Poslední zpráva

Někdo kreslí, někdo maže.

Hra Poslední zpráva vyšla v originále již v minulém roce pod hlavičkou nakladatelství IELLO. Na český trh doputovala díky nakladatelství REXhry v tomto roce. Jedná se o párty hru od autorů Giung Kim a Lee Ju-Hwa. Budete v ní pátrat po vrahovi, který vám ovšem nedá nic zadarmo.

Hra je určena hráčům od osmi let, kterých by se u stolu mělo sejít tři až osm. Jednu partii byste měli dohrát zhruba za patnáct minut, i když nám to trvalo o něco déle. Ve hře se rozdělíte na pachatele a oběť, kteří sedí na jedné straně zástěny a na jednoho až šest detektivů, kteří se budou pokoušet pachatele odhalit na straně druhé. K dispozici je celkem šest různých prostředí, ve kterých se vaše hra může odehrávat. Každé je trochu jiné a umožňuje maličko jiné asociace. I jedno prostředí samo o sobě je ale natolik plné kresbiček a postaviček, že se jen tak neobehraje.

Když si všichni hráči vezmou veškerý herní materiál a hlavně stejné desky s prostředím, vybere pachatel pomocí lupového sklíčka jednu postavu z desky, která je vrahem. Oběť se bude snažit pomocí kreseb a textu v tabulce označit detektivům, kdo je tím pachatelem. Takto během jedné hry podá celkem čtyři nápovědy. Zádrhel je ovšem v tom, že deska je rozdělena na devět polí a v každém kole pachatel bude mít možnost několik polí smazat. V prvním pět, dále čtyři, tři a v poslední kolem jen dvě pole. Nápovědy mají určitá pravidla, nelze je například duplikovat do více políček, ale můžete nakreslit pistoli a poté napsat slovo „pistole“. Další háček je v tom, že na nápovědu máte jen třicet vteřin. Poté, co pachatel některá políčka odmaže, předá se tabulka detektivům a ti mohou v každém kole hádat. Pokud ani ve čtvrtém kole neuhodnou, kdo je vrah, pachatel vyhrál. Desku s nápovědou máte na každé kolo novou, takže detektivové mohou koukat i na to, co jim oběť předala v dřívějších kolech. Přesto to není vůbec nic jednoduchého.

Postavičky jsou si totiž velmi podobné a trefit během krátké doby, kterou na napovídání máte, přesný tvar klobouku, nebo boty, která je pro oběť charakteristická, je velmi obtížné. Ale i zábavné. Hra příjemně odsýpá a všechny vás zajímá to, co se ve hře děje. Detektivové studují tabulku a herní plán, oběť se modlí, aby nápovědu pochopili a snaží se v příštích kolech jejich myšlenkové pochody lépe nasměrovat a pachatel naopak kuje pikle, aby detektivy svedl ze stopy. Líbí se mi, že přesýpací hodiny vyvíjí velký tlak na oběť při tvorbě nápovědy. Nejen, že tím zmizí prostoje, které jsou při napovídání typické například pro Krycí jména, ale také to vytváří řadu vtipných momentů.

Závěrečné shrnutí

Dá se říci, že Poslední zpráva je variací na asociační hry, dělá to ale zase o maličko jinak. Není kdovíjak originální, ale stojí jen několik stovek, má velmi jednoduchá pravidla, která za pět minut vysvětlíte i nehráčům a je především zábavná. Oslovila zkušené hráče, ale i absolutní herní nováčky a ve dvou herních skupinách, kam sem ji donesl mi dokonce pár dní po hraní řekli, že ji už nosit nemám. Ne, že by ji už nechtěli hrát, ale zkrátka si koupili svoji kopii. Osobně oceňuji opravdu velkou přístupnost, protože mi přijde, že hra je snazší a méně přemýšlivá, než například Krycí jména, které některé začátečníky při tvorbě nápovědy mohou odradit. Poslední zpráva je více o náhodě a asi i o zábavě. Je to zkrátka vydařená párty hra, která nezkazí zábavu a neurazí ani jako filler při hardcore deskoherním sezení.

Poslední zpráva získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti REXhry.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Rexhry.jpg.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: