Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Je to past, zahoď chlast!

Vítejte za dob prohibice

„V roce 1919 schválila americká vláda Volsteadův zákon, zakazující prodej alkoholických nápojů v celé zemi. Po více než 10 let organizuje mafie pašování a černý trh, aby zásobila celý kontinent alkoholem. Jste šéfem jednoho z největších zločineckých gangů, který vládne Chicagu.

2. listopadu 1932 ve 22:34. Právě jste telefonovali s Jimmy “Velké uši”, vaším informátorem u policejního sboru. Nedotknutelní, speciální policejní agenti, odhalili pašerácké sklady po celém městě a brzy provedou zátah. Musíte se co nejdříve zbavit nelegálních zásob alkoholu, abyste se vyhnuli vězení. Dohody uzavřené s ostatními rodinami, již neplatí: první kdo zlikviduje své zásoby alkoholu, si zachrání svou kůži.“

Dnes jsme si opět připravili kapesní karetní hru z portfolia švýcarského vydavatelství Helvetiq, kterou nám poskytla pražská speciálka HRAS. Jedná se o mafiánskou tahanici, kdože to vyzraje nad ostatní a s trochou štěstí se zbaví svých zásob alkoholu. Omertu z roku 2019 připravil Adrien Dumont a Timothée Rignault, který se společně s Florianem Bellonem podílel i na finální grafice.

Hra tří hráčů v průběhu.

Jak se zbavovat chlastu

Krabička obsahuje pouze pravidla a šedesát pět karet tří druhů – čtyřicet karet alkoholu v rozmezí hodnot jedna až deset, dvacet karet postav a pět karet proslavených gangsterů.

Omerta je hrána na předem neurčený počet kol a počet partií udaný počtem hráčů. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů zvolá Omerta. To provede tehdy, když ví, či se domnívá, že součet jeho karet je menší či roven číslu sedm.

Alkohol a postavy pohybující se podsvětím jsou zamíchány do jednoho balíčku. Každý hráč dostane před sebe lícem dolů položené čtyři karty a čtyři karty jsou stejným způsobem navíc položeny do středu stolu, čímž se vytvoří sejf. Karty slavných gangsterů jsou zamíchány a rozdány hráčům. Kdo má Al Caponeho, začíná.

Hráči se při přípravě hry mohli podívat na dvě karty ze svých čtyř. Nyní se střídají na tahu, ve kterém si vždy doberou kartu z dobíracího (lícem dolů) či odhazovacího balíčku (lícem nahoru). Tuto kartu mohou vyměnit za jinou kartu ležící v herní oblasti. Tak jako tak musí na konci tahu jednu kartu odhodit. Je-li to láhev s alkoholem, můžou ostatní hráči zahodit alkoholickou kartu stejné hodnoty, ovšem pouze jednu. Kdo je nejrychlejší, uspěl, ostatní hráči si karty vrátí zpět do své zóny. Je-li to karta charakteru, je proveden její efekt.

Co vzešlo z boje místních gangů

Byť se to po prvním přečtení pravidel nemusí zdát, Omerta je dobře promazaná legrace. Sice nemá s významem slova omerta nic společného a tematické karty šéfů gangu jsou taky zhola k ničemu, ale hra samotná funguje velmi dobře.

Je zábava prohledávat své karty anebo se intuitivně či na základě statistiky rozhodovat, jaké karty tak mohou přede mnou či soupeři ležet a to na základě právě tažené karty či karet na odhazovacím balíčku. Na koho kdy zahrát jakou postavu. Zda si ji držet pro silnější uškození soupeřům později a riskovat mínusové body při překvapivě náhlém ukončení, anebo ji zahrát hned a raději se jí zbavit. Jak moc a často si prohazovat karty s nízkou hodnotou před sebou a zmást tak soupeře.

Postavami mohu docílit prohození karet mezi soupeři, mnou a jimi či mnou a sejfem. Zamíchat soupeři ruku, či sám být na kolo či dvě odstaven ze hry a tím i od zvolání „Omerta!“. Je toho hodně a pro představu si doporučuji přečíst přehled postav.

Za sebe i své spoluhráče mohu říci, že nikdy nezůstane u jedné partie a mnohdy ani jedné hry. Omerta může dílčími prvky připomenout Kinoko, Cabo či Maškarádu. Přestože grafika není kdovíjaká a slavní gangsteři neposkytují žádné unikátní schopnosti, pokud hrajete alespoň ve třech hráčích, doporučuji vyzkoušet. Za těch tři sta korun to stojí. A samozřejmě čím víc hráčů, tím větší napětí.

Tak vyrazte do skladů a vylijte to svinstvo dřív, než vám chlupatí rozrazí dveře.

Omerta získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti HRAS.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: