Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Osamělý strašák pole hlídá, přitom mu vrána na rameni zívá

Tentokrát se na našem redakčním stole objevila hra vydaná díky společnosti Dino Toys v posledním kvartálu roku 2020 a inspirována je – jak už název napovídá – strašáky. Ti se ničeho nebojí a každou nudu dokáží rychle zahnat. Pojďme se tedy společně podívat co to na nás v malé přenosné krabičce s názvem Strašák číhá.

Pod víkem najdeme 72 oboustranných hracích karet a pravidla v češtině a slovenštině. Autorem této postřehové hry pro celou rodinu je Martin N. Andersen a grafickým zpracováním ji obohatila Irena “Kaori” Hynková. Je určena pro 2-6 hráčů, s jednou partičkou se zabavíte na přibližně 10 minut a je vhodná i pro prcky již od 5 let.

Příprava hry je naprosto jednoduchá. Karty pořádně promícháte, jednu vyložíte doprostřed stolu a ostatní rozdáte rovnoměrně mezi hráče. Na každé kartě je vyobrazen strašák, který má 4 kusy oblečení (klobouk, košili, kalhoty a rukavice). Tři z nich jsou vždy barevné a jeden z nich zůstává bílý a je třeba ho doplnit kusem zbarveným chybějící barvou.

Například budete mít strašáka se žlutými rukavicemi, fialovým kloboukem a zelenými kalhotami, kterému chybí barevná košile, takže budete ve svých kartách hledat strašáka s košilí v modré barvě. Tomu bude zase chybět nějaký jiný kousek oblečení a tak budete postupovat pořád dál a dál, dokud někomu nedojdou karty a ten se poté stane vítězem. Komplikace nastává, když na stole bude strašák, kterému dělá společnost vrána. V takovém případě je kromě doplnění chybějícího kousku oblečení třeba i to, aby měl nový strašák jeden kus oblečení ve stejné barvě jako ten předchozí.

Nejde o žádnou komplikovanou hru, ale určitě uplatníte především všímavost, bystrost a rychlost. V průběhu partie není žádné předem určené pořadí, prostě kdo dřív najde vhodného strašáka, tak ho vyloží a pokračuje se dál.

Hru jsme zkoušeli i se čtyřapůlletým mládětem, které má jinak docela problémy s názvy barev, takže jsme si díky ní alespoň 4 barvy na strašákovi pořádně procvičili, ale nešlo nám o rychlost. Každopádně si myslím, že pokud i mladší dítko umí dobře barvy, bude možné si s ním Strašáka zahrát, i když třeba trochu pomalejším tempem. Nebo jeho karty jen využijete pro procvičení barev a pojmenování oblečení i s menšími prťaty.

Strašák je moc hezky ilustrovaný a hra je díky němu líbivá a děti zaujme. Vzhledem k délce jedné hry nemusíte mít obavy, že vám od ní bude dítě někam utíkat, protože ani nemrknete a je konec partie.

Hodnocení – 4 z 5

Strašák je opravdu zajímavá, rychlá a hlavně levná hra, která nezabírá žádné zbytečné místo navíc a má široké možnosti využití. Čím více budou postřehové schopnosti hráčů vyrovnané, tím zajímavější zážitek to bude pro všechny účastníky. Užijí si ji určitě i starší děti nebo dospěláci, protože procvičit si svou bystrost není nikdy na škodu. A když není do čeho píchnout, tak Strašák nudu zažene velmi rád.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Dino Toys.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: