Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Michal Dorazil

Šéfredaktor a zakladatel Říše her
info@riseher.cz

Jak dlouho se deskovkám věnuješ?

Asi jako každý jsem se s prvními deskovkami setkal v dětství. Dlouhé chvíle v nemocnici mi zkracovaly partie obligátních Dostihů a Sázek, doma to byla klasická dáma nebo šachy. Nicméně to pravé ořechové nastalo až s příchodem Carcassonne nebo Osadníků z Katanu. Posléze začala přicházet a odcházet jedna deskovka za druhou.

Kolik her máš ve své sbírce?

O sbírce se nedá snad ani hovořit. V policích, po skříních a všemožně po bytě mám přibližně 30 her, nicméně se jejich počet postupně zvyšuje a už by si asi zasloužily pěkné „ubytování“. Ještě musím zmínit drobnou poznámku a sice, že moje děti (4 a 6 let) mají v současné době větší sbírku než já.

Jaký je tvůj oblíbený typ her (např. euro, válečné, ameritrash atp.)?

Aktuálně hodně dětské hry. Důvodem je fakt, že si je rád s dětmi zahraji a postupně je „dotáhnu“ k velkým a komplexním hrám. Nicméně osobně mám rád „dvojkovky“ a vzhledem ke skutečnosti, že jsem milovník příběhů, patřím spíše ke straně mající nějakou tu postavičku v ruce a prožívající hutnou atmosférou s drobnou špetkou chytře využívané náhody ovlivňující mé počínání.

Jaká jsou tvá oblíbená herní témata (např. sci-fi, fantasy atp.)?

Téma je pro mě moc důležité a výrazně mi k němu usnadňují přístup třeba knižní, filmové nebo videoherní předlohy. Když bych byl konkrétní, tak hry inspirované britským spisovatelem Terrym Pratchettem, polským Andrzejem Sapkowskim nebo americkým H. P. Lovecraftem mě lákají svojí atmosférou. Jsem vděčný za každý povedený titul, ale je pravdou, že se ne vždy zadaří.

Kterou deskovku jsi hrál(a) poprvé v životě a kterou jako první koupil(a)?

Kterou první deskovou hru jsem hrál? Asi klasické piškvorky nebo Člověče, nezlob se! A první desková hra, kterou jsem si koupil, byl Genial.

Jak často hraješ hry a kolik času hraním trávíš?

Deskové hry hraji hodně často s dětmi (cca 10 hodin týdně), ale takové to dospělácké hraní už je na tom časově hůře.

Kdo jsou tví nejvěrnější deskoherní spoluhráči?

Pochopitelně děti, kteří mi vždy pomáhají „unboxovat“ jakoukoliv novou deskovou hru, i když není určená přímo jim.

Hraješ i jiné hry než deskové – jaké?

Ano, videohry. Dříve jsem působil jako redaktor na jednom webovém serveru, kde mi gamepadem prošla nejedna hra: od HUE, přes Horizon Zero Dawn až po NBA 2k17,18,19…

Jaká je tvá profese nebo jaká činnost vyplňuje největší část tvého běžného dne?

Obchodník devizových operaci – přijde vám to složité? Moje žena s oblibou říká, že pracuji s „éčkama“. Prostě a jednoduše: kdybyste potřebovali sehnat levně EUR, USD, či jakoukoliv jinou měnu, napište, rád poradím.

Co bys označil(a) za svůj největší dosavadní životní úspěch?

Aktuálně usiluji o dvě věci, které bych chtěl za pár let označit za své životní úspěchy. Jedním je Říše her, z níž bych rád udělal místo, kam si milovníci her přijdou pro svoji „denní dávku“ novinek a článků z deskoherního světa. Druhá věc, jež je pro mě asi nejdůležitější, je zdánlivě prostá – pokusit se vychovat co nejlépe své děti.

Čemu dalšímu kromě hraní se ve volném čase věnuješ?

Je toho vcelku hodně, jen na vše nemám tolik času. Rád si zajdu na koncert, podívám se na nějaké to klání v NHL (à propos, už marně dlouho vyhlížím, kdy se povede získat Stanley Cup některému z kanadských celků), miluji rugby (vzhledem k tomu, o jak tvrdou disciplínu jde, zaslouží si všichni účastníci respekt, se kterým k tomuto sportu přistupují: nejen samotní hráči, ale i diváci), v poslední době jsem podlehl fenoménu Oktagonu (musím přiznat, že Ondra a Palem odvádí vynikající práci), zahraji si na piano, přečtu nějakou tu knihu (kvůli „úspoře“ času spíše audioknihu při dojíždění vlakem do práce), videohry (jakmile bude Cyberpunk 2077 optimalizovaný na PlayStation 5, tak se chci ponořit do Night City), procházky do přírody…

Oblíbené jídlo a pití?

Krupičná kaše, svíčková a bramboráky – pochopitelně ne vše najednou. A k pití mám rád veškeré ovoce, které je prohnané trubkami, z nealkoholického třeba kolu.

Jaký tvůj oblíbený hudební žánr nebo skupina?

Jednoznačně metal ve všech možných podáních. Upřímně neznám lepší „pročištění hlavy“ než metalový koncert. Kromě metalu miluji klavír, na který se tu a tam snažím něco zahrát.

Jaká je tvá vysněná dovolená?

Ideálně v létě někam na horské túry. 

Co by sis přál(a) dostat od Ježíška?

Sníh – už dlouho na Vánoce nebyl. K Vánocům však patří a rád bych, aby děti prožily toto období se závějemi.

Co bys o sobě ještě rád(a) čtenářům prozradil(a)?

O mně už toho padlo více než dost. Raději si pojďme něco popřát: „Buďme zdraví, važme si maličkostí a neberme vše za samozřejmé!“

Recenzované hry

7 divů světa

7 divů světa

Už je to téměř deset let, co světlo světa, spatřila (snad již legenda) deskovka od autora Antoine Bauza 7 divů…

Arkham Horror 3. edice

Arkham Horror 3. edice

Deskových her na motivy děl známého amerického spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta je bezpočet. V tomto ohledu musíme pochválit společnost ADC…

City Blox

City Blox

Dej kostku ke kostce… postav třeba zeď … a začni s tím hned teď! Nevím, jak u vás doma, ale…

Diamantový les

Diamantový les

Rád bych vás přivítal u naší další recenze, při které by měli zbystřit všichni ti, kteří rádi hrají se svými…

Draftosaurus

Draftosaurus

Jedním z našich každoročních rodinných výletů je návštěva vyškovského Dinoparku. Děti jsou už od nasednutí do Dino vláčku, který je…

FanZóna

FanZóna

Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Pravdou je, že to není nikterak dlouho, ale přivedlo mně to do…

Farao: Tajemství prastaré hrobky

Farao: Tajemství prastaré hrobky

Závod archeologů hledající tajemství ukryté v nitru pyramidy ožije u vás na stole Chtěli byste zažít výpravné dobrodružství v honbě za tajemstvím…

Go, Doggy, Go

Go, Doggy, Go

Závody jezevčíků mohou začít Troufám si říci, že deskových her pro opravdu ty nejmenší hráče, tedy okolo věku 3 nebo…

Goblíci jedlíci

Goblíci jedlíci

Vítejte, a zároveň moc děkujeme, že jste se pustili do čtení vůbec první recenze z naší redakce Říše her. První…