Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Sídla Starodolu

Dnešek je významný den pro všechny české milovníky fantasy her. Významný proto, že Liška oznámila na svém facebooku lokalizaci deskoherní pecky s názvem Dwellings of Eldervale. Zároveň v tomto příspěvku vyhlásili soutěž o nejlepší český název. Pokud by se nějaký název uchytil, jeho tvůrci bude odměnou rootovský plyšák. Mě se nejvíce líbí český název Sídla Starodolu od pana Marka T., a tak si ho pro tento článek vypůjčím. Snad mu to nebude vadit.

Sídla se poprvé objevila vloni na Kickstarteru. Tam získala 5,541 backerů a vybrala více než půl milionu dolarů. Jedná se o epickou euro strategii. Hlavní mechanikou je worker-placement, dále trochu engine-buildingu, area-control a souboje jsou řešeny kostkami. Do světa tuto krásnou hru vyslalo vydavatelství Breaking Games pod taktovkou designera Luka Laurieho. O dech beroucí ilustrace se zasadil tým o deseti umělcích a ve vašem i mém zájmu je zde nebudu vypisovat. Sídla Starodolu jsou určena jednomu až pěti hráčům minimálního věku čtrnáct let. Jedna partie pak může zabrat až dvě a půl hodiny, ale dá se stihnout i za hodinku. Na závěr představení ještě doplním, že u Breaking Games se prodává za nějakých 2300 korun, tudíž musíme počítat s dražší pořizovací cenou. Ovšem u takto výpravné hry je to myslím samozřejmostí.

Sídla Starodolu jsou tahovou hrou. Hráči se střídají v tazích, dokud se nespustí konec hry. Ten může být spuštěn dvěma způsoby. První nastane v okamžiku, kdy některý z hráčů postaví své šesté a finální sídlo. V druhém případě hra končí, pokud si hráč dobere poslední žeton říše. V tu chvíli získá každý hráč poslední tah a poté je partie u konce. Tah hráče se skládá ze dvou hlavních částí. Umístění pracovníka a přeskupení. Umístění probíhá vcelku standardně za účelem potřebného zisku. Přeskupení můžeme dále rozdělit na čtyři fáze. Všechny se nějakým způsobem zaměřují na pohyb s pracovníky. Například přemístění pracovníka na kartu a provedení její akce, návrat pracovníků z podsvětí nebo návrat pracovníků na desku hráče.

Sídla Starodolu jsou přímo úžasně vyprodukovaná. Každý hráč dostane svou kazetu s herními komponentami, kde má vše krásně a přehledně uložené. Dále uvnitř najdeme devět příšer a k nim náležící standees, více než sto šedesát karet, přes třicet kartonových hexů, padesát čtyři barevných plastových kostek a krásný herní plán představující desku elementů. Obrázky mluví za vše. Něco přikládám a zbytek si můžete prohlédnout například zde.

Lišáci se také vyjádřili i k obsahu krabice. Prozatím se jedná o standardní edici, kde figurky nahrazují standees, ale dále se jedná o možnosti přidání legendární či de luxe verze. Uvidíme jak to nakonec dopadne. Já se na Sídla moc těším a jsem zvědav, jaký český název nakonec dostanou. Také se nemůžete této novinky dočkat? Podělte se s námi o své dojmy v komentářích.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: