Sídla Starodolu

Dnešek je významný den pro všechny české milovníky fantasy her. Významný proto, že Liška oznámila na svém facebooku lokalizaci deskoherní pecky s názvem Dwellings of Eldervale. Zároveň v tomto příspěvku vyhlásili soutěž o nejlepší český název. Pokud by se nějaký název uchytil, jeho tvůrci bude odměnou rootovský plyšák. Mě se nejvíce líbí český název Sídla Starodolu od pana Marka T., a tak si ho pro tento článek vypůjčím. Snad mu to nebude vadit.

Sídla se poprvé objevila vloni na Kickstarteru. Tam získala 5,541 backerů a vybrala více než půl milionu dolarů. Jedná se o epickou euro strategii. Hlavní mechanikou je worker-placement, dále trochu engine-buildingu, area-control a souboje jsou řešeny kostkami. Do světa tuto krásnou hru vyslalo vydavatelství Breaking Games pod taktovkou designera Luka Laurieho. O dech beroucí ilustrace se zasadil tým o deseti umělcích a ve vašem i mém zájmu je zde nebudu vypisovat. Sídla Starodolu jsou určena jednomu až pěti hráčům minimálního věku čtrnáct let. Jedna partie pak může zabrat až dvě a půl hodiny, ale dá se stihnout i za hodinku. Na závěr představení ještě doplním, že u Breaking Games se prodává za nějakých 2300 korun, tudíž musíme počítat s dražší pořizovací cenou. Ovšem u takto výpravné hry je to myslím samozřejmostí.

Sídla Starodolu jsou tahovou hrou. Hráči se střídají v tazích, dokud se nespustí konec hry. Ten může být spuštěn dvěma způsoby. První nastane v okamžiku, kdy některý z hráčů postaví své šesté a finální sídlo. V druhém případě hra končí, pokud si hráč dobere poslední žeton říše. V tu chvíli získá každý hráč poslední tah a poté je partie u konce. Tah hráče se skládá ze dvou hlavních částí. Umístění pracovníka a přeskupení. Umístění probíhá vcelku standardně za účelem potřebného zisku. Přeskupení můžeme dále rozdělit na čtyři fáze. Všechny se nějakým způsobem zaměřují na pohyb s pracovníky. Například přemístění pracovníka na kartu a provedení její akce, návrat pracovníků z podsvětí nebo návrat pracovníků na desku hráče.

Sídla Starodolu jsou přímo úžasně vyprodukovaná. Každý hráč dostane svou kazetu s herními komponentami, kde má vše krásně a přehledně uložené. Dále uvnitř najdeme devět příšer a k nim náležící standees, více než sto šedesát karet, přes třicet kartonových hexů, padesát čtyři barevných plastových kostek a krásný herní plán představující desku elementů. Obrázky mluví za vše. Něco přikládám a zbytek si můžete prohlédnout například zde.

Lišáci se také vyjádřili i k obsahu krabice. Prozatím se jedná o standardní edici, kde figurky nahrazují standees, ale dále se jedná o možnosti přidání legendární či de luxe verze. Uvidíme jak to nakonec dopadne. Já se na Sídla moc těším a jsem zvědav, jaký český název nakonec dostanou. Také se nemůžete této novinky dočkat? Podělte se s námi o své dojmy v komentářích.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: