Tawantinsuyu: Říše Inků

Rozlehlá incká říše vzkvétá a velký Sapa Inka Pachacuti dal svolat své potomky:

“Můj čas se krátí. Brzy si mě bůh smrti Vichama povolá k sobě. Uctívejte boha slunce Intiho a prokažte, který z vás bude schopen nejlépe spravovat tuto říši. Každý den se lidé plahočí z vrcholu chrámu až k úpatí kopce, aby pracovali v dílnách a na polích. Budujte schodiště mezi terasami, abyste usnadnili lidem cestu, a dbejte na to, aby armáda ani prostý lid nehladověli.”

Takto vypadá lehký nástin děje, jenž se prolíná touto očekávanou deskovou hrou, kterou díky společnosti TLAMA games můžeme čekat na našem trhu v průběhu letošního listopadu. Hra je určena pro 1 až 4 hráče od 14 let a doba hraní je odhadována přibližně na 120 minut.

V krabici najdete v prvé řadě pravidla a 4 nápovědné karty v českém a anglickém jazyce. Ostatní komponenty jsou jazykově nezávislé. Na hráče čekají herní plán, destičky budov, soch, tkanin a chrámu Coricancha; barevné figurky služebníků, velekněží a schodišť; žetony války, Slavnosti a Chrámu. Dále pak suroviny – brambory, kukuřice, kameny a zlato – a nakonec zde máme karty bohů a armád.

Rozložte na stůl herní plán spolu s ostatními komponenty podle přehledné nápovědy. Zpočátku se vám může zdát, že herních dílků je nějak moc, nicméně až budete hrát podruhé či potřetí, s přípravou hry už si určitě poradíte snadněji. Z promíchaného balíčku karet bohů dostane každý hráč 8 karet; 3 si ponechá a 5 vyloží před sebe na stůl. Podle symbolů na kartách obdržíte odměnu v podobě surovin, bodů nebo karet armád, případně můžete stavět budovy.

V každém tahu si vybíráte jednu ze dvou možností. Tou první je umístění svého služebníka na herní plán. Druhou možností je provedení libovolných dvou sekundárních akcí z následujícího výběru: přesunout velekněze, modlit se, vycvičit armádu nebo najmout služebníky. Na konci tahu můžete najmout dalšího služebníka, dochází k doplnění nabídky budov, pokud jste během tahu nějaké postavili, a je-li prázdná vesnice, proběhne Slavnost.

Chcete-li umístit nového služebníka na nějaké políčko, musíte odhodit kartu bohů se stejným symbolem jako na políčku nebo zaplatit zlatem. Kromě poplatku za umístění služebníka můžete platit ještě další poplatky podle vzdálenosti od sekce, ve které stojí váš velekněz a počtu teras, o které musí služebník sestoupit z chrámu. Nachází-li se v okolí vybraného políčka nějaké schodiště, musíte za jeho použití zaplatit jeho majiteli. Každé políčko je označeno symbolem boha a sousedí se třemi symboly činností, z nichž jednu zvolíte a provedete. Někteří služebníci díky svým zvláštním schopnostem umožní provést další činnosti a pokud se v okolí nového služebníka nacházejí další stejně zbarvení, za každého získáte ještě činnost navíc.

Mezi zvláštní schopnosti služebníků patří například Válečník, který získává navíc kartu armády a smíte si vzít sousedícího služebníka z herního plánu. Posel platí za přesun o jednu surovinu méně nebo třeba Kněz za brambory získává činnost navíc atd.

Činnosti umožňují například získání suroviny nebo karty, postavení schodiště, budovy nebo sochy. Můžete i cvičit armádu, obchodovat nebo nakoupit tkaniny. Sbírejte tedy suroviny, kupujte sochy, tkaniny a budovy pasívní či produkční, které vám později přinesou výhody či bonusy. Z destiček s tkaninami sestavujte tapisérie, za které po jejich dokončení obdržíte odměny.

Modlení vám přinese 2 karty bohů, které si doberete z balíčku nebo z nabídky karet bohů.

Během výcviku si doberete 2 karty armád a jednu z nich odhodíte na odkládací hromádku. Na těchto kartách jsou vojáci, které budete potřebovat během války. Kdykoli během svého tahu můžete také z ruky odhodit libovolný počet karet armád, za které získáte na nich vyobrazené suroviny.

Velekněze můžete posouvat okolo chrámu po políčkách, na kterých dochází k aktivaci akcí, jež vám přinesou nové budovy, případně suroviny z jejich produkce anebo umožní posun po chrámové stupnici výměnou za vaše suroviny nebo sochy. Může dojít také k obnovení produkčních budov nebo uzdravení raněných vojáků, ale i k vypuknutí války.

Během války aktivní hráč obětuje jako válečnou oběť jednoho služebníka a následně všichni hráči, kteří se chtějí zúčastnit bitvy, postupně vyloží libovolný počet karet armád a poté umístí na jedno z políček války v některé ze čtyř oblastí žeton války, což přinese odměny, ale také bojové ztráty vojáků.

Pokud je na konci tahu prázdná vesnice, aktivní hráč získává žeton Slavnosti a příslušný počet bodů. Na začátku příštího tahu tohoto hráče proběhne fáze vyhodnocení a obodování pozic ve hře a dobytých oblastí. Vesnice se znovu zaplní pomocníky podobně jako na počátku hry a poté pokračujete dál ve hře až do třetí závěrečné Slavnosti, po níž proběhne konečné počítaní bodů. Nejúspěšnější hráč se stane příštím panovníkem říše Inků.

Pro případnou sólovou hru s lehce upravenými pravidly najdete v krabici další komponenty navíc – hrací kostku, číselné žetony, žetony osobností a desku Axomammy. Ta bude ve hře působit jako automatizovaný protihráč.

Přestože tato hra může vypadat na první pohled komplikovaně, vše se dá poměrně rychle naučit a přehledně zpracovaná pravidla a přehledové karty vám v tom rozhodně pomohou. Není se tudíž čeho obávat. Těšíme se na to, až si budeme moci tuto deskovku pořádně zahrát a v praxi vyzkoušet všechny možné postupy a strategie. Věříme, že tento titul bude ještě zajímavější než jak se nám jeví na první pohled.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: