Talisman: Harry Potter

Porazíš Voldemorta, nebo se přidáš na jeho stranu?

Úvod

Tak nám před Vánoci díky Rexům dorazila do redakce další hra mapující kouzelnický svět a Školu čar a kouzel v Bradavicích. Od jiných potterovských her se liší v tom, že můžete hrát za Fénixův řád i Smrtijedy, přičemž se za obě frakce budete střetávat s lordem Voldemortem. Během svého putování po herním plánu o třech pásech lokací potřebujete získat rozličné předměty a pomocníky, zlepšit se v čarování a nabýt na síle. A především nesmíte zapomenout najít jednu z relikvií smrti. Bez jednoho z těchto mocných artefaktů totiž nemáte šanci ve svém úkolu obstát. Teprve pak smíte dorazit do Velké síně a v ní svést finální souboj s Pánem zla, anebo mu prokázat své služby a odpřisáhnout mu věrnost.

Mechanicky se jedná o zjednodušenou a zrychlenou verzi Talismanu od Roberta Harrise, tedy jeho čtvrtou edici z roku 2007, na které Harris pracoval společně s Johnem Goodenoughem. Původní Talisman oslaví již příští rok jubileum 40 let, neboť vyšel již v roce 1983.

Pod víkem můžete očekávat hromadu komponent ukrytou pod masivním herním kartonovým plánem. Společně s devíti miniaturami postav a jejich oboustrannými kartami postav to je přes sto čtyřicet karet setkání, kouzel a nákupu/předmětů. Nechybí samozřejmě ani relikvie smrti a dvě kopie karty pro hráče přeměněné ve fretku! Kartonové plato nabízí žetony osudu, galeony, jeden žeton výhody, ovšem také destičky vlastností a kryty číselníků.

Tři základní herní principy

Herní plán je složen ze tří pásů. Ve středu vnitřního pásu se nalézá Velká síň. Pro pohyb mezi třemi pásmy musíte splnit určité podmínky. Ve vnitřním pásmu navíc platí, že se pohybujete o polovinu hodnoty na kostce hozené pro pohyb.

Tah hráče probíhá tak, že hodí jednou kostkou a pohne se o odpovídající počet polí. Zvolit směr smí po směru i proti směru hodinových ručiček, ovšem nesmí jít oběma směry v rámci jednoho pohybu. Jakmile se zastaví, proběhne setkání. Hráč si zvolí, zda se chce setkat s herním polem, anebo s jinou postavou (vedenou živým hráčem). Tato postava však musí mít opačné přesvědčení. (Př. Smrtijed nemůže bojovat proti Smrtijedovi, ale pouze se členem Fénixova řádu.) Po vyhodnocení setkání pokračuje v hraní další hráč po směru hodinových ručiček.

Rozhodne-li se hráč potkat s polem, odhalí nejprve karty setkání odpovídající pásu a to v množství udaném ikonkou na odpovídajícím poli mínus počet zde již ležících karet. Poté vyřeší karty v pořadí od nejmenšího čísla setkání po to nejvyšší. Karty zde mohou být položené díky efektům jiných karet, herního plánu i jako pozůstatek poražených soupeřů. V případě, že hráč bojuje se zde přítomným karetním nepřítelem, rozhodne se, zda bitva bude svedena silou či magií.

Pokud se hráč rozhodne utkat v boji s jinou postavou živého soupeře, a ten neprovede úhyb, aby se bitvě vyhnul, je bitva vedena vždy magií. Pokud postava neuhne, mohou oba hráči zahrát kouzla, předměty a další karty, kterými ovlivní souboj. Poté oba soupeři hodí kostkou a určí své útočné číslo. Kostku může případně přehodit při odevzdání žetonu osudu. Nakonec se útočná čísla porovnají a vítěz se rozhodne, zda poražený ztratí jedno zdraví, anebo zda si od něho vezme jeden předmět či galeon.

Jaká je potterovská verze Talismanu?

Dlouhá tematicky dobře zasazená hra, stále plná velkého množství házení kostkami a odvíjející se náhody s minimálně volitelnou strategií. Herně mi to přijde jako skrze roky a edice učesávaná základní verze Talismanu. Což je dle mého názoru celou věčnost již překonaná hra. Pro ty, kteří chtějí nějaké zhmotnělé dobrodružství a la Dračí doupě, je Talisman možnou dobrou volbou fantasy toulání a bití příšer do hlavy. Pro ty, kteří hledají hru ze světa Harryho Pottera, lze doporučit tuto potterovskou verzi Talismanu či deck-buildingový Boj o Bradavice. Ovšem těm, kteří hledají nějaké chytré komplexní dobrodružství se strategickou hloubkou, kdy na konci relativně krátké partie mohou být hrdí na to, co všechno vymysleli a zkombinovali, lze akorát doporučit nevkládat svůj čas a naděje do tohoto pěkně vypadajícího titulu. Během partie můžete mnohé vymyslet, zejména pokud znáte karty ve hře a výhody jednotlivých políček herního plánu, ale stejně jste vydáni napospas náhodě a čekaní na svůj tah. 

Vyzdvihl bych možnost hrát za Smrtijedy i Fénixův řád a přitom se za obě strany střetávat s Voldemortem. Je fajn, že hráč hraje chvílemi proti hře a chvílemi proti živým soupeřům.

Figurky i kartonové součásti jsou pevné, esteticky mě nejvíce potěšily hrací kostky a rozvržení herního plánu. U herního plánu mi ovšem vadí drobné písmo jednotlivých efektů, a navíc čitelných jen z jedné strany. Ono není možné se tomu u takového designu asi vyvarovat, ale právě proto by součástí pravidel měl být přehled jednotlivých políček s efekty. Pravidla samotná se na první pohled zdají být všeříkající, ale během partie vás nejednou napadne otázka, kterou nevíte, jak zodpovědět a jak dál postupovat. Jako by tvůrci sázeli na to, že hráči této verze budou znát původní Talisman či jeho rozšíření. Což je samozřejmě u iterace naroubované na jinou licenci mylný předpoklad. Naštěstí se vám pomocníkem alespoň pro přehled tahu může stát schéma na zadní straně pravidel.

Při ohlášeném vydání mě Talisman: Harry Potter ihned zaujal svou namalovanou obálkou. Uvnitř hry však takový styl nenajdete, přestože herní plán malovaný je a též na kartách kouzel najdete typické nakreslené klikyháky naznačujícími správný pohyb kouzelnické hůlky. Karty postav, pomocníků a předmětů však využívají fotografie z filmů a zázemí produkce. Textu je ve hře hodně a jsem rád, že se Rexům povedl překlad karet, jak alespoň dosud mohu soudit.

Závěrem lze tedy říci, že Talisman: Harry Potter je vhodný pro skupiny kamarádů holdujících Bradavicím, pokud je baví potulka po plánu, objevování a rozhodování se na místě, co s nastalou situací. Euraře, stratégy a netrpělivce ani tato verze Talismanu nepotěší. Pro příznivce Dračího doupěte a RPG systémů se může stát vstupní hrou do světa deskových her.

Talisman: Harry Potter získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: