Qwixx Deluxe

Roll-and-Write a la Bingo.

Úvod

Díky deskoherní speciálce HRAS se dnes podíváme na kostkovou hru, která bývala často srovnávána s Bingem a která házení kostek spojila se zapisováním výsledků dříve, než začala být populární mechanika Roll-and-Write, tedy hoď a piš.

Za Qwixxem stojí nepříliš známý německý designér Steffen Benndorf, mezi jehož další populární hry patří karetky The Game a také Ohanami z roku 2019. Stejně jako The Game i Qwixx vyšel v průběhu let v mnoha variantách. Zatímco The Game vždy zůstala u karet, Qwixx se vedle původní kostkové edice dočkal i verze karetní, rozšíření v podobě dvou nových záznamových bločků, duelové verze či té s osmistěnnými kostkami. My se dnes podíváme na edici Deluxe z roku 2016 s vylepšenými komponenty.

Pod víkem na hráče pod pravidly čekají čtyři záznamové omyvatelné archy namísto papírového bločku, čtyři alkoholové fixy, šest kostek a přímo pod víkem i měkčení, aby se víko dalo použít pro házení kostkami jako dice tray.

Pravidla

Principem hry je vyškrtávání čísel ze stejně barevných řádků na záznamovém archu. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů zaznamená čtvrtý chybný hod, či kdy jsou uzamčeny alespoň dvě řady čísel ze čtyř.

Hráči se střídají na tahu. Aktivní hráč vždy hodí všemi šesti kostkami. Součet dvou bílých kostek může uplatnit kterýkoliv z hráčů a v jakékoliv ze čtyř barevných neuzamčených řad si vyškrtnout dané číslo. Vedle tohoto součtu si aktivní hráč sám může vyškrtnout i číslo udané součtem jedné bílé a jedné libovolné barevné kostky v barevně odpovídajícím řádku.

V zapisování je nutné postupovat vždy zleva doprava. Zatímco červený a žlutý řádek začínají dvojkou a končí dvanáctkou, u zeleného a modrého je tomu naopak. Přeskočená (dříve vynechaná) čísla již nelze později vyškrtnout. Aby hráč mohl zaškrtnout poslední číslo vpravo na řádku, musí mít v řádku již označeno alespoň pět jiných čísel. Ten, kdo řádek uzamkne, si křížkem jako bonus zaškrtne i visací zámek vedle řádku.

Od teď je tato barevná řada pro všechny uzamčena a barevná kostka té barvy je vyřazena ze hry. Pokud ve svém tahu hráč nemůže vyškrtnout žádné číslo na základě ani bílých kostek ani kombinaci bílé a barevné kostky, označí si chybný hod, který ho na konci hry bude stát minus pět bodů.

Je na hráčích, kdy jakého čísla padlého na bílých kostkách využijí, nicméně čím více čísel v řádku zaznamenají, tím více bodů na konci hry získají. Na konci hry si hráči sečtou křížky po řádcích a odečtou chybné hody. Hráč s nejvíce body vítězí.

Zhodnocení hry

Qwixx Deluxe nic převratného na dnešní dobu nepřináší, ale pokud hledáte jednoduchou hru založenou na riskování, pak může být zřejmou volbou. Může zaujmout dobře napsanými pravidly, která komukoliv během tří minut vysvětlíte, a mechanikou postavenou na riskování a případném počítání pravděpodobnosti. Díky tomu nabízí jistou míru strategičnosti na rozdíl od klasického Binga. Navíc je Qwixx snadno sbalitelnou hrou na cesty, dobře hratelnou i ve vlaku.  Napětí ve hře pramení z rozhodování se, zda přijmu výsledek kostek a zaškrtnu vzdálenější číslo, byť mi to snižuje škálu finálního skórování, anebo si raději počkám a budu doufat, že mezitím řádek neuzavřou soupeři. Mezi kostkovými hrami, které jsem za poslední dobu hrál, je to určitě ta lepší.

A jestliže fandíte jednoduchým kostkovým hrám, mohu společně s Qwixx Deluxe doporučit také Pirátský poklad od Dina, Double Donkey od Piatniku, či pěknou, prostou až geniální zapisovačku Splitter. Vše to jsou nové hry za pár stovek a s žádnou z nich pro chvíle oddychu neuděláte chybu.

Qwixx Deluxe získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti HRAS.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: