Rozhovor: Martin Pleva

Dnes přijal pozvání Martin Pleva z rodinné firmy Pleva.

Martin Pleva je nejmladší syn rodičů Hanky a Milana. V jejich rodinné firmě, kam nastoupil v roce 2007 po studiu na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích, má na starosti spoustu věcí. Především výrobu, suroviny, dodavatele a obsluhuje všechny stroje. Nejvíce času tráví na pobočce v Potštejně. Nejspíš právě proto v Potštejně také vede deskoherní kroužek pod názvem KLUB DESKOVÝCH HER JEŽKOVY VOČI. S touto informací vám musí být jasné, že krom jiného našel zálibu i v deskovkách, což dalo vzniknout lokalizaci krásné karetní hry z dílny Awaken Realms LiteVčely: Medové království. Jedná se o moc hezky ilustrovanou hru plnou nektaru a medu. Pokud by vás zajímalo, jak hra funguje, můžete mrknout třeba na naší recenzi. A nyní už můžeme přejít k samotnému rozhovoru.

Na Vašem webu se zmiňujete, že jste velkým a dlouholetým milovníkem deskových her. Můžete nám prozradit, jaký typ her máte nejraději? Například eurohry, ameritrash, karetky nebo třeba RPG? Můžete i jmenovat konkrétní hru.

Rád hry střídám a s radostí si zahraju různé žánry. Záleží na tom, s kým hraju. Možná bych byl schopen vybrat 30 nejoblíbenějších her – například: 

 • Blood Rage 
 • Gloomhaven 
 • Euthia: Torment of Resurrection
 • Mars: Teraformace
 • Mechs vs. Minions
 • Na křídlech
 • Nidavellir
 • Res Arcana
 • Scythe
 • Star Wars: Rebelie
 • World of Warcraft: Desková hra

S kým sedáte k hernímu stolu nejčastěji? Kdo je Váš nejoblíbenější spoluhráč/protihráč? 

Skvělými parťáky jsou mi vlastní děti. V Potštejně mám menší deskoherní klub kam chodím pravidelně. Jsme malá vesnice, takže sehnat stejně posedlé hráče je tady dost těžké, proto občas vyjedu na deskohraní do Vysokého Mýta nebo České Třebové, kde se dají zahrát složitější hry ve více hráčích.

Jak jste se dostal k vydání právě Včel: Medové království? Byly „ve hře“ i jiné hry s včelí tematikou? 

Vlastně jsem původně ani netušil, že by naše firma mohla nějakou hru vydat. Jednou jsem ji při schůzce ukazoval rodině. Zaujala je natolik, že jsem oslovil Albi, jestli ji neplánují vydat. Přece jen vydávají hodně her od Awaken Realms. Neplánovali, a tak nás David Rozsíval zkontaktoval přímo na vydavatele.

Byla komunikace s Awaken Realms Lite náročná? Co bylo nutné udělat pro českou lokalizaci, a kolik lidí se na ní podílelo?

Veškerou komunikaci a AR dělal bratr Lukáš. Komunikace byla bez problému jen se dlouho čekalo na samotný tisk a hra došla přesně po Vánocích. To nás hodně mrzelo.

Lukáš dělal překlad, já korektury a grafik vytvořil data. Hodně nás překvapilo, jak je náročné doladit česká pravidla, aby byla pochopitelná a dávala smysl. Přitom se jedná o celkem jednoduchou hru.

Na webu se můžeme dočíst i to, že oproti anglické verzi hry došlo k jistým změnám. Ty mají pravdivěji ukazovat svět včelek. O jaké změny se jedná?

Hlavní změnou je, že v originále byl jako zdroj pyl. Ve skutečnosti dělají včely med z nektaru, a pyl slouží včelám jako potrava. Tak jsme žetony pylu přejmenovali na nektar.

pozn. redakce:

Pokud by vás zajímala výroba medu více dopodrobna, můžete mrknout třeba na tento článek.

Plánujete lokalizovat další „včelí hru“, popřípadě vydat svou vlastní? 

Abych vymyslel vlastní hru mě v práci přesvědčují už dlouho. Zatím to však neplánuji. Vím, že je s tím hodně práce.

Ano. Pokud najdeme další pěknou včelí hru, která za to bude stát.

Pokud nejde o obchodní tajemství, můžete nás informovat o počtu včelstev, které pro firmu Pleva produkují med? Kolik Vaše firma za rok průměrně vytočí medu? Jaký druh medu je Váš nejoblíbenější?

Máme 30 včelstev a pokud je snůška máme cca 500kg medu. Moje nejoblíbenější varianta medu je medovina nebo domácí medovník. 

Martine, děkujeme za Váš drahocenný čas, a budeme čekat na další lokalizaci hry se včelkami. Přejeme vám hodně štěstí, pevné zdraví a bohatou včelí snůšku.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: