Pimp My BG: inserty a pořádek v krabici

Žijeme ve světě, kde už bývají inserty základním vybavením her. Jenže ne vždy mohou být tyto inserty ideální. Nejčastějším problémem továrních insertů bude nejspíš to, že mnohdy nepočítají s obalováním karet. Stále ale spousta her na našem trhu insertem neoplývá. Ten však může být velice schopným parťákem během herních sezení. To ví i spousta výrobců těchto pořadačů na míru, a tak si dokonce můžeme vybírat. Inserty mohou mít spoustu podob provedení, které se ale také bude odrážet na jeho ceně. Inserty najdeme například dřevěné, plastové, pěnové nebo třeba z EVAcore desek. Mimo inserty se dají ale také použít různé krabičky, pixličky, pytlíčky a serepetičky. Fantazii se meze nekladou. Vše co nám pomůže k snazšímu setupu je prostě fajn. Která řešení jsou nejlepší? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Tím se budeme zaobírat v následujících řádcích a obrázcích.

Inserty

Je v celku možné, že se tu najde nějaký čtenář, který nezná pojem insert. Proto zkusím vytvořit nějakou definici, aby jsme naše čtenáře nemátli a byli také trochu edukativní. Insert je vlastně takový pořadač, který vám udělá v krabici pořádek. V tomto pořadači má ideálně každý komponent své pohodlné místečko či přihrádku. Zamezí otloukání herního materiálu různými pohyby, zrychlí setup i následnou hru, a pomůže rychle najít potřebné herní komponenty. Druhů insertů je spousta a níže si představíme některé z nich.

Pěnové inserty

Tyto inserty vyrobené z molitanu jsou sice trochu dražší, ale za to poskytnou obsahu vaší krabice největší komfort. Krom vyšší pořizovací ceny občas trpí další nevýhodou. Tou je skutečnost, že některé modely se zkrátka nevejdou do krabice. Respektive vejdou, ale nejde zcela dovřít víko, jako to můžeme vidět na obrázku níže s krabicí Descentu. Nevím jak vy, ale mě tohle docela vadí. Nabídka těchto insertů i přes ony nevýhody stále roste a může tak vyvstat otázka, proč tomu tak je? Proč tolik utrácet ze Feldherr insert, který se nevejde do krabice, když by stejně posloužil jiný materiál. Není to ovšem pravda. Pěnové inserty upřednostní především hráči, kteří si barví své figurky. Pěnové inserty totiž dokonale zamezí jakýmkoliv oděrům barvy či poničení figurek, a tak se mohou malíři figurek bát už jen potu a upatlaných prstíčků. Pokud strávíte desítky hodin barvením figurek, těch pár korun navíc rádi obětujete. Důvodem by mohl být také jistý odpor hráčů slepovat nebo skládat jiný typ insertu. Je to sice dražší, ale pohodlné, a pro herní materiál útulné. Feldherr dokonce myslí i na obaly, a tak se nemusíte bát, že by se vám tam nevešly obalené karty.

Společnost Feldherr také vyrábí všemožné magnetické skřínky a kufry na miniatury. Níže na obrázku je kufr pro sto osmdesát miniatur. Feldherr nabízí tyto kufry ve více variantách, a některé jsou dokonce specializované na konkrétní hru, a může to být například Blood Bowl. Hra o americkém fotbalu, ve kterém proti sobě stojí orkové a lidé. Je pravdou, že tyto doplňky nejspíš většina běžných deskovkářů nevyužije, a ocení je spíše hráči her typu Warhammer 40k a podobných miniaturových záležitostí. Výběr těchto kufříků a krabic je ale tak velký, že si každý něco najde. I kdyby s drobnou úpravou.

Inserty z Evacore desek

Dalším z materiálů použitých na výrobu insertů mohou být EVAcore desky. Jde v podstatě o sendvičovou desku s pěnovým jádrem, které je z obou stran potaženo papírem s plastovou fólií navrch. Díky tomu je insert i voděodolný, ale dalo by se polemizovat, jestli takovou vlastnost musí insert mít. Největším distributorem těchto insertů u nás je společnost Folded space. Jejich výrobek zaměřený na eurovku Istanbul můžete spatřit na obrázku níže. Aby však vypadal tak jako na obrázku, musíte ho nejdříve slepit. K tomu vám postačí jakékoliv PVA lepidlo. Jde o lepidlo na bázi polyvinyl acetátu a nejznámějším zástupcem bude nejspíš Herkules. Cenově vychází tyto inserty různě. Cena se odvíjí od množství použitých desek a nutného řezání. Do některých her tedy bude levnější Folded Space a do těch druhých vyjde levněji pěnový Feldherr. K ceně je ale také nutné připočíst čas strávený lepením insertu. Věřím ale, že pro spoustu deskoherních nadšenců to bude spíše zábava.

Dřevěné inserty

Tyto inserty z překližek u nás prezentuje především společnost e-Raptor. Jedná se nejspíš o nejdražší variantu insertů, za to ale nejpevnější. Takový insert jen tak něco nezničí. Tyto laserem vyřezávané inserty disponují i tou výhodou, že se do nich dá ledacos vypálit. Dají se tedy libovolně zdobit, a při vyndání některých částí naplněných žetony, mohou na stole působit i tematicky. Konstrukcí mají mnoho společného s inserty Folded Space, s tím rozdílem, že e-Raptor inserty se nemusí slepovat. Jednotlivé komponenty jsou opatřeny různými čuflíčky a dírečkami, které se zapasují do sebe, a tím drží celý insert pohromadě. Některé inserty mohou disponovat i různými plastovými víčky, jako na obrázku Divukraje níže.

Tisknuté inserty

V poslední době jdou také velice do módy inserty tisknuté na 3D tiskárnách. To bude nejspíš zapříčiněno tím, že tato technologie začíná být čím dál tím víc dostupnou. Mnoho lidí už má tiskárnu doma a internet je plný 3D modelů. Pokud nejsou, šikovní jedinci je snadno navrhnou. Díky tomu se dá vytisknout insert prakticky do jakékoliv hry. Začínají se také objevovat společnosti, které se na tisk 3D doplňků ke hrám specializují. Například mohu jmenovat společnost Myší doupě, od kterých jsem si už pár velice kvalitních tisků nakoupil. Na obrázku níže je vidět vytisknutý insert pro hru Naše osada. Tyto inserty jsou pevné a zároveň lehké, pokud výrobce použije místo tisknutí desek různé mřížky. Tím šetří čas i materiál, při zachování takřka stejné pevnosti. A tím pádem šetří i vaše peníze. Nutno ale podotknout, že tyto inserty jsou poněkud dražší oproti výše jmenovaným „konkurentům“. Jsou ale moc hezké a v mnoha ohledech funkčnější. Rozhodně bych se nebál, že si nenajdou své kupce.

Spousty 3D insertů už také počítají s rozšířeními, a tento konkrétní pro Karak dokonce i s těmi, které ještě nevyšly. Díky tomuto doplňku se vám vše z této rodiny vejde do krabice základní hry. Navíc insert obsahuje držák kartonových mapových dílků, díky kterému si usnadníte setup i následné hraní. Nic se nerozsype a vše bude hezky po ruce. To se při hraní s dětmi hodí že?

Speciální RPG inserty

Jen pro zajímavost představím i speciální RPG inserty. Slouží k přenášení a uskladnění potřebných komponent pro hraní her na hrdiny, jako je třeba D&D.

Inserty domácí výroby

Spousta kutilů se taky ráda odhodlá k vlastní výrobě insertů. Pak má tento kutil několik možností, jak toho dosáhnout. Fantazii se meze nekladou. Může použít různé plastové desky, kartón, dřevo, desky Decor Flor nebo třeba KAPA desky. Možností, jak postavit svůj vysněný insert je opravdu spousta. Stačí mít jen nápad, představivost a být alespoň trošku manuálně zručný.

Když začínám dělat na nějakém insertu, nejprve si vyskládám všechny komponenty ze hry na stůl. Připravím si je do hromádek a rozmyslím si kde by tak co mohlo být. Komponenty, které se používají během přípravy většinou dávám dospod a napevno do krabice. Komponenty jako jsou žetony a kostky dávám navrch, a ideálně tak, aby se daly vyndat z krabice a položit na stůl. Jsou hry složitější na tvorbu insertu a hry lehčí. Třeba hra Monstrum: Frankensteinovi dědicové byla hotovým peklem. Obsahuje totiž velké desky hráčů s vystouplými budíky. Ty je opravdu problém nacpat do krabice tak, aby šlo dovřít víko. Nakonec jsem si poradil, ale nebyl to úplně jednoduchý insert. Oproti tomu třeba takový Istanbul se dělal skoro sám. Hned mi bylo jasné co kde bude. Co zůstane v krabici a co půjde vyndávat. Své inserty dělám z desek Decor Flor o tloušťce 5 mm. Tyto desky jsou v podstatě extrudovaný polystyrén a používají se jako tepelná a kročejová izolace pod podlahy. Z těchto desek pomocí plechového úhelníku vyřezávám jednotlivé dílky. K tomu nejlépe poslouží zalamovací nožík. Vše pak následovně kompletuji a lepím Herkulem Super. Inserty sice nepůsobí nijak pevně, ale zatím se mi nerozbil ani jeden. Pro inspiraci níže přikládám svůj návod na stavbu insertu z jakýchkoliv desek o průměru 5 mm.

Během lepení se mi také osvědčilo používání klasických krejčovských špendlíků. Po slepení spoje se dá těmito špendlíky vše krásně zafixovat na místě. Pokud se navíc špendlík zapíchne pod úhlem, ještě k sobě díly přitáhne. Po zaschnutí stačí špendlíky za hlavičku vytáhnout.

Vyndavání karet z přihrádek také podstatně zjednoduší vlepení jakékoliv stužky. Ta se bodově přilepí ke dnu přihrádky. Po vložení karet stačí za šňůrku zatáhnout, a karty lze bez námahy a deformace vyndat ven. Ideální je mít karty v insertu postavené na boku, ale někdy to nedovoluje výška krabice či nedostatek prostoru v krabici. Pokud jste tedy jedním z těchto důvodů dotlačeni k položení karet, nějaká stužka skvěle pomůže.

Na závěr ještě přikládám fotku vlastního insertu z překližky. Je pro Descent a v každé ze tří krabic jsou rozdílné komponenty. Na obrázku níže jsou jen karty a žetony, v druhé krabici mapové dílky a v poslední figurky. Tento insert z překližky jsem dělal jako jeden z prvních a je to znát. Je takový zbytečně robustní, ale pevný jako blázen. Jde o osmi milimetrovou desku sbitou sponkovací pneumatickou pistolí. Tenhle držák karet jen tak nepovolí. Vzhledem k použití všech třech krabic jsem si mohl dovolit plýtvat prostorem, a tak mi síla desky ani nijak extra nevadí. Přikládám spíše jako názornou ukázku, že insert jde udělat v podstatě jakkoliv, a že každý nějak začínal.

Každopádně jako nejvhodnější materiál pro výrobu vlastních insertů se mi jeví KAPA desky. Jsou ale trošku dražší. Výsledek vypadá velice dobře, a tyto inserty mohou být k nerozeznání od těch společnosti Folded Space.

Krabičky na karty

Jak zkrotit ty neposedné karty! Nacpat je do pytlíku? Gumičkou? No raději ne! Zkuste třeba krabičku.

Zavírací plastové krabičky

Nevím jak vy, ale mě hrozně nebaví strkat karty do zavíracích pytlíčků. Obzvlášť, když je to jen tak tak. Náhradou může být například gumička. Ta ale může být zkázou pro obaly či karty. Buď vám vymačkají obaly, nebo zpuchří a nalepí se vám na karty. Největší nevýhodou gumičky je také ukamenování ze strany online bazarových kupujících. Nikdy, opakuji NIKDY při prodeji deskovky nezveřejňujte obrázky karet v gumičkách, sic vás stihne krutý trest. Šest set padesát tři komentářů k tomu, jak je to vůbec možné, a mraky dalších hejtů opravdu nikdo nechce číst. Cestou z toho může být použití některé z prodávaných krabiček na karty. Níže na obrázku můžeme vidět plastovou krabičku výrobce Ultra PRO. Ta je jednou z možných variant na uskladnění karet. Konkrétně karet 63,5×88, které mohou být v obalech. Povedlo se mi do ní narvat sto čtyřicet karet. Nutno podotknout, že bez přiloženého rozdělovníku, kterým se dají karty od sebe oddělit. Karty také byly obaleny hodně silnými obaly. Pokud by hráč volil slabší obaly, určitě se do krabičky vejde mnohem víc karet, ale stovku tam narvete každopádně. Ostatně jak již název napovídá.

V podobném duchu pak nalezneme spoustu variant těchto plastových zavíracích krabiček. Vyrábí je mnoho firem a většina vypadá podobně. S menší inovací přišla společnost Gamegenic, která vzala krabičky bez víčka a zavřela je do společného obalu. Karty se tak dají krásně separovat a po umístění poblíž herního plánu lze dobírat přímo z nich. Tento systém můžete zakoupit například pro 160+ a 240+ karet.

Další variantou může být čirá krabička s víčkem na pantík a zavíráním. Krabička na obrázku níže pojme třicet pět karet o rozměrech 36,5×88 a k dostání je za celkem směšnou cenu. Tuto krabičku ocení hráč, který potřebuje oddělit karty v menším množství. Napadá mě například nová hra Impérium. Ta sice obsahuje insert, ale jednotlivé národy by se krásně vešly do těchto krabiček. Pokud tedy potřebujete rozdělovat karty na menší balíčky, mohlo by být toto řešení ideální volbou. Pokud potřebujete do této krabičky umístit více karet, pak vězte že se dá sehnat i na 50, 100, 150, ale i 15 karet. Pořizovací cena všech krabiček je víc než přijatelná a tak jedinou nevýhodou může být fakt, že do krabičky se nevejde obalená karta.

Doma vyrobené krabičky

I u těchto doplňků přicházím s vlastním řešením. Krabičky podobné těm od Ultra PRO si určitě zvládnete sami vyrobit. Ještě líp vám to půjde, pokud vám nejsou cizí vystřihovánky z abíčka. Stejně tak, jako se lepily tyto papírové modely, si můžete ze čtvrtky poskládat a slepit jakoukoliv krabičku. Může jít o krabičku na všemožné komponenty, nebo o praktický držák karet. Níže na obrázcích si můžete všimnout těchto krabiček, které jsem použil na uspořádání karet ve hře Cave Evil a Hrdinovi v kostce. V Cave Evil je krabička otevřená a karty v ní stojí na stole během hraní. Z takové krabičky se dá velice pohodlně dobrat karta a obalené karty se nikam nerozjíždí. Víko na nich nepotřebuji, protože jsou karty zapřené o stěnu krabice. Výhoda krabičky domácí výroby spočívá i v libovolné formě ozdobení, a libovolnému počtu a rozměru karet. Své krabičky jsem si popsal názvy a možnými zisky z nich. Vše hezky napomáhá přehlednosti a krabička tak získává další funkci. V případě Cave Evil může hráč navíc zjistit, jaký je nejpravděpodobnější zisk z dané karty.

V případě Hrdiny v kostce jsem už potřeboval krabičku zavřít, a tak jsem ji opatřil víčkem. Navíc jsem dovnitř přidal předěly ze čtvrtky, které krásně oddělí jednotlivé typy karet. U karet nákupu jsem si tedy tímto předělem rozlišil karty s jednou tečkou a s dvěma tečkami. V krabičce s ostatními kartami pak oddělují karty povolání, příběhu, pořadí, … .

Pokud vás tato varianta zajímá, a nevíte jak na výrobu svých krabiček, třeba vám pomůže níže přiložený návod. Na výrobu budete potřebovat:

  • lepidlo
  • nůžky
  • pravoúhlý trojúhelník s ryskou – pravítko
  • tužka
  • nůž
  • nějaká podložka, třeba kuchyňské prkénko
  • čtvrtka, ideálně A3
  • cokoliv na vyzdobení

Nejprve je třeba si změřit karty, kterým chcete poskytnout útočiště. Je třeba změřit všechny tři rozměry, jako by byl balíček kvádr. Poté je třeba si vše rozkreslit na použitý materiál, v mém případě čtvrtku formátu A3. Na obrázcích níže jsem potřeboval vytvořit krabičku, pro karty o rozměrech 63,5×88. Rozměry trochu protáhnou obaly a chtěl jsem aby dostatečně koukali za účelem lepší manipulace a dobírání. K šířce karty + obalům je dobré přidat dva milimetříky navíc. Pak jdou karty dovnitř lépe, ale nemají zase tolik prostoru, aby tam lítaly jak nudle v bandě. V mém případě to tedy bylo šedesát sedm milimetrů a paklík měl na výšku nějakých čtyřicet milimetrů a tak má další stěna čtyřicet dva milimetrů. Stěny jsou dvě a dvě. Je třeba je tedy vedle sebe na střídačku nakreslit. Pod jednu ze stěn je třeba dokreslit dno. Pokud ho dokreslíte pod užší stěnu pak bude dno dlouhé jako delší stěna a obráceně. Následně je třeba dokreslit zhruba centimetr široké „uši“, kam se na konci nanese lepidlo. Pokud chcete na krabičku i víčko, pak počítejte s výškou karet. Výška krabičky by měla být ideálně o pět milimetrů větší. Poté se naproti dnu nakreslí víko. Rozměry jsou stejné jako u dna, ale nad víko je třeba ještě přidat jakousi pojistku. Prodloužení, které bude držet víko na svém místě. K tomu se udělají trojúhelníčky, které vytvoří bočnice. Názornou ukázku si můžete prohlédnout na obrázku výše.

Po pečlivém rozkreslení je třeba krabičku vystřihnout. Dobré je se u této činnosti řídit pořekadlem: Dvakrát měř, jednou řež. Stříhat je třeba také přesně, aby vám spoje krásně seděly. Čím přesněji budete stříhat, tím estetičtější bude výsledek. Po vystřižení si položte krabičku na nějakou podložku, aby nedošlo k poškození stolu. Linie, ve kterých se bude krabička ohýbat, je dobré přejet tupou špičkou nože. Ten veďte podél pravítka. Důležité je čtvrtku jen tak poškrábat. Hlavně nesmí dojít k proříznutí! Tento zásah vám pomůže takřka dokonale ohnout čtvrtku, bez jakýchkoliv nerovností.

Nyní je čas na výzdobu krabičky. Po narušení tupou špičkou nože vyniknou hrany i na druhé viditelné straně krabičky. Víte tedy kde stěna krabičky končí, a kde začíná. Zde můžete povolit uzdu fantazii a udělat krabičku přesně podle svých představ. Na obrázku níže jsem krabičku věnoval Říši her, ale jde ji vyzdobit v podstatě jakkoliv. Můžete ji popsat názvem karet, polepit vytisknutými tematickými obrázky, nebo polepit samolepkami. Jakmile bude výzdoba kompletní, můžeme přejít ke slepení krabičky. Ideální se mi zdá lepící tyčinka ala rtěnka. Slepenou krabičku je dobré položit na podložku, a tupou stranou nože přitlačit na vnitřní spoje, kam nedosáhnou prstíky. No a krabička je na světě. Stačí ji jen zaplnit kartami.

Organizéry

Pokud se vám nechce zrovna kupovat insert, ale máte hru se spoustou žetonů nebo větším množstvím drobných komponentů, můžete využít nějaký organizér. Těch opět existuje milion a jeden druhů, ale některé se přímo specializují na deskovky.

Specializované organizéry

Přímo pro deskovky mohou být například ty od Diea Games. Jde o menší krabičky s pevným černým dnem a čirým víkem. Jsou tedy průhledné a díky tomu snáze dohledáte potřebné komponenty. V nabídce můžeme najít menší a větší variantu. Vypadají opravdu dobře a přímo vybízí k použití do her, kde má každý hráč počáteční vybavení. To naházíte do krabičky a jedním pohybem rozdáte hráčům vše potřebné. Menší půlené krabičky bych si dokázal představit třeba v Eldritch Horror na žetony zdraví a příčetnosti. Žetony pak nebudou putovat všude po stole, a až budete hru balit, jen na krabičku dáte víčko a šoupnete do bedny. Stejně snadno proběhne i další setup. Nevýhodou těchto organizérů může být absence nějaké pojistky zavřené krabičky. Tím myslím nějaké zavírání, které bude držet i po otočení krabičky dnem vzhůru. Pokud se ale do krabice vhodně umístí a zablokují jiným herním materiálem, můžete si tuto slabinu škrtnout.

Obdobně může fungovat i organizér od společnosti DVG, který má stejný půdorys jako krabice her od GMT. To je deskoherní společnost, která se zabývá žetonkovými historickými hrami. V těch se můžete ocitnout v útrobách tanku Sherman nebo třeba na křídlech jednomotorové stíhačky Spitfire. Pořadač je hlubší, právě kvůli většímu množství žetonů.

Modulární organizéry

Podobně fungují, ale úplně jinak vypadají, plastové organizéry známé všem rybářům. Jde o menší plastové krabičky s průhledným víčkem a variabilními přihrádkami. Na obrázku níže je organizér napevno rozdělen na tři velká pole, která se dále dají předělovat přiloženými přepážkami. Navíc má ve velkých polích kulaté dno, takže se dají snadno vyndat i opravdu malé věcičky. Tento konkrétní pořadač mám tak dvacet let, a většinu doby fungoval jako útočiště pro háčky a olůvka. Nicméně s příchodem Cave Evil do mé sbírky, změnil své poslání. Výhodou těchto organizérů je i rantlík na víčku, díky kterému na něj lze vyložit některé žetony jako na obrázku níže. Některé žetony se prostě používají častěji než jiné, a právě tyto žetony mohou odpočívat na víčku, pro následující snazší manipulaci. Tyto organizéry jsou vám jistě velice dobře známé, a dobře víte, že je lze zakoupit v rybářských potřebách či hobby marketech. Dají se ale zakoupit i v deskovkářských obchodech. Můžete si je tedy přihodit k objednávce nějaké deskovky, a ušetřit tak za dopravu či cestu do obchodu.

Kelímky s víčkem

Občas zajdu na „čínu“ a rád si dávám vietnamskou polévku PHO. K ní vždy dostanu v jedné krabičce nudle a tak, a tekutinu v kelímku s víčkem. Když se tyto kelímky umyjí, perfektně mohou posloužit k organizaci herních komponentů. Já jsem si musel dát PHO třikrát, abych uskladnil všechny drobnosti z Hrdiny v kostce. Výhodou těchto kelímků je i to, že po sundání víčka fungují jako mističky. Díky tomu snadno udržíte pořádek na stole během vašeho hraní. Je to řešení, které mě v podstatě nic nestálo, jelikož jde o recyklovaný odpad. Navíc je velice funkční, a po estetické stránce to také není nejhorší.

Pytlíky

Pytlík je rozhodně nejběžnější pomůckou k umravnění vašeho herního materiálu. Existuje spousta velikostí, materiálů a zaměření podle tématu. Na některé z nich se teď podíváme detailněji.

Zip sáček

Absolutním základem většiny her je plastový pytlík se ZIP zavíráním. Většinou bývají tyto pytlíky součástí her, ale samozřejmě se dají koupit samostatně. Jde zkrátka o nejlevnější způsob, jak udělat v krabici pořádek. Dají se do něj dát žetony, kostky, karty a vůbec všechno co se do nich vejde. Pokud nemají vyseknutou dírku, ochrání vaše komponenty i před vlhkostí a vodou, což se někdy na výletu může hodit. Možná i v hospodě … .

Papírový pytlík

Variantou na klasický zip sáček může být jeho papírová verze. Tento sáček je z papíru, a také disponuje zip závěrem. Má tady podstatně menší dopad na životní prostředí. Dnešní společnost se snaží být co nejvíce ekologická a tento sáček může přispět svou troškou do mlýna. Nejsilnější dopad ekologie jsem ale pocítil u „mekáče“, když se mi rozpustilo brčko v nápoji. Pytlík si navíc můžete krásně vyzdobit třeba pastelkami. Děti by určitě bavilo pokreslit si pytlík na části jejich oblíbené hry. Mohli by jsme mu dát šanci a trochu tak pomoci přírodě. Co myslíte?

Semišový pytlík

Pokud chcete své komponenty skladovat odděleně, ale za to stylově, může dobře posloužit nějaký látkový pytlík. Osobně mám zkušenost například s tímto semišovým pytlíkem. Je sice trochu menší (90×120) ale na nějaké ty mince či drobnější komponenty skvěle postačí. Disponuje i stahovací šňůrkou, takže nemusíte mít strach ze ztráty obsahu. Dá se pořídit v mnoha barevných provedeních, takže může posloužit i k navození lepší atmosféry během hraní.

Plyšová kostka

Pokud potřebujete kvalitně a hlavně stylově uskladnit spousty kostek, doplněk níže na obrázku by k tomu mohl být ideální. Půjde ale využít i na spoustu jiných věcí. Ke kostkám se mohou přihodit třeba i házecí kelímky nebo házecí věže. Můžete si do ní schovat vlastně úplně všechno, třeba pyžamo a posadit ji na polštář své postele. Ideální by mohla být i na stylové uskladnění obalů karet.

Tematické látkové pytlíky

V nabídce obchodů s deskoherními potřebami se dají pořídit i tematické pytlíky. Jedná se o látkové sáčky se šňůrkou ke zdrhování. Takový sáček stylově doplní konkrétní deskovku. Například sáček vlevo s obrázkem lamy je určen pro stejnojmennou hru. Tuto karetku má na svědomí doktor Knizia a do sáčku by se mělo vejít všech padesát šest karet a sedmdesát žetonů. Další na ukázce můžete použít například v Eldritch Horroru na tahání nestvůr, které se objeví všude možně ve světě. Třetí pytlík může být ozdobou v dobrodružné hře Zaklínač.

Kožený měšec

Velice tematickým může být kožený váček na jakýkoliv materiál. Úplně ho ale vidím naplněný nějakými kovovými mincemi, jak stojí poblíž fantasy nebo RPG hry. Tam bude pasovat, ale použít ho můžete jistě i k dalším hrám či na jiné komponenty. Pokud jste navíc fanouškem LARP nebo COSPLAY, určitě mu najdete i jiné využití.

Tašky a batohy na deskovky

Cestujete hodně se svými deskovkami za vašemi spoluhráči? Pokud ano, pak jistě uvítáte nabídku některých výrobců batohů a tašek, určených právě k převozu deskovek. Takový batoh pak stačí položit na záda a naskládat do něj deskovek co se tam vejde. Batoh je polstrovaný, a tak nemusíte mít strach, že by se v něm deskovky během převozu nějak poničily. Jamile je batoh plný podle vašich představ, stačí zapnout víko, hodit ho na záda, a vyrazit vstříc deskoherním zážitkům.

Obdobně funguje další z tašek. Nejde už však o batoh, ale o jakousi „sportovní tašku“. Její výhodou může být velký výběr barevných variant.

K přenášení deskovek může pomoci i tento popruh od Feldherr. Nejen že díky své elastičnosti zamezí otlačení krabice, ale zároveň udrží víko na svém místě. Díky tomu nemusíte mít strach z „cestování“ komponentů uvnitř krabice. Zároveň se dá za pomoci tohoto popruhu deskovka přenášet. Na závěr jen doplním, že nejdelší strana krabice by neměla být větší než třicet pět centimetrů.

No a popruhem na deskovky od společnosti Feldherr jsme dospěli ke konci našeho článku. Doufáme, že se vám líbil, a že si s oblibou přečtete i další články z této kategorie týkající se vylepšování her a doplňků. Snad byl přínosem a alespoň něčím jsme vás překvapili či obohatili. Pokud ne, můžete nám nějaký typ na nejmenovaná vylepšení vylíčit dole v komentářích. Další článek, který se zabývá vylepšováním deskových her, můžete čekat za čtrnáct dní. Bude na téma herní podložky a vše co se týká házení kostkami.

Tags:

4 Replies to “Pimp My BG: inserty a pořádek v krabici”

  1. V sekci dřevěné inserty píšete o prekližkových insertech od e-rapror ale tato firma dělá inserty z HDF (tvrdší MDF, tento materiál má blíž k papíru než ke dřevu…) překližkové inserty dělá například Laserox či InsertySK (i foto které zde máte u této sekce není z překližky ale právě z HDF a plexiskla…)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: