Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Parky: Po setmění

Pod stanem v přírodě? K nezaplacení.

Blíží se léto. Čas slunečných horkých dní, doba dovolených. Celá země se vyprázdní, jak lidi zmizí do přímořských destinací. Jejich fotoaparáty se budou plnit kýčovitými fotkami památek, západů slunce s mořskou hladinou, jídlem, pohledy z okýnek letících aeroplánů, či dokonce selfie s medúzami, žraloky a sumýši.

Najdou se však romantické duše, které odolají vábení rozpálených pláží a dají přednost poznávání krajiny domácí. Zabalí si batoh, obují pohorky a takto vyzbrojeni vykročí vstříc pěšímu dobrodružství.

Kam budou směřovat jejich kroky? Kde budou spát? Co budou mít na oběd? Není to jedno? Vždyť naše země skrývá tolik krásy. Ať zamíří kamkoli, vždy objeví nádherné lesní zákoutí, strašidelnou zříceninu, tajemnou chladnou jeskyni, či ztichlou tůňku v lučním kvítí. Kam za šera dojdou, tam postaví stan anebo jen tak ulehnou pod hvězdnou klenbu.

Jistě tam někde v kapradí najdou drobný potůček, pramen, či studánku, v níž uhasí žízeň. Ráno si na vařiči uvaří ovesnou kaši ochucenou ještě orosenými lesními jahodami, zabalí, uklidí a vyrazí dál.

Jdou den, dva, týden, jak se jim chce.

Léto však jednoho dne skončí, ochladí se, a romantické duši nezbyde, než jen vzpomínat na své letní dobrodružství.

Pokud jde však zároveň o duši hravou, jistě má doma v poličce na čestném místě deskovou hru Parky, jež si s ostatními členy rodiny rád zahraje. A jestliže je zároveň i duší hloubavou, zařadí do své sbírky deskovek rozšíření Parky po setmění.

Jako já.

krabička hry

Pohled na zoubek

Rozšíření Parky: Po setmění k nám přivezlo vydavatelství Albi zároveň se základní hrou. Navrhl jej Mattox Shuler, jemuž s vývojem pomáhal autor Parků Henry Audubon, Mat Aiken a Jennifer Graham – Macht. O ilustraci nových karet parků se opět postarali umělci z Fifty-Nine Parks. Hra původně vyšla pod křídly vydavatelství Keymaster.

Parky: po setmění byly nominovány na cenu Golden Geek 2021 v kategorii nejlepší rozšíření.

Pohled pod víčko

Byl jsem velmi zvědavý, co naleznu v té malé krabičce: „Čím ještě mohou autoři obohatit tak skvělou hru? Bude obsah krabičky opět tak krásný?“ to vše se mi honilo hlavou.

Úplně na vrchu ležel sešitek s pravidly a referenční list. Pod nimi, opět v krásném insertu, ležela kartonová deska tábořiště, nové karty roku – osobních úkolů, velké, různorodě ilustrované karty parků, kartonové dílky tábořiště, nové, dřevěné žetonky zvířátek a dřevěné žetony stanů.

herní obsah

Intermezzo I:

Herní materiál mě nezklamal. Opět jsem se kochal překrásně tvarovanými jedinečnými zvířátky ze dřeva, jež mají navíc i o něco světlejší odstín hnědé, aby se daly pěkně odlišit od základní hry. Opět jsem obdivoval nádherné ilustrace amerických národních parků kreslených v osobitých stylech, což umocňuje jejich rozmanitost. Zvědavě jsem pročítal úkoly na kartách roku, jež jsou pro lepší rozlišení od základní hry orientovány na výšku a mají sytější odstíny rubové strany. Nadšeně jsem studoval destičky tábořišť s novými, velmi zajímavými akcemi.

Prostě nádherné rozbalování krásné hry. Po smíchání nových karet parků se základní sadou jsem získal kompletní sadu severoamerických národních parků.

insert

Pohled přípravářský

Pojďme se společně podívat, jak moc rozšíření Parky: Po setmění prodlouží přípravu hry.

Moc ne. Karty z rozšíření se smíchají s těmi ze základní hry. Každý hráč si do začátku vezme navíc jeden žeton zvířátka a pod připravenou trasu výpravy se připraví prostor tábořiště.

Úplně vlevo se položí deska tábořiště, otočená na odpovídající stranu podle počtu hráčů, a vedle desky tábořiště se vyloží tři dílky tábora. Podle obrázku na desce tábořiště se pak ještě na trasu výpravy položí žetony stanů. Nakonec si každý hráč vezme dvě karty roku z rozšíření, jednu si vybere a jednu odhodí. Karty roku ze základní hry se nepoužívají. To je vše.

nové parky

Intermezzo II:

Příprava hry je v pravidlech jasně a srozumitelně popsána. O to větší bylo moje překvapení z popisu pravidel samotné hry. Vůbec mi způsob vysvětlení nevyhovoval a trvalo mi dlouho, než jsem zjistil, jak vlastně vypadá jedno kolo hry. Vše je totiž napsáno pomocí poznámek. Poznámky ke kartám roku, poznámky k parkům, poznámky k tábořištím. Osobně bych si raději přečetl popis kola a až pak podrobný popis jednotlivých úkonů. Co se mi naopak ale líbí, je přehledová karta akcí. Zde je vše pěkně popsáno.

Pohled hrací

Jaké nové prvky tedy přináší Parky: Po setmění do hry?

desky tábořiště

Samotná hra probíhá zdánlivě jako vždycky. Turisté postupují po trase směrem vpřed, sbírají zážitky rozeseté po trase a využívají akce navštívených lokací. Ale… Změna nastane ve chvíli, kdy se turista ocitne na lokaci se stanem. V tu chvíli má dvě možnosti. Odehrát své kolo jako vždy, anebo obětovat zážitky na lokaci a akci lokace, vzít místo toho žeton stanu a položit jej na jeden z dílků tábořiště, kde využije příslušnou, obvykle mnohem zajímavější akci.

Posuďte sami. Za jeden horský či lesní zážitek, získáte pět slunečných či deštivých. Jeden lesní či horský zážitek proměníte na fotografii. Za zážitek ve vodě či u slunce objevíte zážitek se zvířátkem.

Ale je to ještě lepší. Na jednom táborovém dílku si můžete vzít novou čutoru s vodním zážitkem, nebo všechny vody z čutor si můžete vzít zpět do zásoby. Čutory jsou tak znovu připravené k naplnění a navíc si vezmete jeden vodní zážitek. V další akci si pak můžete vyměnit karty vybavení či karty roku s osobním úkolem a to dokonce i vybavení za úkol a naopak.

A nyní zlatý hřeb. V rozšíření je táborový dílek, kde dostanete vodní zážitek, zarezervujete si park a k tomu si ještě navíc znovu zažehnete svůj táborák.

karty roku

Intermezzo III:

Jistě si dovedete představit, jaká tlačenice je o nové lokace tábořiště. A protože stanů je omezené množství, nastává nové dilema. Už to není jen: „Jak moc dopředu skočím, aby se mi to vyplatilo?“ Ale také: „Doprčic, ty stany jsou daleko, ale co když mi někdo sebere místo na tom skvělém dílku tábořiště? Mám tam jít hned a obětovat tahy, nebo zariskovat?“

Výborná je také možnost získání nových osobních úkolů, jak to znám třeba z hry Na křídlech. Toto drobné omezení náhody zarputilé hráče jistě potěší a přinese nové možnosti získání bodů. 

Ještě jedna věc se mi líbí. Nové karty parků mají odlišné požadavky na jejich pořízení. Jsou dražší, avšak již nepotřebujete pro jejich pořízení přesně vypsané konkrétní zážitky. Některé jsou volitelné. A hlavně, za návštěvu parku navíc získáte bonus v podobě možnosti pořízení dalšího parku, pořízení vybavení, získání nových zážitků, pořízení fotografie, novou kartu roku či třeba získání fotoaparátu. To se mi líbí, přidává to do hry další kombinace a větší tlak na hráčův mozek.

Rozšíření Parky: Po setmění prostě přináší do hry řadu nových taktických prvků a možností, aniž by se zásadně změnil průběh hry. Také hru výrazně neprodlužuje.

rozehraná hra

Pohled kritický

Parky: Po setmění dle mého názoru obohacují povedenou rodinnou hru a povyšují ji na úroveň hry hráčské. Neznamená to však, že by rozšíření nějak výrazně komplikovalo život hráčům méně zkušeným. To si nemyslím. Méně zkušení hráči budou stále hrát podle svých pocitů a krásných obrázků, ale zároveň se výrazně více pobaví jejich analytičtí kamarádi. Díky novým možnostem je hra ještě více variabilní a můžete ji hrát znovu a znovu bez omrzení. Proto uděluji rozšíření OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: SKVĚLÁ ZNOVUHRATELNOST.

Rozšíření Parky: Po setmění udrželo vysoký standard základní hry, i co se týče grafické stránky a pěkného insertu. Proto uděluji rozšíření i dvojici OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: DOKONALÝ INSERT A UMĚLECKÉ DÍLO.

A konečně se vám musím přiznat, že mě rozšíření ještě více vtáhlo do hry. Táboření a spaní ve stanu jednoznačně patří k cestování a přidalo mi do hry téma, které mi zde chybělo. Líbí se mi také vyřešení situace na trase výpravy, kdy turista stále blokuje políčko, kde táboří, ale využívá odlišné možnosti. Podle mě si rozšíření Parky: Po setmění zaslouží i OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: PROPOJENÍ TÉMATU A MECHANISMŮ.

A asi mi dáte za pravdu, že mi po výčtu výhod tohoto rozšíření nezbyde, než konstatovat, že Parky: po setmění ode mě obdrží i OCENĚNÍ ŘÍŠE HER: PERFEKTNÍ ROZŠÍŘENÍ.

rozehraná hra detail tábořiště

Parky: po setmění získávají od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: