Hrej nalevo, napravo, násob a vítěz!

Úvod

Splito je rychlá karetní hra pro 3 až 8 hráčů od dua francouzských designérů Romarica Galonniera a Luca Rémonda. Ilustrace obstarala Maud Chalmel, jejíž práci můžete znát díky Shamans, a českou lokalizaci pak TLAMA Games.

Vše běží na principu draftu a rozhodování se, zda hráč vyloží zvolenou kartu do herní oblasti po své levici či pravici. Do jisté míry tak spolupracuje se svými sousedy, ale musí volit moudře tak, aby nakonec sám získal nejvíce bodů. Pokud vás to zaujalo, čtěte dál, protože tahle karetní hra za to opravdu stojí!

Pravidla

Ve hře jsou dva druhy karet – číselné s hodnotami 1 až 6 v šesti různých barvách zvané splito (72 ks) a karty cílů (32 ks). Vedle toho jsou z karet cílů vyděleny cíle společné, označené hvězdou a půlměsícem. Od každého z těchto vydělených druhů je do středu stolu umístěna pro partii jedna karta, celkem tedy dvě. Cíl s hvězdou přinese body herní oblasti, ve které bude na konci hry nejvyšší množství karet s danou hodnotou, a cíl s půlměsícem herní oblasti s nejvyšším množstvím karet v dané barvě.

Všechny ostatní karty cílů a karet splito jsou zamíchány dohromady a každému hráči je rozdáno třináct karet. Zbývající balíček je odložen zpět do krabice. Hráči hrají souběžně. Každý si zvolí jednu kartu a položí ji do jedné z herních oblastí lícem dolů, poté odloží stranou ve směru chodu hry zbývající karty z ruky. Následně všichni hráči danou kartu odhalí, vezmou si karty od hráče po pravici a vše se opakuje znovu až do odehrání všech karet.

Na konci třináctého kola každý hráč zkontroluje cíle v každé z herních oblastí. Na jejich základě tato herní oblast získá součtem hodnot (1–4) úspěšných karet cílů body. Poté každý hráč vynásobí body své levé a pravé oblasti. Součin těchto dvou oblastí udá hráčovo finální skóre, které si zapíše do přiloženého bločku. Kdo má nejvíc, vítězí!

A jak že to je s komunikací během hry? Nesmíte si prozrazovat přímé informace či pokyny – co za cíl plníte, kam jakou kartu hrajete apod. Nicméně nepřímé navádění kam upřít svou pozornost možné je – hraj taky tam, nemáme ještě tento úkol splněný apod.

Zhodnocení hry

Splito skvěle funguje a rozhodně to není jen další nemastná hra s čísly. Kdo by sázel na utváření postupek a setů, ten by prohrál. Pojďme si říci, v čem je hra inovativní a proč za to stojí.   

Karty cílů se mohou vzájemně doplňovat i vylučovat, přičemž jejich zadání se velmi liší, ať už se vztahují k hodnotě anebo barvě. Mohou pro své splnění požadovat většinu karet určeného typu v dané oblasti, ale také přesný počet či počet minimální. Dokonce i nevyskytování se určitého druhu (že tam nesmí být přítomna čtyřka jakékoliv barvy, či žlutá barva jakékoliv hodnoty). Mezi jednoduché cíle patří požadavek na výskyt trojice barev alespoň jedenkrát, mezi ty těžké dosáhnutí přítomnosti přesně šesti hodnot karet či přesně šesti barev karet. Nu, a když se vám ty cíle sejdou, je věru nad čím přemýšlet. Spojení s draftem, který se v hrách vyskytuje poměrně často, je pak překvapivě osvěžující a dávající strategickou hloubku co do rozvržení tahů.

Ukázka různorodých karet cílů I.

S tím souvisí i smíchání karet splito s kartami cílů. V každé partii jich máte jiný poměr a to zásadně mění vaše uvažování. Čím méně hráčů sedí u stolu, tím je větší pravděpodobnost, že karty potřebné barvy či hodnoty do hry nepřijdou a cíle tak nesplníte. Ovšem to můžete snadno vyhodnotit právě při rychle běžícím draftu (při nízkém počtu hráčů během pár tahů).

Dalším positivem kromě samotného hraní do dvou oblastí, které je zábava a účelové zároveň, je pak jejich obodování. Body mezi oblastmi se nesčítají, ani se neporovnávají jednotlivé oblasti pro finální skóre mezi sebou. Zkrátka se to vynásobí. Což přidává prvek strategie do rozložení jednotlivých karet cílů mezi oběma oblastmi, do kterých hráč vykládá.

Přestože hraní do dvou oblastí po hráčově levici a pravici je hlavním táhlem hry pro neznalou veřejnost s puncem originality a nad veškerou pochybnost bezchybně fungující, nutno připomenout, že se již objevilo ve větších hrách Between Two Cities a Between Two Castles of Mad King Ludwig.

Ukázka různorodých karet cílů II.

To celé spojené s draftem umožňuje cílené škození, což se dobře kontroluje zejména ve třech hráčích. Neboť mohu hráče po levici i po pravici nalákat vyloženými kartami cílů a současným posláním karet, které splnění cílů umožňují. Zvednu výnos těchto oblastí a vzápětí pošlu karty, které příjemce musí někam vyložit a dost možná ho to poškodí, protože daná karta svou hodnotou či barvou znemožní splnění cíle hrajícího na přesnost. A to, kam kartu vyloží, mohu částečně skrze manipulaci karet a načasování ovlivnit. Snažím se tedy o to, aby hráči po stranách upřednostnil vždy se mnou sdílenou oblast pro zahrání neškodících karet.

Hra odsýpá, díky draftu a přibývajícím cílům na stole pozornost hráčů nepolevuje, díky souběžnému hraní počet hráčů negativně neovlivňuje délku samotného hraní, pouze o trochu prodlužuje závěrečné vyhodnocení.

Ukázka závěrečného bodování dvou partií ve třech do přiloženého bločku.

Splito stojí kolem tří set korun a mezi karetkami je pro mě velkým překvapením, které komukoliv rád doporučím. A za tu cenu? Není, nad čím váhat! Jasně napsaná pravidla, během minuty vysvětlitelné principy, množství cest odvíjejících se od nátury hráčů i draftovaných karet cílů. Člověku se chce po jedné partii zahrát hned další a další a zkoumat možnosti hry. Je to stejný pocit, kterými mnohé překvapil v minulém roce Scout/Cirkus. Přestože je hra oficiálně nejméně pro tři hráče, naleznete uvnitř i variantu pro hráče dva. Takže pokud nejste sólohráč, rozhodně vyzkoušejte.

Splito získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: