Squid game – Nechť hry započnou

Tematická zábava pro fanoušky seriálu.

Seriál Hra na oliheň není asi třeba představovat. Tento hit Netflixu z loňského roku se dlouhodobě držel na samém vrcholu popularity a nabídl divákům bizarní podívanou o klání několika stovek životních outsiderů o pohádkovou výhru. Účastníci soutěže museli projít řadou dětských her, ze kterých vzešel jen jeden vítěz. Háček byl ovšem v tom, že každý, kdo prohrál, nebo porušil pravidla hry, byl zabit všudypřítomnými vojáky. Celý tento námět byl zabalen do korejského stylu a hit byl na světě.

Hru na oliheň napodobovala celá řada lidí, včetně dětí, což bohužel několikrát dopadlo i fatálně. Nyní, díky nakladatelství Blackfire, mají všichni možnost zažít Hru na oliheň z bezpečí svého herního stolu. Jedná se o jednoduchou, škodící party hru, ve které často balancujete na hraně risku a štěstěny. Hra je určena pro tři až šest hráčů a zahrajete ji bez problémů do hodinky. Doporučený věk 16+ je zde jen kvůli tématu, pravidla jsou velmi jednoduchá a jejich základ je navíc hezky napsán i na bocích krabice.

Grafické zpracování vychází z původního seriálu. Jinak nenadchne ani neurazí, a to ani materiálové zpracování. Najdete zde vlastně jen řadu karet a několik archů kartonu, ze kterých vyloupete vše potřebné. Hra se skládá z celkem šesti miniher, které znají i fanoušci seriálu. Začínáte s určitým počtem žetonů, které symbolizují vaše soutěžící. Na konci hry ovšem může vyhrát jen jeden. Do hry je doplněn antieliminační mechanismus a do každé další minihry dostanete jeden nový žetonek. Nemůže se vám tak stát, že byste vypadali už při první hře. Pokud máte ale hned z první hry více přeživších žetonků, máte pochopitelně výhodu.

Všechny minihry mají vlastně velmi podobný princip. Vždy se jedná o nějaké balancování vašeho štěstí a do toho můžete navíc soupeřům někdy i trochu zaškodit. Například v první hře zelená, červená tajně hrajete karty, které společně vyhodnocujete. Udáváte, o kolik se má váš panáček, či panáčci pohnout, následně otočíte i kartu panenky, která udává, jak rychlé pohyby eliminuje. Pokud znáte počet karet a čísla na nich, dá se ke konci už něco dopočítat, první tahy jsou více o náhodě. Čas na přemístění do úkrytu je navíc omezený, takže nemůžete sázet na strategii pomalých krůčků. V další hře, která simuluje vykrajování tvarů, opět pokoušíte svoje štěstí, ale můžete říct dost a nechat hrát protihráče. Zkrátka element push-your-luck je zde zcela dominantní.

Co se týče zábavnosti her, tak ji považuji za kolísavou. Zatímco některé minihry nás bavily a občas jsme je hráli i samostatně, některé byli jen o tom říct, jestli mám v hrsti sudý nebo lichý počet kuliček. Ano, bylo to v seriálu, ale zábavné to pro hru není. Hru rozhodně nekupujte, pokud jste těmi, co vše potřebují mít pod kontrolou, to zde nikdy mít nebudete, i když v některých mezihrách se dá pracovat s pravděpodobností.

Celkově je dobré, že prakticky pořád hrajete a prostoje jsou i v maximálním počtu hráčů minimální. Děláte řadu herních rozhodnutí, které ale často klamou a rozhodnutími vlastně nejsou, ale to vám ten hezký pocit, že jste něco udělali, nevezme. Vysvětlím na příkladu. Ve hře přetahovaná tajně vkládáte karty na dvě strany plánu. Tam, kde bude na konci největší součet, tak ta strana vyhrává. Tedy pokud někdo tajně nevloží kartu, která hodnocení obrací, pak je vítěz ten s nejnižším počtem. Pokud tam nejsou karty dvě, pak se navzájem ruší. Takže vy máte pocit, že něco rozhodujte, něco připravujete, ale stejně vlastně nemůžete tušit, co dá váš protihráč. Čím větší počet hráčů, tím větší je z toho blázinec. To ovšem nemusí být špatně, pokud vše berete jako párty hru a zábavu.

Závěrečné shrnutí

Právě jako párty hra pro fanoušky seriálu je Squid game velmi zajímavou volbou. Ano, žádná z miniher by samostatně asi neobstála, jedná se přeci jen o transformaci korejských dětských her do deskoherní podoby. Pokud ovšem hry propojíte a přidáte téma seriálu, který můžete třeba ještě podpořit zapnutým soundtrackem, dostáváte se na zábavně strávený čas. Ve hře sice nemůžete vymyslet nic moc nového a tak se jednotlivé partie opakují a jen čekáte, jak moc se k vám přikloní štěstěna, ale ono je to celkem zábavné. Ti, kteří seriál neznají a koukají na Squid game: Nechť hry započnou čistě jako na deskovou hru, těm říkám raději dopředu ne. Myslím, že by na vašem stolu neobstála. Pokud ale seriál znáte a sejdete se se stejně naladěnými kamarády, můžete zažít napínavý a velmi tematický zážitek, který sice nemáte ve svých rukou, ale to život někdy taky ne.    

Squid game: Nechť hry započnou získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: