Potyčka, skupina, černá …

Area-control strategie až pro dvanáct hráčů.

… Tyto slova by mohly charakterizovat název nově vzniklé deskové hry pana Jakuba Kunčíka. Ta se jmenuje Scharz a odvíjí se od německých slovíček Scharmützel, Schar, Schwarz. Význam těchto slov najdeme v tom samém pořadí v nadpisu článku. Slovo potyčka a skupina k této hře skvěle sedí a černá barva je velice výrazná v artu krabice i komponentů. Jedná se o válečné euro, s velice dobře ovlivnitelným prvkem náhody. Hráči se také musejí ohlížet na roční období, která hru v cyklech ovlivňují. Nabízí několik cest k vítězství, a jedná se o pohodovou real-time strategii. Je komplexní, ale ne složitá. Hra zabaví dva až dvanáct hráčů minimálního doporučeného věku deseti let. Herní doba dvacet až čtyřicet minut je počítána na jednoho hráče. V plném počtu hráčů můžeme tedy počítat s herní dobou i přes čtyři hodiny.

zdroj: fb stránka Přátelé deskové hry Scharz

Možná je vám Scharz nějaká povědomá. Je to možné, obzvlášť pokud vám neunikl letošní Essen. Právě tam autor hru představoval a nabízel za speciální výstavní cenu padesát euro. Další výhodou byla také nabídka dřevěných žetonů s vyraženými symboly namísto natisknutými. Mimo Essen vás krabice vyjde na šedesát euro. Nutno podotknout, že kompletní hra se skládá ze tří krabic, přičemž každá z nich je samostatně hratelná.

zdroj: fb stránka Přátelé deskové hry Scharz

Rozdělení hry do tří krabic je podle mého velice dobrý nápad. Všechny krabice jsou herními mechanismy téměř stejné, ovšem obsahují odlišné mapy. Pokud tedy hned nebudete chtít investovat do kompletní hry, můžete si vybrat krabici, která obsahuje preferované mapy. V první krabici nalezneme mapy Británie a Itálie, v druhé Vikingskou a Taifských království a v poslední krabici spočívají mapy Hunů a středního východu.

Každá krabice také přináší komponenty pro čtyři hráče. Mezi nimi najdeme například čtyři sta čtyřicet osm dřevěných komponentů nebo čtyři unikátní hráčské desky. Tyto krabice lze spojit a vytvořit tak podmínky k hraní až pro dvanáct hráčů.

V našich končinách se objevuje čím dál tím více autorů a vydavatelů deskových her, což je podle mého názoru super. Díky pandemii možná zažíváme renesanci deskových her v ČR a měli bychom si to patřičně užívat. Třeba koupí zajímavé české real-time strategické hry. Pokud vás Scharz zaujala, můžete ji detailněji prozkoumat na facebooku, nebo níže mrknout na gameplay první krabice.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: