Pimp my BG: herní podložky a házení kostkami

V předchozím článku naší nové rubriky Herních doplňků jsme se pustili do různých možností organizace herního materiálu v krabici. Nyní už téměř sedáme ke stolu, ale kam hru položit? Nevím, jestli jsem v tom sám, ale já jsem v tomto ohledu poměrně vybíravý. Než hru na něco položím, musím danou plochu pořádně prověřit. Nechci si přece krabici od něčeho upatlat! Takže většinou mířím pro hadr a stůl pořádně vyčistím. Na takový stůl už jsem ochotný svou hru vybalit, ale raději na stůl ještě pokládám playmat. Jedná se o herní podložku, která může být vyrobena z nejrůznějších materiálu a vyzdobena nejrůznějšími vzory. V tomto článku bych se chtěl rozepsat právě o výhodách a nevýhodách herních podložek. Dále také o doplňcích, které se týkají házení kostkami, o overlay nebo o různých držácích karet. Zkrátka o všem co se položí na stůl se samotnou hrou. Samozřejmě nejsem schopen obsáhnout vše co trh nabízí, ale spíš se chci podělit o své poznatky, které jsem do této doby během hraní nasbíral.

Herní podložky

Použití herní podložky má hned několik výhod, ať už estetických či praktických. Karty a ostatní herní komponenty se z takové podložky prostě lépe zvedají. Jsou měkké a tak se do nich dá lehce zabořit prst, který následně snáze zdvihne kartu. Navíc komponenty po takové podložce lépe klouzají a tolik se neodírají. Pokud ve hře navíc hodně házíte kostkami, playmat tlumí jejich nárazy o stůl. Navíc to lépe zní a házení na podložce je zkrátka úplně o něčem jiném. Estetická výhoda herní podložky je podle mě jasná. Hry rozložené na herních podložkách vypadají prostě lépe. Tím víc, pokud se jedná o tematický playmat, určený přímo pro danou hru. Dostáváme se tedy k základnímu rozdělení herních podložek, tak jak mi to přišlo logické.

Univerzální herní podložky

Jde o podložku libovolné velikosti, která může být jednobarevná, nebo mít obrázek nějakého terénu. Většinou jsou tyto podložky vyráběné z potištěného neoprenu. Já mám například neoprenový playmat o rozměrech 183×91,5 centimetrů. Je dodávaný stočený do ruličky a v praktickém obalu opatřeným popruhy. Je moc příjemný na dotek a třeba takový Descent na něm vypadá opravdu skvěle, stejně jako všechny dungeon hry. Podložka je zespodu pogumovaná, což zamezí jejímu cestování po stole. Jakmile je po hře, stačí ji sbalit do ruličky a zavřít zpět do tubusového obalu. Poté se dá pomocí látkových oušek pohodlně přenášet. Vyobrazených terénů je v nabídce hned několik, a tak si jistě vybere každý. Pokud máte zálibu v hrách s miniaturami, jako je třeba Warhammer 40K, jistě už nějaký playmat máte. Pokud hrajete „běžnější“ hry, určitě nějakou herní podložku vyzkoušejte. Hraje se na nich parádně!

Speciální herní podložky

Dalšími možnými podložkami mohou být ty, které jsou zaměřené na konkrétní hru. Například na obrázku níže můžeme vidět playmat pro hru Arkham Horror. Výhodou i nevýhodou této podložky je právě tematické založení. V případě, že podložku použijete při hraní her z univerza Cthulhu, bude vše vypadat skvěle a bude to dávat smysl. Pokud ale na tento playmat rozložíte třeba Carcassonne, už to taková sláva nebude. Jinak řečeno tento typ podložek je opravdu úzce zaměřený. I když tato konkrétní podložka má tu výhodu, že her z univerza pana Lovecrafta je nespočet. Zato následující typ podložek je na tom v tomto směru podstatně hůř.

Herní podložky nahrazující herní plány

Pokud si oblíbíte nějakou hru na tolik, že většinu herních sezení je na stole právě tato hra, určitě oceníte tento třetí typ herních podložek. V tomto konkrétním případě se jedná o speciální neoprenovou mapu ke hře High Frontier. Tato herní podložka je zajímavá tím, že nahrazuje původní herní plán, a navíc ho podstatně zvětšuje. Což si můžete ověřit na obrázku níže, kde jsou obě mapy porovnané. Herních podložek nahrazujících herní plán bychom našli spoustu a není se čemu divit. Jde o skvělý doplněk, a hra zase o trochu víc přitáhne pozornost. Nevýhodou takové herní mapy bude jen její úzké tematické zaměření.

Ještě dál pak jdou podložky jako je ta pro Malé velké zombie. Ta přináší do hry zcela nový prvek, jelikož ve hře žádný herní plán není. Tato podložka zjednoduší hráčům organizaci herních komponentů, a celkově zjednoduší hraní. Moc ale nechápu ideu této konkrétní herní podložky. Hry ze série Tiny Epic si podle mě vždy zakládaly na tom, že se vejdou do tak malých krabiček. K čemu tedy navíc tahat takto velkou herní podložku, které se nevejde ani do prázdné krabičky? Jako tato herní podložka funguje například i playmat pro hru Equinox. Standardně se vykládají karty podle odhadu hráčů, ale s touto podložkou je jasně dané, kam která karta patří. Navíc se z podložky karty lépe sbírají, hra je jednoduše hezčí a konečně začíná dávat smysl ladění hry do fialových odstínů.

Dlaždicová herní podložka

Originálním řešením je i herní podložka „na díly“. Najde své uplatnění především při speciálních řešeních. Napadá mě například herní stůl na míru. Pokud se bude jednat o atypický tvar herní plochy, bude lepší ji vyskládat z takovýchto menších dlaždic, než ořezávat jiné podložky. Tyto dlaždice jsou na přechody navržené, a proto by mělo napojování jít lépe. Pokud budete napojovat nějaký specifický terén, přechody budou hodně znát. Jedna dlaždice má rozměry 30×30 centimetrů a tak by se dala použít i jako osobní podložka hráče. Napadá mě třeba hra Kosmodraci, kde má každý hráč před sebou vyložené své karty. Ty by se klidně vešly na jednu z těchto dlaždic, a vzhledem k ilustraci vesmíru, půjde o tematické vylepšení.

Herní podložky vlastní výroby

Lacinějším, ale ne tak hezkým řešením může být podložka vlastní výroby. Když se mi nechce rozbalovat velký playmat, vyndám tuto červenou koženku s molitanem, kterou můžete vidět na obrázku pod textem. Má asi 80×80 centimetrů, a je tedy podstatně menších rozměrů než ta má neoprenová. Jedná se o čalounický materiál, který se dá sehnat celkem levně. Je měkoučký, omyvatelný a jako herní podložka funguje skvěle. Pokud uvažujete o koupi, můžete zkusit některou z galanterií, nebo mrknout třeba sem. Vhodnou náhradou by mohly být i EVA podložky. V podstatě jde o karimatky na cvičení. Opět jsou příjemné na dotek, dají se omývat a funkci herní podložky jisto jistě zastoupí. Nevýhodou by ale mohl být měkčí povrch, který lze narušit třeba nehty. Pokud ale nechcete utrácet ani za jednu z popsaných variant, můžete použít třeba deku. Není to sice bůh ví co, ale svůj účel také splní. Už snižuji nároky jak Babica …

Házecí plata

Dalším doplňkem, kterému bych se chtěl věnovat, jsou různé házecí misky a plata. Jistě to znáte. Hodíte kostkou, a ta buď letí na zem, nebo zbourá několik figurek. Tento problém se dá vyřešit i prostým otočením víka krabice, které následně poslouží jako házecí plato. Pokud máte alespoň minimální estetické cítění, doznáte, že to není úplně ideální řešení. Tím správným řešením mohou být právě házecí plata a misky k tomu speciálně určené.

Univerzální házecí plata

Níže můžete vidět klasické hrací plato na kostky, které je takový mainstream. Je elegantní, nikterak vyzývavé a jeho síla spočívá v univerzálnosti. Jelikož není tematicky zaměřené, skvěle doplní jakoukoliv hru. Zabere pramálo místa a díky polstrovanému dnu ušetří vaše kostky. Nevím čím to, ale opravdu miluji zvuk tlumených nárazů kostek. Asi jsem divný.

Stejně budou fungovat i skládací miska Cthulhu nebo třeba toto ohnivé plato. Tyto házecí pomůcky jsou už ale tematicky zaměřené, a nebudou ladit s úplně každou hrou. Cthulhu miska navíc disponuje chytrým mechanismem. Miska je v rozloženém stavu placatá, a tak zabere naprosté minimum skladovacích prostor. Při potřebě použití stačí spojit rohy pomocí druků, a z placky je rázem házecí miska. Naproti tomu hvězdicové plato od firmy e-Raptor zabere místa dost. Vypadá ale opravdu hezky a má i spoustu embosovaných prvků. Disponuje také dodatečným filcem, který změkčí dopady kostek. Nevím jak vy, ale za mě je zážitek už jen házení kostkami v takhle krásném platu, a za těch pár korun to opravdu stojí.

Tematická herní plata

Házecí plato vlastní výroby

Rad tvořím kde co ze dřeva. Pustil jsem se tedy i do výroby házecího plata. Stačí k tomu obyčejná spárovka z některého hobby marketu, trocha zručnosti a nějaké to nářadí. Na desku stačí kružítkem nakreslit požadovaný tvar, a ten pak vyříznout přímočarou pilou. Dá se použít i ruční frézka s kružidlem, ale to už je řešení náročnější na vybavení. Poté se stejným způsobem vyřízne druhý díl v podobě prstence. Hrany je dobré srazit brusným papírem, popřípadě opět ruční frézkou. Vše pak stačí slepit a plato je na světě. Já jsem ještě mezi oba díly vystřihl plátno podlepené molitanem, a vše spojil pneumatickou sponkovací pistolí. Plato je v pohodě a funguje bez problémů. Příště bych ale asi přidal ještě jeden prstenec, aby byl rantlík vyšší. I zde platí, že fantazii se meze nekladou. Místo polstrování můžete použít nějakou svou grafiku. Plato si také můžete natřít libovolnou barvou, a těmito svými vylepšeními si tak vytvořit unikátní herní doplněk. A co si vyrobíte, to vám bude dělat největší radost.

Házecí věže a kelímky

Házecí plata dělají házení rozhodně zajímavějším. Co když ale vezmeme házecí plato, a přiděláme k němu nějakou krabičku či tubus, přes který budou kostky propadávat? Tím nám vznikne právě házecí věž! Jde v mnoha případech o neskutečně tematické doplňky deskových her, které posouvají házení kostkami na úplně jiný level. Kostky se vhodí do věže shora, a následně propadávají přes přepážky uvnitř. Ty kostky zamíchají a roztočí, díky čemuž je samotný výsledek opravdu náhodný. Každý jsme někdy hráli s někým, kdo šteluje kostku v ruce, a po hodu se kostka moc neotáčí. Toto věž skvěle eliminuje. Hráč vezme potřebné kostky, vloží je do věže a na platě se objeví výsledek. Jak prosté, stylové a bez podvádění!

Univerzální házecí věže

Tyto věže opět disponují svým univerzálním vzhledem, díky kterému se hodí ke každé hře. Na trhu najdeme spousty univerzálních věží napříč materiály. Například věž od Folded Space je vyrobena ze stejného materiálu jako jejich inserty – tedy z desek EVA. Jiné mohou kombinovat plast a dřevo jako třeba ta od Blackfire. Velice časté jsou také házecí věže z průhledného plastu. Ten jde s originalitou ještě dál, protože můžete kostky sledovat při jejich cestě věží.

Věže z 3D tiskárny

Záliba domácího 3D tisku stále roste a tak můžeme vídat čím dál častěji krásné doplňky k deskovkám. Příkladem může být i krásná věž na obrázku níže. Tu vystavil na jedné z facebookových stránek její tvůrce. Tisk doplnil o další detaily, podpořené nabarvením celé věže. Jde podle mě o velice krásný kousek, a mít takto vymazlenou věž na herním stole musí chtít přeci každý! Tímto také děkuji autorovi za svolení ke zveřejnění obrázků.

Roboti a kostky

Pokud hrajete ale třeba Battletech, středověká věž asi nebude to pravé ořechové. Nemusíte ale házet flintu do žita, protože i pro vás se najde řešení. Jako třeba tato věž v podobě velkého mecha. Pokud vás tato věž zaujala, můžete níže mrknout na video. V tom uvidíte jak věž funguje a jak se složí dohromady.

Kelímky na házení kostek

Skvělým pomocníkem k házení kostek jsou i všelijaké házecí kelímky. Ty mohou být z různých materiálu a všelijakých designů. Někdy jsou i přímo ve hře. Například Doba kamenná obsahuje krásný kožený kelímek, který je velice praktický a zároveň se ke hře hodí tematicky. Už několikrát jsem ho použil i v jiných hrách a stále drží bez problémů. Kelímek se dá také zakoupit samostatně a vypadá takřka stejně jako ten z Doby kamenné, což můžete posoudit na obrázku níže. Tyto kelímky budou velkým pomocníkem i dětem. Mají menší ruce, a pokud mají hodit větší počet kostek, kelímek určitě uvítají. Navíc je to i hodně baví! Pod odstavcem si můžete povšimnout kelímku laděného do stylu Zaklínače, který krásně prezentuje výhody kůže – lehce do ní ledasco vytlačíte. Díky víčku se navíc uvnitř dají kostky skladovat.

Overlay a držáky karet

Poslední odnože herních doplňků, kterým bych se v tomto článku chtěl věnovat, se týkají překryvných desek a různých držáků karet. Jsou to drobní pomocníčci, kteří vám pomohou při manipulaci s herními komponenty.

Tisknutý držák karet

Jak již víme, pomocí 3D technologie se dá vytisknout v podstatě cokoliv. Výjimkou nejsou ani držáky karet. Ten co jsem si koupil já, vypadá opravdu moc hezky, a to zejména díky mřížkovému tisku. Nevím jak jinak to nazvat, ale stojánek není z plného materiálu. Je tvořen jakou si plastovou síťkou. Takový výtisk šetří materiál a je podstatně lehčí. U tohoto výrobku může být zajímavý i fakt, že nevíte jaká barva stojánku vám dorazí. Objednáte si stojánek, a můžete hádat, jaká barva vám nakonec přijde.

Dřevěný držák karet

Podobné řešení může nabídnout i dřevěný držák karet. Jde v podstatě o stejnou pomůcku, nicméně je větší, prohnutá a ze dřeva. Karty nemusíte mačkat v ruce, a vše máte krásně přehledně před sebou a na očích.

Takovýto stojan se dá také lehce vyrobit. Postačí kousek latě, který se prořízne pilovým kotoučem. Po nějakém tom ohoblování či obroušení bude plnohodnotným pomocníkem na herním stole. Nebude sice prohnutý, ale svůj účel splní. Také ovšem záleží na zkušenostech a možnostech každého desko-kutila. S dobře vybavenou dílnou bude i prohnutý.

Kusovky

Na trhu najdeme ale také stojánky pro jednotlivé karty. Ty neslouží ani tak jako náhrada hráčovy ruky, ale jako zpřehlednění situace na stole. Tyto držáky mohou držet například monstra na herním plánu, popřípadě karty v nabídce. Mohou být opět tematická, nebo disponovat univerzálností. Níže můžete vidět 3D tisk kusových držáků pro Divukraj, a stojánky od Blackfire.

Držáky balíčků

Držáky mohou také nést celé balíčky karet. Například obalené karty mívají takový nešvar, že se jim moc nechce držet v hromádkách. Tak nějak klouzají a balíčky se rozpadávají. Třeba právě tomuto problému můžete předejít umístěním karet do takového stojanu. Na trhu je jich opět spousta a určitě si vyberete ten svůj. U her s větším množstvím balíčků se jedná o velice účinného a potřebného pomocníka. Stojany bývají mnohdy i vyzdobené podle určitého téma, a tak pomohou lépe navodit atmosféru u herního stolu.

Ve zkratce bych mohl říct, že existuje nepřeberné množství všech možných držáků na karty. Slouží k držení celých balíčků, jednotlivých karet, či nahrazují hráčovu ruku. Některé jsou ze dřeva, jiné z plastu, nebo jsou materiály kombinované. Všechny plní svou funkci tak jak mají, a proto bude o výběru rozhodovat především vkus hráče/kupujícího. Potažmo tedy design daného doplňku. Díky bohu máme z čeho vybírat!

Overlay

Tyto překryvné desky slouží k lepší správě surovin na deskách hráčů. Opět známá situace. Někdo drkne do stolu, a najednou nevíte kolik máte životů, many, nebo zlata. Overlay najdeme v různých řešeních, ale nejčastějším bývá tenká průhledná plastová destička. Tyto destičky mají rozměr stejný jako deska hráče, a po uložení na desku hráče, poslouží svými výřezy stabilitě všech ukazatelů. Overlay mohou ale kombinovat různé materiály a dají se i tisknout na 3D tiskárnách.

Průhledný polykarbonátový overlay 

Tento konkrétní overlay je produktem vydavatelství Tlama Games. Jak je vidět na obrázku, deska je velice ohebná a měla by tedy něco vydržet. Overlay jsou většinou vyrobené z plexiskla, které je o něco křehčí a při pádu se může poškodit. Polykarbonát by měl tento nešvar řešit. Po sloupnutí ochranných folií se jednoduše položí na desku hráče a poskytne útočiště všem potřebným žetonům. Jde o zřejmě nejjednodušší řešení překryvné desky.

3D Overlay

Tyto překryvné desky jsou vytisknuté rovnou v barvách hráčů a díky tomu jsou podle mě nejhezčími overlay tohoto článku. Navíc jsou navrženy tak, aby do nich pasovaly krásné flakónky s lektvary, které si k překryvným deskám můžete přihodit. Jsou tedy nejen praktické, ale i opravdu tematické. Já si snad ty alchymisty pořídím jen kvůli této vychytávce …

Overlay e-Raptor

Tento Overlay kombinuje právě dva materiály. Odolné plexisklo, které by mělo snáze odolat nějakým těm oděrům, a HDF desku (High Density Fibreboard). Tyto dvě desky jsou spojené matičkami a šroubky, které vše drží pohromadě. Mezi tyto dvě desky se vloží deska hráče, a do patřičných výřezů v plexiskle se ukládají ukazatele stupnic. Díky tomu by vaše správa surovin měla ustát i nějaké větší drcnutí do stolu.

Závěrem …

Všechny výše zmíněné doplňky rozhodně nejsou nutností. Jejich absence ani nijak neznemožňuje hru. Dělají ale hry hezčími, a samotné hraní pohodlnějším. Myslím, že každý kdo má rád deskovky, musí tyto doplňky ocenit. Navíc v mnoha případech pomáhají ochránit herní komponenty a potažmo vaší investici. Pokud máte nějakou hru hodně oblíbenou, určitě jí budete chtít prodloužit životnost. Doufám, že pro vás tento článek byl alespoň trochu přínosný. Pokud ne, a máte další poznatky, můžete se o ně s námi podělit třeba zde v komentářích. Budeme rádi za jakékoliv obohacení článku a dialog. Pokud váháte o pořízení některého z těchto doplňků, jděte do toho! Stojí to za to. Proč si prostě občas neudělat radost že?

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: