Senjutsu: Bitva o Japonsko

Nádherná japonská bojovka.

Vítejte ve světě, kde čest a meč byly neoddělitelnou součástí života, kde samurajové vládli v krajích a kde každý boj představoval nejen fyzický střet, ale i duchovní cestu. Japonsko, země vycházejícího slunce, je proslulé svou bohatou historií, úchvatnou kulturou a hlubokými tradicemi bojových umění. Samurajové, elitní válečníci, kteří žili podle přísného kodexu známého jako Bushido, ztělesňovali ideály odvahy, loajality a dokonalosti ve všech aspektech života. Jejich legendární souboje, mistrovské ovládání meče a respekt k protivníkům fascinují dodnes a staly se inspirací pro nesčetné příběhy, filmy a umělecká díla. Ponořte se s námi do tohoto fascinujícího světa, kde každý krok na bitevním poli může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, a kde strategie a odvaha rozhodují o osudu bojovníků u vás v pohodlí domova.

Senjutsu: Bitva o Japonsko je skirmishová desková hra, nabízející zážitek z bojů samurajů v historickém Japonsku. Hra je určena pro jednoho až čtyři hráče ve věku od dvanácti let a jedna partie trvá přibližně dvacet až třicet minut. České vydání hry zajišťuje vydavatelství TLAMA games a na trhu jsou již k dispozici i dvě menší rozšíření. Tato hra zaujme především milovníky bojových her a fanoušky japonské historie či nového seriálu Shógun.

Nemohu si odpustit jednu odbočku, protože při pohledu na tuto hru spatřuji určitou podobnost s populární videohrou For Honor od Ubisoftu. Obě hry se zaměřují na intenzivní souboje a taktiku, přičemž hráči ovládají bojovníky různých kultur. Oba tituly kladou důraz na autentické bojové techniky a využití prostředí ve prospěch hráče. Ano, je zde zcela logická odlišnost, kdy For Honor se zaměřuje na rychlé a akční souboje, zatímco Senjutsu: Bitva o Japonsko přináší strategičtější přístup, kdy hráči pečlivě plánují své tahy a využívají různé bojové postoje a schopnosti k dosažení vítězství. Právě při hraní této deskové hry se mi oživil stejný pocit atmosféry, který jsem měl při hraní právě zmíněné videohry.

Nechme být videohry stranou a pojďme k Senjutsu: Bitva o Japonsko. V krabici hry jsou detailní plastové figurky, představující bojovníky i různé herní překážky. Prostě taková klasika pro milovníky malování figurek. Herní plán je modulární a tvoří ho menší desky s hexovými poli, které si hráči sestaví před každou hrou dle dohody nebo zvoleného scénáře. Kromě toho hra obsahuje přes tři sta karet zahrnujících schopnosti, stavy a zranění, postavy a mapy Kamae. Součástí balení je také kniha kampaně pro kooperativní a sólovou hru ve formě komiksu, což je unikátní prvek přidávající hře na atraktivitě. A zde musím vyzdvihnout i specifické grafické ilustrace, které jsou v moc příjemném duchu navozující atmosféru bojů samurajů v Japonsku. To platí nejen pro tento sešit kampaně, ale pro veškeré grafické provedení. Všechny tyto věci se vejdou do insertu, nicméně některé kartonové části jsou volně uloženy. Některé části je zapotřebí sestavit, tzn., po dohrání je opět rozložit. To po několika partiích vede k opotřebení. Někteří fajnšmekři mohou namítnout, že při obalení karet se nevejdou do krabice, což nechápejte z mé strany jako výtku, jen upozornění této skutečnosti pro hrstku deskoherních fanatiků, kteří o své hry pečují mnohdy s nebývalou láskou.

Senjutsu: Bitva o Japonsko nabízí několik herních módů, včetně klasické kompetitivní hry, příběhového kooperativního módu a sólového módu. Pro začátek je ideální hrát klasickou kompetitivní hru, v níž se dva až čtyři hráči utkají v boji na modulárním herním plánu. Hráči si zvolí své postavy – Válečnici, Učedníka, Ronina nebo Mistra – a připraví si balíčky karet svých postav. Tyto balíčky mají definovaný obsah, jenž lze upravit dle pravidel nebo předdefinovaných seznamů karet. Jinými slovy, než se hráči pustí do velkého dobrodružství, je ideální si to „osahat“ na těchto kompetitivních partiích, které jsou samy o sobě super. Má to však jeden háček. Na to, jak je to svižná a relativně krátká hra, tak pochopit a sžít se se všemi herními mechanismy je dost náročné. Úplně naproti hráčům nejdou ani pravidla, která jsou sice solidně přeložená, ale samotná struktura návodu původních autorů tomu úplně nepomáhá. Zas na druhou stranu není to nic nepřekonatelného, co by hráči nezvládli nastudovat nebo najít jiné osvědčené alternativní cesty k pochopení her. Chci tím jen říct, že právě tento titul není úplně vhodný pro začínající hráče. Jde o výrazně hráčskou deskovou hru, kterou ocení všichni ostřílení hráči.

Sólo a kooperativní režimy v deskové hře Senjutsu: Bitva o Japonsko přinášejí variabilní herní zážitek, rozšiřující možnosti klasických kompetitivních soubojů. Oba režimy využívají knihu kampaně ve formě komiksu. Tato kniha provádí hráče příběhovými misemi, které jsou často integrovány přímo do komiksových stránek, čímž se vytváří, troufám si říct, pohlcující zážitek. Nebo alespoň na mě to tak fungovalo. V režimu pro jednoho hráče jsou využívány sólové karty schopností určující chování nepřátel, čímž poskytují takticky náročné mise. Kooperativní režim umožňuje hráčům spolupracovat na dosažení společných cílů, přičemž každá postava přispívá svými unikátními schopnostmi k týmové strategii. Oba režimy kladou důraz na pečlivé plánování a koordinaci, což zajišťuje vysokou míru znovuhratelnosti hraní s různými strategiemi a přístupy, a tím nabízejí bohaté herní zážitky v tematickém prostředí samurajských soubojů.

Nechci tady opisovat celá pravidla, ale pojďme si v kostce říct, jak se to hraje. Hra začíná přípravou herního plánu a výběrem překážek, které se přidají na bojiště. Každý hráč dostane kartu své postavy, která určuje její limit zranění, maximální počet karet v ruce a počáteční hodnotu výhody, jež se řeší při shodě v iniciativě. Důležitým prvkem je také karta Kamae, představující bojové postoje postavy. Každý hráč si na začátku hry vybere pět karet schopností, které doplní dvě základní karty v ruce. Následně se balíček zamíchá a hráči si z něj dobírají nové karty.

Herní tah probíhá v několika fázích: hráči si doberou novou kartu do ruky, vyberou a skrytě připraví kartu, kterou současně všichni odhalí. Karta s vyšší iniciativou se vyhodnotí jako první. Karty umožňují pohyb po bojišti, otáčení, útoky a obranu. Efekty na kartách se vyhodnocují podle aktuální pozice samuraje, což je znázorněno směrem šipky na podstavci figurky.

Karty schopností mohou obsahovat více různých efektů, jež lze vykonat, pokud odpovídají pozici Kamae postavy. Některé akce na kartách vyžadují použití speciálních žetonů soustředění, které hráči získávají během hry. Tyto prvky přidávají hře na větší variabilitu a vyžadují pečlivé plánování a taktiku.

Hra Senjutsu: Bitva o Japonsko se vyznačuje originálním herním mechanismem zahrnující směr figurky na herním plánu. Tento mechanismus přímo souvisí s herními kartami, protože akce pohybu, útoku i obrany mají směr dle šipky na podstavci figurky. Tento prvek je inovativní a přidává hře taktický rozměr, ale může být také zdrojem frustrace, pokud hráči nepřicházejí správné karty na pohyb a otočení bojovníka. Je to, jako vždy, něco za něco. Nicméně mně osobně se tento prvek nebývale líbil a po několika partiích jsem se s ním naprosto ztotožnil.

Znovuhratelnost hry je vysoká díky možnosti volit různé bojovníky, stavět vlastní balíčky karet a modulárnímu hernímu plánu. Hra funguje dobře v jakémkoliv sudém počtu hráčů, ale nejlepší zážitek poskytuje v režimu jeden na jednoho. Pro sólo hráče a větší skupiny je k dispozici také sólo/kooperativní mód, který je řešený prostřednictvím herního komiksu.

Moc krásné, moc pěkné, úchvatné

Senjutsu: Bitva o Japonsko nabízí zážitek z promyšlených bojů, kde je důležité plánování a taktika. Hráči se snaží přechytračit své soupeře, využívat efektivně své karty a schopnosti postav. Téma hry je velmi dobře zpracované a hra přináší autentický pocit soubojů samurajů. Pokud hledáte bojovou hru s japonskou tematikou, Senjutsu: Bitva o Japonsko by mohla být ideální volbou pro vás. Možná jen pro nováčky v deskoherním světě není úplně vhodná díky náročnosti pochopení pravidel, ale pro ty, co už mají něco odehráno, je ideální volbou do sbírky deskových her díky moc krásnému grafickému provedení a herním mechanismům.

Senjutsu: Bitva o Japonsko získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti TLAMA Games

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je TlamaGames.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: