Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově

Pojďme přežít na opuštěném ostrově

„Což takhle zahrát si nějakou dobrou kooperačku?“ Tak tahle věta se moc v naší herní komunitě neslyší. Ne, že by kooperační hry byly špatné, ale hráči v mém okolí jsou většinou velice soutěživí a potřebují hrát kompetitivní hry, chtějí porazit živého soupeře, ne mechanismus hry. Přesto jsme se rozhodli to v tomto případě risknout. Hra Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově vznikla v roce 2012 a od té doby posbírala mnoho hodnocení, nominací a ocenění. V žebříčku BGG dlouhodobě figuruje velice vysoko (aktuálně 65. místo).

Kooperační hry jsou velice ošidné

Neustále tvrdím, že kooperačku si dobře zahraješ jen když máš k tomu vhodné spoluhráče. Tento typ her totiž často trpí syndromem alfa hráče, kdy jeden dominantní hráč řídí celý postup a ostatní mu v podstatě jen posunují panáčky a hází kostkami. Pro všechny kromě alfa hráče to není příliš zábavné. Zároveň ne každý je zvyklý hrát deskovky v týmu a hrát vlastně proti hře. Není pro každého uspokojivé říct si po skončení hry s ostatními, že vyhráli všichni. Pokud se ale sejde ideální kombinace dobré kooperační hry a vhodná skupina hráčů, o skvělou zábavu je postaráno. Já už teď mohu říci, že Robinson Crusoe dobrá hra je, dovedete si k ní ale najít vhodné spoluhráče?

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově je dle informací na krabici hra pro 1-4 hráče, doporučený věk 12+, odhadovaná herní doba 60-120 minut. Z vlastní zkušenosti bych řekl, že hra trvá déle. Doba je ovlivněna především scénářem a tím, jak u hry s ostatními diskutujete, probíráte strategii, popřípadě si hrajete na roleplaying. A my jsme diskutovali hodně.

Na začátku hry si hráči rozdělí postavy. Na výběr je tesař, kuchař, průzkumník a voják, všichni ve dvou verzích (muž a žena). Postavy se liší svými schopnostmi a počtem životů. Každý hráč má k dispozici 2 tokeny akcí – ty během hry umisťuje na herní plán čímž značí, co bude jeho postava v daném kole (dni) dělat. Žetony akcí lze během hry ještě získávat (například obdržím nástroj, který mi propůjčí na jedno kolo další žeton akcí, který mohu uplatnit pro výrobu předmětů). Zde se dostáváme k základnímu mechanismu hry a tím je: zvážení rizika a volba. Hra funguje tak, že můžete jednotlivé akce uchvátat (použít jeden žeton akce a druhým dělat něco jiného) nebo jít na jistotu (použít pro danou akci oba žetony). Pokud riskujete, vstupuje do hry náhoda. Házíte kostkami a podle hodu se může vaše postava při akci zranit, akce se jí nemusí vůbec povést nebo se může stát něco neočekávaného (táhnete si kartu dobrodružství). Karty dobrodružství mohou hru ovlivnit mnoha způsoby, ale opět vnášejí do hry prvek volby. Například najdete v lese opuštěnou osadu – buď ji necháte být (karta se zahodí) nebo v této osadě posbíráte cennosti (karta se zamíchá do balíčku událostí, které táhnete na začátku každého kola – jakmile si kartu líznete, propukne u vašich postav choroba, která zabila původní obyvatele osady). Hra vás tedy nutí často volit mezi rizikem (a stihnout toho víc) nebo jistotou (udělat pak méně akcí), popřípadě porovnat odměnu s případnými následky. Tento mechanismus je velmi zajímavý a vyvolává mezi hráči během hry bouřlivé diskuze. Proč nejít ve většině případů na jistotu? Hra je neúprosná – jako skupina válčíte s nedostatkem jídla, počasím, přístřeším, útočící divokou zvěří a dalšími problémy, které určují karty událostí.

Kromě toho základní pravidla neurčují cíl hry. Hra obsahuje mnoho scénářů – před hrou si vyberete, který z nich budete hrát. Tím nastavíte tématiku dané hry, cíl hry (způsob, jak zvítězit), ale také nové podmínky a pravidla specifické pouze pro daný scénář. Hned v prvním scénáři například sbíráte hromady dřeva, z nichž stavíte ohromnou hranici na podpal, abyste přivolali pomoc. Máte na to ale omezený počet kol a od půlky hry se prudce zhorší počasí – bez dobrého přístřešku umrznete. Scénáře jsou velmi variabilní a zaručují hře vysokou znovuhratelnost. Můžete v nich například utíkat ze sopečného ostrova, bojovat proti kanibalům, odstraňovat podivnou mlhu nebo se prostě na ostrově usadit a kolonizovat jej. Jednotlivé scénáře na sebe příběhově nijak nenavazují – kterýkoliv se dá hrát naprosto samostatně, pouze pro vaši první hru bych se asi držel prvního scénáře, ve kterém absentují určitá složitější pravidla a herní mechanismy.

Co všechno můžete ve hře dělat?

Na začátku každého kola se otočí karta událostí. Ta může spustit efekt daný scénářem nebo připravit spuštění karty dobrodružství. Karta událostí se pokládá na speciální pole ve hře, kde mohou být maximálně 2 tyto karty. Ty mohou hráči za pomoci svých žetonů akcí řešit (opraví rozbitou střechu apod..). Za vyřešení obvykle dostanou malou odměnu, pokud ale přijde na toto pole třetí karta, pak karta, která je zde nejdéle odchází ze hry a spouští se její negativní efekt (střecha spadla).

Dále mohou hráči prozkoumávat ostrov – díky tomu odkrývají nová pole ostrova, kde mohou sbírat další suroviny, vystopovat zvířata která mohou lovit, obdržet náhodné tokeny s bonusem a prozkoumat nový typ terénu (hory, pláně, řeku atd..). Prozkoumané typy terénu jsou předpokladem pro nové vynálezy (lopata, oheň, provaz, léky, atd), které mohou hráči objevit.

Další činností, kterou mohou hráči dělat je sběr surovin (jídlo, dřevo) na prozkoumaných částech ostrova. Dále pak lze vyrábět nové předměty, vyzkoumávat nové vynálezy, chodit na lov zvířat, stavět tábor, střechu, palisádu nebo zbraně. Na závěr může vaše postava zvedat skupině morálku (uspořádáním tábora) nebo odpočívat (doplnit si životy).

Co se týče morálky, jedná se také o zajímavou mechaniku hry. Hráčská skupina má určitou morálku, kterou ztrácí, jakmile některá z postav ztratí určitý počet životů. Morálku lze získat i ztratit díky vlivům různých karet dobrodružství, událostí atd. Nakonec lze morálku získat akcí uspořádání tábora. A k čemu morálka slouží? Na začátku každého kola začínající hráč (mění se každé kolo) získá nebo ztratí žetony dle velikosti morálky tzv žetony odhodlání. Těmito žetony lze spouštět speciální schopnosti na kartách postav (kuchař uvaří jídlo, postava si přehodí špatně hozené kostky). Žetony odhodlání zároveň získáváte, pokud při některé ze základních činností (průzkum, sběr surovin, výroba) selžete. Pokud se vám tedy některá akce nepovede, jako „odškodnění“ získáte žetony odhodlání, díky kterým můžete spouštět schopnosti, které vám pomohou tuto ztrátu dohnat. Pěkný způsob, jak se vyhnout frustraci, pokud máte enormní smůlu na hody kostkami.

Jak bych tedy zhodnotil tuto hru?

Velice kladně, troufám si tvrdit, že patří mezi nejlepší hry v žánru kooperačních her. Obsahuje mnoho originálních mechanik, na které jsem v jiných hrách nenarazil. Určitě bych ocenil parádní atmosféru hry, kdy jste pořád pocitově pod jakýmsi tlakem, že vám jde o přežití, sehnat dostatek jídla, přístřeší nebo léky na nemoc. Dochází vám jídlo a fandíte spoluhráči, aby úspěšně ulovil nějaké zvíře.

Zároveň jsem měl pocit, že nám hra poskytuje jakousi platformu pro to, abychom se u hraní skvěle bavili roleplayingem. Například náš kuchař mi 2 dny nechtěl dát najíst (neměli jsme dostatek jídla), protože zatímco ostatní dřeli v táboře (sbírali suroviny, stavěli přístřeší), já se toulal někde v džungli (prozkoumával jsem ostrov). Škoda, že kvůli vyhladovění jsem přišel o životy, kvůli kterým mi moje postava o několik kol později umřela a díky tomu jsme v rozhodujícím kole prohráli hru. Mnoho karet dobrodružství podporuje roleplaying, náš tesař si hrál na zbabělce a nechtěl riskovat průzkum žádných rozvalin nebo opuštěných chatrčí (přestože tato místa nabízela tučnou odměnu).

Jak už jsem tedy naznačil na začátku článku, pokud máte fajn skupinu lidí, se kterými rádi hrajete, dostatek času a místa (herní plán, hráčské desky, žetony a suroviny zabírají opravdu hodně prostoru), tak volbou Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově rozhodně neprohloupíte, zaručeně se budete skvěle bavit.

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: