New York Zoo

Zoologická zahrada ožije u vás na stole

Kdo by v dětství netoužil mít doma svou vlastní malou zoologickou zahradu. Houpající se opičku na lustru, v obývacím pokoji pobíhající rodinku polárních lišek a ve vaně cachtajícího se tučňáka. Možná to zní fajn, ale kde vzít dostatek času, peněz a místa na všechna ta skvělé a roztomilá zvířata. Nebuďte smutní, již brzy budete mít možnost si splnit podobný sen s lehkou strategicko/tetrisoidní hrou New York ZOO, jejímž autorem není nikdo jiný než známý Uwe Rosenberg, který je i autorem dalších oblíbených titulů jako třeba Patchwork či Nova Luna.

Nejspíš si říkáte, jak mohou dřevěné figurky nahradit živá zvířátka? Roztomilé figurky zvířátek ocení stejně jako živé tvorečky jistě každý z nás, byť především děti. Elegantní plameňák, ostražitá surikata, veselý tučňák nebo huňatá polární liška – v krabici New York ZOO naleznete i mnohé další. Na rozdíl od živých zvířátek však figurky nekadí, nemusí se krmit a ušetříte nemalé prostředky za drahé návštěvy veterináře. A co mají zvířátka a figurky společného? Můžete je umístit do ZOO!

Spolu se svými přáteli se tak budete pokoušet vybudovat ty nejlepší zoologické zahrady. Každý z hráčů má vlastní herní desku, do níž umisťuje výběhy a atrakce pro návštěvníky. Každá z těchto desek má na sobě číslo určující pořadí hráčů a v horních rozích naznačená dvě počínající zvířátka, která si hráči vezmou ze společné zásoby a umístí je na svoji desku.

Herní mechanika částečně připomíná již zmíněný Patchwork – hráči se pokouší dílky zcela zaplnit svoji desku (tj. vybudovat kompletní ZOO). Ve svém tahu hráč pohne figurkou slona na centrální herní desce o 1–3 pole a získá odměnu dle pole, na kterém figurka ukončí svůj pohyb: buďto „tetrisoidní” dílky (lépe řečeno „polynomické“), ze kterých na své desce budují hráči výběhy pro jednotlivá zvířátka, nebo zvířátka samotná, která může umístit do stávajících výběhů, vybudoval-li hráč nějaké.

Během pohybu slona může hráč překročit speciální „množící” značku s vyobrazeným typem zvířete: v každém výběhu s alespoň dvěma figurkami vyobrazených zvířat se „narodí” další zvířecí exemplář. V okamžiku zaplnění nějakého výběhu zvířaty může hráč zdarma přiložit dílek s atrakcemi z veřejné nabídky, který pomůže rychlejší kompletaci celého ZOO, a tedy i zdárného ukončení hry – vítězem se stává hráč, který jako první zcela zaplní všechna políčka na své herní desce.

Skládání jednotlivých polynominových dílků představuje vlastně sérii drobných „puzzlů” a kromě nutného plánování s ohledem na budoucí výstavbu nabízí i strategické možnosti: ve větších výbězích lze mít více zvířátek od stejného druhu, zatímco v menších výbězích jich lze mít méně, zato však rozmanitějších druhů.

Pravidla hry jsou v anglickém originále poněkud zdlouhavě a zbytečně složitě formulovaná (doufejme tedy, že český překlad půjde srozumitelnosti spíše napřed), nicméně z hlediska herních mechanik a postupů jsou pravidla jednoduchá a hru si nejspíše užijí i mladší hráči, než udává doporučení na krabici hry (tj. od 10 let). Rovněž je k dispozici úprava pravidel pro zkrácenou verzi hry dvou hráčů i pro sólovou variantu.

Chodit do ZOO mě vždy moc bavilo a je škoda, že aktuálně si můžeme zvířátka prohlížet jen přes webové kamery. O to více se těšíme, jak si české vydání hry vyzkoušíme v redakci. Díky společnosti MindOK by to mělo být již letos v květnu.

Tags:

One Reply to “New York Zoo”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: