Příšerky ze skříně
Pomozte dětem „odpříšeřit“ pokojíček, aby mohly v klidu spát
Příšerky ze skříně jsou takovou vlajkovou lodí polského vydavatelství Granna, jež je u nás v distribuci firmy Pygmalino. Hru vytvořil Antoine Bauza, kterému vděčíme již třeba za hry 7 Wonders (7 divů světa), Takenoko či Tokaido. Jedná se o kooperativní hru pro celou rodinu, ale cílenou na ty nejmenší a začínající hráče. Mezi rodiči má hra už téměř kultovní status.
Co je uvnitř?
Po otevření krabice na Vás vykoukne… skříň! Opravdu, vnitřek spodní části krabice tvoří otevírací skříň, včetně dvojitých dveří. Krom toho najdete dvacet karet příšerek, deset žetonů hraček, dva žetony průšvihů a tři části příšerky Chvostozubky. Ta skříň je 3D, příšerky tedy opravdu budou fyzicky končit v jejích útrobách.
Vše je krásně ilustrované polským designerem Maciejem Szymanowiczem. V hromádce karet příšerek najdete celkem 10 různorodých příšerek, které si můžete s dětmi pojmenovávat třeba podle toho, co Vám připomínají – ježek, medvěd, dráček, housenka… Příšerky mají různá barevná pozadí, jež však nehrají žádnou roli v samotné partii. Na každé kartě je krom samotné příšerky i ikonka hračky, kterou potřebujete najít, abyste zvládli příšerku zahnat do skříně. Z rubové strany jsou na kartách vyobrazeny děti v postýlkách. Takto připravíte balíček doprostřed stolu – dětskou postýlku uprostřed pokoje.
Mezi žetony najdete deset hraček – autíčko, letadlo, kačenku, medvídka, balónek, míč, panenku, nejmenovanou stavebnici, bubínek a kostku. Ty budete v průběhu hry hledat, abyste zapudili příšerky, jež jsou již v místnosti (ve hře). Předem je promícháte s žetony průšvihů a rozložíte kolem balíčku karet. Průšvihy jsou: Ponožka a Příšerka pod prostěradlem. Každá z nich Vám bude nějak komplikovat hru. Třídílná příšerka Chvostozubka má trochu jinou úlohu: není na kartě ale na kartónových žetonech a zaznamenává Vaše přešlapy.
Zpátky do skříně, příšerko!
Premisou hry je, že každý hráč odhalí jeden z žetonů kolem balíčku karet a podle toho, co najde, uskuteční nějakou akci. Pokud najde hračku, jež je vyobrazena na odhalené kartě příšerky, jednoduše danou příšerku zažene do skříně. Pokud najde hračku, která v tu chvíli není potřeba, otočí jeden díl Chvostozubky. Následně žeton vrátí zakrytě nazpět. Odhalí-li však Ponožku, musí ji vyměnit s jiným žetonem a k tomu otočit jeden díl Chvostozubky. Příšerka pod prostěradlem způsobí otočení všech dílů Chvostozubky na stejnou barvu pozadí. Kdykoli se toto stane během hry, v místnosti se odhalí nová příšerka. Ty mohou být až čtyři – nahoře, dole, vpravo a vlevo od postýlky. Bude-li se muset odhalit další příšerka, ale všechna čtyři pole budou zaplněn, prohráváte. Vaše výhra naopak přijde, pokud zaženete všechny příšerky do skříně – to znamená, že dobírací hromádka i čtyři pozice pro příšerky jsou prázdné a všech dvacet karet už našlo své místo ve skříni.
Jelikož je hra určena dětem ve věku 3-8 let (a věřte, že se dá hrát i dříve než po 3. narozeninách), existuje hned několik variant hry, aby hra byla přístupná a zabávná pro různě staré děti. Nejjednodušší varianta nepoužívá Chvostozubku, ve hře je tedy vždy pouze jedna příšerka a Vy nikdy nemůžete prohrát – záleží tedy pouze na tom, kolik času budete potřebovat k zahnání všech příšerek. Další možností je kompetitivní podání, stále zaháníte příšerky, ale jejich karty získává úspěšný zaháněč. Kdo jich takto vymítí nejvíce, vyhrává.
Poslední, nejnáročnější variantu hry naleznete na stránkách vydavatele, konkrétně zde: Příšerky ve skupině. Funguje opět podobně, jen můžete zahnat buď všechny vyložené příšerky nebo žádnou – budete tedy potřebovat odhalit všechny žetony hraček, které jsou v danou chvíli na odhalených příšerkách.
Žetony a jejich použití připomínají pexeso, budete si během hry snažit zapamatovat, kde je která hračka či nástraha, abyste co nejefektivněji vyhnali příšerky. Při každém úspěšném vyhnání se hodí zvolat „Zpátky do skříně, příšerko!“, což je něco, co si Vaše ratolest jistě též užije. Celkově je hra založená na známém prostředí a má dítěti pomoci k uklidnění před spaním tím, že si vyčistí vlastní pokojík, než se uloží do opravdické postýlky.
Právě podobnost s pexesem zaujme při první hře. Narozdíl od pexesa se však jedná o kooperativní hru, což je pro ty nejmenší příjemnější, než nátlak na výhru nebo nepříjemný pocit z prohry. A zapamatovat si pozici obrázků dvanácti žetonů je jistě jednodušší, než obsáhnout plnou dávku pexesových obrázků. Z obou úhlů pohledu jsou tedy Příšerky ze skříně vstupní hrou i do světa pexes. Spojit tyto mechaniky s tématikou vyhánění příšerek z pokoje a zpod postele před spaním má pro děti uklidňující efekt. Jedinou nevýhodou se tedy může zdát fakt, že pokud dítě ještě nechápe koncept příšer a nehledá je ve tmě, tak by jej na to mohla hra navést. Tomu by se snad dalo předejít správným rodičovským vedením během hraní.
Slovo na závěr
Příšerky do skříně jsou ideální vstupní hrou do světa deskovek pro nejmenší děti. Zároveň si ji rádi se svými dětmi zahrajete i Vy, neboť je hra zábavná i pohledná. Navíc si tím pomyslně otevíráte dveře k blízké deskoherní budoucnosti celé Vaší rodiny. Takový výhled za to jistě stojí. Popravdě nevím o jiné hře, která by byla takto zábavná pro nejmenší děti a byla dostupná v českém jazyce. Jedinou konkurencí mohou být hry od německé firmy Haba, pro ty však potřebujete znalost nějakého cizího jazyka. Firmě Granna tedy patří obrovský dík za super hru, která děti baví a ukáže jim, co jsou deskové hry a proč že jsou vlastně tak zábavné, že u nich i rodiče tráví celé večery.
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pygmalino.
Hru můžete zakoupit přímo zde.
One Reply to “Příšerky ze skříně”