Patchwork

Když jsem před lety coby deskomudla zahlédl hru s názvem Patchwork, nevěřil jsem vlastním očím. Co může být zábavného na sešívání malých kousků látek? Záhy jsem zjistil, že úplně všechno. Stačí šití okořenit špetkou Tetrisu.

Krabici o velikosti otevřené dlaně s látkovým vzorem na víku si mohli Češi rozbalit už v roce 2015, kdy hru lokalizovalo vydavatelství Mindok. Deskovky tenkrát neměly takovou slávu a zástupy fanoušků jako dnes, takže jsem na hru narazil až někdy na podzim 2019. A byla to ta první kapka (nebo dávka?) zábavy a euforie, která mě vtáhla do úžasného světa moderních deskovek. Během covidu zažily deskovky v Česku obrovský boom, v jehož důsledku byl Patchwork vyprodaný. Nyní se opět vrací, krabičku však nově zdobí logo vydavatelství ADC Blackfire. Dobrou zprávou je, že se na této příjemné kompetitivní hře nic nezměnilo. Stále jde o abstraktní dvojkovku s jednoduchými pravidly a věkovým doporučením od osmi let, která zabere asi půl hodiny času.

Patchwork (anglicky patch – záplata, work – práce – vyrobeno ze záplat) je specifická textilní technika. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory.

Wikipedie

Šitíčko pro hravé

Nevelká krabička překvapí svou váhou a je příslibem bohatého obsahu. Ukrývá český a slovenský návod, jeden papírový oboustranný herní plán, dva plány hráčů a pět kartonových desek, ze kterých je potřeba vyloupat dílky látek, kožených záplat, žetony knoflíků a bonusovou kartičku. Vylupování žetonů z kartonu běžné síly šlo snadno, nenarazil jsem na žádný zádrhel. Další komponenty jsou ze dřeva a mají podobu žlutého a zeleného žetonu času a jedné velké figurky, která vypadá jako Otesánek, co zbaštil ostatní obyvatele krabičky Člobrda. Dřevěné součásti jsou umístěny v plastovém uzavíratelném sáčku. Krabice nemá žádný insert, což nevadí, ale na vyloupané žetony knoflíků a případně také na pět drobných dílků kožených záplat doporučuji pořídit si další plastové sáčky. Usnadní to přípravu hry, zamezí ztrátě drobných dílků a v krabici zavládne, když ne pořádek, tak alespoň jakýsi řád. Návod je dobře strukturovaný a zabírá šest stránek. Text doprovází názorné obrázky, proto je pochopení hry otázkou deseti minut.

Rozložený návod Patchworku.

Nepodlehnu vzteku, ušiju si deku.

Na začátku hry si každý hráč vybere jednu de(s)ku a k ní dřevěný žeton času stejné barvy. Herní plán hráče má podobu deky, která je zatím jen jednobarevnou čtvercovou sítí 9×9 polí. Úkolem hráčů je v časovém limitu nakoupit vhodné barevné dílky látky a s jejich pomocí překrýt co nejvíce plochy jejich přikrývky.

Společný herní plán zobrazující čas. Nalevo od něj je bonusová kartička 7×7, napravo pak veřejná zásoba knoflíků, pro kterou v textu používám výraz „bank“.

Doprostřed stolu se položí společný herní plán. Ten je oboustranný, liší se designem, ale herně jde o totéž. Herní plán představuje spirálu časové osy, jakmile žetony času doputují do jejího středu, časový limit pro ušití deky skončil.

Oba hráči položí svůj žeton času na startovní pole společného herního plánu. Kolem herního plánu se do kruhu vyskládají všechny barevné dílky látky tak, aby bylo zřejmé, jak jdou dílky po sobě. Do mezery za nejmenší dílek se postaví neutrální dřevěná figurka, která bude během hry putovat dokola po směru hodinových ručiček mezi jednotlivými dílky. Aktivní hráč si bude moci vybírat vždy z nabídky třech dílků, které se nachází před touto figurkou. Pokud je některý z dílků odebrán, dřevěná figurka zaujme jeho prázdné místo a tím se změní nabídka dostupných dílků látky.

Před dřevěnou figurkou je červený, modrý a růžový dílek. Hráč, který je na tahu, si může vybrat jen z těchto tří. Pokud si nějaký dílek zakoupí, dřevěná figurka zaujme jeho místo a tím dojde k k větší či menší obměně nabídky dílků, které budou příště k dispozici.

Dílky vypadají, jakoby někdo vyloupil továrnu Tetrisu. Při jejich umísťování na přikrývku je možné s nimi libovolně natáčet a také je zrcadlit (obrátit dílek na rub či líc). Zakázáno je pouze dílky vzájemně překrývat a také nesmí žádná část dílku trčet mimo přikrývku.

Různé dílky látky s cenovkou knoflíků a času. Na některých dílcích jsou už přišity knoflíky.

Platidlem Patchworku jsou knoflíky. Každý hráč jich na začátku hry dostane pět. Na každém dílku látky je uvedena jeho cena v knoflících a také časová náročnost, tzn. kolik jednotek času bude potřeba k přišití dílku na přikrývku. Pokud má hráč o dílek zájem, musí do banku zaplatit stanovený počet knoflíků a zároveň posunout svůj žeton času na společném herním plánu o uvedený počet polí. Zakoupené dílky není možné skladovat; ihned po nákupu se musí dílek přišít na přikrývku a do konce hry s ním už není možné manipulovat.

Začínající zelený hráč si vybral dílek, za který ze své zásoby zaplatil dva knoflíky a zároveň posunul svůj žeton na plánu času o dvě jednotky. Zakoupený dílek musí být neprodleně přišit.

Výběr dílků záleží na zdrojích, které mají hráči k dispozici, ale také na strategii. Hráči se totiž ve svých tazích pravidelně nestřídají. Na tahu je vždy hráč, který má svůj žeton na časové ose nejvíc vzadu. A hraje do té doby, dokud nepředběhne žeton času soupeře. Některé dílky stojí mnoho knoflíků, ale jejich přišití zabere málo času. Jiné dílky jsou naopak levné z hlediska knoflíků, ale jejich přišití stojí hodně jednotek času. Toho lze využít při nedostatku knoflíků, jenže zároveň tím soupeř získá více prostoru ke hře a také se aktivnímu hráči krátí časový limit pro dokončení přikrývky.

Žlutý hráč si zvolil dílek s cenovkou tři knoflíky a dvě jednotky času. Tím pádem se jeho žlutý žeton času dostal na stejné pole, jako soupeřův (na fotce v pozadí). Žlutý hráč bude pokračovat ve svém tahu, protože zeleného hráče ještě stále na plánku času nepředběhnul.

Aby měli hráči za co nakupovat dílky, je také nutné si zajistit pravidelný příjem knoflíků. To se dělá dvěma způsoby:

  1. Pokud je hráčův žeton času na společném herním plánu za soupeřem, může hráč tzv. pasovat. Přesune svůj žeton na pole času před žeton soupeře a získá jeden knoflík za každé pole (jednotku času), které cestou mine.
  2. Některé dílky látky mají na sobě obrázky knoflíků. Stejné knoflíky jsou také na několika polích herního plánu. Jakmile si hráči takový dílek pořídí, pokaždé, když jejich žeton času na herním plánu mine symbol knoflíku, mohou si z banku vzít takový počet knoflíků, kolik jich mají celkem přišitých na své přikrývce.
Veřejná nabídka dílku se s v průběhu hry stále zmenšuje.

Kromě knoflíků jsou na společném herním plánu ještě obrázky záplat v podobě malých čtverečků kůže o rozměru 1×1 dílek. Před začátkem hry se na tato pole položí dílky záplat a pokud hráčův žeton jako první přeskočí některou ze záplat, vezme si ji a hned ji přišije na svou přikrývku. Kožené záplaty hráčům umožňují překrýt drobné vynechané mezery na přikrývkách.

Kožené záplaty mají rozměr 1×1 a dá se jimi zaplnit případné díry v pokrývce. Zelený hráč bude možná řešit dilema – vzít si levnější dílek, na který je potřeba jen dvě jednotky času? Nebo raději dražší a spolu s ním získat zdarma i dílek záplaty?

Odstupte od šicích strojů a zvedněte ruce

Když žetony času obou hráčů doputují do cíle ve středu herního plánu, hra končí. Oba si sečtou svou zásobu knoflíků a následně si srazí dva body za každé pole na dece, které se jim nepodařilo zakrýt dílkem látky nebo záplatou. Vítězem je hráč s vyšším skóre. Během prvních partií není neobvyklé, že hráči končí v záporných hodnotách, vyhrává pak hráč, který je méně “v mínusu”. To se ale po pár hrách změní, hráči se naučí získávat a přišívat dílky co nejefektivněji a překonání nuly se stane rutinou.

V průběhu hry mohou hráči usilovat také o bonusovou kartičku 7×7. Na tu má nárok hráč, který jako první kdekoli na své pokrývce souvisle překryje plochu o rozměru 7×7 polí. Tato kartička majiteli přidává na konci hry dalších sedm vítězných bodů.

Šije celá rodina

Věkové doporučení na krabičce je spíše orientační. Doma jsme začli hrát Patchwork s manželkou a barevná knoflíková hra samozřejmě nemohla uniknout našim dvěma synům. Oba dva vyrostli na různých moderních deskovkách, oba rádi počítají, takže byli schopni hrát Patchwork přibližně v sedmi letech. Když jsem viděl, že je hra baví, pořídil jsem k Patchworku i rychlejšího bratříčka Patchwork Express, který má stejný princip, menší herní plochu a barevnější dílky látky. Tak můžeme spokojeně patchworkovat všichni čtyři (hrajeme vždy dva a dva) a nikdo se nenudí.

V doporučených osmi letech už může být protihráč důstojným soupeřem i proti dospělákovi. K vítězství ve hře je potřeba nad tahy trochu přemýšlet – třeba kdy nabízený dílek úmyslně pustit soupeři, aby se následně stal dostupným jiný, mnohem zajímavější díl látky. Zároveň je tu ale náhoda v podobě nevyzpytatelně namíchaných dílků látky, které mohou způsobit, že i přes dobrou strategii není výhra jistá. A to je fajn, jsem rád, že u této hry doma neslyším: „Tohle s tebou nehraju, protože vždycky vyhraješ“. Zkrátka nejde o šachy, kde profík zaručeně převálcuje nováčka. A různé pořadí dílků znamená, že žádná hra není stejná, díky čemuž se Patchwork rychle neomrzí.

U Patchworku je dobré počítat s tím, že hra potřebuje na úvodní vyskládání dílků dost místa. Asi nebude tím pravým ořechovým pro hraní ve vlaku, na druhou stranu je díky kompaktní velikosti krabičky ideálním společníkem doma i na dovolené.

Zub času nemá na Patchwork žádný vliv. Hra je stále stejně zábavná, svižná a hezká na pohled. Líbí se mi i propojení tématu s mechanismy. Coby abstraktní hra by mohla mít i nějaké jiné téma, ale upřímně, nápad s různobarevnými kousky látky, jejich nakupováním a časově různě náročném přišívání… je podle mě geniální a natolik univerzální, že si hru bez problému zahraji s dětmi nebo s prarodiči.

Osobně na hře oceňuji zvláště to, že ji mohu nováčkům vysvětlit během chvíle a herní partie pak většinou končí focením krabice, aby deskomudla název hry nezapomněl a mohl si ji při nejbližší příležitosti koupit. Několikrát jsem ji sám koupil svým přátelům jako dárek k různým příležitostem a Patchwork dosud nikdy nezklamal.

Když píšu o nakupování, měl bych zmínit, že se na našem trhu dají koupit různé edice Patchworku – jako třeba vánoční, polský folklór, valentýnská, halloweenská… ale liší se jen vzhledem. Česká pravidla nabízí pouze standardní edice, o které je tato recenze.

Jak si hru vyšperkovat?

  • Zábavným zpestřením Patchworku je promo karta 5×5. Hráč, který jako první pokryje plochu 5×5 polí, získá bonusovou kartu 5×5. Ta mu umožňuje z nabídky dostupných dílků vybírat nikoli ze tří, ale ze čtyř dílků před dřevěnou figurkou. Originální promo kartička byla k dostání pouze na veletrhu Essen Spiel 2017 a v současnosti je téměř nesehnatelná. S kouskem kartonu a trochu české šikovnosti si stejnou kartičku můžete vyrobit doma sami.
  • Patchwork je vizuálně hezkou hrou. Ještě větší šmrnc ale získá, když se nahradí kartonové žetony knoflíků skutečnými dřevěnými knoflíky.
Promo dílek 5×5, který jeho majiteli umožňuje vybírat ze čtyř dílků před dřevěnou figurkou.
Dřevěné knoflíky vypadají fakt COOL a vydrží mnohem více než papír. Drobnou nevýhodou je, že se musí počítat po jednom (ve hře jsou papírové žetony, které pro snadnější počty symbolizují 5, 10 nebo 20 knoflíků najednou).

Pokud Patchworku propadnete stejně jako já, mohu vám doporučit i jeho digitální verzi, která je k dostání na Google Play, App Store i Steamu.

Vzhled digitální verze Patchworku (Android)

Hodnocení

Patchwork doma hrajeme už čtyři roky a stále nás baví. Za rozumné peníze nabízí velkou porci půlhodinové zábavy, která většinou končí další půlhodinovou odvetou. Pokud hráváte jen ve dvou hráčích, Patchwork by vám ve sbírce určitě neměl chybět.

Patchwork získává od Říše her ocenění:

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Patchwork”

    • To víte, lepší už to asi nebude. Ceny deskovek jdou zkrátka také nahoru. Alespoň se Patchwork dočkal nějakého reprintu… Kolik je jiných her, které by chtělo znovu vydat.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: