Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Poutníci, učenci a vynálezci

Město jako z fantasy románů – to bylo kruhové město abbásovské dynastie, středověký Bagdád. Centrum kultury a vzdělanosti arabského světa a sídlo chalífů jedné z nejslavnějších a nejmocnějších dynastií, jehož místo na řece Tigris podle legendy zvolil sám chalífa al-Mansúr. Tedy onen chalífa, který stál u zrodu tzv. překladatelského hnutí. Byl to právě on a jím sponzorovaní učenci, kteří pro budoucnost zachránili řadu děl antické vědy a filosofie. 

V příštích třech letech se právě do abbásovského Bagdádu podíváme, a to díky oznámené trilogii jižního Tigridu vydavatelství Garphill Games. Po severu a Západním království nás čekají hry Wayfarers of the south Tigris (Poutníci jižního Tigridu), Scholars of the south Tigris (Učenci jižního Tigridu) a Inventors of the south Tigris (Vynálezci jižního Tigridu).

Na rok 2022 jsou plánováni Poutníci, nejpřístupnější z celé trilogie. Abbásovští učenci věděli, že je země kulatá, a vysílali poutníky, aby na přímé cestě kolem světa změřili obvod země. Ve hře budete využívat dopravní prostředky k pohybu a astronomické přístroje k navigaci, nedílnou součástí bude pozorování hvězdné oblohy. Herní prvek, který má celou trilogii propojit, bude zvláštní využití kostek – v tomto případě dice placement (umísťování kostek) na vlastní herní desku. Kostkami se sice bude házet, hra má ale nabízet mnoho možností, jak s hozenou hodnotou pracovat a snižovat vliv náhody.

V roce 2023 nás čekají Učenci, což je hra, na kterou se osobně těším nejvíce (nutno podotknout, že ze Západního království mám nejradši nejkomplexnější Paladiny). Tématem Učenců je právě snaha Abbásovců sesbírat co nejvíce děl řecké filosofie, indické matematiky a čínské kultury a přeložit je do arabštiny. Cílem hry bude tedy sběr rukopisů a jejich překlad – budete si najímat vlastní překladatele i využívat překladatele protihráčů, nicméně jen málokdy bude jediný překladatel zvládat jazyk rukopisu i arabštinu a vy tak budete muset hledat co nejvýhodnější cestu, jak se k arabské verzi dostat. „Kostkovým“ herním prvkem je zde vylepšování pytlíku kostek (dice bag building).  

V roce 2024 přijdou Vynálezci. Tato hra ještě nemá konečnou podobu a tak jediné, co je (snad) jisté, že spojovacím herním prvkem zde bude draftování kostek. Tematicky se hra bude věnovat třem bratrům (Banú Músá), kteří kolem roku 850 doslova zaplavili Bagdád stovkami svých vynálezů a vydali je v díle s názvem Kniha důmyslných zařízení. Téma zní skvěle a kresby v knize připomínají vynálezy Leonarda da Vinci, ale na to, jak se hra bude hrát si ještě musíme počkat. 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: