Tas svůj meč a neuteč

Šermířský souboj v obýváku.

Další hra z dílny Exploding Kittens, lokalizovaná vydavatelstvím Blackfire. Žádné kočky, žádná burrita, ale pěnové meče. To je hra Tas svůj meč a neuteč!, u které musím vyzdvihnout český překlad. V originále se hra jmenuje Let’s Hit Each Other With Fake Swords.

Tato párty hra je určená pro tři až šest hráčů a jedna partie trvá maximálně patnáct minut. Cílem hráčů je získat tři sady karet stejné barvy. Cestu ke kartám může občas zkřížit jiný hráč, v tu chvíli jdou všechny žerty stranou. Nyní vás čeká šermířský turnaj podle pravidel uvedených na kartách, o které bojujete.

Příprava hry

Připravte si dva pěnové meče na stůl. Zamíchejte všechny karty a každému hráči jednu rozdejte. Tato karta je vyložena viditelně před hráčem, aby se hráči mohli dohadovat, domlouvat a předpovídat „herní strategii“.

Jak se to hraje

Na začátku každého kola je nutné určit tzv. fight bosse, jak jsme ho nazývali my. V českém překladu už se hovoří o rozhodčím soubojů. Ten si z dobírací hromádky dobere tolik karet, kolik je hráčů, a dvě navíc. My jsme hráli ve čtyřech hráčích, takže jsme vždy dobírali šest karet. Ty je nutné rozdělit do určitého počtu hromádek (opět podle počtu hráčů). V našem případě se karty rozdělovaly na tři hromádky. Rozdělení karet je libovolné, platí jediné pravidlo. Každá hromádka musí obsahovat minimálně jednu kartu.

Po rozdělení nastává čas na poklidnou diskuzi, nebo krvavé hádky, kdo chce jakou hromádku atd. Jak už vám design této hry napovídá, můžete vesele lhát a snažit se ostatní přelstít. Pokud jste rozhodčí a během debaty padlo něco, co ovlivnilo vaše původní rozložení karet, můžete je ještě změnit.

Následně všichni hráči zvednout prst do vzduchu a po odpočtu rozhodčího všichni najednou ukážou na hromádku, o kterou mají zájem. Mohou nastat tři situace:

  1. Nikdo na hromádku neukázal. Ihned odhoďte karty na odhazovací hromádku.
  2. Na hromádku ukázal jediný hráč. Vezme si všechny karty k sobě a vyloží je před sebe.
  3. Na hromádku ukázalo více hráčů. Pokud to jsou dva hráči, nachystají se na souboj. Pokud na hromádku ukázali hráči tři a více, tak aktuální rozhodčí soubojů rozhodne, kteří dva se o karty poperou.

Pravidla šermířského souboje

Pravidla aktuálního souboje vám určí texty na kartách, o které bojujete. Ve hře jsou celkem čtyři typy.

Fialové karty platí po celou dobu boje. Zelené karty jen na začátku. Žluté karty se aktivují v okamžiku, kdy se během boje mečem čehokoli dotknete. Poslední jsou karty černé, které nějakým způsobem dávají výhodu trpaslíkům, tedy pardon, osobám menšího vzrůstu.

Souboj končí v okamžiku, kdy se některý z hráčů dotkne trupu protihráče. Pokud by někdo porušil pravidla boje, automaticky boj prohraje.

Konec hry

Hra končí v okamžiku, kdy kterýkoli z hráčů zkompletuje tři sady po třech kartách stejné barvy. Pokud by došlo k remíze, určí se dva hráči, kteří se spolu utkají v poslední šermířském souboji, který rozhodne o vítězi.

Hodnocení

Jednoduchá karetka s molitanovými meči. Hra, která bude bavit nejmladší hráče, ale i pařmeny, kteří už nezvládnou víc, než jen sledovat čtyři základní barvy.

Z dílny Výbušných koťátek vzešlo už mnoho her. Mnozí by řekli, že se tvůrci snaží pouze ždímat ověřené strategie. Nemohu nic namítat. Opravdu je těch her již spousta, nicméně pokud nejde jen o pouhý převlek již existující hry, nemám s tím problém. Tento pocit převleku mám osobně u Bum Bum Burrita a Bum Bum Avokáda. Kdo ví, zda připravované Zombie Burrito přinese něco nového, ale nebudu odbíhat.

Co se týká hry Tas svůj meč a neuteč!, hra má nejjednodušší možná pravidla. Donutí vás jednou za čas se zvednout se ze židle a účastnit se šermířského souboje, o co nejlepší nabízenou karetní kombinaci. Dá se hrát i v bytě, oproti svým předchůdcům, u kterých máte strach, že hodem něco rozbijete. V této hře se může mečem také házet, ale pouze, pokud to umožní efekt karty, který zvýhodňuje osobu menšího vzrůstu.

Nemůžete od takové hry čekat žádné intelektuální zážitky. Je to párty hra ve všech směrech, a pokud k ní budete takto i přistupovat, nemůžete být zklamaní. Co ovšem musím na tomto místě zkritizovat, je cena. Hra se dá koupit za necelých sedm set korun, což je za dva pěnové meče a sedmdesát dva karet síla. Je mi jasné, že ty pěnové meče něco stojí, ale ta cena je opravdu vysoká.

Tas svůj meč a neuteč! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: