Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Tainted Grail se stane opulentní trilogií – a v češtině

Během loňského podzimu přinesla společnost Albi plně v češtině všem milovníkům příběhů inspirující se artušovskými legendami a keltským folklórem deskovou hru Tainted Grail: Pád Avalonu. I my v redakci jsme měli možnost si hru vyzkoušet a přinesli jsme vám naše pocity a dojmy v naší zevrubné recenzi. Můžeme poukazovat na to, že některé herní mechanismy nejsou úplně dobře navržené, nicméně co Tainted Grail: Pád Avalonu dělá tuto deskovou hru jedinečnou je kvůli svému příběhu. Nebojím se říci, že právě kvůli němu a vůbec celému plně žijícímu světu patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu s deskovými hrami aktuálně najít.

Během víkendového eventu Albi Game Days fanoušci tohoto univerza dostali dozajista uspokojující porci novinek, na které se mohou těšit. Nejenom, že Albi přinese v češtině velké příběhové rozšíření s podtitulem Věky minulé a budoucí, ale i menší Ozvěny minulosti a speciální postavičku Niamh, kterou bude možné zakoupit samostatně, ale za předobjednávku již zmíněného rozšíření Věky minulé a budoucí ji dostanete jako bonus.

Čím začít?

Pojďme pěkně popořadě od toho největšího, tedy Tainted Grail: Věky minulé a budoucí. Vím, že na velikosti nezáleží (nebo ano?), ale krabice vypadá, že bude snad ještě o něco málo větší než původní Pád Avalonu. Na co se můžeme těšit? Především na hromadu nového prožitku v podobě hned dvou velkých kampaních – Poslední rytíř a Věk legend. Společně s Pádem Avalonu tvoří trilogii, v niž se hráči dočkají odlišných dopadů na základě rozhodnutí, které učinili třeba hned v původním díle.

S kampaní Poslední rytíř se hráči ocitnou na zmrzlém ostrově Avalon čtyři staletí po událostech známé z Pádu Avalonu. K hraní na ně čekají čtyři noví hrdinové, aby s nimi zažili zakončení epochy o dobývání tohoto ostrova lidmi. Vzhledem k velkému mrazu, jenž aktuálně panuje na Avalonu, autoři si pro hráče připravili nový herní mechanismus omrzlin a hromadu nebezpečných lokací.

Druhou velkou kampaní je Věk legend, který hráče pro změnu časově zavede šest století před dějství známé z Pádu Avalonu. Ano, chronologicky by se dalo tedy říct, že začít hrát tuto trilogii by bylo vhodné od Věků legend, ale samotní autoři z Awaken Realms doporučují se držet pořadí Pád Avalonu, Poslední rytíř a Věk legend nakonec. V této kampani Menhiry ještě nevyhasly, tudíž se hráči nebudou muset tolik starat o jejich opětovné zažehávání. K dispozici budou další čtyři hrdinové, s kterými se hráči vydají po boku legendárních postav jako král Artuš, Lancelot nebo Merlin na původ mnoha míst a legend, s kterými se lze setkali v předchozích kampaních. Díky vojenské síle hrdinové budou velet celým armádám a budovat první lidské osídlení.

Věky minulé a budoucí přinášejí celkem osm nových hrdinů (pro každou kampaň čtyři) a každý má svůj vlastní bojový a diplomatický balíček karet. Stejně tak i dopis původu a plastovou figurku. Každá kampaň má svůj Průvodce hrou – dohromady se Albi musí popasovat s téměř 400 stránkami textu. Dle dostupných informací bude lokalizovaná i doprovodná aplikace nahrazující tyto knihy.

Krom všeho zmíněného budou moci opravdoví fajnšmekři budou moci najít na pultech i kosmetické (nutno podotknout pořádně drahý) doplněk v podobě Tainted Grail – Monster of Avalon pro Věky minulé a budoucí přinášející 20 plastových figurek monster a karet setkání.

Dokonalé příběhové pozadí

Troufám si říci, že autorům se povedlo vytvořit svět, ve kterém nám servírují příběhové pozadí téměř na vše, včetně samotných hrdinů, tak aby se s nimi hráči dokázali více ztotožnit. Tuto věc má za cíl ještě více prohloubit menší rozšíření Ozvěny minulosti, ve němž se lze dozvědět osobní příběhy a získat vzpomínky všech 13 hrdinů. David Rozsíval z Albi zmiňoval, že jej mrzí, že se toto rozšíření nepovedlo přinést již loni na podzim s příchodem Pádu Avalonu, ale nebylo tehdy dostupné.

Pro každého hrdinu je připraveno celkem 10 individuálních výzev, při jejichž plnění hráči mohou získat jednorázovou legendární akci a při úplném poznání hrdiny je zpřístupněna natrvalo nová schopnost hrdinovi. Z představení tohoto rozšíření je však patrné, že úspěšně splnit tyto výzvy nebude nic snadného, a dokonce na zvládnutí některých bude pouze jeden pokus.

13 postav?

Pro každou ze tří kampaní je připravena jedinečná čtveřice hrdinů. Ačkoliv, jak někteří hráči vědí, Pád Avalonu přinesl takovou partičku spíše antihrdinů, o které byste si neopřeli ani svoji rezavějící koloběžku. To jen taková poznámka bokem, protože svoji cestu jsem si k nim našel a velmi rychle se s nimi ztotožnil. Co tedy ta třináctá postava? Jak jsem v úvodu zmiňoval, jde o Niamh, kterou bude možné napasovat do kterékoliv desky hrdiny, protože svoji vlastní nemá. Zato je v balení připravena plastová figurka a 15 bojových a 15 diplomatických karet.

Niamh je prazvláštní bytost, téměř až nesmrtelnou, protože s ní lze absolvovat všechny tři kampaně a když už bych zabíhal hodně do drobnosti herních mechanismů – Niamh je vcelku univerzální a silná do začátku hry, nicméně se s ní rozhodně nevyplatí navštěvovat jakékoliv osídlení, protože tím ztrácí jednu pověst.

Pěkná porce zábavy

Musím přiznat, že milovníci Tainted Grailu se mají opravdu na co těšit. Společnost Albi ku příležitosti eventu Albi Game Days potvrdila, že udělají maximum, aby se vše stihlo plně v češtině ještě během letošního roku (spíše ke konci). No a to stále není vše, protože s těmito všemi rozšířeními bude možné zakoupit anglický artbook, 15 centimetrová postavička krále Artuše a hromada dalších drobností.

K úplné dokonalosti pro všechny milovníky tohoto univerza zbývá snad již jen lokalizovat podtitul The Red Death, kterého bychom se snad mohli dočkat třeba příští rok, ale to bude určitě záviset na tom, jak se budou letos prodávat aktuální přídavky. Mě osobně nejvíce zaujalo velké rozšíření Věky minulé a budoucí s dvěma novými kampaněmi, a určitě se ještě na ně podíváme podrobněji v našem preview ještě před vydáním titulu v našich končinách.

Tags:

One Reply to “Tainted Grail se stane opulentní trilogií – a v češtině”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: