Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Podezřelí

Nikdo se odtud ani nehne! Všichni jste PODEZŘELÍ!

Hraví hráči deskových her,

máte rádi detektivky? Čtete po nocích knihy s napínavými případy Hercule Poirota či Sherlocka Holmese? Je vaší oblíbenou kratochvílí sledovat v televizi To je vražda napsala? Věříte, že vrah je vždy zahradník nebo Číňan? Pokud odpovídáte ANO, ANO, ANO, tak vězte, že se na místo na výsluní geniálních a precizních vyšetřovatelů dere nová britská hrdinka!

Narodila se ve Spojeném království roku 1910 a díky zavedení univerzitních kvót pro ženy – studentky, ji přijali ke studiu práva na prestižní oxfordskou universitu. Zde hravě získala titul v oboru trestního práva. Je veliká fanynka knih Agathy Christie, v oblékání a zvycích je angličtější než kdejaký britský Lord a velice ráda cestuje po celém světě. Její jméno si dobře zapamatujte, neboť brzy bude mezi zločinci stejně oblíbená jako slovutný Hercule Poirot či slečna Marplová.

Jmenuje se Claire Harperová.

Pozorování

Nebojte, nejde o novou knižní postavu či herečku nové kriminálky v televizi. Jedná se o hlavní hrdinku nové detektivní deskové hry Podezřelí. Český překlad této hry si pro nás na začátek nového školního roku připravilo vydavatelství TLAMA games.

Hlavní hrdince Claire Harperové a vlastně i celé hře Podezřelí vdechl život autor Guillam Montiage a za pěkné ilustrace vděčíme Emile Denisovi.

Partu jednoho až šesti detektivů starších deseti let čekají v krabici tři zapeklité případy plné zajímavých postav a překvapivých, různorodých zápletek. Každý z případů zabere týmu vyšetřovatelů asi devadesát minut.

Prohlídka místa činu

V krabici po otevření naleznete pravidla hry, jeden kratší výukový promo případ a tři plnohodnotné případy k rozlousknutí. Pro každý z případů Claire Harperové naleznete v krabici úvodní složku s příběhem události, kterou musíte vyřešit a také bodovací tabulku se soupisem otázek. Dále naleznete balíček očíslovaných karet. V balíčku se nacházejí karty míst, postav a stop. Nechybí také plánek místa, kde se nacházíte, obálky s tajnými dokumenty a samozřejmě také zalepená obálka s řešením případu.

A že Claire Harperová nesedí doma, to zjistíte z výběru míst jednotlivých případů. V prvním příběhu se ocitáte ve vlaku někde mezi Londýnem a Edinburgem, v němž je ve tmě tunelu zavražděn člověk. Druhý případ rozlouskne Claire na vánoční návštěvě na panství rodiny Allisterů. Třetí případ zažije při divadelním představení ve starém divadle, kde se na jednoho z herců zřítí kulisa. Poslední případ je ze sluncem prohřátého Egypta, kde se Claire účastní prohlídky archeologických vykopávek. Jestli bude Claire ve všech těchto případech úspěšná a odhalí nebezpečné vrahy, o tom rozhodnete právě vy.

Hledání stop

A jak se tedy takový detektivní případ rozmotává? Nejprve si na stůl nachystáte příslušný balíček karet, vezmete si tužky a poznámkové bloky, před sebe si položíte mapu s okolím místa činu a obálku s tajnými dokumenty. Pak si přečtete úvodní děj a zjistíte, jaké otázky potřebujete zodpovědět k vítězství. Budete samozřejmě zjišťovat, kdo je vrah, kde ke zločinu došlo, nebo třeba jaká je vražedná zbraň. Míra vašeho úspěchu či neúspěchu závisí na počtu vyložených karet, které k vyřešení záhady budete potřebovat. Pokud vše stihnete s pouhými deseti kartami, získáte plný počet bodů, další metou je dvacet karet a poslední metou je dobraný balíček karet, kdy hra končí.

Co se týče nějaké posloupnosti vašich kroků, hra vám nedává žádná omezení. Vše je na vás. Prostě uděláte to, co se vám zrovna zdá nejdůležitější. Chcete nejprve prohledat mrtvolu? Fajn, vezměte odpovídající kartu. Nebo budete nejprve zatepla vyslýchat svědky? Není problém, lízněte jinou kartu. Či se nejprve budete zabývat nalezenými stopami? No prosím, klidně můžete, vezměte zase jinou kartu. Prostě na čem se vaše vyšetřovatelská parta shodne, to udělejte.

V určitých momentech hry si také můžete zkontrolovat, zda se vaše myšlenkové pochody a rekonstrukce příběhu udává správným směrem. Hra k tomu používá zajímavou mechaniku, kdy ze dvou k sobě přiložených karet, se objeví nový odkaz. Prostě na něco přijdete a spojením dvou indicií získáte novou stopu. Tento tematický a nápaditý prvek mě velmi zaujal a moc se těším, až si jej vyzkouším při hře.

Samotné karty vypadají na obrázcích velmi přehledně, jednotlivé ikony jsou barevně odlišeny – červeně jsou výslechy, modré přesuny mezi lokacemi a žlutě prozkoumávání stop. U příslušné ikony je pak odkaz na číslo následující karty, kterou si vyhledáte a přečtete.

Odhalení

No nevím jak vás, ale mě detektivní hra Podezřelí zaujala. Má jednoduchá pravidla a zajímavé mechaniky. Vypadá to, že příběhy obsahují pěknou porci karet, takže by mohly být docela rozvětvené a zapeklité. Na druhou stranu si každý z příběhů zahrajete pouze jednou. Snad i proto je ve hře systém bodování, abyste mohli své výkony porovnat s přáteli.

Takže Clair Harperová, v září se budu těšit na viděnou!

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: