Plyšová hlídka

A je to tu! Do redakce nám dorazila další krabice. Pojďme ji spolu pomalu rozbalit. A tentokrát půjde opravdu o vymazlenou záležitost v podobě Plyšové hlídky od studia Plaid Hat Games, kterou do českých luhů a hájů přinesla společnost MindOk. Nechci předbíhat hodnocení, jemuž se budeme věnovat v naší zevrubné recenzi za pár dní, ale asi nebude tajemstvím, když prozradím, že Plyšová hlídka je povedenou rodinnou hrou. Původně jsem chtěl udělat pouze recenzi, ale když se mi krabice dostala do rukou a začal jsem se kochat jednotlivými herními komponenty … inu, neodolal jsem a musel jsem se s vámi podělit o tu nádheru skrývající se pod víkem.

Velikost krabice je totožná jako třeba Arkham Horror 3. edice od Fantasy Flight Games nebo o trošku větší než Osadníci z Katanu. Sice ji můžete kamkoliv bez problémů přenést, ale popravdě si myslím, že ji nebudete chtít nikam nosit a ponecháte si ji raději v poklidu domova. Tedy aspoň dokud si se svými dětmi neprojdete několikrát celý příběh. A to vám určitě zabere spousty dní, týdnů, měsíců…

Plyšová hlídka je složená, jak název napovídá, z plyšáků malé holčičky, aby ji chránili před veškerými zlořády a bubáky, zatímco ona spinká ve své postýlce pro velkou holku. Mimochodem – Postel pro velkou holku – je i název pro první ze sedmi na sebe navazujících příběhů, které se odehrávají ve velké Knize příběhů. Doporučuji moc v této kroužkové knize nelistovat (a hlavně číst) dopředu, abyste nepřišli na něco, co se máte dozvědět až scénář dovolí. Kniha je vyrobena z kvalitního a pevného papíru, nemusíte se obávat, že by došlo k brzkému ohnutí rožku nebo poničení. Ačkoliv dávat pozor je určitě zapotřebí – byla by to škoda si jí zničit. Protože to není jen průvodce hrou, ale i herní mapa. Každá dvojstrana je navržena tak, že na levé straně je herní plocha a pravá vypráví příběh, poupravuje pravidla pro daný scénář. Ale především vám radí, co a jak dělat a pěkně vás vede za ručičku. Mimochodem, člověk, který ji překládal si zaslouží velké absolutorium pro cit, s nimž k tomu přistupoval. Kdykoliv se do knihy začtete, máte pocit, že čtete pohádku od Hanse Christiana Andersena.

Osobně si myslím, že využití herní knihy kombinující příběh s herní mapou je budoucností moderních deskových her. Ne vždy to je možné použít, ale kupříkladu aktuálně překládaný Gloomhaven: Lví chřtán nebo Na vlnách neznáma se přesně tímto směrem uchylují. Jednak tím ušetříte místo na stole, ale hlavně to autorům dává možnost, jak nám vystavět mnohem monumentálnější herní mapy s propracovaným příběhem, aniž byste strávili hromady času přípravou.

Krom Knihy příběhů dostaneme do rukou i krátký a hezky ilustrovaný návod. Na pár stránkách nám autoři poradí, jak pracovat s knihou, jak si připravit hru, jak probíhá průběh kola hráče nebo nepřátel, popis jednotlivých herních komponentů nebo rejstřík pojmů apod. Poslední věcí usnadňující hraní jsou 4 přehledové karty. Pro prvních pár her určitě doporučuji mít je po ruce.

Pochopitelně jako u většiny her i zde se nám do rukou dostane spousta karet. Těmi největšími je 6 karet hrdinů. Těmi jsou plyšáci nacházejících se určitě v pokoji každého mrňouska. Však posuďte sami, jestli máte doma třeba šikovnou králici Klárku, šťastné prasátko Rypáčeka, dravého lvíčka Leopolda, zkušeného hadrového panáčka Sešívku, houževnatého Buclíka a všestranného medvídka Míšu. Všichni mají svou specifickou schopnost zajišťující odlišný typ hraní. A zde bych rád upozornil na fakt ukazující, jak tvůrci přemýšleli nad celým konceptem hry. Hrdinové by klidně mohli mít životy v podobě žetonů srdíček ukazující, kolik jich ještě mají. Plyšáci mohou přijít akorát o vatu. Čili, čím víc žetonů vaty (v balení je jich 32) jich bude mít, tím je váš hrdina vycpanější, a logicky více vydrží. Sice drobnost, ale potěší.

Plaid Hat Games nenechá hrdiny jen tak bezprizorní. Do hry autoři přinášejí 47 karet předmětů, které můžete získat. Jednou budete mít štěstí na skateboard nebo tříkolku dovolující větší pohyb po herním plánu, jindy získáte batůžek díky němuž unesete více vybavení. K útoku na neřády přijde vhod třeba špuntovka, vařečka nebo gumičky. Do rukou se vám může dostat zkrátka vše, co se najde v dětském pokojíčku nebo v každé domácnosti.

Když už jsem zmiňoval předměty pomáhající k likvidaci skutečných neřádů, pojďme se podívat na koho můžeme narazit. Už jejich jména působí strašidelně: Pližák, Temnonoš, Rafan a spoustu dalších, jejichž jména se bojím i vyslovit. V základu je k dispozici 12 karet těchto bytostí. Někteří patří mezi normální, ale pokud budete mít smůlu a narazíte třeba na kápa, vězte, že je mnohem hrůzostrašnější. Když se vám tyto zlořády povede porazit, obdržíte z nich knoflík, jako kořist, za kterou si můžete něco pořídit.

Při střetu s těmito zlořády můžete pochopitelně přijít o nějakou tu vatu, ale taktéž vám hrozí, že vám přivodí nějaký stav. Kupříkladu natržení – váš hrdina se nemůže léčit, tzn., nemůže získávat novou vatu. V praxi to znamená, že si musíte vzít jednu z 34 malých karet stavů. Pro pořádek, váš hrdna může dostat kuráž, být vzteklý, ožehnutý, mít kupu starostí anebo prostě mít strach.

Při ochraně naší malé velké holčičky, může naše Plyšová hlídka narazit na řadu úkolů nebo poztrácených hraček. Obě věci mají na hracím plánu své označení pomocí žetonů úkolů či ztracených hraček (v obou případech jich jsou pod víkem 4). Pokud objevíte nějakou ztracenou hračku vezmete si jednu konkrétní kartu dle scénáře. Ve hře jich je 29. Nerad bych vám je zde nějak prozrazoval (i v návodu autoři kladou na srdce, abychom je dopředu neprohlíželi), proto jsem si dovolil vám ukázat jen jednu, abyste si udělali obrázek, jak vypadají designově. Ve své podstatě vás mnohdy staví do nelehkých situací volby rozhodnout se, jak v malém minipříběhu budete konat.

Když cestujete po herním plánu, může se vám stát, že některá pole budou disponovat specifickým prostředím. Mnohdy vám nebo nepřátelům způsobuje náročnější podmínky při hraní. Kupříkladu voda danému plyšákovi přisoudí stav promoknutí nebo na políčko s ohněm nemůžete vstoupit, ale pokud na konci kola stojíte na poli vedle ohně, berete si kartu stavu ožehnutí. A podobné libůstky můžete čekat na každé ze sedmi karet prostředí. Pro úplnost na vás ještě čeká: tma, vítr, skrýš, propast nebo stěny a překážky.

Každý ze sedmi scénářů má své příběhové karty (je jich 40). Rozhodně by byla škoda je taktéž prozrazovat. V principu obsahují speciální předměty, ztracené hračky anebo nějaké ty obzvláště hrůzostrašné zlořády. Po průchodu každého příběhu, tyto karty umístíte do příslušných balíčků. Jinými slovy: příběhové karty se postupně roztřídí do balíčků ztracených hraček, nepřátel nebo předmětů.

Vaše Plyšová hlídka má spoustu práce. Ale především se snaží chránit jejich kamarádku – malou velkou holku. Její spánek nesmí být přerušen. Spánek holčičky je de facto počítadlem a k tomu slouží 10 karet spánku – holčička spí, vrtí se a bohužel může procitnout a to se nesmí rozhodně stát.

Co Plyšovou hlídku povyšuje o úroveň výše jsou pochopitelně figurky. Každý z 6 hrdinů má svoji vlastní, s kterou se může pohybovat po herním plánu. Jejich provedení je bytelné a zároveň vymodelované do nejmenších detailů. Stejně tak i zlořádi budou na plánu mít svoji postavu. A ti největší zlouni jsou fakt obrovští a mnohdy děsiví natolik, že by mohli být obsazení do hlavních rolí hororu pro dospěláky. Jedinou malou kaňkou (a to možná jsem až příliš přísný) je jejich nenabarvení. Chápu, že by se cenovka titulu vyšplhala o něco výše, ale rozhodně by to dodalo na atmosféře hry. Zas na druhou stranu, jestli rádi barvíte, rozhodně máte prostor se vyřádit.

Co pohání celou hru jsou kostky, které si taháte z přiloženého pytlíku. Ve hře jich je celkem 35 a jsou rozděleny do různých barev. Červené kostky slouží k útoku na blízko, zelené pomohou k útoku na dálku, žluté přispějí k hledání předmětů, zato modré nemají žádnou specifickou akci a růžové plní roli žolíka. Bílé kostky reprezentují možnost získat vatu pro zotavení vašeho plyšáka. Bohužel můžete narazit i na černé kostky, které vás ohrožují.

A tím nekončíme. Máme tu ještě nějaký ten karton, jenž musíme zmínit, abychom na nic nezapomněli. Jsou to ve své podstatě drobnosti, jako třeba: záložka ukazující stupeň ohrožení a míru progresu ve společném úkolu, žetony srdíček anebo žetony pro konkrétní potřeby jednotlivých příběhů (červené vozítko, vlak či dveře) a pochopitelně záložku.

Vše je kompletně vybaleno a v krabici je již pusto prázdno, zato na stole je hromada komponentů připravená k hraní. Absolutně si nemohu vůbec na nic stěžovat, až na mé obligátní samouzaviratelné sáčky pro karty, aby nelítaly všude po krabici. Nicméně, to je spíše má osobní úchylka, kterou si řeším po svém. No a snad mě ještě napadá, že figurky jsou nenabarvené. Což je škoda, protože by na herním plánu působily parádně a pro děti by byly mnohem přitažlivější. Ale to jsem fakt hodně přísný, protože jinak veškeré komponenty mají perfektní provedení. Insert v krabici má dva úložné prostory, ale dá se do nich vše pěkně naskládat, takže nemohu než kvitovat přehlednost. Nechci prozrazovat své pocity z hraní, protože ty se dozvíte za pár dní v naší receni.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOk.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Plyšová hlídka”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: