Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Stezky slávy

Deset let v kůži mladého hrdiny

Dětinské snění

Asi se stanu hrdinou! Dám výpověď v práci, do batůžku zabalím deku, nožík a koláče a vyrazím do světa za dobrodružstvím! A vy můžete jít taky. Teda, jen s tou výpovědí bych to asi ještě promyslel. Lepší bude sledovat netrpělivě termín vydání a až nastane ten pravý den, tak si po práci zaběhnout do obchodu s deskovými hrami. Už se těším, až si domů pyšně přinesu veselou krabici s novou deskovou fantasy hrou Stezky slávy, připravovanou vydavatelstvím REX hry.

česká krabice

Seznamování s realitou

A právě s touto hrou bych vás chtěl nyní seznámit, neboť si myslím, že se máme na co těšit. V angličtině hra vyšla již v roce 2018 pod názvem Tales of Glory pod křídly vydavatelství Ankama. Jedná se o prvotinu francouzského designéra Romaina Chastama, který do party přibral známého ilustrátora deskových her Miguela Coimbru. Znát můžete jeho dílka z her 7 Divů světa, Pustina, Fuji Koro, Malá velká dobrodružství, Malé velké zombie či Zombicide. A při prohlížení obrázků ze Stezek slávy musím říct, že i zde se můžeme těšit na miloučké fantasy ilustrace.

Stezky slávy lze projít ve dvou až pěti hráčích ve věku od deseti let, jedna partie by měla zabrat půl až tři čtvrtě hodiny.

Seznámení s legendou

Ptáte se, jaký je příběh hry? Stanete se mladými začínajícími hrdiny, kteří si jednoho dne řeknou, že už bylo chudoby a lopotění na poli dost. Seberou tatínkovi rezavý meč a zpuchřelý štít, vyžebrají od dědečka pár drobných mincí, na půdě vyhrabou babiččinu knížku s kouzly a možná i nějaký ten lektvar od maminky, a vyrazí do světa za bohatstvím a slávou. Po deseti letech těžkých bojů s hrůznými nestvůrami, pátrání po věhlasných pokladech, návštěvách bájných míst a setkáních s nejrůznějšími bytostmi, se vrátí domů, usednou do hospody a zaposlouchají se do bodrého hovoru lidí o vlastních hrdinských skutcích. Jen ten, o jehož činech se nejvíce mluví, je nejslavnější hrdina a stane se opravdovou a nezapomenutelnou legendou.

Vypadá to, že jsem se nechal trochu unést. Z mého líčení by se mohlo zdát, že Stezky slávy jsou nová úžasná příběhová hra. Není tomu tak. Teda úžasná možná bude, to uvidíme při hraní a vypadá to, že má i úžasný vzhled, nicméně příběhová hra to není. Jedná se o hru z fantasy prostředí, v níž hráči v deseti kolech představujících deset let života, vybírají jednotlivé dílky dobrodružství, ze kterých následně skládají před sebou dobrodružnou životní mozaiku své postavy.

herní prvky

Přípravy výbavy

 Krabice má pěknou a vtipnou ilustraci na víku, kde jde hrdina proti drakovi, z batůžku mu přitom kouká svačinka v podobě stehýnka a u pasu se mu houpe kastrůlek, což mě opravdu hodně pobavilo. Uvnitř naleznete oboustrannou desku nabídky dobrodružství, čtvercové kartonové destičky jednotlivých dobrodružství, spoustu žetonů magie a síly, lektvarů, mincí, klíčů a slávy. Dále karty pro výběr destičky dobrodružství pro každého hráče, počáteční kartonové „prapory“ pro přehled kolik má váš hrdina svalů a magie, žeton začínajícího hráče a čtyři žetony pohárů, jež získá hráč s nejvíce lektvary, mincemi, magií či ten největší silák. Na uložení všech komponent je připraven skvěle promyšlený plastový insert. Z veliké hromady kartonu jsou nejdůležitějším herním prvkem právě dílky dobrodružství. Každá z destiček představuje jednu událost, kterou může hrdina vyřešit. Může třeba navštívit nějaké zajímavé či zvláštní místo. Může jít pátrat po ztraceném pokladu ukrytém v zamčené truhle. Také může potkat a zapříst rozhovor se zajímavou postavou, kterou při svém putování potká. No a nakonec, když už není zbytí, může změřit síly se strašlivou příšerou a jejím zabitím pomoci světu, aby byl zase bezpečnější. Každý z dílků je pěkně ilustrovaný a jsou na něm snadno zapamatovatelné a přehledné ikony. O tom ale až za chvíli. Nejprve vám prozradím, jak vlastně Stezky slávy hrát.

Skutečné dobrodružství

Cílem hráče je v průběhu deseti kol získat co nejvíce bodů věhlasu. V každém kole – roce, hráč vybere a umístí právě jednu destičku dobrodružství do své životní mozaiky. Nejprve však musí destičku získat. Na začátku kola se na herní desku vyloží šest či osm destiček dobrodružství, podle počtu hráčů, a každý hráč si tajně vybere jednu z nich. To udělá pomocí svých karet s čísly, ze kterých skrytě vybere kartu s číslem odpovídající číslu u jeho vysněné destičky dobrodružství na herním plánu. Poté všichni hráči karty naráz odhalí a počínaje začínajícím hráčem si vezmou odpovídající dobrodružství. Všimli jste si? Zatímco začínající hráč se vždy dostane k dílku, který si vybral, poslední hráč už tuto jistotu rozhodně nemá. A na to se moc těším. Každý u stolu bude přemýšlet, významně se usmívat, taktizovat a odhadovat úmysly protivníků, aby si vybral to správné dobrodružství. A nakonec stejně dojde k situaci, kdy mu dřív hrající hráči vyfouknou jeho vytoužený dílek a jemu nezbude nic jiného, než si vybrat něco ze zbývajících dobrodružství v nabídce. A do toho bude poslouchat začínajícího hráče, jak je právě ten jeho dílek super a kolik z něho má zisku a slávy. To bude skřípajících zubů a vykulených očí, prostě paráda!

rozehraná hra

Ale vraťme se ke hře. Jakmile si hráči rozeberou dílky dobrodružství, musí za ně nejprve zaplatit. Někdy to bude penězi, jindy, v případě příšer, bude hráč muset disponovat dostatkem bojových či magických dovedností. A pokud je mít nebude, pomůže mu všemocný posilňující lektvar, který slouží jako náhrada za chybějící položky.

A co pak se získaným dobrodružstvím? Hráč si jej vezme a umístí ke svým již prožitým zážitkům. Destičku však nesmí nijak otáčet, horní strana musí vždy směřovat nahoru. Každá z destiček má ve středu stran trojúhelníkové zámečky, které na sebe musí navazovat. Pokud na jedné straně zámek není, nelze tam přiložit nový dílek. Některé z dílků mají ještě v trojúhelníku vyobrazenou polovinu klíče. Když se vám přiložením další destičky povede klíč zkompletovat, berete si ihned jeden z kartonových klíčů a můžete odemknout jeden ze svých pokladů vyobrazených na destičkách. Nějaké ty bonusy získáte i za každou vyloženou destičku dobrodružství. Některé z nich jsou okamžité, dostanete peníze, slávu, nebo si vylepšíte své magické či bojové schopnosti. Jiné bonusy však aktivujete až později splněním některé z podmínek.

Na konci hry ještě hráči porovnají své mince, lektvary, bojové schopnosti a magii, a vždy ten s největším množstvím dané komodity získá slávu navíc. Pak se všechna sláva sečte a ten nejslavnější rek zvítězí.

No, myslím, že se máme na co těšit.

Netrpělivé očekávání

Z toho, co jsem si o hře přečetl a prohlédl, jsem nabyl dojmu, že Stezky slávy cílí spíše na pohodové rodinné hraní, než na boje ostřílených herních drtičů. Vše vypadá jednoduše, pochopení pravidel nebude nejspíš problém ani pro menší hráče, přesto mi připadá, že o napínavé situace na stole nebude nouze. A to je věc, která mi naprosto vyhovuje. Už se moc těším, jak si doma se svými dcerami a se ženou zahrajeme na hrdiny. Taky je úplně jasné, že starší si vybere hrdinku kočičí ženu, mladší rusovlasou válečnici a já? No, mě holky vyberou toho zeleného mužika s kravskou lebkou na čele. Pak se začneme přetahovat o dobrodružství, přemýšlet o správném umísťování do mozaiky prožitých hrdinských skutků, budeme se kochat pěknými ilustracemi a soupeřit, kdo najde tu nejhezčí.

detail dílků dobrodružství

Osobně jsem zvědavý na průběh dražení destiček, neboť jsem nabyl dojmu, že při nižším počtu hráčů to bude možná docela nepodstatné, neboť na plánu bude dostatečně velká nabídka dílků dobrodružství. Zato v plném počtu lidí kolem stolu by to mohl být významný a silný herní prvek, přispívající k pěknému prožitku hry.

Také se mi zdá, že všichni hráči zůstávají stále ve hře a nikdo na nikoho dlouze nečeká, což mám rád a doufám, že se má domněnka potvrdí.

Úplně nejvíc jsem zvědavý, zda mi hra nabídne opravdu tematický zážitek. Dokážu se vžít do role hrdiny protloukajícího se životem? Budu mu fandit a cítit napětí při výběru dobrodružství a získávání kořisti? Nebo půjde jen o obyčejné pokládání destiček vedle sebe? Pevně věřím, že to bude ta první možnost a moc se těším, až hru Stezky slávy doma vyzkouším.

Tak teď už mi nezbývá nic jiného, než neděli co neděli sledovat facebookové stránky Rex her, kousat si nehty a netrpělivě vyhlížet oznámení o příchodu Stezek slávy k nám do Čech.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: