Spoj to: Jídlo

Dnešní titul, kterému se podíváme na zoubek je vědomostní hra Spoj to. Na pultech obchodů můžete najít dvě varianty. Pro milovníky gastronomie je vhodná s podtitulem: Jídlo, zatímco vášnivý obdivovatelé světoznámých památek mohou sáhnout po Sněz to: Cestování. Pro účely recenze máme k dispozici prvně jmenovanou možnost. Připravte si šálek lahodného nápoje, uzměte kousek chutného dezertu a pojďme si osvěžit naše znalosti ze světa jídla a pití ze všech možných úhlů pohledu.

Jak jsem se již zmiňoval v našem unboxingu, Spoj to: Jídlo nemá nijak velkou krabici plnou komponentů, kartónu, figurek či karet. Ba naopak je velmi skladnou hrou, vhodnou klidně na dovolenou nejen kvůli své skladnosti, ale i charakteru hry. Nicméně ve stručnosti v balení naleznete: 50 karet nápověd, 49 karet otázek, jednu kartu s odpověďmi a český návod. Toť vše, nic víc, nic miň.

Jak začít? Příprava není nijak zdlouhavá, nicméně celá partie vám zabere přibližně hodinku (byť na přebalu hry je poznačeno okolo 45 minut). Na začátku stačí rozložit všechny karty nápověd na stůl, obrázky lícem nahoru, aby na ně všichni účastníci pěkně viděli, položit balíček karet s otázkami lícem dolů a kartu odpovědí připravit pro závěrečné vyhodnocení.

Znalce gastronomie určitě potěší, že je zastoupeno téměř vše, od obilovin, tekutin, ovoce, zeleniny, přes hotové pokrmy, přílohy, dezerty, až po zvířata. Osobně jsem neměl problém pojmenovat veškeré hezky vyobrazené obrázky, nicméně pokud byste si náhodou nemohli na něco vzpomenout nebo si nebyli jistí, nemusíte se bát, vše je doprovázeno i písemným popiskem.

A co dál? Nyní si postupně bereme jednotlivé karty s otázkami a snažíme se je dle uvedeného textu přiřadit kartám z nápověd. Nesoupeříme tedy mezi sebou, ale plně spolupracujeme proti hře. Než však začneme je zapotřebí si zvolit, jakou obtížnost chceme hrát. Na výběr jich je hned pět. Věřte mi, že i u nejlehčí varianty se určitě zapotíte. S tím souvisí jedna věc, která se vám bude určitě hodit. Sice na přebalu hry autoři uvádí, že je určená pro jednoho až deset hráčů, ale víc než kdy jindy zde platí: „víc hlav, víc ví“.

Nerad bych vám zde prozrazoval jakoukoli z hádanek, ale jejich charakter je všemožného charakteru. A ne úplně vždy si to dokážete spojit. Někdy je hádankou jediné slovo, jindy zase nedopovězený citát nebo část básničky. K těm opravdu náročným hádankám patří typ ve znění: „Nejtěžší vážil 86 kg“. A teď, ale co? Zelí? Dokážete si představit 86 kilo těžké zelí nebo mrkev nebo dokonce takto přerostlý citrón? Několikrát jsem slyšel z kutilských pořadů, že se někomu povedlo vypěstovat to či ono, ale to může být takřka cokoliv. Nechci, abyste si mysleli, že teď „pláči“ nad náročností otázek. To určitě ne. Jen jsem chtěl poukázat na fakt, že se bude Spoj to: Jídlo hrát jednoznačně lépe, a především snadněji, ve více lidech. A když sami něco nevíte, může vaše znalosti při hraní doplnit třeba tchyně.

Všechny karty jsou přiřazeny a zůstala jen jedna karta nápovědy na stole. Nyní nastává okamžik pravdy. Celá ta úpěnlivá hodinka dostane rozuzlení, zda jsme dokázali všechny hádanky správně rozlousknout. Stačí onu kartu vzít, otočit a porovnat jedinečný symbol řetězu s řetězem na kartě s odpověďmi. Pokud se shoduje, můžete se radovat. Pakliže jste opravdoví fajnšmekři a rádi byste si Spoj to: Jídlo bodově ohodnotili můžete tak učinit, podle klíče, který je uveden v návodu. V zásadě jde o zohlednění počtu pokusů potřebných k úspěšnému dokončení a správnosti přiřazených všech hádanek s nápověďmi.

Dalo by se tedy říct, že pokud při hraní dáváte pozor a zvládnete odehrát všech pět obtížnosti Spoj to: Jídlo, můžete hru schovat na velmi dlouhé časy, než se vám vše vykouří z hlavy nebo jej darovat kamarádům. Tím chci říct, že malou výtkou může být fakt, že po dohrání už vás nemotivuje znovu hrát. Jedině snad, že byste si před někým chtěli zamachrovat, jak vše znáte.

Nicméně během recenzování se mi povedlo Spoj to: Jídlo využít i jinak. Mým dětem (ještě neumí číst) se líbili moc karty nápověd. Tak jsem z toho udělal naprosto triviální postřehovou hru – vytvořil jsem hromádku z těchto karet a postupně otáčel lícem nahoru jednu kartu za druhou. Kdo první uhádl, co je na obrázku získává bod. Díky Spoj to: Jídlo teď má tříletá dcera ví, jak vypadá vanilka nebo šafrán. Je možné ji tedy využít i jako edukativní pomůcku.

Hodnocení – 4 z 5

Spoj to: Jídlo je výbornou vědomostní hrou, kterou si mohou zahrát, jak samotáři, tak celé rodiny. Více lidí bude pro vás určitě výhodou, protože musíte spolupracovat, abyste zvládli správně přiřadit 49 záludných otázek k nápovědám rozloženým na stole před vámi (mimochodem jejich vyobrazení vypadá moc hezky). Znovu hratelnost je omezena na pět obtížnostmi. Posléze už vás nejspíše nic nemotivuje Spoj to: Jídlo hrát znovu. Ledaže byste hru chtěli využít jiným způsobem, než je navržena – třeba jako výukovou pomůcka pro děti. Nicméně toto je snad jediná výtka, kterou bych ke hře měl. Pokud se vám hra líbila, máte možnost zakoupit druhou variantu, jenž je věnována cestování.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: