, které se navíc posílí po postavení pevnosti. Tímto krokem tak získáte ještě nějakou další výhodu. Každý národ je vázán na určitý typ krajiny. Víly a čarodějnice poletují po lesích, mořské panny a rybáci proplouvají jezery, gnómové a trpaslíci budují v horách, půlčíci a okultisté pobývají na planinách, obry a mágy najdeme v pustině, fakíři a nomádi prosívají písky pouště a temnojedi s alchymisty vládnou močálům. U první hry vám pravidla napoví, jak konkrétně vše přichystat a také tam najdete doporučení, jaké zvolit pro seznámení se se hrou národy, jaké použít svitky apod. Potom už jde jen o to nasbírat v průběhu 6ti nadcházejících kol co nejvíce vítězných bodů, které se na konci vyhodnocují a určí se tak vítěz celé hry. Kromě bodů, které se vám podaří nasbírat v průběhu, se pak získávají i body za největší souvislou oblast nebo za nejvyšší dosaženou pozici na stupnici kultů.

A teď si jen lehce povíme, jak vlastně kola probíhají. Herní kolo se skládá ze 3 fází – fáze příjmů, fáze provádění akcí a fáze bonusy kultů a příprava dalšího kola. Ve fázi příjmů získáváte zdroje za budovy, svitky a prémiové destičky. Tyto zdroje posléze používáte k akcím v následující fázi provádění akcí. Na výběr máte z celkem osmi akcí, které můžete provádět, a to v daném kole tak dlouho, dokud na to máte prostředky.

  1. Teraformace a stavba usedlostí – usedlosti nebo jakékoliv jiné budovy můžete stavět pouze na své domovské půdě, pokud nemáte v okolí takové pole k dispozici, můžete za pomoci rýčů pole teraformovat a rovnou zde stavět.
  2. Zlepšování schopnosti lodní dopravy – tuto schopnost můžete zvýšit vždy o jeden stupeň a tím pro rozšiřování území využít toku řeky.
  3. Postup na liště teraformace – aby se vaše náklady na teraformaci pole snižovaly, můžete si tuto schopnost vylepšovat.
  4. Vylepšení budovy – z usedlostí lze krok po kroku udělat obchodní stanici, potom svatyni a z té nakonec chrám, nebo z obchodní stanice lze vystavět rovnou pevnost. Každá z budov vám ve fázi příjmů dává jiné zdroje.
  5. Vyslání šamana do řádu některého kultu – šamana zde můžete buď ponechat a postoupit až o 3 pole, nebo ho použít na postup o jednu příčku, a vrátit ho do své zásoby, a můžete ho později opět získat.
  6. Akce vyžadující použití energie – energii můžete použít na akce vyznačené na spodní části herního plánu nebo ji směňovat za dělníky, šamany či peníze.
  7. Zvláštní akce – těmi mohou být buď zvláštní schopnosti po postavení pevnosti nebo třeba akce z prémiové destičky nebo bonusového svitku.
  8. Vystoupení z probíhající fáze akcí – jedná se o tzv. pasování, což znamená, že již nechcete provádět žádné další akce, a hráč, který jako první pasuje, se stává do dalšího kola prvním hráčem. Každý, kdo pasuje, musí navíc ihned vyměnit svůj bonusový svitek za jiný, který je v nabídce.

Po pasování všech hráčů nastává poslední fáze bonusů kultů a příprava dalšího kola, kdy se vyhodnocují bonusy kultů k danému kolu, jež jsou vyložené na herním plánu, odstraňují se použité záslepky, na zbylé bonusové svitky se přidávají peníze a otáčí se destička hodnocení. Tímto končí celé herní kolo a pokračuje se v kole dalším, jak už jsem zmínila výše, je jich celkem šest. V průběhu hry lze navíc zakládat města, díky čemuž nejenom že postupujete na nejvyšší příčku libovolného kultu, ale získáváte i jednorázový bonus podle vámi vybraného žetonu města.

Máme za sebou tedy celkový popis a jaké jsou naše dojmy ze hraní? Vesměs velmi pozitivní. Hra ve dvou hráčích není tolik zábavná, protože čím více hráčů se v partii sejde, tím větší je tu boj o místo a rozšířit tak svoji oblast může být o dost obtížnější. Naopak při dvou si s tímto problémem hlavu lámat nemusíte a mnohem jednodušeji se vám bude protivník pozorovat, snáze odhadnete jeho plány a také si lépe propočítáte, zda máte vítězství v kapse či ne. U více hráčů se vítězné body více rozdělí, tudíž jestli jste první nebo poslední na stupnici kultů má mnohem větší význam, a vítězství nakonec může být o to větším překvapením.

V Terra Mystice nehledejte hru na párty večer při pivu či vínu nebo po náročném dni v práci, protože budete potřebovat naprosto čistou hlavu a nebude prostor k odpočinku, lelkování a dělání chyb. Je nutné plánovat, promýšlet a sledovat kroky ostatních, protože sebemenší krok vedle vás může stát vytoužené vítězství. Pro některé účastníky partie budou určitě i nudnější chvíle a nebude to tím, že by hra nebyla skvělá, ale bude za to moct ten, kdo svůj tah zbytečně dlouho protahuje. I když u první hry budete tápat, kolo po kole se vám vše bude zdát mnohem jednodušší a vše bude dávat správný smysl. Nejednou vám budou chybět peníze, dělníci, šamani či krystaly magie a z hlavy se vám bude pěkně kouřit, až budete přemýšlet nad tím, jak nejlépe přivést svůj lid k vítězství.

Slovo závěrem

Z našeho pohledu se jedná o velmi dobře propracovanou hru, která nabízí spoustu možností jak si ji užít variabilitu – díky výběru ze 14 různých národů a spoustě skvěle fungujících mechanismů. Však taky získala nejedno ocenění a hlavně se stala hrou roku 2013. Jestli máte rádi, když můžete otěže hry držet plně pod kontrolou, tak tento deskoherní počin bude tou správnou volbou. Žádné kostky, žádné karty a žádná náhoda. Pokud po nějaké té eurovce pokukujete a váháte, tak do ní běžte, stojí za to a určitě nebude ležet někde pod hromadou jiných krabic.

Terra Mystica získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: