Siegestorm

Fantasy duelovka je už dle názvu spíše obléhačka než rubačka

Už je tomu nějaký čas, co nám Albi nabídlo karetní fantasy duelovku Siegestorm. Hra polských autorů Kamila Cieśly a Marcina Świerkota je plná fantasy výjevů, kreseb, postav, příšer a monster, jež v ucelených armádách svádějí boj mezi sebou.

Karetní duel s málem

S málem herního materiálu si poradili s grácií, takže krom jednotlivých balíčků karet najdete již jen minimum komponent, většina z nich navíc není pro hlavní herní režim, ale spíše pro sólovou variantu hry. Tu totiž nabízí stejně jako možnost kooperativní akce.

V základní hře najdete balíčky dvou frakcí – Yrsa a Čchun-laj. Každý čítá 54 kousků, obsahuje množství postav (často ve více vyhotoveních), z nichž si postavíte armádu, jež nasadíte do bitvy. Každá frakce má své přednosti a nedostatky, některé dokáží využívat padlé a vyřazené postavy, jiné zase magii. Krom těchto dvou základních frakcí existuje dostatek rozšiřujících doplňků, jež přináší nové frakce. My jste takto vyzkoušeli i rozšíření frakce Mrazivých obrů.

Karty frakce Čchun-laj

Z 54 karet si vybudujete balíček přesně 34 karet, s nimiž se pustíte do partie. Buď si můžete balíčky namíchat dle svých preferencí, zkušeností a zvyklostí, nebo můžete využít předdefinované balíčky pro začínající hráče, jež jsou graficky odlišeny.

Karty frakce Yrsa

V základním herním režimu využijete ještě desku bojiště (v balení jsou celkem čtyři), na niž budete vykládat některé ze svých postav, a 13 žetonů běsů plus 15 žetonů gangů. Ty do hry přijdou v případě použití Zvláštních akcí některých postav a přinášejí modifikátory a další doplňkové faktory.

Hrr na ně!

Každá karta v balíčku může být použita vícero způsoby. Jakmile se hráči dostane do ruky (pravidelným dobíráním dvou karet na začátku tahu), může ji zahrát, tedy vyložit před sebe na pravou stranu desky bojiště. Tím se dostává do hráčovy armády na pozici obránce. Za takové nasazení je však nutné zaplatit uvedenou cenu, a to odložením daného počtu karet z ruky na svůj odhazovací balíček (ztráty), tudíž bude důležité se správně rozhodnout, za co stojí za to platit. Alternativní platbou je použití záloh, ale ty si musíte nejdříve vybudovat.

Desky bojiště

Ve svém tahu hráč tedy dobere karty do ruky, postoupí svou armádou vpřed o jedno pole, následně může nasadit nestvůru a v průběhu může též hrát akce, což je opět vyložení karty spolu se zaplacením její ceny. Ale po vyhodnocení její akce putuje karta rovnou na balíček ztrát. Pokud se hráči daří řetězit schopnosti svých nestvůr a akcí, může získat ještě tah navíc, v opačném případě následuje tah dalšího hráče.

Zbylé herní komponenty

Poté, co má karta nestvůry postoupit z přední pozice armády, může s ní hráč naložit třemi způsoby: (1) přesunout ji do záloh, čímž se stane platidlem použitelným v každém dalším tahu až do konce hry; (2) umístit nestvůru na desku bojiště na pole jeho Fronty, nebo v případě plné Fronty na pole Země nikoho, jestli je pole prázdné; karty na desce bojiště mají aktivní své schopnosti, stejně jako ty v armádě, čímž můžete posilnit své útočné (č)i obranné kvality nebo získat jinou výhodu; (3) provedením Úderu, tedy útoku danou nestvůrou na nepřítele. V takovém případě porovnáte své útočné číslo s obranným koeficientem soupeřova obránce (má-li nestvůru na dané pozici) a pokud je výsledek kladný, můžete buď zaútočit na soupeřovu kartu na desce bojiště nebo na jeho balíček, tedy jeho zdroje. Poté ještě vyhodnotíte akci dané nestvůry, než ji přesunete na svůj balíček ztrát (svou úlohu již splnila).

Je vidno, že možností, jak karty použít, je dostatek. Bude tedy důležité vybírat, za co platit, co použít jako platidlo a jak danou nestvůrou pokračovat. Jak totiž slovo “Siege” (tzn. obléhání) v názvu hry napovídá, nejde čistě o rubačku do posledního života. Naopak jde o přetahovanou do poslední karty, partii totiž prohrává hráč, jenž si má dobrat karty (na začátku tahu nebo vlivem jiných herních mechanismů) a nemá dostatek karet v balíčku zdrojů. Opravdu jde spíše o vyčkávací taktiku než o bezhlavou zteč do posledního přeživšího.

Deska Bosse a tři varianty karty Bosse

Alternativní režimy hry

Siegestorm se opravdu dá hrát i v solitaire variantě; takový režim se jmenuje Obléhání. Na straně hráče zůstává vše neměnné, proti němu ovšem “zasedne” BOSS. Zde se dostává do hry Deska Bosse, na niž se položí jedna ze tří karet Bosse, dle vybrané náročnosti automatického soupeře. Boss začíná hru a má podobný průběh tahů jako kterýkoli jiný hráč. Vše je však upravené a ovládané vyloženými kartami a k tomu hodnotami z karty Bosse. Hráč tedy s tímto umělým protivníkem svede víceméně plnohodnotnou partii (nikdy se u singl-variant nejedná o 1:1 simulovanou hru, vždy bude znát, že soupeřem není živý hráč, jež může dělat nečekaná, neplánovaná a ne úplně nepromyšlená rozhodnutí, ale i tak se jedná o zábavnou a napínavou hru, zvláště když můžete nastavit protivníkovu obtížnost/kvalitu.

Pro balíček karet Bosse využijete separátní balíčky frakcí Zlobinů a Běsných šamanů, jež namícháte v poměru daném kartou Bosse. Ve hře využijete i žeton posil a žeton hrozby pro automatického protivníka, stejně jako počítadlo životů Bosse. Toho totiž lze porazit buď opět vyčerpáním jeho balíčku zdrojů, nebo zredukováním jeho životů na počitadle na nulu.

Balíčky frakcí Zloblinů a Běsných šamanů pro sólo a koop. hru

Dalším herním režimem je Kooperativní režim, v němž se dva hráči (se svými separátními balíčky zdrojů, záloh a ztrát, i armádami) postaví opět Bossovi. Ten však má pouze jednu armádu, s níž bude oponovat oběma hráčům, kteří budou ve svém tahu vždy hrát zároveň. Takovýto dvojitý útok poskytuje jiné možnosti strategie, bude třeba spolu komunikovat, rozdělovat si role, aby se hráči nevysílili zdvojenými útoky, jež by mohly ve finále vyprchat bez řádného efektu. Opět se jedná o zajímavé zpestření původní hry, spíše pro pokročilejší hráče.

Posledním alternativním herním režimem je Poslední vyhrává. V tomto módu se mohou zúčastnit tři až čtyři hráči, jež se utkají tzv. každý s každým, respektive každý hráč bude budovat armádu a bojovat se svými sousedy po pravici a levici, což opět vnese nový faktor do hry – rozhodování, plánování i bezhlavé útočení.

Rozšiřující balíček frakce Mraziví obři

Na konec existuje ještě bonusový režim Divočina, který je určený velice zručným hráčům Siegestorm. Ti si mohou vytvořit balíček 34 karet z jakýchkoli kombinací frakcí. V tuto chvíli se hra stává opravdovou deck-buildingovou hrou, kdy bude třeba pro každého hráče mít vlastní sadu hry, z níž bude skládat svůj balíček ke své maximální spokojenosti. Tato herní varianta přinese krvavou a strategickou bitvu opravdu do poslední karty, ale bude třeba znát nazpaměť každou kartu ve svém balíčku a ideálně i v každé frakci, abyste si mohli nejsilnější možný balíček vytvořit.

Verdikt

Na základech deck-buildingu stojící Siegestorm se holedbá tím, že je jiný než ostatní hry na trhu – žádné typy karet, žádná počitadla, nenáročná pravidla. To vše je sice pravda a hra je jediná. Její kult je podpořen i vytvořením turnajové komunity jak celosvětově, tak v rámci české hráčské obce (za přispění vydavatele Albi).

Insert s komponenty základního balení a rozšíření Mraziví obři poskytuje dostatek prostoru pro další rozšiřující herní materiál (prozatímní výplní jsou černé pěnové bloky, aby karty nepadaly.

Nelze si však nevšimnout, že se nejedná o duelovou nebo bojovou hru, kdy si hráči jdou vyloženě po krku, počítají, hýčkají a léčí si jednotlivé životy. Element obléhání provází celou hru a cílení útoků i dalších akcí na balíčky soupeřů mohou občas vést ke slabšímu hernímu zážitku, pokud hráč zaujme spíše defenzivní pozici ve hře.

Siegestorm si svou komunitu dozajista najde, má své přednosti i lákadla jasně daná, jedná se o duelovou karetku, jež nemá tak úplně konkurenci na českém trhu. Díky grafické podobě a znovuhratelnosti zásluhou širokých herních balíčků se jedná o atraktivní karetní hru s kratším herním časem a relativně i přístupnými pravidly. Pokud chcete opravdu rubačku, kde půjde o posledního přeživšího, zkuste raději Unmatched – souboj legend, ale pro opravdovou fantasy bitvu velkých rozměrů a možností je Siegestorm správná volba.

Siegestorm získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: