Pimp My BG: Mince, figurky a ostatní pomůcky

V naší sérii článků Pimp my BG jsme se již věnovali všemožným herním doplňkům. Začali jsme inserty a pořádkem v krabicích, poté přistoupili k herním podložkám, abychom mohli v předchozím článku obalit karty a různý herní materiál. Nyní tuto sérii zakončíme článkem, který se bude věnovat doplňkům, které hru spíše obohacují než ochraňují. Půjde o různé mince, figurky nebo doplňky vzniklé díky technologii 3D tisku. Tyto doplňky jsou tedy takovou nadstavbou, dalo by se možná říci rozšířením pro vaše hry. Zkrátka nejsou pro hraní nutné, ale dojem z hraní posunou zase o kousek dál a mohou lépe utvářet atmosféru u stolu.

Mince

Důvodů pro pořízení kovových mincí může být hned několik. Většinou tato situace ale nastane v případě, kdy vylepšovanou hru hrajete hodně často. Kartónové žetony mincí můžou po nějakém čase být tak ošoupané, že zkrátka vyrazí do věčných lovišť, jindy zase chcete učinit svou oblíbenou hru hezčí. A´ť je to tak či onak, mohou vám pomoci právě kovové mince. Na trhu jich najdete opravdu mnoho a rozhodně je z čeho vybírat. Nyní se mrkneme na některé z nich.

Univerzální mince

Jako příklad jsem si vybral ty od Tlamy. Jde o krásné kovové mince, které jste možná dostali při nákupu. Pokud při objednání překročíte jistou částku, odměnou vám může být právě jedna z těchto mincí. Tak jsme se s nimi seznámil já, a když už jsem hledal nějaké univerzální mince, šel jsem právě do tohoto typu. Však už jsem měl tři doma! Objednal jsem jich tedy dalších padesát v celé sadě. V balení nejdeme mince o třech hodnotách – 1, 5 a 20. Jsou opravdu moc hezké, a jejich hlavní výhoda spočívá právě v univerzálnosti. Jejich vzhled se bude hodit k většině her. Po rozbalení takřka každé hry, která disponuje mincemi, můžete vybalit tyto krásné mince a hezky si zacinkat. S mincemi se skvěle manipuluje, nerozmočí se a vypadají opravdu krásně. Ještě líp pak vypadají v nějakém originálním měšci či látkovém sáčku. Já jsem ty své uskladnil v černém semišovém pytlíku, a myslím si, že jim docela sluší.

Speciální mince

Výhodou i nevýhodou těchto mincí bude právě jejich specializace. Mince jsou stylizované do konkrétní hry, a té budou sedět. Možná se najdou i jiné hry, kde půjdou použít, ale už to nebude ono. Takových mincí najdeme spousty, a někdy jsou třeba i součástí kickstarterových kampaní. Hru skvěle ozvláštní, oživí a rozhodně přitáhnou pozornost. Nejedná se o něco, bez čeho by nešlo hrát, ale o vylepšení milované hry. Je to prostě stylovka. Možná také ideální dárek. Pro příklad mohu uvést třeba krásné mince pro Pax Pamir, které jsou k zakoupení včetně tematického látkového sáčku.

Něco mezi?

Zhruba někde mezi předchozími dvěma typy jsou mince laděné do nějakého téma. Typickým příkladem mohou být třeba pirátské mince. Jsou poměrně specifické, ale je spousta pirátských her, ve kterých je jistě využijete. To samé bude platit například i o mincích z Cthulhu univerza. Nicméně právě u těchto her si nedokážu vzpomenout na jedinou, která by využívala mince. Určitě by ale šly použít třeba jako žetony hledání nebo něco podobného. Vzhledem k velice silné atmosféře těchto her budou tematické mince velice vítaným doplňkem. Dalším příkladem mohou být například orkské mince.

Figurky

Tyto plastové podobizny všemožných bytostí již najdeme v mnoha hrách. Jsou ale také hry, kde jsou figurky a méně používané postavy nahrazeny žetony. Pro tyto hry, nebo pro hry kde jsou místo figurek použity standees, jistě uvítáte možnost dokoupení figurek. Příkladem hry s figurkami i žetony může být například Descent – druhá edice. Někteří nepřátelští velitelé jsou ve hře zastoupeni pouze kartónovými žetony. V tomto případě je to však díky většímu výdělku. Ke hře se totiž daly figurky dokoupit samostatně, a nutno podotknout, že za poměrně vysoké ceny. Každopádně šlo o velice příjemné oživení, které přineslo pánovi zla i další možnosti k snování temných plánů proti dobrodruhům.

Tisknuté figurky

Descent je ovšem velikou legendou, a tak můžeme najít i spoustu 3D modelů včetně takového Spliga. Pak si ho stačí vytisknout a jeho žeton můžete nahradit pěknou figurkou vlastní výroby. Tak jako tak to bude jednodušší řešení, než se pokoušet sehnat prakticky nesehnatelný produkt. Volně dostupných 3D modelů je plný internet, a možná si mezi nimi najdete právě tu svou figurku. Pokud nemáte 3D tiskárnu, stačí oslovit některého z kamarádů či specializovanou firmu. Plast je zkrátka atraktivní a dokáže hry neskutečně oživit a obohatit – tedy vizuálně.

Náhrada standees

Dalším případem mohou být figurky nahrazující standees. To jsou figurky tvořené kartónovým žetonem v podobě postavy a plastovým stojánkem. Nejvíce transparentní mi přijde třeba takový Karak. Skvělá a moc oblíbená hra s velice přístupnými pravidly. Však kdo by ho neznal že? Figurky se prodávají samostatně v krásné krabičce a dají se pořídit i pro rozšíření Regent. Vzhledem k tomu, že Karak nejvíce paří děti a vlastně je i pro ně navržen, bude tento doplněk jistě vítaným doplňkem. Děti figurky rozhodně ocení! Pokud je ještě nabarvíte, budou štěstím bez sebe.

Úprava figurek

No a někdy se může stát, že máte figurky, ale je třeba je nějak vylepšit. Prostě proto, že vám to říká ten neodbytný hlas v hlavě. Naštěstí existuje spousta možností, jak figurky vylepšit. Jednou z možností může být odříznutí figurky z původního podstavce a nalepení na průhledný podstavec. Jedná se o čiré kolečko, které na herním plánu nebude vidět. Podstavec je pak méně rušivý a figurka více vynikne.

zdroj: BGG

Navíc při použití nových podstavců se nemusíte bát nějakého upatlání původního podstavce během malování figurek. Ty se za podstavec lépe drží, popřípadě se snáze uchytí ve speciálním držáku. Po nabarvení figurky ji stačí odříznout z původního podstavce a nalepit na nový průhledný. Stejný postup použijete i s jinými náhradními podstavci. Těmi mohou být například různé terény, jako je městské prostředí na obrázku níže. Tyto speciální podstavce dodají figurkám na realističnosti, a pokud budou dobře zvoleny, pak i podstatně zlepší atmosféru u herního stolu.

Vylepšit se dají ale i figurky tak jak jsou. Bez jakéhokoliv řezání. Jednou z možností může být použití modelářského tmelu pro zakrytí drobných vad, popřípadě pro mírné zvrásnění podstavců. Podstavce můžeme pokrýt i nějakým posypem, jakým může být například písek nebo jiné speciální posypy. Ty se pak dají dozdobit různými travami či kameny pro lepší plastičnost. Podle mého se jedná o nejjednodušší úpravu podstavců. Nemusím se strachovat s upatláním podstavců během barvení, protože je potom zakryju pískem. Podstavec stačí namazat vteřinovým lepidlem, který se posype pískem. Ten se dá i vrstvit, protože když písek prolijete vteřiňákem, nic už ho nerozebere. Sem tam se může přilepit nějaký ten kamínek. Po nanesení nějaké té patiny vznikne opravdu hezký podstavec, který bude jistě hezčí než nabarvené nebo čisté plastové kolečko.

DIY Podstavce

Nejprve bych chtěl podotknout, že nejsem nějaký profesionál, a že jsem si takto upravil pouze své figurky. Snažil jsem se, udělal pro ně maximum a je pro mě důležitý můj dojem. Neberte následující postupy jako bernou minci, pouze jako ukázku toho, jak jsem si vylepšoval své figurky.

Na fotkách můžete vidět draka z již zmiňovaného Descentu. Toho jsem odřízl, abych ho následně mohl připevnit na skálu. Ve hře jsou draci dva a jeden je mocnější – proto má větší podstavec. Skála je vytvořená z extrudovaného polystyrénu, který jsem různě rozřezal a poslepoval do požadovaného tvaru. Dá se lepit třeba herkulesem nebo tavnou pistolí. Na některé spoje je dobrý i vteřiňák, protože extruďák hezky rozleptá a vytvoří tak zajímavé tvary. Po dosažení požadovaného tvaru stačí vše natřít herkulesem a zasypat prosátým pískem nebo třeba jemnými dřevěnými pilinami. Po zatvrdnutí stačí nabarvit a vteřiňákem přilepit figurku. Celá „konstrukce“ je pak nalepená na původní červený podstavec. Stejným způsobem jsem upravil i figurku dvouhlavého obra – Ettina. Tomu jsem navíc z odlomků polystyrénu vytvořil ohniště a z třísek klacíky v něm. Na podstavec jsem mu dal i deku, na které se rozvaloval před příchodem nezvaných hostů. Jednoduchá technika, kdy se vezme obyčejný papírový kapesník, natře se herkulesem a po zatvrdnutí vypadá jako deka či plachta. Dá se i smotat a vytvořit nějaký tlumok. Na podstavec jsem použil i hrubější piliny, které vytvořily trávu. Tu jsem možná udělal až příliš „fresh“ a mohla být trochu zašlejší. Figurka vpravo je opět v boji slabší, a tak má chudší podstavec. Ten jsem jen potřel vteřiňákem a zasypal prosátým pískem. Drží to jako blázen a vypadá to celkem dobře.

Pomůcky usnadňující hraní

Takových pomůcek existuje spousta, a mnohdy je vytváří právě sami hráči. Nejčastějším případem budou takzvané lamakarty. Nějaká karta či list, které sumarizují pravidla v jednoduchý a přehledný text. Ve spoustě hrách jsou lamakarty mezi komponenty, ale ve spoustě hrách bohužel chybí. Po té přicházejí na řadu zapálení hráči, kteří nám nějakou vymyslí a povětšinou jí nasdílejí ke stažení. Mohou to být zpřehledňující tabulky, pravidla shrnující taháky nebo třeba pomůcky nahrazující nedostatek herního materiálu.

Další řešení může poskytnout opět 3D tisk. Jedná se o různé vychytávečky usnadňující hru. Na první dobrou mě napadají mřížky, které se dají použít třeba pro Carcassonne nebo již zmíněný Karak. Mřížky se dají propojit ve velkou desku a usazují se do nich čtvercové destičky tvořící herní plán. Díky této mřížce nikam necestují a vydrží tam kde mají být. Ideální pro hraní s dětmi, které je u Karaku nejčastější. K mřížkám se dají dokoupit i různé věže, které slouží jako zásobníky pro ony destičky. Opět nemusíte řešit sebemenší drcnutí do stolu a následné rozsypání hromádek s destičkami.

V některých hrách bude snazší místo žetonů zaznamenávajících nějaká zranění použít počítadlo. Stačí jen zatočit kolečky a hned je jasné kolik postavě zbývá životů. Někdy bývá manipulace s žetony náročnější a není tak transparentní jako počítadlo. Naštěstí se počítadla v deskovkách objevují čím dál tím víc, a myslím si, že je to super! Každopádně opět je to otázka vkusu a preferencí. Ať si každý hraje s tím, co se mu líbí.

Rozloučení

Tímto je naše série Pimp my BG u konce. Pokud máte tyto články načtené, nebo se vám dokonce líbily, pak bych vám chtěl poděkovat za pozornost. Doufám, že byly alespoň trochu přínosné, a třeba vám i ukázaly něco nového. Když ne nového, tak třeba alespoň opěvovaly vaše oblíbené doplňky. Tak jako tak všem hráčům přeji, aby bylo čím vylepšovat naše deskovky, a abychom z nich měli co největší radost. Ahoj a deskovkám zdar!

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: