Savannah Park

Přesouvejte, obracejte, propojujte, skórujte.

Vítejte v Africe

„V srdci Afriky leží neobyčejný přírodní ráj. V těchto nekonečných končinách žijí největší suchozemští živočichové Afriky a návštěvníkům se otvírá jedinečná krajina. Na tomto krásném kousku země soutěžíte o to, kdo z vás dokáže vytvořit nejlepší park. Pomozte vašim zvířatům, aby se shromáždila do co největšího stáda a vytvořte jim nový domov. Umožněte zvířatům přístup k vodě a hodnota vašeho stáda se znásobí. Zajistěte bezpečnost zvířat před nebezpečnými požáry. Užitečné jsou také stromy, které poskytují stín a rovněž šťavnaté trávy. Čím víc toho všeho budete v parku mít na konci hry, tím lépe. Když všechna zvířata najdou svá nová útočiště, hra končí závěrečným vyhodnocením. Vyhrává hráč, který nasbíral nejvíce bodů.“

Společnost Piatnik na český trh přinesla nádherně malovanou hru Savannah Park od německé dvojice světových autorů Michaela Kieslinga a Wolfganga Kramera. Mezi tituly jednoho či druhého z nich patří El Grande, série Azul, Heaven & Ale, Tikal či Vikingové. Do atmosféry africké savany budou hráči vtaženi díky grafické práci Anniky Heller, která se podílela i na v tuzemsku nedávno vyšlém Ovocném ráji.

Hra v průběhu.

Jak se postarat o zvířata

V krabici na vás čekají čtyři krabičky k sestavení, sloužící jako insert pro uložení žetonů a figurek jednotlivých hráčů, čtyři plata hexagonových žetonů zvířat, stromů a ohňů, po jedné figurce blokujících surikat, bodovacích rangerů a bonusových lvů pro každého hráče, čtveřice desek hráčů a jedna deska bodovací.

Žetony se zvířaty nabízí jednoho, dva či tři zástupce stejného druhu, dále pak kombinaci vícero druhů a občasně také kombinaci s napajedly. Ta jsou důležitá pro bodování. A jakáže zvířata tu potkáte? Těšit se můžete na žirafy, slony, nosorožce, zebry, antilopy a pštrosy.

Dřevěné figurky.

V základní variantě hry si hráči vezmou svou sadu žetonů se zvířaty a odloží zpět do krabice žetony se stromy a ohni. Poté si náhodně losovanými žetony s pískovou barvou navrchu pokryjí písková pole (bez symbolu) své desky parku. Poslední dva žetony položí na dvě z trav.

Na desce jsou symboly trávy, stromů, ohňů a skály. Pole s trávou a stromy lze během hry překrývat zvířaty, nicméně každé nezakryté pole na konci hry hráčům vynese jeden respektive tři body. Pole s ohni a skálou nelze překrýt. Na konci hry jednoplamenný oheň odežene (odstraní ze hry) žetony s kusem jediného zvířete, dvojplamenné ohně žetony se dvěma zvířaty nehledě na druh a trojplamenné ohně sousedící žetony s trojicemi zvířat nehledě na druh.

Strana hráčské desky pro základní hru s předurčenými pozicemi stromů a požárů.

Hráči hrají souběžně a pouze si v každém tahu pravidelně po směru hry střídají roli začínajícího hráče. Ten detailně pojmenuje žeton, který se přesouvá. Všichni hráči tento žeton vezmou a přesunou na jakékoliv prázdné pole v parku a přitom jej otočí na stranu se svým zbarvením. Tento žeton již nemůže být během hry znovu přesunut. Poté na místo, odkud byl žeton vzat, postaví svou figurku surikaty, která políčko pro následující tah blokuje.

Jakmile je deska parků celá v barvě hráčů a není již jaký žeton zvířete posunout, hra končí. Po obodování trav, stromů a odstranění odehnaných zvířat přichází na řadu bodování jednotlivých šesti druhů – žiraf, slonů, nosorožců, zeber, antilop a pštrosů. Hráči ve svém parku zvolí tu nejhodnotnější skupinu od každého druhu a tu si započítají. Jak? Počet sousedících propojených zástupců téhož druhu vynásobí počtem přítomných napajedel. Kupříkladu tak pětice sousedících žetonů celkem se sedmi nosorožci a dvěma napajedly (s nosorožci) vynese hráči čtrnáct bodů.

Bodovací deska.

Varianty hry

Vedle základní varianty hry Savannah Park nabízí ještě možnost hrát na rubové prázdnější straně parkových desek a rozmístit žetony stromů a ohňů dle přiložených vzorů či své nápaditosti. Dále to je zjednodušená dětská varianta a sólová hra. Nejzajímavější je ovšem přidání lvů do hry, což lze kombinovat s libovolnou z výše uvedených variant.

Přidáte-li do hry figurku lva, na počátku hry ho umístíte na libovolnou volnou trávu či strom. Když na toto políčko položíte žeton se zvířaty, okamžitě získáte body dle počtu zvířat na žetonu a figurku lva přemístíte na jakékoliv další volné (i pískové) pole.

Žetony požárů a stromů pro variabilní variantu hru a nejdůležitější žeton ve hře – velké napajedlo.

Zhodnocení hry

Savannah Park je pecka! Mnozí si mohou postesknout nad tím, že to je čistá abstrakce, či že grafické zpracování vychází ve svém uchopení ze školy neopěvovaného německého designu. Osobně jsem však ze hry nadšen.

Hra má perfektně napsaná pravidla, jednoduché principy a během pěti minut se ji naučí každý starší osmi let. Přesto však skýtá mnoho strategií, jak k formování svého parku mohou hráči přistoupit. Čirou abstrakci zakrývá háv detailních maleb žetonů, kterými je hráč vtahován do formování stád, přivádění zvířat k napajedlům a formování propojujících koridorů mezi jednotlivými skupinami zvířat.

Přestože se může zdát, že hraje velkou roli počáteční náhodné rozlosování žetonů, není tomu tak. Hráči se stejně musí odpoutat od toho, že když se jim sejde vícero zvířat jednoho druhu vedle sebe, že mají vystaráno. Zvířata nikdy neskončí tam, kde začala. Je nutné je přesunout. Žeton zvolený soupeřem sice může zamávat vašimi plány, ale to je na této hře perfektní. Osobně jsem každou partii začínal s dvojí či trojí představou, jak by mohlo finální uspořádání parku vypadat, ale přesto jsem rozložení skupin zvířat na desce parku a prioritizaci jejich sdružování kolem napajedel musel v průběhu partie nejednou měnit. A na vše se dá připravit, pokud to člověku myslí, pokud netrvá na podporování jednoho druhu zvířat a pokud zakládá a postupně teprve zvětšuje a provazuje jednotlivé skupinky.  

Pokud bych měl vybrat hru z Afriky pracující se zvířaty, tak bych vybral Savannah Park. Kiesling a Kramer opět dokazují, že zkrátka umí. Mohlo by se zdát, že to je jen hlavolam, což bezesporu je v sólové hře, kdy si hráč sám určuje, čím pohne jako první. Avšak ve hře více hráčů záleží na tom, jak si kdo desku rozestavěl a co kdy upřednostní. Dá se i pro soupeře nevyhovujícím načasováním pořádně zaškodit. Na druhou stranu i bez ustavičného sledování cizí desky se dá čistě intuitivně odhadnout, co bude kdy soupeř chtít posunout. Podstatné je mít v tu chvíli na svém preferovaném místě volné pole. Tedy být připraven. Je nutné se naučit pracovat se surikatou a vnímat ji jako svého spojence a nikoliv jen překážku. Díky ní, tedy tomu, že nelze odkryté políčko hned zastavět, se zvyšuje obtížnost hry a tím i její zábava.  

Můžete zastavovat trávu a stromy za účelem sdružování vícero zvířat pospolu v kratším čase (bez složitějšího přeuspořádávání desky). Můžete do centra všeho postavit velké napajedlo a z něho vést propojky k jednotlivým druhům, či vsadit na několik samostatných skupin po obvodu herního plánu.

Přidáte-li do hry i figurku lva, musíte řešit nejen závěrečné bodování, ke kterému jednou ze svých strategií nějak dojdete, ale přesněji plánovat své tahy a jejich reálnou uskutečnitelnost v krátkém čase. On ten lev dokáže přinést hodně bodů. A když na něj nehrajete (či špatně s prodlevami) a vaši soupeři ano, tak se jejich rangeři začnou brzy tomu vašemu na desce bodování vzdalovat.

Pokud vás hra zaujala, vězte, že je tu ještě pokračování zvané Caldera park, tedy s trochu pozměněnými pravidly. Hra ze Severní Ameriky posazená na stejném základu, kterou opět skvostně ilustrovala Annika Heller. Nehledě na kontinent, přijměte pozvánku od Piatniku a postarejte se o vám svěřená zvířata. Stojí to za to. Prověříte své logické uvažování i představivost. No a pokud hru seženete za šest až sedm stovek, není nad čím váhat.

Savannah Park získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Piatnik.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: