Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Panství hrůzy: Ulice Arkhamu

Prastaří zas a znova ožívají

Deskové hry inspirované americkým spisovatelem H. P. Lovecraftem hráčům společnost Fantasy Flight Games servíruje ve velké míře a téměř ve stejně míře je dostáváme i v našem mateřském jazyce díky společnosti ADC Blackfire. Jedním takovým příkladem za všechny, může být hororový kooperativní titul Panství hrůzy 2. edice (nedávno nám vyšla naše zevrubná recenze). K tomuto základu během posledních let vyšly v češtině i dvě rozšíření Svatyně soumraku a Děsivé výpravy přinášející nové vyšetřovatele, monstra, mapové dílky, ale také nové scénáře.

Kdyby náhodou někdo netušil, Panství hrůzy 2. edice přichází krom samotné kooperativní deskové hry i s nutností používání aplikace, která hráčům vypráví příběh a postupně jim přikazuje, jak mají skládat herní mapu z jednotlivých dílků a kde je ta či ona věc k průzkumu, co se odehraje, když vstoupíme do dveří apod. Díky velkému množství mapových dílků může opakovaný průchod vypadat zcela odlišně, nicméně je pravda, že stejný večer bych jej osobně neopakoval, ale za pár týdnů určitě ano.

Ale pojďme k meritu věci tohoto článku, a tím je zcela nová expanze Ulice Arkhamu, která se na pulty obchodů dostane doslova za pár dní (což je příjemné překvapení vzhledem k nevyzpytatelné situaci v mezinárodní dopravě). Všichni nadšenci tohoto temného světa dostávají příjemnou možnost si napsat ježíškovi o toto rozšíření. Důležitou poznámkou je, že ke hraní je zapotřebí samotný základ hry, který je v mnoha obchodem v současné době vyprodán. Pokud jej však máte a prokoukáváte po Ulicích Arkhamu, řekněme si co v krabici můžeme najít.

Jako obvykle i nyní na hráče čeká čtveřice nových vyšetřovatelů. Zajímavou podpůrnou hrdinkou pro celou skupinu může být dívka milující zpět Marie Lambeau, která umí v každém kole seslat jedno kouzlo bez vynaložení akce. Drsného ranaře lze spatřovat v postavě Tommyho Mulddona, jenž začíná hru se střelnou zbraní umožňující jednou za kolo přehodit kostku. Nezlomnou mysl v ulicích Arkhamu určitě má Diana Stanleyová, jejíž speciální schopností je lepší odolnost proti děsům a když k tomu připočteme fakt, že má osm životů, troufám si říct, že Dianu jen tak něco neskolí. Posledním vyšetřovatelem, po němž bude možné v tomto rozšíření sáhnout je „obchodník” Finn Edwards, který je vždy o krok napřed před ostatními, což mu umožňuje lepší využíti akcí pohybu než ostatní spoluhráči.

Ulice Arkhamu krom hromady komponent přichází i s novými herními mechanismy. Příkladem mohou být žetony vylepšení umožňující vyšetřovatelům zlepšit si některou ze svých dovedností, a to trvale až do konce celé partie. Každou dovednost je možné vylepšit pouze jednou. Druhým novým prvkem jsou elixíry, díky nimž se vyšetřovatelé mohou také zlepšit ve svých dovednostech, ale vždy za určitou cenu. V praxi jde o oboustranné kartičky, které po použití přinesou nepředvídatelný efekt, který je zapotřebí ihned vyřešit.

Jak samotný název napovídá, dostaneme se do ulic města Arkhamu, ale taktéž do některých, tímto univerzem proslulých institucí, jako například univerzita nebo muzeum, v němž je i ke spatření monumentální stegosaurus. Tyto kulisy jsou znázorněny 17 novými mapovými dílky přinášející 3 nové scénáře. V prvním příběhu jsou hráči vyslání na Miskatonickou univerzitu, kde se po temných chodbách pohybují podivná stvoření a za pomocí akademických elit je zapotřebí je poslat tam kam patří. V příběhu zvaném Gangy z Arkhamu musí hráči vyšetřit nelidskou vraždu, aby zabránili válce mezi Shaldonovým a O¨¨´´´´´´´´¨¨¨’Bannionovým gangem, kteří se navzájem obviňují ze spáchání tohoto nechutného činu. Pravda však může být někde úplně jinde, jak na svých stránkách proklamují samotní autoři hry. A konečně, třetí případ zavede vyšetřovatele do Miskatonského muzea, kde je otevřená nová expozice s řadou artefaktů a jak to tak v tomto univerzu chodí objeví se najednou pár nevyjasněných úmrtí.

Jestli jste již někdy v minulosti hráli Panství hrůzy, určitě si pamatujete, že k úspěšnému zvládnutí hry, tvůrci do aplikace připravili nejeden digitální rébus, na který hráči měli k vyřešení určitý počet tahů v rámci jedné akce. Většinou šlo o relativně jednoduché puzzly, zvládnutelné na jednu až dvě akce, sloužící k prolomení zámku apod. Ulice Arkhamu přichází s jednou novou skládačkou, kde bude zapotřebí bloky ve třech sloupcích na sebe správně seřadit.

Nadpřirozené zlo bude opět reprezentováno hromadou plastových figurek. Opravuji se: tentokrát nepůjde o hromadu, ale o 7 figurek s podstavci a žetony nestvůr. Z dostupných informací a obrázků se jedná o kostlivce, zlořádně vypadajícího hvězdné upíry nebo nelidského tvora Lloigora. Milovníci barvení figurek budou mít dozajista o zábavu postaráno.

Pochopitelně pod víkem krabice je i mnoho dalších kartiček běžných nebo unikátních předmětů spjatých s jednotlivými příběhy, nové karty kouzel, zranění, strachů, stavů a mnoho dalšího. Čeho jsem si povšimnul, že oproti předchozím rozšířením je v Ulicích Arkhamu nejvíce žetonů osob (konkrétně 12), což může naznačovat, že se lze těšit na „ukecanější“ scénáře. Nebo taky ne.

Jediné, co mě osobně krapet odrazuje, je cenovka. Nicméně ta je v dnešní době výrazně ovlivňována enormní cenou v mezinárodní přepravě. I navzdory tomu se na nové české rozšíření Ulice Arkhamu těším, až se zase ponořím do tohoto temného světa. Pokud již nyní máte jasno, že je to „must have” rozšíření, určitě předobjednávejte u svého oblíbeného hobby shopu co nejrychleji, ať se to v předvánočním shonu stihne včas doručit tam kam má. Věřím, že se nám povede co nejdříve přinést i recenzi s našimi zevrubnými pocity a dojmy.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: