Pimp my BG: Obalování karet a herního materiálu.

V tomto čtvrtém článku ze série Pimp my BG, ve kterých se věnujeme doplňkům pro deskové hry, se podíváme na obaly karet a celkově ochranu herního materiálu. První otázkou zřejmě bude, zda má obalování karet smysl. To ponechám na vlastním uvážení každého hráče, ale já si obaluji všechny hry. Nikdy nevíte, jak vás daná hra uchvátí, a zda to nebude láska na celý život. Pokud se tak stane, bude obalení ještě před první hrou skvělým rozhodnutím. Kartám neuvěřitelně prodloužíte životnost. Pokud se vám po prvních hrách hra nebude zdát, není nic jednoduššího, než karty z obalů vyndat, a ty pak použít na obalení jiné hry. Další výhodou by mohlo být snazší míchání a zvedání ze stolu. Nevýhodou je rozhodně další investice, krom pořízení hry. U silnějších obalů je třeba počítat s větším objemem balíčku, protože obalené karty se někdy nemusejí vejít do insertu. Poměrně dost práce dá i samotné obalení – vložení karet do obalů. Obdobné to bude s dalšími ochrannými doplňky jako jsou kapsle na žetony nebo třeba zalaminování desek hráčů.

Obalování karet

Myslím si, že s obaly na karty se setkal snad každý. Jde určitě o jeden z nejběžnějších doplňků k deskovkám. Obalů je nepřeberně druhů a rozměrů. Díky bohu! Každý hráč si tak může vybrat podle ceny, kvality, nebo osobních sympatií. Podle mého jsou nejběžnější rozměry karet 41×63 a 63,5×88. A právě druhému rozměru karet jsem se rozhodl věnovat takové menší srovnání. Test chcete-li. Do tohoto testu jsem zapojil celkem devět zástupců z řady obalů, které lze koupit u našich distributorů. V testu jsem zohlednil cenu, to jak karta v obalu sedí nebo třeba jak jsou obaly silné. Síla obalů je vždy udávána v mikronech. A jak je vlastně velký mikron? Mikron, nebo také mikrometr (µm), je odvozená jednotka soustavy SI v délce jedné milióntiny metru (0,000 001 metru). Mikron je tisíckrát menší než milimetr a tisíckrát větší než nanometr. Údaj v mikronech nás informuje i o tom, o kolik milimetrů naroste obalený balíček karet. Pokud už máte obaly doma, je to jednoduché. Balíček karet zkrátka nabude o potřebný stoh obalů. Pokud ale obaly teprve objednáváte, právě mikrony vám pomohou s určením velikosti obaleného balíčku. Pokud je na obalech uvedeno 80 mikronů, pak jsou obaly vytvořeny z materiálu tlustého 80 mikronů. Obal je ze dvou částí, a tím pádem je jeden obal tlustý 0,160 milimetru. Pronásobením počtem obalů dostaneme tloušťku obalů. Balíček stovky obalů o síle 80 mikronů bude vysoký 16 milimetrů. Při objednávání se mi také hodí jakési šablony. Ze všech obalů, co jsem kdy měl, jsem si vždy jeden nechal. Ten jsem pospal názvem a rozměrem. Pokud chci objednat obaly, stačí v nich karty poměřit a zjistit, který z obalů bude dané kartě sedět nejlépe. Karty se rozměrově občas mírně liší, a tak není tato kontrola vůbec od věci.

Většinou to mám ale tak, že objednám třeba tisíc obalů 63,5×88 a pět set obalů 41×63. Taková menší zásoba chvíli vydrží. Je to sice větší investice naráz, ale ušetříte si čas s objednáváním a peníze za poštovné. Navíc když hra dorazí, hned můžete obalovat a hrát s obalenými kartami hned od začátku. Což je na kartách hodně znát. Obalování je asi také trochu závislost. Už si moc nedokážu představit, že bych svou hru neobalil, a jsem prostě na ten plast v ruce zvyklý. Navíc karty v obalech prostě vydrží strašně moc.

Nyní se pojďme podívat na některé obaly blíže v našem menším srovnání.

Paladin – Double Matte Black

Velice pevné a poctivé obaly, které v ruce působí opravdu dobře. Tyto navíc mají barevná záda, které kartu opět trochu ozvláštní. Neprůhledná záda mají své výhody i nevýhody. Výhody můžete ocenit například při hraní hry s několika rozšířeními, kdy se nepodařilo úplně trefit rubovou barvu. Některé karty jsou světlejší, některé tmavší, jedny makové, jedny … Nepříjemnost, kterou tyto obaly snadno vyřeší. Neprůhledná záda problém eliminují a navíc vypadají dobře. Přínosem neprůhledných zad může být i široká barevná paleta, díky které můžete kartám přidělit barvy třeba podle barev hráčů. Výhodu vidím i v matném provedení. Karty jsou jednak více fotogenické, a jednak se v nich tolik neodráží umělé osvětlení či Slunce. Neprůhledná záda mohou být na škodu u oboustranných karet. Některé karty zkrátka pracují s oběma stranami a zakrytím přijdete o jejich funkčnost. Obaly sedí velice dobře a karty v nich nijak neplavou. Mohly by být možná o něco užší, ale nejde o nic hrozného. Jedná se opravdu o kvalitní obaly, což se promítne i na jejich ceně.

Tloušťka: 90 mikronů

Balení obsahuje: 55 obalů

Cena: 80 Kč (1 ks = 1,45 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Sapphire

Díky své tloušťce jsou tyto obaly jakýmsi středem. Je to takový kvalitativní průměr. Karty sedí v obalech bez problémů, a i přes slabší materiál se drží příjemně. Jedná se o takový zlatý střed. Karty moc nezvětší objem, ale poskytnou dostatečnou ochranu. Ukázkové kartě jsou obaly trochu větší, ale funkčnosti to nevadí. Mají velice dobrou průhlednost, což bude nejspíš způsobeno zabarvením do modra. Toto zabarvení je však znatelné pouze ve větším štosu prázdných obalů.

Tloušťka: 60 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 85 Kč (1 ks = 0,85 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Diamond Green

Tyto obaly podle mého disponují nejlepším poměrem cena/výkon. Za svou cenu dostanete opravdu kvalitní obaly. Osmdesát mikronů prodává spousta společností jako prémiovou kvalitu, a není se čemu divit. Navíc svou cenou předčí i slabší obaly. Tohle se TLAMĚ rozhodně povedlo. Karty sedí jak mají a uvnitř obalu drží jak přibité. Karty v těchto obalech na mě působí opravdu robustně a pevně. Což zřejmě bude také jejich jediný problém. Karty v nic hodně naberou na objemu a navíc jsou ve spodní části nepatrně vyšší díky přehybu materiálu. Detail, kterého si všimnete jen při štosování většího množství karet, kdy se komínky jednoduše rozjíždí. Po čase však obaly trochu slehnou a tento problém zatím vždy zmizel. Myslí si ale, že tímto neduhem budou trpět všechny takto silné obaly.

Tloušťka: 80 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 79 Kč (1 ks = 0,79 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Rebel

Tyto polské obaly mě velice příjemně překvapily. Sedí opravdu dobře, a díky devadesáti mikronům jsou skutečně pevné. Moc příjemná prémiová kvalita za rozumnou cenu. Nevýhodu vidím pouze v typu prodejního balení. Tento typ lepicích pytlíků nemám moc rád. Rozbalím jeden, abych musel rozbalit druhý. Když pak chci zbytek znovu zabalit, lepící pásky se lepí na vše a akorát se vztekám. Zlatý ZIP-pytlík. Nemám rád tyto balení. Každopádně obalům to nijak neubližuje, a tímto neduhem trpí víc než polovina porovnávaných obalů. Možná je to tedy jen můj problém.

Tloušťka: 90 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 89 Kč (1 ks = 0,89 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Paladin Percival

Tyto obaly jsou velice podobné těm s černými zády. Jsou ovšem průhledné z obou stran a jsou poněkud vyšší. Tloušťka je stejná, tak jako kvalita samotných obalů. Tento typ však není matný, nicméně ani není nijak extra lesklý. Opět jde o poněkud dražší obaly prémiové kvality. Sedí skvěle a vašim kartám poskytnou nadstandardní ochranu. Podle mě je super nápad pojmenovat velikosti obalů po rytířích krále Artuše a jiných legendárních válečnících. Pamatuje se to lépe než rozměry karet že?

Tloušťka: 90 mikronů

Balení obsahuje: 55 obalů

Cena: 69 Kč (1 ks = 1,25 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Mayday

Tyto obaly vynikají především svou cenou. Ta jde logicky ruku v ruce s kvalitou. Obaly jsou nejtenčí v našem srovnání, a mají sílu pouhých čtyřicet mikronů. Jejich tloušťka ale mnohdy může být výhodou. Pokud potřebujete obalit velké množství karet, tyto obaly budou dobrou volbou. Na obalení ušetříte, a ještě šetříte skladovací prostor. Díky tomu, že se jedná o nejslabší obaly, balíček zvětší svůj objem jen minimálně. Karty v obalech sedí hezky, ale díky menší tloušťce obalů se snáze rozevírají. Pokud tedy sáhnete po obalu, možná vám zůstane v prstech jen horní část obalu, a vytvoříte tak mezeru mezi obalem a kartou. Obaly jsou opravdu slaboučké. Jak už jsem ale psal, někdy je to přesně to, co majitel deskovky požaduje. Abych ale společnosti Mayday nekřivdil, je třeba uvést, že disponují i prémiovou kvalitou obalů o tloušťce 90 mikronů. Ty se mi bohužel kvůli nedostupnosti nedostaly do rukou, ale věřím, že budou kvalitní jako jiné obaly této tloušťky.

Tloušťka: 40 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 59 Kč (1 ks = 0,59 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Arcane Tinmen

Tyto obaly v tak charakteristickém balení mě nepříjemně překvapily svými rozměry. Obaly jsou obrovské. Karta v nich opravdu plave a zřejmě budou vhodnější k dvojitému obalování. Jinak jsou slušné kvality a příjemně se drží. Nicméně pokud dojde na manipulaci a nějaké to míchání, větší rozměry budou na obtíž. Pokud ale chcete pouze ochránit nějaké sběratelské karty, poslouží bez problémů.

Tloušťka: 80 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 99 Kč (1 ks = 0,99 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Ultimate Guard

Tyto karty jsou prvním zástupcem obalů, které slouží k dvojitému obalování. Tyto obaly jsou navrženy tak, aby byly co nejtěsnější. Obalená karta se pak vloží do dalšího běžného obalu. Ano obal ochráněný obalem! Dostat kartu do tohoto těsného obalu není úplně jednoduché, ale lze to i bez nějaké té deformace karty. Výhodou i nevýhodou tohoto obalu bude jeho rámeček. Budou hry, kterým perfektně padne a navíc zakryje opotřebené hrany karet, ale všude se hodit nebude. Například ke kartě na obrázku se nehodí vůbec, a navíc mírně zakrývá důležité obrázky. Obal se dá samozřejmě použít samostatně, ale je primárně koncipován jako vnitřní obal. Zkoušel jsem vícero obalů, a do každého se takto obalená karta vešla bez problémů. Do páru bych volil také něco slabšího, aby karta v součtu nebyla až příliš tlustá (a drahá).

Tloušťka: 50 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 119 Kč (1 ks = 1,19 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Ultimate Guard – uzavíratelné

Druhý a poslední zástupce vnitřních obalů se liší od všech předešlých tím, že se dá uzavřít. Kartu zkrátka vložíte do obalu, odlepíte chránítko z lepícího pásku a kartu v obalu zalepíte. Super nápad, který ale může fungovat pouze za použití druhého obalu. Nedokážu si představit míchání karet s odlepenými či jinak deformovanými záklopkami. Na vnitřní obal opravdu skvělý nápad, ale jen pokud do něj kartu dostanete. Má figurantka to měla jen tak tak. Měl jsem co dělat, abych tam nakonec kartu dostal. Stejně byl obal moc těsný, což potvrzuje evidentní zkroucení karty viditelné na obrázku. Obaly jsou opravdu těsné, a budou vhodné pro menší karty než je ta z Kolonie. Což mě opět přivádí k myšlence, že nechápu jak obaly na stejný rozměr karet můžou být rozměrově tak hodně odlišné. Zajímavé řešení, které ocení především sběratelé vzácných karet, kteří potřebují stoprocentní ochranu. Třeba když máte Charizarda z první sady Base Set, za více než pět milionů korun.

Tloušťka: 50 mikronů

Balení obsahuje: 100 obalů

Cena: 89 Kč (1 ks = 0,89 Kč)

Tyto obaly můžete zakoupit zde.

Závěrem

Pokud hledáte co nejlepší cenu za obalení co největšího množství karet, mohu vám doporučit obaly Mayday ve stovkovém balení. Náhradou by mohly být i obaly Ultra Pro Economy, které nemám vyzkoušené, ale cena jednoho kusu je neuvěřitelných 0,24 korun. Pokud hledáte kvalitu za rozumnou cenu, doporučil bych obaly Diamond nebo Rebel. Myslím si ale, že při výběru obalů bude hrát prim jejich tloušťka a cena. Už tak nějak budete tušit jakou tloušťku chcete svým kartám dopřát, a pak si jen vyberete oblíbenou značku či nejlevnější variantu. Rozhodovat také určitě bude nabídka prodejce, u kterého nakupujete hry. Každé obaly však mají něco do sebe a vyzkoušel bych jich co nejvíc. Jedině tak zjistíte, které vyhovují zrovna vám. Náš trh je v tomto směru už celkem bohatý a je z čeho vybírat. Doufám, že pro vás bylo srovnání naší redakce přínosné a třeba i podnětné.

Speciální obaly

Krom univerzálních, tematicky nezaměřených obalů, najdeme na trhu i ty specializované. Jde o obaly, které mají přední stranu průhlednou, a tu zadní nikoliv. Je to dáno tím, že právě zadní strana je laděna do daného téma. Jako příklad mohu uvést obaly pro Marvel Champions. Pro každého hrdinu z tohoto univerza si můžete koupit speciální obaly. Líbí se mi ty Hulkovo a tak sem přiložím jejich obrázek. Aby Hulkovi nebylo smutno, poskytnu mu společnost Hedviky v obalech pro Harryho Pottera – Boj o Bradavice.

Sleeve your games

Skvělým pomocníkem při obalování her může být i stránka sleeveyourgames.com. Pokud chcete objednat hru a rovnou k ní přihodit obaly, ale nevíte kolik přesně a jakých budete potřebovat obalů, můžete se poradit s touto stránkou. Stačí zadat anglický název hry a dohledat potřebné. Web dokáže počítat i s kartami z rozšíření, a ta která vlastníte, stačí jednoduše zatrhnout. Nabízí i dostupné obaly ke koupi, nicméně pro našince bude jednodušší zjistit velikost a počty, které následně objedná u domácího dodavatele.

Atypické rozměry

Některé hry bohužel mohou přijít s rozměrem karet, na které obaly zkrátka neexistují, prozatím neexistují, nebo jsou u nás nedostupné. Tento problém se dá řešit úpravou obalů jiných rozměrů. Tento problém jsem řešil například s kartami ve Zlaté řece. Karty jsou rozměrů 60×60, a takové obaly se mi tehdy nepodařilo sehnat. Koupil jsem tedy obaly velikosti French Tarot o rozměrech 61×112, a tyto obaly jsem si zkrátil pomocí řezačky. Upravené obaly mají velikost 61×61 a nakonec kartám docela sedí. Tak jako tak tento problém dost pravděpodobně moc často řešit nebudete.

Laminování

Dalším kutilským řešením ochrany herního materiálu by mohlo být zalaminování herních komponentů. Zatím jsem nezkoušel karty, ale jen desky hráčů. V podstatě karty větších rozměrů. Karty by tedy měly jít také zalaminovat. Největší nevýhodou laminování bude pořizovací cena laminovačky. Já používám tuto laminovačku z Lidlu. Mám ji už roky a rozhodně ji nešetřím. Za těch pár kaček nadělala neskutečně moc práce a pořád drží. Pokud ji nepotřebujete k něčemu jinému, zřejmě je zbytečné si ji pořizovat kvůli pár hráčským deskám. Pracnější je i následné ořezávání na požadovaný tvar včetně zakulacování rohů. Ty se dají zakulatit nůžkami, ale pokud si potrpíte na detail, můžete použít například tento zaoblovač. Laminování je celkově poměrně pracné a náročné na určité pomůcky, ale herní materiál ochrání takřka dokonale. Pokud bude folie hodně opotřebovaná, stačí herní materiál opatrně vyloupnout a opět zalaminovat. Ovšem nedokážu si moc představit, co by se muselo dít, aby k tomu došlo. Zalaminování oceníte i u her, kde se popisují herní komponenty. Smazání by mělo být o něco jednodušší a opět se dá vše krásně zrenovovat znovuzalaminováním.

Kapsle na žetony

Tak karty jsme už ochránili a co s žetony? Mnohdy se s nimi manipuluje víc než je zdrávo a určitě by také zasloužily nějakou pomoc. Tou mohou být například obaly na mince, které skvěle poslouží i žetonům. Obaly jsou sice jen kulaté, ale pojmou všechny možné tvary. Bude záležet pouze na zvolené velikosti obalu.

Levnější variantou ochrany žetonů může být olepování jejich hran vteřinovým lepidlem. Tím se jednoduše napustí hrana žetonu. Nekupujte ale ten gelový vteřiňák, kupujte jen tekutou klasiku. Po zaschnutí bude kartón o notný kus pevnější. Hrany budou takřka nezničitelné. Pokud ještě žetony stříknete bezbarvým lakem, vydrží opravdu moc a moc.

Závěrem …

Doufáme, že pro vás byl náš článek přínosný a třeba i edukativní. Pokud s hraním či obalováním začínáte, pak věřím že ano. Pokud máte něco nahraného a obalujte jako o život, pak pro vás mohlo být zajímavé alespoň srovnání cen a tlouštěk obalů. Každopádně nemusím jen hádat a mohu vás požádat o sdělení vašich pocitů v komentářích pod článkem. Můžete nám třeba i napsat, jestli používáte k ochraně herního materiálu něco jiného krom výše uvedeného. Přeji vám za celou redakci hezký den a obalování zdar!

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: